در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3050

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 134 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 اسفند 1384 03:45

آرشيو سپاس: 1566 مرتبه در 615 پست

رموز سلامتي و جوان ماندن

توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 12 اردیبهشت 1385 00:09

[align=center]رموز سلامتي و جوان ماندن[/align]


مطالعات نشان مي‌دهد افرادي كه تا سن 100 سالگي عمر مي‌كنند، اغلب تا سن 90 سالگي احساس خوبي نسبت به زندگي دارند. كارشناسان داشتن وزن مناسب، عدم استعمال سيگار، حفاظت پوست از اشعه‌هاي زيان‌بار خورشيد، مصرف سبزيجات و ميوه‌جات، پرهيز از مصرف غذاهاي چرب و پركالري، ورزش كردن و عدم نوشيدن مشروبات الكلي را از رموز سلامتي و جوان ماندن افراد مي‌دانند.

حفط وزن سالم و طبيعي افراد مي‌توانند با كنترل دائمي وزن خود از بروز بيماريهاي قلبي ـ عروقي و ساير بيماريهاي كشنده كه اغلب با اضافه وزن در ارتباط هستند، جلوگيري كنند.

مصرف بيشتر ميوه‌ و سبزي و پرهيز از خوردن چربي و كالري زياد افراد بايد به طور منظم كار كنند و فعاليت‌هايي انجام دهند كه حالت انعطاف‌پذيري، بردباري و مقاومت بدن را حفظ مي‌كند. عدم استعمال سيگار ترك سيگار خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي را بلافاصله و نيز خطر ابتلا به بيماريهاي ريوي را ازجمله سرطان ريه در طولاني مدت كاهش مي‌دهد.

محافظت از بدن در برابر اشعه زيانبار خورشيد بالا رفتن سن يك عامل خطرزا براي ابتلا به سرطان پوست است كه اين بيماري كشنده هر ساله بيش از يك ميليون آمريكايي را مبتلا مي‌كند كه به منظور جلوگيري از اين امر بايد از قرار گرفتن در برابر نور آفتاب در مواقع غيرضروري بويژه از ساعت 10 صبح تا 2 بعدازظهر خودداري كرد.

همچنين زماني كه افراد ناچار مي‌شوند بيرون از ساختمان باشند حتما بايد از كرم ضدآفتاب با SPF حداقل 15 بر روي تمام قسمت‌هاي پوست كه پوشش ندارند استفاده كنند. خودداري از مصرف مشروبات الكلي اين دسته از نوشيدني‌ها تقريبا به اكثر اعضاي بدن آسيب مي‌رساند و باعث تضعيف سيستم ايمني بدن مي‌شوند.

ساير راهكارها براي جوان ماندن البته آسان نيستند اما تحت اراده و قدرت انسان هستند.

به گفته محققان يكي از فاكتورهاي داشتن عمر طولاني اينست كه والدين فرد نيز عمر طولاني كرده باشند. البته هم‌اكنون تقريبا مي‌دانيم كه بخش مهم بهره‌مندي از عمر طولاني بر عهده خود فرد است.

انتخاب ما از رفتارهايمان و فضايي كه در آن زندگي مي‌كنيم در اين زمينه تاثيرگذارست.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان