بازگشت نيروي دريايي روسيه به مديترانه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار ادوات دريايي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22519 بار
سپاس‌های دریافتی: 14740 بار

بازگشت نيروي دريايي روسيه به مديترانه

پست توسط Shahbaz » سه شنبه 15 آبان 1386, 11:39 am

نیروی دریایی روسیه سبب نگرانی اسرائیل شده است

برنامه های مسكو برای از سر گرفتن حضور دائم ناوگان نیروی دریایی فدراسیون روسیه در دریای مدیترانه كه از سوی `ولادیمیر ماسورین` فرمانده كل نیروهای دریایی اعلام شد، نگرانی شدید اسرائیل را برانگیخته است. بعقیده اسرائیلی ها، بنادر سوریه كه به احتمال زیاد كشتی های روسی در آنها مستقر خواهند شد، تبدیل به مراكز بزرگ جاسوسی و دفاع ضد هوایی خواهند شد. در عین حال كارشناسان روس معتقدند كه در آینده ای نزدیك طرح مسكو نمی تواند متحقق شود، چرا كه برای بازگشت به دریای مدیترانه نیروی دریایی روسیه نه بودجه لازم را دارد و نه توان فنی را.
تابستان سال 2006 روسیه كار فرو روی به اعماق بندر طرطوس سوریه و ساخت اسكله در بندر اللاذقیه سوریه را آغاز كرد. در آن زمان منابعی در وزارت دفاع كشور اطلاع دادند كه طی سه سال آینده، مسكو قصد دارد اسكادرانی تشكیل دهد كه بطور دائم در دریای مدیترانه عمل كند.

در اسرائیل نگران این هستند كه روسیه در آنجا اطلاعات دریافتی خود را با شركای خود در كشورهای مسلمان منطقه، از جمله با سوریه و شاید با ایران در میان بگذارد. علاوه بر این، مسكو برای دفاع از پایگاه خود باید سیستم نیرومند دفاع ضد هوایی را راه اندازی كند كه بتواند هم از تهدیدات هوایی و هم از بخش اعظم خاك سوریه محافظت كند.

اما كارشناسان روس معتقدند كه نگرانی های اسرائیلی ها زودهنگام است. ادمیرال `ادوارد بالتین` فرمانده سابق ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه در این رابطه توضیح داد: تنها نیروی دریایی شوروی توان پشتیبانی از ناوگان دریای مدیترانه را داشت. امروز ما تنها توان تامین حضور نظامی-سیاسی در دریای مدیترانه را داریم\`.
با توجه به این كه نیروی دریایی پر هزینه ترین بخش از نیروهای مسلح است، مشكل اصلی برای بازگشت به دریای مدیترانه مسئله كمبود بودجه است. `كنستانتین ماكینكو` كارشناس مركز تحلیل های استراتژی و فناوری روسیه گفت: `تقریباً ما دیگر در دریای سیاه كشتی نداریم، در دریای بالتیك گروه متعادلی هست، اما در سطح حداقل كافی نگهداشته می شود. ناوگان های شمالی و اقیانوس آرام نیز برای سفر به دریای مدیترانه بسیار دور هستند. از این رو روسیه تنها می تواند یك یا دو كشتی در
سوریه نگهدارد. و این تنها حضوری نمادین است.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار ادوات دريايي”