در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

ناصر ممدوح; دوبلور و بازيگر

توسط Leila » يکشنبه 13 آبان 1386 01:14

اين موضوع خيلي‌ها را به‌وجد آورد از اين جهت كه براي اولين‌بار همزمان با صدا و تصوير اين هنرمند ارتباط برقرار مي‌كردند. او كه سال‌هاي زيادي در حرفه دوبله و گويندگي فعاليت داشت با حضور در مجموعه تلويزيوني «راه شب» به كارگرداني داريوش فرهنگ بيش از پيش شناخته شد. ناصر ممدوح كه با صدايش خاطره سال‌هاي پيش را زنده مي‌كند اين‌بار با حضور در مجموعه مناسبتي «اغماء» نقش يك پزشك متعهد را تجربه كرد. به همين بهانه و پيرامون فعاليت در حرفه گويندگي و بازيگري تهران امروز با وي گفت‌وگويي انجام داد كه مي‌خوانيد.

از اين جذابيت‌هاي نقش دكتر ناييني برايمان بگوييد چه ويژگي‌هايي را در اين نقش مشاهده كرديد؟
    دكتر ناييني بسيار متين و با وقار است و در عين متانت بيمارستان و كارمندانش را رهبري مي‌كند. همچنين درايت و تدبير اين شخصيت بسيار مورد توجه بود چرا كه با اين روش مديريتي بسياري از مشكلات را برطرف ساخت.

از ابتدا براي بازي در نقش دكتر ناييني انتخاب شده بوديد؟
    تا آنجا كه اطلاع دارم من گزينه اول براي اين نقش بودم.

چقدر با آثار و نوع نگاه سيروس مقدم آشنا بوديد؟
    قبل از تجربه افتخار همكاري با ايشان در پروژه «اغماء» اكثر كارهايشان را ديده بودم الان هم از اين همكاري خرسندم و از نتيجه آن رضايت كامل دارم.

قبل از مجموعه «اغماء» پيشنهادي براي حضور در ديگر آثار آقاي مقدم نداشتيد.
    خير، پيش از اين چنين پيشنهادي مطرح نشده بود در واقع مجموعه تلويزيوني «اغماء» اولين همكاري من با آقاي سيروس مقدم بود.

شنيده‌ايم تصويربرداري «اغماء» در شرايطي آغاز شد كه سناريو آماده نبوده است؟
    بله، فقط چند قسمت اوليه آماده شده بود. اما طي جلسه‌اي كه با آقاي مقدم داشتيم درباره نقش با هم صحبت كرديم و ايشان خلاصه‌اي از سناريو را براي من تعريف كرد. اين صحبت‌ها كاملاً نقش را براي من مشخص كرد و توانستم به خوبي فضاي كار را مجسم كنم. صحبت‌هاي ايشان به نوعي مطالعه تمام سناريو بود چرا كه كاملاً روي سناريو و قصه اشراف كامل داشت. به همين دليل خيلي راحت توانستند جزئيات كامل را برايم تشريح كنند.

كامل نبودن سناريو در ادامه شما را با مشكل مواجه نكرد؟
    به هيچ عنوان، چون همان‌طور كه گفتم صحبت‌هاي آقاي مقدم راهنماي خوب و دقيقي براي ارتباط با نقش بود و توانستم به خوبي از هدايت‌هاي ايشان بهره ببرم و مشكل چنداني از جهت بازي نداشتم و ضمن اينكه با بحث و نظرهايي كه با يكديگر در طي كار داشتيم به لايه‌هاي زيرين نقش هم دست يافتم.

حين كار و بازي چقدر اجازه استفاده از بداهه داشتيد.
    داستان‌ «اغماء» يك قصه ماورايي بود. اين مورد تا حدودي بازي بازيگر را سخت مي‌كند، از اين جهت بازيگر بايد در چارچوب سناريو حركت كند. به همين خاطر من هم بر اساس فيلمنامه اجراي نقش كردم.

برخي بر اين عقيده‌اند كه شخصيت دكتر ناييني در كليت داستان نقشي خنثي دارد. نظرتان در اين مورد چيست؟
    به هيچ‌عنوان موافق نيستم چون همان‌طور كه در مجموعه مشاهده مي‌كنيم، دكتر ناييني به‌عنوان رئيس بخش مغز و اعصاب نقشي سازنده و كارساز را ايفا مي‌كند. همان‌طور كه گفتم، او با تدبيري كه به‌خرج مي‌دهد، بسياري از مشكلات را برطرف مي‌سازد.

حضور بازيگراني چون امين تارخ و لعيا زنگنه كه پارتنر مقابل شما بودند، تا چه حد به شما كمك مي‌كرد؟
    حضور بازيگران مطرح و شناخته‌شده و از طرفي حرفه‌اي براي هر بازيگر بسيار ثمربخش است. به‌واسطه همين حضور توانستيم به نتيجه دلخواه دست پيدا كنيم.

درباره نقش‌هايتان با آنها مشورت و تمرين هم مي‌كرديد؟
    در مواقعي كه اين ضرورت احساس مي‌شد، هم‌فكري مي‌كرديم. سكانس‌ها و رابطه شخصيت‌ها در صحنه‌هاي بعدي هم بحث و نظر داشتيم.

كمتر تصور مي‌رفت كه در يك مجموعه مناسبتي چون ماه مبارك رمضان حضور يابيد، تا چه حد از اين حضور راضي هستيد، باتوجه به اينكه توليدات مناسبتي هميشه با كمبود وقت مواجه مي‌شوند؟
    شايد بشود اين‌طور توضيح داد كه يكي از امتيازات و ويژگي‌هاي مطرح و مهم «اغماء»، پخش مجموعه در ماه مبارك رمضان بود شاخصه‌اي كه به‌تنهايي باعث مباهات است. از اين بابت بسيار خوشحالم كه توفيق حضور در كنار مخاطبان تلويزيون در ماه مباره رمضان را كسب كردم.

به‌نظرتان ديده‌شدن در يك مجموعه مناسبتي براي يك بازيگر تا چه حد مي‌تواند زمينه شهرت و محبوبيت بازيگر را فراهم ‌كند؟
    همين‌طور است. حضور در مجموعه‌هاي مناسبتي اين‌چنيني، به‌خصوص آثاري كه در ماه مبارك رمضان توليد مي‌شوند، براي اكثر بازيگران بسيار دلچسب و خاطره‌انگيز است، ضمن اينكه عواقب دلپذيري را در پي دارد. با تمام اين ويژگي‌ها من فقط به اين فكر مي‌كردم كه نقشم را به شكل مطلوب و دقيق ايفا كنم. باتوجه به تجربه قبلي‌تان در سريال «راه شب» براي اينكه بيننده صدا و بازي شما را در يك راستا قرار دهد و فقط به صدايتان توجه نكند.

چه مواردي را مدنظر قرار داديد؟
    در سريال «راه شب» در نقش اميرعلي پژمان، مجري برنامه راه شب ايفاي نقش مي‌كردم، نقشي كه بي‌ربط با كار خودم نبود. در مقابل سريال «اغماء» و بازي در نقش دكتر ناييني كاملاً متفاوت از پژمان و مجري راه شب بود. به‌دليل تضاد دو نقش، ترجيح دادم در نقش دكتر ناييني به بازي‌ام بيشتر توجه نشان دهم. برخلاف اميرعلي پژمان كه مجري راه شب بود و بالطبع صدا و نوع لحن برايش اهميت بيشتري داشت، پس براي اينكه اين دوگانگي يا به‌قول شما «توجه مطلق به صدا» براي مخاطب ايجاد نشود، به بازي‌ام توجه بيشتري نشان دادم.

اگر چنين اتفاقي براي يك دوبلور يا گوينده كه در حرفه بازيگري هم فعاليت مي‌كند، رخ دهد و صدايش روي بازي‌اش تاثير بگذارد، مي‌توان گفت او يك مزيت حرفه‌اي دارد؟
    بدون شك صداي مناسب داشتن در حرفه بازيگري جزو مواردي است كه روي مخاطب مي‌تواند تاثير مطلوب بگذارد. همچنين در كار دوبله با صحبت كردن به جاي شخصيت‌هاي مختلف به نوعي ايفا كردن نقش و قرار گرفتن در قالب شخصيت موردنظر است.

سال‌هاي زيادي است كه در زمينه گويندگي و دوبله فعاليت مي‌كنيد. به كدام‌يك دلبستگي نشان مي‌دهيد علاقه داريد بيشتر در كدام زمينه فعاليت كنيد؟
    فعاليت در حرفه دوبله را بسيار دوست دارم اما كار بازيگري از دوبله جدا نيست. به نوعي دوبله شاخه‌اي از دنياي سينماست.

در زمينه بازيگري چطور؟ علاقه داريد بيشتر در چه نقش‌هايي حاضر شويد؟
    نقش‌هاي مثبت را بيشتر مي‌پسندم. اينگونه نقش‌ها تاثيرگذارتر است. هيچ‌گاه علاقه‌اي به ايفاي نقش‌هاي منفي ندارم. در زمينه گويندگي هم اينگونه است. بازي در نقش‌هاي منفي برايم آزاردهنده است. به‌طور كل نقش‌هاي سازنده و پرتحرك سازگاري بيشتري با روحيه‌ام دارد.

در مجموعه اغماء به غير از نقش دكتر ناييني به ايفاي كدام‌يك از نقش‌ها علاقه‌مند بوديد؟
    هيچ‌كدام. دكتر ناييني همان نقشي بود كه علاقه داشتم و خواهان اجرايش بودم.

چرا اجراي تلويزيوني را تجربه نمي‌كنيد؟ تاكنون پيشنهادي در اين زمينه داشته‌ايد؟
    براي اجراي برنامه‌هاي تلويزيوني پيشنهاداتي شده كه به همگي جواب رد داده‌ام. به‌طور كل هيچ‌گونه علاقه‌اي به فعاليت اجرا و گويندگي در مديوم تلويزيون ندارم.

تا چه ميزان از نتيجه كار خود راضي هستيد. آيا به نتيجه دلخواهتان دست يافته‌ايد؟
    هميشه چه در زمينه دوبله و چه در زمينه بازيگري قضاوت را به عهده مخاطب مي‌گذارم. در اين زمينه قضاوت نمي‌كنم و داوري را به مخاطبان مي‌سپارم.

حضور در دو مجموعه «راه شب» و «اغماء» را در مقام مقايسه چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
    هريك تجربه خوب و متفاوتي بود. از اين جهت كه سريال «راه شب» از مضموني اجتماعي برخوردار بود و قصه‌هايش برخاسته از دل اجتماع بود. در مقابل مجموعه «اغما» يك داستان ماورايي داشت كه اين تفاوت و تضاد براي من جذاب بود.

چرا در سينما فعاليت‌تان كمرنگ است؟ دليل خاصي دارد؟
    متاسفانه تا به حال نقش‌هاي پيشنهادي براي بازي در فيلم‌هاي سينمايي مطابق با خصوصيات اخلاقي من نبوده است. به همين دليل به همه جواب رد داده‌ام.

ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟