(حتي در آمار بانک مرکزي) تورم از مرز 15 درصد فراتر رفت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 390
تاریخ عضویت: یک شنبه 20 اسفند 1385, 10:35 pm
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

(حتي در آمار بانک مرکزي) تورم از مرز 15 درصد فراتر رفت

پست توسط درودبرايران » جمعه 16 شهریور 1386, 5:29 pm

بانک مرکزی ایران گزارش داده که نرخ تورم در مرداد ماه به 15.4 درصد رسیده که نسبت به فروردین امسال بیشتر از دو و نیم درصد رشد پیدا کرده است.
بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران، نرخ تورم از 12.8 درصد در فروردین به 15.4 درصد در مرداد ماه رسیده است.

نرخ تورم از آغاز سال جاری خورشیدی مدام افزایش یافته و دولت نتوانسته مانع از رشد فزاینده تورم شود. این بیشترین نرخ تورم از زمان به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد است و حتی از نرخ تورم از دولت اصلاحات نیز فراتر می رود.

در دو سال گذشته کاهش نرخ تورم یکی از دستاوردهای اقتصادی دولت خوانده می شد و مقامات دولتی با مقایسه نرخ تورم بالای 15 درصدی در دولت محمد خاتمی (دولت قبلی)، معتقد بودند که دولت آقای احمدی نژاد توانسته با عملکرد اقتصادی خود نرخ تورم را به حدود 12 درصد کاهش بدهد.

نرخ تورم در سال ۱۳۸۴ بعد از کاهشی سه درصدی، از بيشتر از ۱۵ درصد به حدود ۱۲ درصد رسيد و بعد از آن نيز روند کاهنده آن ادامه یافت به طوری که اين رقم در نيمه اول سال گذشته به حدود ۱۱ درصد نیز رسيد.

اما بعد از آن نرخ تورم رو به افزایش گذاشت و در نیمه دوم سال با گرانی برخی کالاها و مسکن و افزایش نقدینگی، به رقم 13.6 درصد رسید.

در فروردین ماه، بار دیگر نرخ تورم کاهش محسوسی یافت و به 12.8 درصد رسید اما پس از آن نرخ تورم رشد شتابانی گرفت و به ترتیب در اردیبهشت به 13.6 درصد، در خرداد به 14.2 درصد و در تیر به 14.8 درصد رسید.

همزمان با افزایش نرخ تورم، بانک مرکزی ایران فروش 750 میلیارد تومان اوراق مشارکت را آغاز کرده است که به عقیده کارشناسان، بانک مرکزی با فروش اوراق مشارکت تلاش دارد تا با جمع آوری نقدینگی، مانع رشد تورم شود.

رشد سریع نقدینگی

رشد نقدينگی از جمله عوامل افزايش تورم به حساب می آيد و کارشناسان اقتصادی در يک سال گذشته بارها نسبت به پيامدهای آن هشدار داده بودند.

در دو سال گذشته، به دلیل افزایش هزینه های دولتی و مصرف بیش از اندازه درآمدهای نفتی، رشد نقدینگی در ایران سرعت گرفت و در سال گذشته نقدینگی 40 درصد رشد داشت.

بر اساس آمارهای منتشر شده، حجم نقدینگی در دولت محمود احمدی نژاد بیش از دو برابر شده و از حدود 60 هزار میلیارد تومان، به بیشتر از134هزار میلیارد تومان رسیده است.

برخی کارشناسان افزايش نرخ تورم در ايران را عمدتاً به سياستهای مالی دولت محمود احمدی نژاد نسبت می دهند.

افزايش بودجه در دو سال اخیر و تزریق بیشتر از 90 میلیارد دلار ارز نفتی به اقتصاد کشور رشد نقدينگی را سرعت بخشيده که به عقيده کارشناسان افزايش نرخ تورم يکی از نتايج اين رشد سريع نقدينگی است.

برخی کارشناسان بر این باورند که نرخ تورم واقعی در ایران با آنچه از سوی بانک مرکزی منتشر می شود، متفاوت است و نرخ تورم در شرایط فعلی بیشتر از 20 درصد است.

مرکز پژوهشهای مجلس ایران نیز پنج ماه پیش با ارائه گزارشی، استفاده بیش از حد از درآمدهای نفتی در چند سال گذشته را عامل بی ثباتی در اقتصاد ایران معرفی و پیش بینی کرده بود تورم در سال جاری به بیشتر از 23 درصد برسد.

این مرکز وابسته به مجلس شورای اسلامی، تورم در سال گذشته خورشیدی را 4/22 درصد اعلام کرده و پیش بینی کرده بود در سال جاری این رقم به 4/23 درصد افزایش یابد.

(بی بی سی)
بايد امشب بروم...

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 390
تاریخ عضویت: یک شنبه 20 اسفند 1385, 10:35 pm
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

پست توسط درودبرايران » یک شنبه 18 شهریور 1386, 1:00 am

بازتاب: توجه معكوس به دستور رهبر انقلاب درباره گراني‌ها

در حالي كه رهبر انقلاب در ديدار دو هفته پيش هيأت وزيران با ايشان، تأكيد ويژه‌اي بر مهار موج گراني‌ها توسط دولت داشتند، گراني‌ها به طرز كم‌سابقه‌اي در ده روز اخير تشديد شده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، با اجراي يك ترفند قديمي، شركت‌هاي دولتي توليد لبنيات با كاهش شديد عرضه شير پاستوريزه با قيمت‌هاي يارانه‌اي (ليتري 250 تومان) و آزاد (ليتري 450 تومان) قيمت شير را به ليتري 600 تومان افزايش داده و به جاي شير ليتري 250 و 450 تومان، شير توليدي را صرفا با قيمت 600 تومان در بسته‌بندي كاغذي به بازار عرضه كرده‌اند.

هم‌زمان قيمت‌هاي گوشت سفيد و قرمز نيز با افزايش حدود 30 درصدي نسبت به سال گذشته به بازار عرضه مي‌شوند و عرضه برنج خارجي نيز كه با قيمت‌ هر كيلو 1400 تا 1600 تومان است، افزايش قيمت 40 درصدي نسبت به سال گذشته دارد.

گراني شديد در بخش حمل‌ونقل نيز با گذشت دو ماه از سهميه‌بندي بنزين، تشديد شده است كه اين موضوع علاوه بر گراني 30 تا 50 درصدي در اجاره بهاي مسكن و گراني 20 درصدي در شهريه مدارس، عرصه را بر اقشار متوسط به پايين بسيار تنگ كرده است.

با اين حال، برخي مديران دولتي با انكار گراني، از تثبيت قيمت‌هاي خوراكي پيش از ماه مبارك رمضان و حل مشكل مسكن و حمل‌ونقل خبر مي‌دهند.


نظرات کاربران :


با سلام
واقعا جاي تاسف و نگراني است كه هيچگونه سيستم نظارتي و كنترل قيمت در كشور وجود ندارد. بنده در فرانسه زندگي مي كنم و قيمت شير 1 ليتري در اينجا حدود 700 تومان و افزايش اجاره بهاي ساليانه در حدود 5 درصد بوده است. البته متوسط درآمد افراد در اينجا حدود 6 تا 7 برابر ايران مي باشد و قيمت ها فقط يك بار در سال و بين 5 تا 10 درصد افزايش مي يابد.


باسلام
علت گراني شير ولبنيات ترفند كارخانه هاي توليد شير نيست دليل اول گراني علوفه وخوراك دام مي باشد دومين دليل سياستهاي غلط دولت دراين زمينه وعدم حمايت كافي از سرمايه گذاران اين صنعت كه باعث ورشكستگي گاوداريهاي صنعتي وروستايي گرديده است .
شير باقيمت تمام شده 300 تومان با قيمت 250 تومان ازگاودارخريداري مي گردد درحاليكه آب معدني يك ليتري 250 تومان به فروش مي رسد بااين وضعيت مطمئن باشد كه تا مدتي ديگر وضعيت فروش شير ولبنيات ازاين هم بدتر خواهد شد .
دريكي ازشهرستاهاي استان آذربايجانشرقي توليد شير درسال 85 بيست و شش تن درروز بود درحاليكه امسال به 14 تن درروزرسيده است .وشايد سال ديگر 4 تن هم نباشد مخصوصا بدليل گران بودن گوشت دامها بطرف كشتارگاهها خواهند رفت پس دولت ومسئولين جهاد بايد فكري به حال اين صنعت بكنند تاوضعيت ازايني كه هست بدتر نشود.افزايش قيمت شديد در قبوض برق و گاز؛ دور زدن طرح تثبيت قيمت‌ها
خبرنگار «بازتاب» گزارش داد: با افزايش شديد برخي قبوض مصرف برق و گاز در ماه‌هاي اخير، شهروندان تهراني، هزينه‌اي گاه تا حدود دو برابر سال گذشته را براي مصرف مشابه مي‌پردازند. اين در حالي است كه بنا بر مصوبه تثبيت قيمت‌ها از سوي مجلس هفتم، دولت مجاز به افزايش قيمت برق و گاز نيست.
بنا بر اين گزارش، افزايش شديد قبوض برق و آب كه نارضايتي شهروندان را برانگيخته است، موجب شده تا هزينه تا دو برابر مصرف مشابه سال گذشته توسط شهروندان تهراني پرداخت شود كه علت افزايش اين هزينه با مراجعه به اداره برق و گاز نيز اعلام نمي‌شود برخي كاركنان، آن را ناشي از كاركرد كنتور يا محاسبات كامپيوتري عنوان مي‌كنند و برخي قبوض نيز صراحتا اين موضوع را ناشي از افزايش گازبها اعلام كرده‌اند. اين در حالي است كه مصارف خانگي نسبت به سال گذشته، تغيير چنداني نكرده است و برخي اخبار غيررسمي نيز از دور زدن طرح تثبيت قيمت‌ها توسط شركت برق و گاز حكايت دارد.

بنا بر اين اقدام، با ثابت نگه داشتن قيمت‌ها به صورت صوري، عملا هزينه مصرف مشتركين افزايش مي‌يابد.


نظرات کاربران :


من تعجب ميكنم الان كه وزارت نيرو در حال برنامه ريزي براي صادرات برق به تركيه و ديگر كشورهاي همجوار ميباشد كه بعضا شروع هم شده چرا ابتدا به آسايش ملت خودشون فكر نميكنن , بنده چندي پيش در اداره برق بودم تمام مراجعه كنندگان از افزايش سرسام آور قبوض گله مند بودند.
اگر برق آنقدر داريم كه ميتوانيم صادر كنيم پس چرا ايتقدر در قيمت به ملت فشار مي آوريد و اگر هم نه پس به ملت توضيح دهيد. همه بر اين مسئله اعتراض دارند كه چرا با مصرف برق مشابه قبل بايد به مقدار خيلي زياد پول بيشتر بدهند.
مسئول اداره برق برق ميگفت كه براي هر كنتور سهميه مجاز روزانه 6 كيلو وات ميباشد و بيشتر از آن متمضن جريمه خواهد شد كه اين سبب افزايش قبوض است . هر چند اين راه بهانه خوبيست ولي اگر مسئولان انصاف دارند بايد بدانند فقط مصرف يخچال ساده كه در همه خانه ها 24 ساعته كار ميكند حد اقل 1 آمپر مياشد كه همين مورد تنها در 24 ساعت از 6 كيلووات تجاوز خواهد كرد.
پس شما در حقيقت قيمت برق رو به اسم جريمه بالا برديد و آين ظلم و فشار مضاعف بر اقشار متوسط به پائين جامعه است.
انصاف با خلق و خدا محوري را سرلوحه كارمان قرار دهيم.


(بازتاب، خبرگزاری فیلتر شدۀ داخلی!)
بايد امشب بروم...

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 1166
تاریخ عضویت: سه شنبه 3 مرداد 1385, 11:49 am
سپاس‌های ارسالی: 946 بار
سپاس‌های دریافتی: 2886 بار

پست توسط SHAHRAM » یک شنبه 18 شهریور 1386, 1:07 am

,والي واقعا تعرفه قبض ها رو بالا بردند...هزينهه اي اينجوري خونه 2 برابر شده :?
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”