جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2440

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 99 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 فروردین 1386 18:23

آرشيو سپاس: 16122 مرتبه در 1610 پست

واشنگتن‌پست: قاچاق قطعات اف‌14 نگراني آمريكا را تشديد كرد

توسط Shahryar » يکشنبه 22 مهر 1386 16:43

[align=center]واشنگتن‌پست: قاچاق قطعات اف‌14 نگراني آمريكا را تشديد كرد[/align]


خبرگزاري فارس: يك روزنامه آمريكايي به نقل از بازرسان وزارت دفاع آمريكا با اشاره به كشف محموله‌ قطعات جنگنده‌ اف‌14 كه از طريق شركت "فداكس" از كاليفرنياي جنوبي به مقصد ايران بارگيري شده بود اينگونه داد وستد غيرقانوني را مايه نگراني واشنگتن عنوان كرد.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه واشنگتن پست، بنا بر تحريم‌هاي آمريكا كه از انقلاب به بعد اعمال شده تهران تلاش داشته قطعات يدكي مورد نياز اين جنگنده‌ها را كه تنها در ايران كاربرد دارند، تهيه كنند.
بنا بر اين گزارش، زماني كه عوامل پنتاگون به منطقه "اورنج كانتي" ايالت كاليفرنيا محل اقامت "رضا طبيب" 51 ساله كه از راهنماهاي پرواز در فرودگاه "جان وين" بوده بازرسي كردند 13 هزار قطعه اين جنگنده‌ها را كشف كردند كه ارزش آنها به 540 هزار دلار بالغ مي‌شد.
اين روزنامه فرستنده اين محموله را رضا طبيب معرفي كرده و نوشت كه ليست قطعات درخواستي بيشتري از سوي ارتش ايران و دو بليط هواپيما به مقصد تهران نيز كشف و ضبط شده است.
در اين گزارش با اشاره به اين كه اين فرد كه يك ايراني‌الاصل مقيم آمريكا به جرم خود اعتراف كرده و در ماه مي امسال به دو سال حبس محكوم شده نوشت: «ماجراي طبيب بنا بر اعلام وزارت دادگستري آمريكا، بخشي از پرونده‌هايي است كه بازجويي و بازرسي درباره آنها بخاطر صادرات غيرقانوني تجهيزات حساس از قطعات موشكي گرفته تا لباس‌هاي ضدگلوله سربازان و فناوري در جريان است.»
اين وزارتخانه اعلام كرد:‌ «بسياري از قطعات مانند دوربين‌هاي ديد در شب و اجزاي بمب‌هاي قوي ضدزره كه در عراق عليه سربازان استفاده مي‌شوند به كشورهايي حمل مي‌شوند كه آمريكايي‌ها را هدف قرار مي‌دهند.»
پنتاگون سال گذشته ميلادي اعلام كرده بود ميزان تماس‌هاي مشكوك خارجي با شركت‌هاي مرتبط با وزارت دفاع 43 درصد افزايش داشته است.
واشنگتن‌پست به نقل از مقامات انتظامي آمريكا نيز حاكي است كه چين و ايران بزرگترين درخواست كننندگان اين قطعات بو‌ده‌اند.
از زمان اجراي قانون "گمركات و مهاجرت" آمريكا در سال 2000 تاكنون 600 پرونده تحقيق درباره تلاش ايران براي كسب غيرقانوني تجهيزات و 540 پرونده مربوط به اقدامات چين در پيش گرفته شده است.
اين روزنامه به نقل از مقامات انتظامي آمريكا مدعي شد مهندسان ايراني تنها توانسته‌اند 15 درصد قطعات مورد نياز اف‌4، اف 5 و اف14 را توليد كنند و ايران تلاش داشته قطعات بوئينگ 707، هواپيماهاي باري سي‌130، بالگردهاي كبري، شينوك و سيكورسكي را تهيه كند.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان