شکار زهره در آسمان روز !

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14944 بار

شکار زهره در آسمان روز !

پست توسط Shahryar » جمعه 26 مرداد 1386, 3:33 pm

  زهره در آسمان روز ! 

  تا به حال زهره را به شکل حلقه‌اي خاکستري رنگ ديده ايد؟ ۲۷ مرداد امسال یکی از آن روزهای دیدنی است.  

 تصویر 
  زهره و خورشيد در افق شرقي روز ۲۷  

زهره یکی از سیارات منظومه شمسی است که روند تغییر اهله آن به آسانی از زمین دیده می‌شود. ممکن است زمانی شما به سراغ زهره بروید و با تلسکوپ خود قرص کوچکی را ببینید در حالی که در زمان ديگري می‌توانید، هلال نازکی از زهره را ببینید. اندازه‌ي هلال زهره در هنگام مقارنه داخلي(قرار گرفتن زهره بين زمين و خورشيد) که به شکل هلال بسیار نازکی دیده می‌شود، حدود ۶-۷ برابر زهره در حالت مقارنه خارجی(قرار گرفتن خورشيد بين زمين و زهره) است. روز مقارنه هلال به نازک‌ترین حد می‌رسد، البته چندین روز قبل از مقارنه نیز می‌توانید، شکل هلالی زهره را ببینید.

مشکل عمده‌ای که رصدگران در رصد هلال زهره با آن روبرو می‌شوند، کم بودن فاصله زاویه‌ای زهره با خورشید است، که رويتش را در افق مشکل می‌کند. ولی روش دیگری نیز برای رصد زهره هست و آن هم شکار زهره در آسمان روز است که می‌تواند نوعی رقابت میان رصدگران باتجربه آسمان باشد. برای دیدار با هلال نازک زهره در آسمان روز، باید از یک وسیله‌ي رصدی استفاده کنید تا بتوانید زهره را به اندازه زاویه‌ای ۶۲ ثانیه قوسی در آسمان بیابید.

در مقارنه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۸۶، خوشبختانه زهره از خورشید فاصله زاویه‌ای زیادی دارد، که در این صورت خورشید مزاحم رصد نمی‌شود ولی به خاطر داشته باشید، که فقط پس از یافتن مکان دقیق زهره از چشمی نگاه کنید، چون ممکن است لحظه‌ای خورشید در میدان دید باشد، که برای چشم بسیار خطرناک است. زهره را می‌توانید، پس از طلوع آفتاب که وضعیت آسمان مناسب است، در جنوب خورشید و فاصله‌ي حدود ۷.۵ درجه ای اش ببینید. به خاطر روشن بودن آسمان، ممکن است رصد زهره مشکل باشد که در این مواقع استفاده از فیلترهای زرد یا قرمز برای کاهش تأثیر آسمان توصیه می‌شود. برای رصد این سیاره بهتر است ازبزرگنمایی‌های ۵۰ برابر به بالا استفاده کنید، تا هلال زهره را به آسانی ببینید.

پدیده‌ي دیگری که ممکن است این مواقع در زهره دیده شود، پدیده‌ي بسیار زیبای نور خاکستری(Ashen light) است، که باعث می‌شود، زهره به صورت حلقه دیده شود که حاصل بازتاب نور از جو ضخیم زهره در مناطق تاریک سیاره است. اگر یک هفته‌ي دیگر به افق شرق قبل از طلوع خورشید نگاه کنید، می‌توانید هلال پهن زهره را براي باري ديگر ببینید، که در آسمان از قدر -۴.۲ می‌درخشد.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”