تصاوير راداري فضاپیمای كاسيني از درياچه هاي تايتان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14944 بار

تصاوير راداري فضاپیمای كاسيني از درياچه هاي تايتان

پست توسط Shahryar » دو شنبه 30 مهر 1386, 11:51 am

  راداري فضاپیمای كاسيني از درياچه هاي تايتان  

  راداري اخير فضاپیمای كاسيني، بهترين مناظر را از درياها و درياچه‌هاي هيدروكربني بر روي تيتان، قمر زحل، در اختیار دانشمندان قرار داده است. يك تصوير راداري جديد وجود درياچه‌هايي در نواحي قطب جنوب تيتان را آشكار کرده ‌است.  

تصاوير حاصل از ناحيه‌ي جنوبي، بازتاب پرتوهايي را نشان مي‌دهد كه بعد از يك گذر کم ارتفاع از بالای سطح تیتان در تاريخ ۲ اكتبر كه هدف اصلي آن جستجوي درياچه‌ها در قطب جنوب قمر بود، به‌دست آمده‌اند.

 تصویر 
  شمالي  

يك تصوير تركيبي جديد كه از هفت گذر با ارتفاع كم از روي تيتان طي يك سال و نيم گذشته به دست آمده است، قطب شمال آن را نشان مي‌دهد كه درياچه‌ها و دريا‌هاي عظيمی از هیدرو کربن در آن مشخص است، حداقل يكي از آن ‌ها از بزرگترين درياچه‌ در آمريكاي شمالي بزرگ‌تر است.

تقريبا ۶۰ درصد از نواحي قطب شمال تيتان (با عرض‌هاي بيش از ۶۰ درجه) به‌وسيله‌ی رادار كاسيني به تصوير كشيده شده ‌است. حدود ۱۴ درصد از اين نواحي نقشه‌برداري شده پوشيده از چيزي است كه دانشمندان آن را به عنوان درياچه‌هاي هيدروكربني مايع قلمداد مي‌كنند.

«لوزالي لوپز»(Rosaly Lopes) دانشمند رادار كاسيني در آزمايشگاه پیشران جت آمريكا(JPL) مي‌‌گويد: "اين همان روشي است كه ما براي نقشه‌برداري از مناطقي مانند آلاسكا،نواحي شمالي كانادا، گرين لند،اسكانديناوي و روسيه شمالي استفاده مي‌كنيم و نقشه برداري از تيتان شبيه نقشه‌برداري از اين مناطق زمين براي اولين بار است".


وجود درياچه‌ها و دريا‌ها در بالاترين عرض‌هاي شمالي تيتان كه اكنون در زمستان به سر مي‌برد بسيار معمول است. دانشمندان مي‌گويند كه در تيتان باران‌هايي از متان و اتان مي‌بارد كه دريا‌ها و درياچه‌ها را پر مي‌كند. اين مايع‌ها همچنين بر روي سطح این قمر باعث ايجاد رودهاي پرپيچ و خم و آبراهه‌ها مي‌شود. اكنون كاسيني در حال حركت به مناطق ناشناخته‌ي قطب جنوب تيتان است.

لوپز مي‌گويد:‌" ما مي‌خواستيم ببينيم كه آيا درياچه‌هاي بيشتري در قطب جنوب وجود دارد يا نه، اكنون اطمينان كافي داريم كه سه درياچه كوچك از آن جا به‌طرف ما لبخند مي‌زنند. تیتان سرزمین دریاچه ها است.ديدن تفاوت‌هاي بين نواحي قطبي شمال و جنوب بسيار جالب خواهد بود".


در حال حاضر در قطب جنوب تيتان تابستان است. يك فصل از سال بر روي تيتان تقريبا ۷.۵ سال طول مي‌كشد، و اين برابر‌است با يك چهارم طول سال سياره زحل كه ۲۹.۵ سال است. زير نظر‌گرفتن تغييرات فصلي به دانشمندان كمك مي‌كند تا فرآيند‌ها و فعاليت‌هايي را كه در حال رخ‌ دادن است شناسايي كنند.

دانشمندان در راه شناخت چگونگی شکل گیری دریاچه ها در‌حال پيشرفت‌ هستند.

 تصویر 
 ‌هاي قطب جنوب  

برروي زمين، درياچه‌ها مناطق پست و كم‌ارتفاع را پر مي‌كنند و يا زماني شكل مي‌گيرند كه توپوگرافي محلي به گونه‌ای است که با سفره آبهاي زير‌زميني برخورد مي‌كند. لوپز و همكارانش تصور مي‌كنند فرورفتگي‌هاي موضعي بر روي تيتان كه درياچه‌ها را دربر مي‌گيرد ممكن است به واسطه فعالیت آتشفشاني يا يك نوع فرسايش سطحي به‌نام «كارستيك» تشكيل شده باشند. اين فرسايش‌ها گودال‌هايي به‌جا مي‌گذارند كه مواد مايع مي‌توانند در آن انباشته شوند. وجود اين نوع درياچه‌ها بر ‌روي زمين شايع است.


« آلكس هايس»(Alex Hayes) دانشجوي دوره‌ي فوق‌ليسانس كه اطلاعات راداري كاسيني را مطالعه مي‌كند، مي‌گويد:"به‌نظر مي‌رسد درياچه‌هايي كه برروي تيتان مشاهده مي‌كنيم در وضعيت‌هاي متفاوتي از ميزان پر‌‌‌‌ بودن بسر مي‌برند و اين نشان مي‌دهد كه تيتان شامل يك سيستم پيچيده‌ي هيدرولوژيكي شبيه به چرخه‌ي آب در زمين است و اين باعث منحصر به فرد بودن تيتان در ميان ساير اجرام منظومه‌ي شمسي ما مي‌شود".

هايس مي‌گويد:" درياچه‌هايي كه ما تا‌به حال ديده‌ايم به لحاظ بزرگي متفاوت‌اند. در این قمر از درياچه‌هایی با اندازه ی تقريبا ۱ كيلومتر‌ مربع تا درياچه‌هايي بزرگتر از ۱۰۰ هزار كيلومتر مربع وجود دارد".
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”