در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2442

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 99 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 فروردین 1386 18:23

آرشيو سپاس: 16122 مرتبه در 1610 پست

شکار زهره در آسمان روز !

توسط Shahryar » جمعه 26 مرداد 1386 15:33

[align=center]شکار زهره در آسمان روز !


[align=center]آيا تا به حال زهره را به شکل حلقه‌اي خاکستري رنگ ديده ايد؟ ۲۷ مرداد امسال یکی از آن روزهای دیدنی است.[align=center]تصوير زهره و خورشيد در افق شرقي روز ۲۷ مرداد[/align]

زهره یکی از سیارات منظومه شمسی است که روند تغییر اهله آن به آسانی از زمین دیده می‌شود. ممکن است زمانی شما به سراغ زهره بروید و با تلسکوپ خود قرص کوچکی را ببینید در حالی که در زمان ديگري می‌توانید، هلال نازکی از زهره را ببینید. اندازه‌ي هلال زهره در هنگام مقارنه داخلي(قرار گرفتن زهره بين زمين و خورشيد) که به شکل هلال بسیار نازکی دیده می‌شود، حدود ۶-۷ برابر زهره در حالت مقارنه خارجی(قرار گرفتن خورشيد بين زمين و زهره) است. روز مقارنه هلال به نازک‌ترین حد می‌رسد، البته چندین روز قبل از مقارنه نیز می‌توانید، شکل هلالی زهره را ببینید.

مشکل عمده‌ای که رصدگران در رصد هلال زهره با آن روبرو می‌شوند، کم بودن فاصله زاویه‌ای زهره با خورشید است، که رويتش را در افق مشکل می‌کند. ولی روش دیگری نیز برای رصد زهره هست و آن هم شکار زهره در آسمان روز است که می‌تواند نوعی رقابت میان رصدگران باتجربه آسمان باشد. برای دیدار با هلال نازک زهره در آسمان روز، باید از یک وسیله‌ي رصدی استفاده کنید تا بتوانید زهره را به اندازه زاویه‌ای ۶۲ ثانیه قوسی در آسمان بیابید.

در مقارنه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۸۶، خوشبختانه زهره از خورشید فاصله زاویه‌ای زیادی دارد، که در این صورت خورشید مزاحم رصد نمی‌شود ولی به خاطر داشته باشید، که فقط پس از یافتن مکان دقیق زهره از چشمی نگاه کنید، چون ممکن است لحظه‌ای خورشید در میدان دید باشد، که برای چشم بسیار خطرناک است. زهره را می‌توانید، پس از طلوع آفتاب که وضعیت آسمان مناسب است، در جنوب خورشید و فاصله‌ي حدود ۷.۵ درجه ای اش ببینید. به خاطر روشن بودن آسمان، ممکن است رصد زهره مشکل باشد که در این مواقع استفاده از فیلترهای زرد یا قرمز برای کاهش تأثیر آسمان توصیه می‌شود. برای رصد این سیاره بهتر است ازبزرگنمایی‌های ۵۰ برابر به بالا استفاده کنید، تا هلال زهره را به آسانی ببینید.

پدیده‌ي دیگری که ممکن است این مواقع در زهره دیده شود، پدیده‌ي بسیار زیبای نور خاکستری(Ashen light) است، که باعث می‌شود، زهره به صورت حلقه دیده شود که حاصل بازتاب نور از جو ضخیم زهره در مناطق تاریک سیاره است. اگر یک هفته‌ي دیگر به افق شرق قبل از طلوع خورشید نگاه کنید، می‌توانید هلال پهن زهره را براي باري ديگر ببینید، که در آسمان از قدر -۴.۲ می‌درخشد.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahryar تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

phpBB | CentralClubs