تمريناتي براي شاد زيستن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

تمريناتي براي شاد زيستن

پست توسط Dr.Akhavan » شنبه 3 آذر 1386, 6:33 pm

  براي شاد  

آيا شما فرد شادي هستيد؟ آيا در تمامي لحظه هاي زندگي احساس شاد بودن مي کنيد؟ انسان ها تا زماني که کودک هستند شاد هستند اما بعد از مدتي ديگر شادي براي آنها مفهومي ندارد. شادبودن برايشان در حکم چيزي دست نيافتني است. از افراد مختلف شايد بارها اين جمله را شنيده باشيد که «مدت هاست از ته دل نخنديده ام.» فکر مي کنيد چرا؟ شايد دليلش اين است که شادبودن را فراموش کرده اند و يا به دلايل مختلف ديگري شادبودن برايشان مفهومي ندارد. در اين مطلب راه هايي براي شادبودن به شما پيشنهاد مي شود.


براي اولين قدم لبخند بزنيد و بعد مطلب را بخوانيد. آيا مي دانيد شاد بودن حالتي ناپايدار و گذرا است و بستگي به عوامل زيادي از جمله آب و هوا و حساب بانکي شما دارد. ما به شما پيشنهاد نمي کنيم که به يک حالت دائمي به نام شاد بودن برسيد و در آن بمانيد، اما راه هاي زيادي وجود دارد که يک يا حتي چندين بار در روز به جاي عصبانيت، اضطراب و ناراحتي به شادي برسيم، در اين مطلب که برگرفته از سايت ريدرزدايجست است نوزده راه کار براي تمرين شاد بودن ارائه شده است، آن هايي که برايتان موثر واقع مي شوند را انتخاب نماييد اگر عمل کردن به بعضي از اين راه ها تنها استرس شما را بيشتر مي نمايد، راه ديگري را انتخاب نماييد.

1) تمرکز کردن را تمرين نماييد: در لحظه باشيد، به جاي اين که نگران نتيجه معاينه پزشکي فردا باشيد، به اين جا و اکنون متمرکز شويد به غذايي که سرميز شام مي خوريد، دوستان و گفت وگويي که با آنها انجام مي دهيد.


2) با صداي بلند بخنديد: درست متعاقب يک واقعه شاد و با مزه ميزان اندروفين و ساير هورمون هايي که باعث افزايش شادي در بدن مي شوند زياد مي شود و ميزان هورمون هاي استرس زا پايين مي آيد. محققين در دانشگاه کاليفرنيا 16 مرد را انتخاب کردند که همه معتقد بودند يک نوار ويدئويي مشخص خنده دار مي باشد. به نيمي از آنان سه روز زودتر گفته شد که آن نوار را تماشا خواهند کرد. آنها به سرعت تغييرات بيولوژيکي را تجربه کردند. وقتي که واقعا ويدئو را تماشا کردند ميزان هورمون استرس زاي آنها به طور قابل توجهي پايين آمد در حالي که ميزان اندروفين آنها 57 درصد بالا رفت و ميزان هورمون هاي رشد آنها(که نشان دهنده بهبود سيستم ايمني مي باشند) 87 درصد بالا رفت.


3) ما شهروندان محروم از خواب کافي هستيم: يک چرت روزانه و يا ساعت 8 بعدازظهر با يک کتاب خوب به خواب رفتن و خاموش کردن چراغ حدود يک ساعت بعد مي تواند براي خلق و خو و نگاه شما به زندگي خيلي موثرتر از يک حمام گرم يا پيام هاي اخلاقي باشد.


4) يک آواز و يا آهنگ را زمزمه نماييد: موسيقي بيشتر حيوانات وحشي را آرام مي نمايد، مطالعات نشان مي دهند که موسيقي بخش هايي از مغز که ايجاد شادي مي نمايند تحريک مي کند، موسيقي همچنين آرام بخش مي باشد. در يک مطالعه بزرگسالاني که به موسيقي انتخابي خود در طول يک عمل جراحي سرپايي چشم گوش مي دادند، به ميزان قابل توجهي، ضربان قلب و فشارخون پايين تري نسبت به آنهايي که جراحي ساکت کرده بودند داشتند.


5) در کارها نظم و ترتيب داشته باشيد: وقتي همه جا با کاغذ، صورتحساب، و مجلات پوشيده شده است تقريبا غيرممکن است که مراقبه کنيد، نفس عميق بکشيد يا تمرين ريلاکسيشن نماييد، قفسه هاي شما جالي خالي ندارد و مدت 6 ماه است که دسته چک هاي خود را مرتب نکرده ايد، علاوه بر اين ويژگي تکرار شونده کارهاي تميز کاري مثل جارو کردن، گردگيري، و شستن مي تواند به خودي خود اثر مراقبه اي داشته باشد، اگر به روي آن چه انجام مي دهيد تمرکز داشته باشيد.


6) فقط بگوييد نه: فعاليت هايي را که لازم نيستند و از آنها لذت نمي بريد حذف کنيد. استعفا دهيد و بگذاريد کس ديگري اين کار را انجام دهد.


7) يک ليست تهيه نماييد: هيچ چيز مانند اين که کارهاي خود را يادداشت کنيد به شما کمک نمي کند تا افکار خود را سازماندهي نماييد و اضطراب خود را کاهش دهيد، علامت زدن هر مورد، حس رضايت بزرگي را فراهم مي نمايد.


8) در هر زمان فقط يک کار را انجام دهيد و بر روي آن تمرکز نماييد: دکتر ادوارد سوارز استاد روان پزشکي دانشگاه دوک buke دريافت مردمي که هم زمان چندين کار مختلف را با هم انجام مي دهند ممکن است فشارخون بالاتري داشته باشند. بايد اين نصيحت را آويزه گوش خود نماييد. به جاي آنکه در حالي که لباس ها را در ماشين لباسشويي مي اندازيد يا آشپزخانه را تميز مي کنيد با تلفن صحبت نماييد روي يک صندلي راحتي بنشينيد و همه توجه خودتان را معطوف مکالمه نماييد يا به جاي اين که در حالي که مشغول انجام پروژه هاي کاري هستيد اي ميل هاي خود را چک کنيد رايانه خود را خاموش نماييد تا وقتي که گزارشي را که مي نويسيد تمام شده باشد، اين کار شبيه تمرکز کردن مي باشد.


9) باغباني کنيد: هواي تازه و ورزش نه تنها استرس را کاهش مي دهند و احساس سلامتي مي آورند، بلکه احساس موفقيتي که از پاک کردن علف هاي هرز و يا تماشاي دانه هايي که تبديل به گل مي شوند و يا هرس کردن شاخه ها به دست مي آيد ساعت ها بلکه روزها طول خواهد کشيد.


10) به اخبار گوش ندهيد: يک هفته را بدون خواندن روزنامه، تماشاي اخبار، يا جست وجوي عناوين جاري خبري بگذرانيد. به جاي ناراحتي هايي که ما هر روز توسط وسايل ارتباط جمعي در برخورد با آن هستيم به خود يک تعطيلات بدهيد و از آن زمان براي پياده روي، مراقبه، يا نوشتن در دفتر خاطراتتان استفاده کنيد.


11) يک حيوان خانگي را در منزل نگهداري کنيد: مطالعات زيادي مزاياي استرس زدايي حيوانات خانگي را تاييد مي نمايد، در يک بررسي محققين ميزان سلامتي قلب 240 زوج که نيمي از آنها يک جانور اهلي داشتند را ارزيابي کردند، زوج هايي که حيوانات خانگي نداشتند وقتي در معرض مسائل استرس زا قرار مي گرفتند به ميزان قابل توجهي ضربان قلب و فشارخون پايين تري داشتند.


12) هوا را خوشبو نماييد: تحقيقات نشان مي دهند که عطر درماني در کاهش استرس موثر مي باشد، در يک مطالعه مردمي که در معرض رايحه رزماري قرار مي گرفتند استرس کمتري داشتند، هوشياري آنها افزايش مييافت و محاسبات رياضي را سريع تر انجام مي دادند. بزرگسالاني که در معرض رايحه اسطوخودوس قرار مي گرفتند، افزايشي را در نوع امواج مغزي که نشان دهنده آرامش بودند نشان مي دادند، امروز شما روش هاي متعددي را براي خوشبو کردن اتاق ها داريد، از اسپري هاي خوشبو کننده تا روغن هاي معطر و شمع هاي خوشبو کننده.


13) به ديدن يک مکان ساکت برويد: کتابخانه ها، موزه ها، باغ ها و مکان هاي پرستش(عبادتگاه ها) جزيره هاي صلح و آرامش دنياي ديوانه وار را امروز فراهم مي نمايند. مکان آرامي را نزديک خانه خود پيدا کنيد و آن را خلوتگاه سري خود قرار دهيد.


14) داوطلب کمک به ديگران شويد: کمک کردن به ديگران شما را قادر مي سازد تا مشکلات خود را بهتر درک کنيد و همچنين تعامل اجتماعي برايتان فراهم مي سازد، در حالي که افراد شاد احتمال بيشتري داد تا به ديگران کمک نمايند کمک کردن به مردم شاديتان را افزايش مي دهد. يک بررسي نشان داد که داوطلبان کمک به ديگران شش جنبه شادي، رضايت از زندگي، سلامت روان، عزت نفس، احساس کنترل بر روي زندگي و سلامت جسماني را بهبود مي بخشند.


15) اوقاتي را به تنهايي بگذرانيد: اگر چه داشتن روابط اجتماعي يکي از بهترين راه هاي مبارزه با استرس مي باشد، بعضي اوقات براي انديشيدن و سرحال شدن نياز به تنهايي داريد، به تنهايي به يک رستوران يا سينما برويد يا به سادگي بعدازظهر را به مطالعه يا ورق زدن کتاب هاي کتابفروشي يا ديدن عتيقه جات بگذرانيد.


16) با دقت(تمرکز) راه برويد: احتمالا شما قبلا مي دانسته ايد که ورزش موثرتر از قرص آرام بخش براي رهايي از اضطراب و استرس مي باشد، اما آن چه با ذهن خود در هنگام پياده روي انجام دهيد مي تواند به شما کمک کند که حتي سودمندتر پياده روي کنيد، در يک مطالعه محققين 135 نفر را به پنج گروه که به مدت 16 هفته پياده روي مي کردند تقسيم کردند. گروه يک سريع پياده روي مي کردند، گروه دو با سرعت کم و گروه سه با سرعت کم در حالي که تمرکز کردن را تمرين مي کردند، پياده روي مي کردند. از اين گروه خواسته شد که به قدم هاي خود توجه کنند و(يک دو، يک دو شمارش کنند و اعداد را در ذهن خود مجسم نمايند، گروه چهارم يک شکل از تاي چي را تمرين مي کردند، گروه پنجم به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شدند، گروه سوم که تمرکز را تمرين مي کردند کاهش قابل توجهي را در اضطراب نشان دادند و احساسات منفي کمتر و مثبت بيشتري درباره خودشان داشتند و در مجموع همان اثرات استرس زداي کساني را که تند پياده روي مي کردند هم داشتند و بهتر از آن، اين آثار به سرعت هم آشکار مي شدند.


17) به روابط نزديک و صميمي اهميت بدهيد: يک مطالعه روي بيش از 1300 زن و مرد نشان داد که آنهايي که دوستان صميمي بيشتري داشتند نسبت به کساني که دوستان نزديک کمتري داشتند فشارخون سالم تر، ميزان کلسترول، قندخون و متابوليسم و ميزان هورمون استرس کمتري داشتند. زنان و به ميزان کمتري مردان همچنين به نظر مي رسيد که از روابط خوب با والدين و همسرانشان سود مي برند. مطالعات همچنين نشان داد مردمي که احساس تنهايي، انزوا و افسردگي مي کنند نسبت به کساني که روابط اجتماعي دارند سه تا پنج برابر بيشتر احتمال مريض شدن و مرگ زودرس دارند.


18) از روان خود مراقبت نماييد: مطالعات نشان مي دهد که مردم مذهبي شادتر هستند و بهتر با بحران ها مقابله مي نمايند براساس گفته دکتر مايرز استاد روان شناسي کالج هوپ در ميشيگان براي انسان هاي زيادي ايمان يک حامي، يک حس، معناي زندگي، احساس تاييد تا سرحد نهايي، دليلي براي تمرکز ماوراي خودتان و يک چشم انداز بدون زمان به غم ها و درس هاي زندگي مي باشد، يک معنويت قوي حتي اگر مذهبي نيستيد سودمندي هاي زيادي را براي شما به ارمغان مي آورد.


19) نعمت هاي زندگي خود را حساب کنيد: مردمي که هر روز زماني را صرف تعمق کردن بر روي بعضي از جنبه هاي مثبت زندگي شان مي نمايند براي مثال سلامتي، دوستان، خانواده، آزادي، تحصيلات و غيره يک حس قوي خوشبختي را تجربه مي نمايند.
زندگي شادي را براي شما آرزو مي کنيم.

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”