در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد
Captain

Captain

نماد کاربر
1249

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 19:40

آرشيو سپاس: 1875 مرتبه در 404 پست

يه ويروس نوت بوکمو سوزوند!!!!!

توسط Achilles » شنبه 14 مهر 1386 19:56

اینم از اون اتفاقاییه که اگر واسه خودم اتفاق نمی افتاد امکان نداشت باورش کنم

چند روز پیش یکی از دوستام رم PRO شو از تو موبایلش در اوورد تا بقول خودش چند تا کلیپ باحال بهم بده منم اونو گذاشتم تو کامپیوترم تا واسه خودم کپی کنم

وقتی یکی از کلیپها رو اجرا کردم کامپیوترم قفل کرد و مجبور شدم ریست کنم

خلاصه نورتون دو تا ویروس تو این رم پیدا کرد و یکیشو FIX کرد و یکی دیگشو قرنطینه کرد

یکی دو روز بعد کامپیوتر یهو ریزولشنش تغییر میکرد و تا کامپیوتر ریست نمیشد درست بشو نبود

دو بار کامپیوترمو اسکن کردم، یه بار با norton و یه بار با kaspersky ، ایندفعه هیچکدوم چیزی پیدا نکردن

بعد کامپیوتر شروع کرد به هنگ کردن

تا اینکه امروز صبح کامپیوترم اصلا روشن نشد

چراغهاش روشن میشه ولی نه فن سی پی یو میچرخه نه مانیتور روشن میشه

اگه باور نمیکنین بهتون حق میدم

دوستان اگر تجربه ای در اینمورد دارن مارو بی نصیب نذارن

یه خواهش از دوستان متخصص :

اگر فکر میکنید این موضوع اتفاقی بوده و یه همچین چیزی امکان نداره، خواهش میکنم  با دلیل و منطق برام بگید تا هم من خیالم راحت بشه هم دوستم از فحش و لعنتهای من خلاص  !!!!

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15442

تشکر کرده: 10108 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » شنبه 14 مهر 1386 21:35

Achilles جان
در اين موضوع شک نداشته باشيد که ويروس به تنهايي نميتونه کاري کنه ضربه سخت افزاري به سيستمهاي کامپيوتري وارد کنه، يعني چنين دسترسي در اختيار نرم افزار نيست
پس قطعا خود ويروس عامل مشکل نبود، البته بهتر بود نامي که آنتي ويروس اون رو شناساسيي ميکرد رو هم بنويسيد
اما عکس‌العمل نادرست کاربر ممکنه باعث چنين مشکلي بشه، مثلا ويروس اختلالي ايجاد ميکنه، شما بايد در چنين مواقعي برق سيستم رو قطع کنيد، تا پروسه انجام نشه، ممکنه ويروسي به هر دليلي بتونه سيستم نرم افزاري کنترل کننده سلامت سخت افزار رو موقتا تحت تاثير قرار بده و زمينه صدمه رو ايجاد کنه، مثلا کنترل خروجي گرافيک رو در دست خودش بگيره و اونقدر فرکانس و رزولوشن رو بالا ببره که قابليت نمايش براي سيستم وجود نداشته باشه، در اين صورت تنها راه خاموش کردن سريع سيستم هست، چرا که سيستمهاي کنترل فلج شدند، بله، چنين مشکلي اگر ادامه پيدا کنه به مانيتور و حتي گرافيک صدمه خواهد زد، همين روال رو در مورد CPU نيز ميتونيد تصور کنيد، تا جايي پردازشها رو بالا ببره که CPU قادر به پاسخ نباشه، در چنين مواقعي بايوس سيستم دستور ريست رو صادر ميکنه، اما اگر ويروس اين کنترل رو که غير اتمي (غير اتمي به پردازشي اطلاق ميشه که در بيش از يک دستور به CPU انجام بشه) هست در هر لحظه‌اي بتونه متوقف کنه، لود اونقدر بالا خواهد رفت که احتمالا صدمه به CPU فراهم بشه، پس باز هم قطع برق تنها راه خواهد بود، چون تمام راههاي نرم افزاري بسته شدند
البته اين فقط و فقط يک فرضيه هست و بنده فکر نميکنم ويروسي بتونه چنين کنترلي پيدا کنه، چرا که براي چنين کاري نياز هست به هسته سيستم عامل فرمان مستقيم و بدون واسطه ارسال کنه و يا کدهاي اتمي اسمبلي رو اجرا کنه که هر دو مورد بسيار بعيد هست، بنده اعتقاد دارم مشکل کاملا اتفاقي هست و ربطي به هم نداشتند، اما اگر نام ويروس رو ارسال کنيد، شايد بهتر بشه قدرت و امکان ايجاد چنين اختلالي رو بررسي کرد
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Captain

Captain

نماد کاربر
1249

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 19:40

آرشيو سپاس: 1875 مرتبه در 404 پست

توسط Achilles » شنبه 14 مهر 1386 22:05

Mahdi1944 نوشته است:در اين موضوع شک نداشته باشيد که ويروس به تنهايي نميتونه کاري کنه ضربه سخت افزاري به سيستمهاي کامپيوتري  بنده اعتقاد دارم مشکل کاملا اتفاقي هست و ربطي به هم نداشتند، اما اگر نام ويروس رو ارسال کنيد، شايد بهتر بشه قدرت و امکان ايجاد چنين اختلالي رو بررسي کرد

از اینکه وقت گذاشتی و جوابمو دادی ممنونم

نام ویروس یادم نیست ولی فکر میکنم (مطمئن نیستم)  یکیش Copy.exe بود

Mahdi1944 نوشته است:مثلا کنترل خروجي گرافيک رو در دست خودش بگيره و اونقدر فرکانس و رزولوشن رو بالا ببره که قابليت نمايش براي سيستم وجود نداشته باشه، در اين صورت تنها راه خاموش کردن سريع سيستم هست، چرا که سيستمهاي کنترل فلج شدند، بله، چنين مشکلي اگر ادامه پيدا کنه به مانيتور و حتي گرافيک صدمه خواهد زد

با این تفاسیر پس امکان ضربه سخت افزاری توسط ویروس وجود داره

با توجه به اینکه دیشب کامپیوتر رو روشن گذاشته بودم و امکان خاموش کردن سریع نبوده، پس حتما این مشکل ادامه پیدا کرده و ...

با توجه به علائمی که دیدم ( مشکلات گرافیکی ) و گفته های شما، دیگه شکی برام باقی نمونده که این مشکل توسط ویروس بوجود اومده

یه سوال دیگه:

کامپیوترمو باید سوخته بحساب بیارم یا اینکه امکان تعمییر وجود داره؟

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15442

تشکر کرده: 10108 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » شنبه 14 مهر 1386 22:52

Achilles جان
اين ويروس هرگز قدرت چنين کاري نداره، حداکثر کاري که ميکنه بستن دسترسي به رجيستري و از اين قبيل موارد هست
در ضمن اين موردي که عرض کردم فقط يک فرضيه بود مبني براي اينکه يک ويروس اگر بتونه به اين سطح برسه ميتونه در شرايطي که توضيح دادم مشکلي ايجاد کنه، اما تقريبا دسترسي به اين سطوح براي ويروس‌هاي نسل فعلي غير ممکن هست و چنين موردي هم تا به حال در دنيا ديده نشده، پس بنده به هيچ وجه فکر نميکنم ويروس عامل مشکل بوده باشه، مخصوصا ويروس ضعيفي که اشاره کرديد
بستگي داره که چه مشکلي براش رخ داده باشه، و اينکه نوت‌بوک شما به چه صورتي قطعات اون اسمبل شده باشه، اگر مثلا گرافيک، رم و CPU قابل تغيير باشه، خير، مشکلي نيست، ميشه بعد از تست و بررسي قطعه معيوب رو تعويض کرد، بهتره سيستم رو براي گارانتي ببريد، اگر نداره هم به تعميرگاه مجاز
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد