در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

تبليغات تلويزيون در ماه ‌رمضان كم مي‌شود

توسط Leila » پنج شنبه 22 شهریور 1386 01:27

خبرگزاري فارس: دبير شوراي معارف سيما گفت: ما امسال قصد داريم با پخش كمتر تيزرهاي تبليغاتي، اين بخش برنامه‌هاي سيما نيز متناسب با فضاي ماه مبارك باشد.
  

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، در نشستي كه با حضور پرويز فارسيجاني دبير شوراي معارف سيما با خبرنگاران برگزار شد، برنامه‌هاي غير سريالي سيما در ماه مبارك رمضان تشريح شد.
بنا بر اين گزارش، دبير شوراي معارف سيما در اين نشست گفت: نزديك به دو سال است كه سيما با استراتژي مشخص در جهت ارتقاي معارف و ايمان مخاطبين در سه ماه رجب ، شعبان و رمضان به‌صورت ويژه برنامه‌ريزي مي‌كند كه اوج آن در ماه رمضان تجلي دارد.
وي افزود: بحث ما در برنامه‌هاي ماه رمضان تاكيد به فضاي جذاب معنوي، روحاني، شاداب و پرمحتوا، تنظيم برنامه‌هاي متنوع و مختلف براي مخاطبين مختلف رسانه، استفاده از همه ظرفيت‌هاي برنامه‌سازي در شبكه، استفاده از سلايق مختلف و مشاورين خصوصا در مسائل مذهبي در تمامي برنامه‌هاي مرتبط رمضان، توجه به عدم هم‌پوشاني و خنثي كردن برنامه‌هاي سيما است.
فارسيجاني گفت: در برنامه‌هاي سحرگاهي،صبحگاهي و شامگاهي تماما سعي شده با نظم و منطقي همه سلايق را در هر ساعتي در شبانه روز راضي كند. در جهت تقويت اين امر مجموعه دستور العمل به طور مشخص به واحدهاي مختلف شبكه‌ها ابلاغ كرديم كه در بحث محتوي، ساختار و كنداكتور و چينش برنامه‌ها در نظر گرفته شود.

دبير شوراي معارف سيما به برنامه‌هاي ماه مبارك رمضان در سيما اشاره كرد و افزود: پخش سخنراني‌ها و مباحث توسط كارشناسان در اماكن مختلف و برنامه‌هاي مذهبي كه در سراسر كشور وجود دارد، از برنامه‌هاي ما است. همچنين يكي از برنامه‌هاي‌ ما اين است تا ااز برنامه‌هاي‌ روتين هر شبكه مثل برنامه‌هاي اذان‌گاهي،خانواده، صبح‌گاهي، كودك و نوجوان و... مناسب با مخاطبين مختلف استفاده كنيم كه به طور متوسط، از هر شبكه تقريبا بين 5 تا 6 ساعت در هر روز برنامه‌هاي سخنراني خواهيم داشت.
وي ادامه داد: در شبكه ويژه‌اي مثل قرآن، 24 ساعت برنامه ويژه خواهيم داشت كه متناسب با مخاطبين برنامه‌هايي در شبكه‌هاي جام جم به صورت منطقه‌اي براي هر سه شبكه آسيا، اروپا و آمريكا پخش مي‌شود. شبكه آموزش برنامه‌هاي ويژه دارد و شبكه پيام‌نما، مسئوليت اطلاع‌رساني برنامه‌هاي سيما را برعهده مي‌گيرد.
فارسيجاني عمده سرفصل‌هايي برنامه‌هاي غير سريالي را برشمرد و افزود: امسال سخنراني و مباحث كارشناسي، قرآن كريم، ادعيه، ميزگرد و گفتگو، احكام، برنامه‌هاي ويژه سحر، افطار، برنامه‌هاي تركيبي و ميان برنامه‌ها را در برنامه‌هايمان داريم.
به گفته اين مسئول تلويزيون در بخش سخنراني، شبكه يك سخنراني قبل از اذان ظهر ،برنامه درس‌هايي از قرآن قبل از افطار، در شبكه دوم سخنراني كوتاهي در صبح و بعد از اذان ظهر در ساعت 30/13 يك سخنراني پخش خواهد شد.
وي افزود: در شبكه سوم حوالي ساعت 30/18 يك سخنراني و بعد از اذان ظهر سخنراني روتين پخش مي‌شود.همچنين هنگام افطار بعد از اذان مغرب و نماز به روال دو سال گذشته، از محضر آيت‌الله مكارم شيرازي بهره مي‌بريم.
فارسيجاني ادامه داد: قابل ذكر است كه طبق نظرسنجي صورت گرفته،اين برنامه پربيننده‌ترين سخنراني در كل شبكه‌ها بوده است و امسال نيز اين برنامه در شبكه‌اي كه اولين سريال را پخش مي‌كند (يعني شبكه سوم) روي آنتن مي‌رود.
وي ادامه داد: در شبكه چهارم سخنراني و تفسير آيت‌الله جوادي آملي ،به همراه ميزگرد و گفتگو بعد از افطار پخش مي‌شود. همچنين در شبكه تهران، در صبح و ظهر سخنراني خواهيم داشت. شبكه قرآن هم طبق زمان‌بندي، برنامه‌هاي مفصلي پخش خواهد كرد. در شبكه آموزش سخنراني قبل از افطار خواهد بود، در شبكه جهاني جام جم هم در زمان‌هاي مناسب پخش داريم.
وي گفت: امسال پخش مستقيم سخنراني‌هايي داريم كه امسال از حضور شخصيت‌هاي ممتاز، درجه يك ،حضرات آ‌يات و افراد فاضل حوزه و دانشگاه بهره‌مند مي‌شويم.علاوه بر سخنراني هاي حضرت امام خميني (ره)و مقام معظم رهبري ، شهيد مطهري، سخنراني‌هاي آيات عظام مكارم شيرازي، مهدوي كني، جعفر صبحاني، استادي، مشكيني، اميني، ناصري،سيد رضي شيرازي، مرحوم حق شناس، دولابي، تحريري، ممدوحي، معرفت، سيد احمد خاتمي، طباطبايي، نقدي، انصاري،ميرباقري، عابدي، رفيعي، اوسطي، ثمري، الويري، حسيني بوشهري، قاضي عسگر، ري شهري، فاطميه، محسن ميرباقري، بهرام پور وديگران پخش مي‌شود.
فارسيجاني در اين نشست خبري به موضوعات مطروحه در برنامه‌هاي ماه مبارك رمضان اشاره كرد: موضوعات مرتبط به مسائل روز و نيازهاي مردم، ايمان روشن بينانه، رفتار خالصانه، اخلاق فاضله و تعميق اعتقادات و رفتارهاي بنيادي و توجه ويژه به قرآن و مباحث قرآني مورد نظر ما است.
وي همچنين گفت: در بخش توجه به ادعيه،انواع ادعيه‌هاي مرتبط با ماه مبارك رمضان پخش مي‌شود كه با قاريان و دعاخوان‌ها مختلفي و همراه شرح ادعيه خواهد بود. ضمن اينكه در هر شبكه شرح دعا داريم كه بعضي ويژه سحر، افطار و بعضي مستقل پخش مي‌شود.
دبير شوراي معارف سيما با اشاره به روزهاي خاص ماه رمضان، گفت: در روزهايي چون شهادت حضرت علي (ع) ،ولادت امام حسن مجتبي(ع)، ليالي قدر و عيدفطر، رويكرد مناسبي نسبت به اماكن مقدسه به ويژه حرم امام رضا(ع) داريم.
وي تصريح كرد: درخصوص قرآن كريم نيز رويكرد جديدي را پيش‌بيني كرديم كه در برنامه هاي كودك و نوجوانان و جوانان پخش قرائت‌هاي مجلسي ايراني و غيرايراني در فواصل مختلف و برنامه هاي تفسير قرآن كريم در همه شبكه‌ها به عنوان امر كليدي متناسب با مخاطب است.
فارسيجاني گفت: ترتيل قرآني در همه شبكه‌ها كار مي‌شود، در شبكه يك و سه در بخش صبحگاهي و برنامه روزانه آفتاب شرقي،شبكه تهران بعد از اذان ظهر، شبكه قرآن بعد از سحر و همچنين در دو جزو ساعت 15 و 22 پخش مي‌شود. مسائل احكام متناسب با سطوح مختلف مخاطبان در شبكه‌هاي يك،دو،سه،تهران، قرآن، آموزش مطرح مي‌شود و به صورت زنده همراه با پرسش و پاسخ خواهد بود.
وي ادامه داد: مناجات‌هاي فارسي از بزرگان ادبيات عرفاني ما مثل خواجه عبدالله انصاري به صورت ويژه و دعاهاي عربي با ترجمه فارسي عرضه مي شود.
وي همچنين به ميزگردهاي ماه رمضان در سيما اشاره كرد و افزود:در بخش ميزگرد و گفت‌و‌گو در شبكه 2 ،بعد از خبر 30/22 مباحث مختلف ديني مطرح مي‌شود.در شبكه قرآن نيز همچون سال گذشته برنامه شب هاي گفتگو با رويكردي متناسب با سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي به عنوان اولويت لحاظ شده است و برنامه كيمياي سعادت بعدازظهر از شبكه چهار سيما به طرح موضوعات عرفاني و معنوي مي‌پردازند،از شبكه آموزش نيز بررسي تفكرات شهيد مطهري هر روز قبل از افطار توسط كارشناسان متعدد پخش مي‌شود. در شبكه جام جم برنامه‌هاي روشنا، نسيم حيات و چند برنامه ديگر از كارشناسان ديني استفاده خواهد شد.
فارسيجاني ابراز داشت: برنامه‌هاي تركيبي نيز در هر شبكه پخش مي‌شود و مستند‌هاي گزارشي، علمي، مسابقات، برنامه‌هاي جنگ‌گونه مثل جشن رمضان به فراخور خواهيم داشت.
وي ادامه داد: برنامه جشن رمضان در شبكه تهران نيز با رويكرد متفاوتي پخش خواهد شد.برنامه ويژه افطار هم در تمامي شبكه‌ها به‌جز شبكه آموزش و چهار رد سه شبكه به صورت زنده و توليدي با آيتم هاي متنوع و مختلف درخدمت مخاطبان قرار مي‌گيرد.
اين مسئول به برنامه‌هاي ويژه سحر اشاره نمود و افزود: بينندگان سحر ما نسبت به سال هاي گذشته بيش از 20 درصد اضافه شده‌اند.در برنامه‌هاي سحرگاهي، در شبكه يك و سه پخش مي‌شود و شبكه قرآن مضاف بر شبكه خودش در آنتن شبكه 5 پخش مي‌شود.
در اين برنامه‌ها از اساتيد فاضل در خصوص ادعيه، عرفاني و قرآني بهره‌ خواهيم برد.
فارسيجاني گفت:پخش دعا و مناجات درخواست‌هاي مردم بود كه امسال افزايش داديم و نغمه‌خواني‌هاي مذهبي را امسال مشاهده خواهيم بود، مجري برنامه‌هاي ما در شبكه يك ساعد باقري، در شبكه قرآن آقاي طاهريان و چند مجري ديگر هستند و شبكه سوم مجري‌محور نيست.
وي ادامه داد: براي برنامه‌هاي كودك و نوجوان از برنامه‌هاي انيميشن و عروسكي كه مجري‌محور هستند (مثل عموپورنگ)؛ در گزارش‌هاي متنوع از مستندهاي مختلفي بهره مي‌گيريم كه در اين مستندها، آداب رمضان در ملل مختلف اسلامي و همچنين گفتگو با تازه‌مسلمانان از كشورهاي مختلف، در شبكه‌هاي گوناگون پخش مي‌شود. شبكه چهار نيز مستندهاي خودش را دارد و بعضي از مستندهاي ويژه هم به آن اضافه مي‌شود.
فارسيجاني اظهار داشت: امسال سيما، در سفره معنوي مردم حضور پررنگ‌تري خواهد داشت و اميدواريم در طول ماه رمضان مردم با نقطه نظرات خود به بهبود كيفي برنامه‌ها كمك كنند.
وي ادامه داد: ما امسال قصد داريم با پخش كمتر تيزرهاي تبليغاتي، در ارتباط با فضاي ماه مبارك رمضان، تناسب را رعايت كنيم تا اين بخش برنامه‌هاي سيما متناسب با فضاي ماه مبارك باشد.
مديران شبكه بتوانند براي سال آينده براي ماه محرم و رمضان كار را شروع كننده جلوتر برويم نظم و انضباتمان بيشتر شود.
فارسيجاني گفت: شادابي در كل برنامه‌هاي امسال ما در ماه مبارك رمضان وجود دارد. البته برخي از كشورهاي اسلامي، نوعي برنامه‌سازي شاد را انجام مي‌دهند اما اينگونه برنامه‌سازي مورد نظر ما نيست. ما قصد داريم تا مردم با ديدن تلويزيون در اين ماه، احساس شادابي روحي-رواني كنند و اين به همه برنامه‌سازان ابلاغ شده كه به عنوان محور به آن توجه كنند.
وي افزود: توليد برنامه شاد مذهبي كار بسيار سختي است، ما هنوز، مدل شاد براي اعياد مذهبي نداريم و بايد بتوانيم مدل‌هاي مخصوص خودمان را براي كشور خودمان طراحي كنيم.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان