جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2440

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 99 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 فروردین 1386 18:23

آرشيو سپاس: 16122 مرتبه در 1610 پست

ماهواره "فوتون ام-3" حاوی سوسک، موش، مارمولك و پروانه به فضا پرتاب شد

توسط Shahryar » شنبه 24 شهریور 1386 16:50

[align=center]ماهواره "فوتون ام-3" حاوی سوسک، موش، مارمولك و پروانه به فضا پرتاب شد[/align]مرکز هدایت پرواز (کارالیوف، استان مسکو)، 23 شهریور، ماهواره زیستی "فوتون ام-3" به همراه پروانه، موش، مارمولک، حلزون، سوسک و برخی دیگر از جانوران از موشک حامل "سایوز-او" جدا شد.

طی 12 شبانه روز پرواز در "فوتون"، 26 برنامه علمی منحصر بفرد اجرا خواهند شد که از سوی آژانس فدرال فضایی روسیه "روس کاسموس"، ناسا، آژانس فضایی اروپا و برخی دیگر از انستیتوهای علمی از 5 کشور جهان سفارش داده شده اند.

یکی از جالب ترین آزمایش های فنی، بازگشت کپسول فرود به همراه نمونه های آزمایشی از فضا به زمین به کمک سیستمی ویژه است که طی آن کپسول فرود از ماهواره "فوتون" که به پرواز خود در مدار ادامه می دهد، توسط طنابی بسیار مقاوم از جنس پلی اتیلن 30 کیلومتر پایین انداخته می شود. پس از آن، کپسول که در لایه های ضخیم اتمسفر ترمز می کند، فرود خواهد آمد.

این آزمایش در مرکز علمی-فنی ESTEC هلند وابسته به آژانس فضایی اروپا طراحی شده است. در این پروژه بیش از 500 دانشجو از دانشگاه های اروپایی شرکت داشتند. از سوی روسیه نیز دانشجویان دانشگاه هوا-فضای سامارا در این پروژه شرکت داشتند.

خبرگزاری «نووستی»/
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان