در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major

Majorno avatar
پست ها

584

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 17 بهمن 1385 02:53

آرشيو سپاس: 76 مرتبه در 43 پست

ناگفته ها در مورد انرژي هسته اي!

توسط majidjon13 » پنج شنبه 8 آذر 1386 17:45

نوروز: در حالیکه موضوع فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تبعات سیاسی-امنیتی گسترده آن برای کشور بحث‌های زیادی را برانگیخته، ابعاد علمی و فنی موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته است. دکتر احمدشیرزاد، استاد برجسته فیزیک دانشگاه اصفهان و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، از معدود افرادی است که بصراحت دراین مورد سخن گفته است. وی در تازه‌ترین سخنرانی خود که به دعوت شاخه جوانان منطقه یزد جبهه مشارکت در این شهر انجام شد، نکات جالبی را از ابعاد علمی فعالیت‌های هسته‌‌ای برشمرده که گزارش آن را درپی می‌خوانید:دكتر شیرزاد سخنرانی خود را چنین آغاز کرد: متاسفانه در زمینه موضوع هسته‌ای جامعه ما دچار فقر اطلاعاتی شدیدی است. ما در شرایطی با این مسئله آشنا شدیم كه كشور در معرض تهدید بود و نوعی جنبش ملی و یا به نظر من، «تبلیغاتی» راه افتاده بود. همین امر، باعث شد تا شرایط برای شناخت واقع‌بینانه نسبت به ابعاد این فنآوری و مسائل پیرامون آن فراهم نشود.

به گزارش خبرنگار نوروز، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در ادامه گفت: در كشورهائی كه فنآوری هسته‌ای در آنها رشد پیدا كرده و موضوع جامعه شده، این بحث چند دهه سابقه دارد. مثلا از دهه شصت این بحث در اروپا وجود داشته است. همانطور كه مطلعید در اواخر جنگ جهانی دوم دو بمب هسته‌ای در ژاپن منفجر شد و پیامد آن، بشر متوجه شد كه سلاح هسته‌ای یك تهدید مرگباری است و البته در كنار سلاح‌های هسته‌ای كاربردهای دیگری هم مطرح بوده وهمیشه این بحث در كشورهای دارای فنآوری زنده بوده است. جنبش سبزها در آلمان و فرانسه و ایتالیا سالهاست در حال فعالیت هستند؛ نه تنها در مورد سلاح‌های هسته‌ای بلكه برای مقابله با صنایع و فعالیت‌های دیگری كه خطرهای زیست محیطی دارد.

شیرزاد با اشاره به اینکه «بحثی كه در سطح محافل روشنفكری و در سطح محافل علمی همه كشورهای پیشرفته بحث روز است در كشور ما هیچ جایگاهی ندارد»، در مورد دلایل این وضعیت توضیح داد: حكومت جهت‌گیری حاد با این مسئله دارد. بطوری که بنده اگر بخواهم در مورد این مسئله صحبت كنم، با نظرات حكومت مشكل پیدا خواهم كرد هر چند بحث ما، بحث علمی است. نتیجه همین مسایل آن می‌شود كه اطلاعات جامعه بسیار پائین است و دید جامعه تحت تاثیر تبلیغات یكسویه قرار گرفته است.

این استاد دانشگاه براین اساس پیش‌بینی کرد به دلیل همین تبلیغات یكسویه، دولت نگذاشته مردم با تمام زمینه‌های این قصه آشنا شوند. روزی كه ناچار بشوند یك ذره كوتاه بیایند و با همین تبلیغات خودساخته خود با مشكل روبرو خواهند شد. این درست همان وضعیتی است كه زمان جنگ هم داشتیم؛ بطوری که در اواسط جنگ چهار نعل تاراندیم و شعار جنگ دادیم وزمینه‌ای برای صلح جا نگذاشتیم.

وی در ادامه با طرح این سؤال که «انرژی هسته‌ای دارای چه ابعاد و كاربردهایی است؟»، گفت: سه نوع كاربرد برای انرژی هسته‌ای وجود دارد؛ یكی سلاح هسته‌ای دوم :برق و سوم هم مسائل دیگر مثل باستانشناسی و كاربردهای متنوع دیگر در صنعت و کشاورزی.

شیرزاد با بیان اینکه «دو روش اول یك مقداری به هم نزدیك است و بسیاری از مهارتها مشابه است»، توضیح داد: به طور مثال سانتریفوژ كه ساخته می‌شود برای غنی كردن اورانیوم. اگر اورانیوم را تا چهار درصد غنی كنند برای نیروگاهها به درد می‌خورد و اگر این كار را تكرار كنند و به صدردرصد نزدیك شوند، می‌توانند در سلاح هسته‌ای به كار برند. ابزاری كه برای غنی‌سازی به كار گرفته می‌شود، تقریبا مشابه است و برای همین در سطح جهان حساسیت ویژه‌ای نسبت به مسئله غنی‌سازی وجود دارد.

این استاد فیزیک دانشگاه درباره کاربرد سوم انرژی هسته‌ای در بخش‌های پزشکی و کشاورزی گفت: این کاربرد كاملا از دو دسته دیگر جداست و اصولا عنصر اورانیوم در آن، خیلی نقش كلیدی ندارد. یكی از مسائلی هم كه واقعا عذاب‌آور است، این است كه تبلیغات می‌كنند كه اگر پا به عرصه این فنآوری بگذاریم، آنگاه در صنعت و كشاورزی و پزشكی خیلی پیشرفت خواهیم كرد. در حالیکه نكته این قسمت از فنآوری هسته‌ای مربوط می‌شود به تولید رادیوایزوتوپها.

وی توضیح داد: از لحاظ هسته‌ای به موادی که فعال هستند و پرتوزایی دارند، می‌گوییم مواد پرتوزا یا رادیواکتیو و به موادی كه پرتوزائی ندارند، رادیو ایزوتوپ می‌گوییم. تولید رادیوایزوتوپ‌ها امری عادی و قدیمی است. در ایران همان راكتوری كه در انتهای خیابان امیرآباد واقع است، از سی سال پیش رادیوایزوتوپ تولید می‌كند و اصولا قابل خرید هم هست و می توان آن را وارد كرد؛ البته با نظارت‌هایی كه برای ایمنی كار است.

شیرزاد براین اساس نتیجه گرفت: ما اگر بخواهیم در بخش‌های مهم تكنولوژی هسته‌ای پیشرفت كنیم، نیازی به غنی‌سازی نداریم. در نظنز ایزوتوپ تولید نمی‌شود. در نظنز اورانیوم غنی‌شده تهیه می‌شود كه می‌توان برای نیروگاه و یا كارهای دیگر از آن استفاده كرد.

عضو شورای مركزی جبهه مشاركت در ادامه به بحث‌های مربوط به تولید انرژی پرداخت و گفت: در زمینه تولید انرژی چند بحث وجود دارد از جمله اینكه آیا منابع انرژی هسته‌ای لایزال است؟ در پاسخ باید گفت كه هرگز اینطور نیست. منابع اولیه انرژی هسته‌ای فناپذیر است وطول عمر محدودی دارد. نكته دوم و دروغ بزرگی كه به مردم گفته می‌شود این است كه می‌گویند نفت تمام می‌شود و باید انرژی هسته‌ای را جایگزین آن كرد. در حالیكه باید گفت انرژی هسته‌ای هم تمام می‌شود و محدود است. اصولا وضعیت به گونه‌ای نیست كه بتوان تصور كرد كه انرژی هسته‌ای جایگزین انرژی فسیلی شود.

وی ادامه داد: منابع انرژی ارزشمند و تمام‌شدنی است و باید با برنامه‌ریزی از آن استفاده كرد. فرض بگیریم انرژی فسیلی محدود باشد و انرژی اتمی بتواند بخشی از آن را تامین كند. اما ما در ایران منابع عظیمی داریم و بطور مثال ما می‌توانیم عمر چاه‌های گاز خود را چندبرابر كنیم و قطعا اگر بخواهیم به عنوان یك كشور صاحب نفت درست از آن استفاده كنیم، باید بالاترین تكنولوژی را داشته باشیم. درحالیكه نظام مصرف انرژی در ایران یك نظام مریض است و كشوری كه اینطور منابع خود را نابود می‌كند، نمی‌تواند بگوید من جهت تامین انرژی نیاز به انرژی هسته‌ای دارم.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: البته در دنیای امروز نگاه به ذخایر تجدیدپذیر است. ما در كشورمان، منابع انرژی تجدیدپذیر مثل خورشید و باد و.. داریم كه همیشه می‌توان از آن استفاده كرد. با توجه به تابش خوب خورشید در كشور ما انرژی خورشیدی می‌تواند موفق باشد. بنابراین، در عمل ما صدها كار ناكرده داریم و چسبیده‌ایم به یك كارخاص كه هزینه‌های زیادی را متوجه كشور می‌كند.

شیرزاد سپس با طرح این سؤال كه «آیا انرژی هسته‌ای انرژی تمیز و عاری ازهرگونه آلودگی است»، به بحث درباره ابعاد زیست محیطی انرژی هسته‌ای پرداخت و گفت: اورانیوم آخرین عنصر سنگین موجود در طبیعت است و بالاترین طول عمر را دارد. وقتی اورانیوم را در نیروگاه استفاده می‌كنند، عنصری به نام پلوتونیوم تولید می‌شود. ماده‌ای كه در طبیعت نیست و نیمه عمرش ده هزار سال است و وحشتناك‌ترین عنصر برای سلامت انسان محسوب می‌شود. یك زمانی حدود ده هزار سال این ماده خطرناك را تولید می‌كند. به همین خاطر هم، جنبشهای مخالف فعالیت‌های هسته‌ای و جنبش‌های سبز می‌گویند بشر ماده‌ای را تولید می‌كند كه باید ده هزارسال از آن محافظت كند تا به بشر ضرر نرساند كه این كار تقریبا محال است؛ آن هم برای ماده‌ای چون پلوتونیوم كه یك میلی‌گرم آن برای آلودگی منبع آب یك شهر بزرگ كافی است.

وی در ادامه تاكید كرد: بحث آلودگی‌های زیست محیطی فعالیت‌های هسته‌ای بحثی بشری است و نمی‌توان به سرنوشت زمین بی‌تفاوت بود. در حالیكه ما متاسفانه سرگرم مسائل حاشیه‌ای شده‌ایم، بحث ضایعات هسته‌ای به یك معضل حل‌نشدنی تبدیل شده و بعنوان نمونه، مردم ایتالیا رای دادند كه نیروگاهها را جمع كنید.

شیرزاد در ادامه انتقاداتش از تبلیغات یكسویه درباره انرژی هسته‌ای گفت: ما داریم روی چیزی دست می‌گذاریم كه نمی‌دانیم چیست. در حالیكه می‌شد مملكت را به سمتی نبرد كه مصوبه‌ای در شورای امنیت علیه ما بگذرانند كه در عمل، ما را از انرژی هسته‌ای محروم كنند.

وی در ادامه با بیان اینكه « یك صنعت برای كشور در صورتی می‌تواند توجیه‌پذیر باشد كه اولا فنآوری و نیروی انسانی آن و ثانیا منابع اولیه آن را داشته باشیم»، گفت: ما در بحث هسته‌ای هیچ‌كدام از این دو دلیل را نداریم؛ نه نیروی انسانی ماهر داریم و نه مواد اولیه آن را.

شیرزاد افزود: كلیدی‌ترین مساله در صنعت هسته‌ای ما این است كه ما مواد اولیه یعنی اورانیوم را نداریم. اطلاعات موجود نشان می‌دهد اورانیوم شناخته‌شده در ایران یكی در معدن ساغند است با حدود هشتصد تن و دیگری در معادن بندرعباس كه حدود ششصد تن ذخیره دارد. از این منابع می‌توان هزار و چهارصد تن كیك زرد تولید كرد؛ در حالی كه استرالیا حدود یك میلیون تن وكانادا حدود ششصد میلیون تن ذخیره دارد اما در جداول منابع اورانیوم جهانی، ایران جایگاهی ندارد و عمده ذخایر زمین هم در نزدیكی قطب شمال واقع است.

وی با اشاره به اینكه «تنها معدن فعال كنونی ایران ساغند یزد است كه روی این معدن با همكاری چینی‌ها دو چاه با عمق چهارصد متر زده شده»، گفت: هزینه تمام‌شده حفر چاه در عمق پایین خیلی بالاست و اورانیوم حاصل از آن، چند برابر قیمت جهانی تمام می‌شود. در واقع، اورانیوم از این عمق خارج كردن امتیاز نیست. ضمن آنكه به علت نداشتن فنآوری توان استخراج ما هنوز معلوم نیست.

عضو شورای مركزی جبهه مشاركت با اشاره به اینكه «نیروگاه بوشهر سالی سی و پنج تن اورانیوم غنی‌شده می‌خواهد»، افزود: حتی در صورت به نتیجه رسیدن استخراج كل اورانیوم معادن ساغند یزد، این منابع تنها می‌تواند حدود ده سال نیروگاه بوشهر را تغذیه كند. ضمن آنكه این نیروگاه بعد از چهل سال قرار است هزار مگاوات برق تولید كند یعنی دو درصد از برق كشور.

شیرزاد در ادامه تاكید كرد: ما نمی‌توانیم بدون همكاری دنیا وارد یك فنآوری شویم كه در دست دیگران است. ما ابتدا باید نوع رابطه‌مان را با دیگران درست كنیم. متاسفانه ما بدون توجه به این واقعیتها، فقط به تبلیغات می‌پردازیم و در تلویزیون فنآوری هسته‌ای را چنان ساده جلوه می دهند كه گویی آب خوردن است.

شیرزاد سخنانش را با پرسش از رییس‌جمهوری پایان داد: آقای احمدی‌نژاد مدتی پیش گفتند كه ما اگر بتوانیم به انرژی هسته‌ای دست یابیم، ده سال جلو خواهیم افتاد. سئوال ما این است كه چند سال دیگر نتیجه خواهد داد؟ الان ما نتیجه تحریم‌ها را می‌بینیم و متاسفانه سعی در پوشاندن آن می‌شود.

نوروز نيوز

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

توسط Sardar » پنج شنبه 8 آذر 1386 18:29

اولااینکه که اين بخش علم و فناوري است نه بخش سياست و اظهار نظر شخصي و همچنین داستان های علمی تخیلی (حداقل قبلا اگر کسي اظهار نظر یا داستانی مي گفت حداقل یکم عاقلانه بود ولي حالا اين آقا به اصطلاح استاد... :???: )
در جهت تکميل سواد اين استاد گرامي

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

عکس بالایی رو می بینید به این قرص اورانیوم می گویند که مجموع وزنشان 50 گرم هم روی هم نمی شود ولی میزان تولید انرژی شان دقیقا معادل بیش از 4 هزار کیلوگرم زغال سنگ است :shock:
خب شما برو یک ماشین حساب بردار و حساب کن که با توجه به این اکثر نیروگاهای ایران نفتی و یا فسیلی است و جای آن را انرژی هسته ای بگیرد ببینید چقدر نفت باقی می ماند  :shock: بجای اینکه سالیانه میلیارد ها بشکه نفت را سوزاند می توان با تولید محصولات ناخالص از نفت علاوه بر ایجاد زمینه کاری باعث افزایش چند صد درصدی درآمد می گردند(حالا می توانید بفهمید که چرا آمریکا از انرژی هسته شدن ایران می ترسد.رشد اقتصادی نه بمب اتم با اقتصاد قدرتمند توانایی خرید و تولید نیز بالا می رود که هزار برابر بهتر از بمب اتم جواب می دهد)
دوم بحث محیط زیست که است که انرژی هسته ای مانع وارد شدن میلیون ها تن گازهای سمی حاصل از نیروگاه های فسیلی به جور زمین خواهد شد.
سوم اینکه کشورهای اروپایی و چین و آمریکا خیلی خر هستند که بخش اصلی برق شان از انرژی هسته ای است و با برنامه های کوتاه مدت و طولانی مدت قصد ایجاد نیروگاه های بیشتری را دارد.
چیز دیگری که جالب آمریکا و دوستان تا قبل انقلاب یادشان نبوده است که انرژی هسته مضر و آفت محیط زیست و ایران توانایی تولید ارانیوم را ندارند ولی بعد انقلاب یکباره یادشان می افتد که انرژی هسته ای برای ایران و محیط زیستش ضرر دارد  :???: برای همین برنامه ایجاد 20 نیروگاه اتمی را داشتند.
آن بالا مثال کشور ایتالیا را زدند که جالب است در بین کشورهای اروپایی یکی از ضعیف ترین کشورهای عضو اتحادیه از لحاظ اقتصادی و برق خودش را برای تامین مجبور به گدایی از کشورهای همسایه اش شده است.
هیهات منا الذلة

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

توسط Sardar » پنج شنبه 8 آذر 1386 18:46

به لحاظ تاریخی اولین راکتور اتمی در آمریکا بوسیله شرکت "وستینگهاوس" و به منظور استفاده در زیر دریائیها ساخته شد. ساخت این راکتور پایه اصلی و استخوان بندی تکنولوژی فعلی نیروگاههای اتمیPWR را تشکیل داد. سپس شرکت جنرال الکتریک موفق به ساخت راکتورهایی از نوع BWR گردید. اما اولین راکتوری که اختصاصا جهت تولید برق طراحی شده، توسط شوروی و در ژوئن 1954در "آبنینسک" نزدیک مسکو احداث گردید که بیشتر جنبه نمایشی داشت، تولید الکتریسیته از راکتورهای اتمی در مقیاس صنعتی در سال 1956 در انگلستان آغاز گردید. تا سال 1965 روند ساخت نیروگاههای اتمی از رشد محدودی برخوردار بود اما طی دو دهه 1966 تا 1985 جهش زیادی در ساخت نیروگاههای اتمی بوجود آمده است. این جهش طی سالهای 1972 تا 1976 که بطور متوسط هر سال 30 نیروگاه شروع به ساخت می کردند بسیار زیاد و قابل توجه است. یک دلیل آن شوک نفتی اوایل دهه 1970 می باشد که کشورهای مختلف را برآن داشت تا جهت تأمین انرژی مورد نیاز خود بطور زاید الوصفی به انرژی هسته ای روی آورند. پس از دوره جهش فوق یعنی از سال 1986 تاکنون روند ساخت نیروگاهها به شدت کاهش یافته بطوریکه بطور متوسط سالیانه 4 راکتور اتمی شروع به ساخت می شوند.
کشورهای مختلف در تولید برق هسته ای روند گوناگونی داشته اند. به عنوان مثال کشور انگلستان که تا سال 1965 پیشرو در ساخت نیروگاه اتمی بود، پس از آن تاریخ، ساخت نیروگاه اتمی در این کشور کاهش یافت، اما برعکس در آمریکا به اوج خود رسید. کشور آمریکا که تا اواخر دهه 1960 تنها 17 نیروگاه اتمی داشت در طول دهه های 1970و 1980 بیش از 90 نیروگاه اتمی دیگر ساخت. این مسئله نشان دهنده افزایش شدید تقاضای انرژی در آمریکاست. هزینه تولید برق هسته ای در مقایسه با تولید برق از منابع دیگر انرژی در امریکا کاملا قابل رقابت می باشد. هم اکنون فرانسه با داشتن سهم 75 درصدی برق هسته ای از کل تولید برق خود درصدر کشورهای جهان قرار دارد. پس از آن به ترتیب لیتوانی(73درصد)، بلژیک(57درصد)، بلغارستان و اسلواکی(47درصد) و سوئد (8/46درصد) می باشند. آمریکا نیز حدود 20 درصد از تولید برق خود را به برق هسته ای اختصاص داده است.


گرچه ساخت نیروگاههای هسته ای و تولید برق هسته ای در جهان از رشد انفجاری اواخر دهه 1960 تا اواسط 1980 برخوردار نیست اما کشورهای مختلف همچنان درصدد تأمین انرژی مورد نیاز خود از طریق انرژی هسته ای می باشند. طبق پیش بینی های به عمل آمده روند استفاده از برق هسته ای تا دهه های آینده همچنان روند صعودی خواهد داشت. در این زمینه، منطقه آسیا و اروپای شرقی به ترتیب مناطق اصلی جهان در ساخت نیروگاه هسته ای خواهند بود. در این راستا، ژاپن با ساخت نیروگاههای اتمی با ظرفیت بیش از 25000 مگا وات درصدر کشورها قرار دارد. پس از آن چین، کره جنوبی، قزاقستان، رومانی، هند و روسیه جای دارند. استفاده از انرژی هسته ای در کشورهای کاندا، آرژانتین، فرانسه، آلمان، آفریقای جنوبی، سوئیس و آمریکا تقریبا روند ثابتی را طی دو دهه آینده طی خواهد کرد.

هم اکنون به لحاظ صنعتی، کشورهای فرانسه، ژاپن، روسیه، آمریکا و انگلستان دارای تمامی مراحل تکنولوژی فراوری اورانیوم در تمامی مراحل چرخه سوخت هسته ای در اشل صنعتی می باشند. چنانچه اشل غیرصنعتی منظور گردد، کشورهای دیگری مثل هند نیز به لیست فوق اضافه خواهند شد. کشورهای کانادا و فرانسه در مجموع دارای بزرگترین کارخانه های تبدیل اورانیوم هستند که محصولات آنها شامل UO3,UO2,UF6 می باشند، پس از آنها به ترتیب کشورهای امریکا، روسیه و انگلستان قرار دارند. در زمینه غنی سازی، بی تردید امریکا و روسیه دارای بزرگترین شبکه غنی سازی جهان می باشند. در اشل صنعتی این دو کشور کار غنی سازی را از سال 1945 در امریکا و 1949 در شوروی آغاز نموده اند. پس از آنها، به ترتیب فرانسه، هلند و انگلستان بیشترین غنی سازی را انجام می دهند. درحال حاضر، امریکا بزرگترین تولید کننده سوخت هسته ای در جهان است که تمامی سوخت آن جهت استفاده در نیروگاههای BWR,PWR می باشد. پس از امریکا، کانادا تولید کننده اصلی سوخت هسته ای در جهان(برای راکتورهای PHWR) می باشد. به نظر می رسد کشور کانادا از پرسابقه ترین کشورها جهت تولید سوخت هسته ای است که فعالیت خود را در این زمینه از سال 1956 آغاز نموده است. پس از امریکا و کانادا، کشورهای انگلستان، روسیه ، ژاپن، فرانسه، آلمان، هند، کره جنوبی و سوئد تولید کنندگان اصلی سوخت هسته ای می باشند. در زمینه بازفرآوری سوخت مصرف شده، امریکا بیشترین سهم بازفراوری سوخت هسته ای را در جهان داراست. پس از آن فرانسه، انگلستان، روسیه، هند و ژاپن قرار دارند. درحال حاضر بین کشورهای جهان سوم، هندوستان پیشرفته ترین کشور در زمینه دانش فنی چرخه سوخت هسته ای می باشد.
هیهات منا الذلة

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

توسط Sardar » پنج شنبه 8 آذر 1386 18:47

دیدگاه اقتصادی استفاده از برق هسته ای
امروزه کشورهای بسیاری بویژه کشورهای اروپایی سهم قابل توجهی از برق مورد نیاز خود را از انرژی هسته ای تأمین می نمایند. بطوریکه آمار نشان می دهد از مجموع نیروگاههای هسته ای نصب شده جهت تأمین برق در جهان به ترتیب 35 درصد به اروپای غربی، 33 درصد به آمریکای شمالی، 5/16 درصد به خاور دور، 13 درصد به اروپای شرقی و نهایتا فقط 74/0 درصد به آسیای میانه اختصاص دارد. بدون شک در توجیه ضرورت ایجاد تنوع در سیستم عرضه انرژی کشورهای مذکور، انرژی هسته ای به عنوان یک گزینه مطمئن اقتصادی مطرح است. بنابراین ابعاد اقتصادی جایگزینی نیروگاههای هسته ای با توجه به تحلیل هزینه تولید(قیمت تمام شده) برق در سیستمهای مختلف نیرو قابل تأمل و بررسی است. از اینرو در اغلب کشورها، نیروگاههای هسته ای با عملکرد مناسب اقتصادی خود از هر لحاظ با نیروگاههای سوخت فسیلی قابل رقابت می باشند.


بهرحال طی چند دهه گذشته کاهش قیمت سوختهای فسیلی در بازارهای جهانی، سبب افزایش هزینه های ساخت نیروگاههای هسته ای به دلیل تشدید مقررات و ضوابط ایمنی، طولانی تر شدن مدت ساخت و بالاخره باعث ایجاد مشکلات تأمین مالی لازم و بالا رفتن قیمت تمام شده هر واحد الکتریسیته در این نیروگاهها شده است. از یک طرف مشاهده میشود که طی این مدت حدود 40 درصد از هزینه های چرخه سوخت هسته ای کاهش یافته است و از سویی دیگر با توجه به پیشرفتهای فنی و تکنولوژی حاصل از طرحهای استاندارد و برنامه ریزیهای دقیق بمنظور تأمین سرمایه اولیه مورد نیاز مطمئن و به هنگام احداث چند واحد در یک سایت برای صرفه جوئیهای ناشی از مقیاس مربوط به تأسیسات و تسهیلات مشترک مورد نیاز در هر نیروگاه، همچنان مزیت نیروگاههای اتمی از دیدگاه اقتصادی نسبت به نیروگاههای با سوخت فسیلی در اغلب کشورها حفظ شده است.


سایر دیدگاههای اقتصادی در مورد آینده انرژی هسته ای حاکی از آن است که براساس تحلیل سطح تقاضا و منابع عرضه انرژی در جهان، توجه به توسعه تکنولوژیهای موجود و حقایقی نظیر روند تهی شدن منابع فسیلی در دهه های آینده، مزیتهای زیست محیطی انرژی اتمی و همچنین استناد به آمار و عملکرد اقتصادی و ضریب بالای ایمنی نیروگاههای هسته ای، مضرات کمتر چرخه سوخت هسته ای نسبت به سایر گزینه های سوخت و پیشرفتهای حاصله در زمینه نیروگاههای زاینده و مهار انرژی گداخت هسته ای در طول نیم قرن آینده، بدون تردید انرژی هسته ای یکی از حاملهای قابل دسترس و مطمئن انرژی جهان در هزاره سوم میلادی به شمار می رود. در این راستا شورای جهانی انرژی تا سال 2020 میلادی میزان افزایش عرضه انرژی هسته ای را نسبت به سطح فعلی حدود 2 برابر پیش بینی می نماید. با توجه به شرایط موجود چنانچه از لحاظ اقتصادی هزینه های فرصتی فروش نفت و گاز را با قیمتهای متعارف بین المللی در محاسبات هزینه تولید(قیمت تمام شده) برای هر کیلووات برق تولیدی منظور نمائیم و همچنین تورم و افزایش احتمالی قیمتهای این حاملها(بویژه طی مدت اخیر) را براساس روند تدریجی به اتمام رسیدن منابع ذخایر نفت و گاز جهانی مدنظر قرار دهیم، یقینا در بین گزینه های انرژی موجود در جمهوری اسلامی ایران، استفاده از حامل انرژی هسته ای نزدیکترین فاصله ممکن را با قیمت تمام شده برق در نیروگاههای فسیلی خواهد داشت
هیهات منا الذلة

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

توسط Sardar » پنج شنبه 8 آذر 1386 18:47

دیدگاه زیست محیطی استفاده از برق هسته ای
افزایش روند روزافزون مصرف سوختهای فسیلی طی دو دهه اخیر و ایجاد انواع آلاینده های خطرناک و سمی و انتشار آن در محیط زیست انسان، نگرانیهای جدی و مهمی برای بشر در حال و آینده به دنبال دارد. بدیهی است که این روند به دلیل اثرات مخرب و مرگبار آن در آینده تداوم چندانی نخواهد داشت. از اینرو به جهت افزایش خطرات و نگرانیها تدریجی در مورد اثرات مخرب انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از کاربرد فرایند انرژیهای فسیلی، واضح است که از کاربرد انرژی هسته ای بعنوان یکی از رهیافتهای زیست  محیطی برای مقابله با افزایش دمای کره زمین و کاهش آلودگی محیط زیست یاد می شود. همچنانکه آمار نشان می دهد، در حال حاضر نیروگاههای هسته ای جهان با ظرفیت نصب شده فعلی توانسته اند سالانه از انتشار 8 درصد از گازهای دی اکسید کربن در فضا جلوگیری کنند که در این راستا تقریبا مشابه نقش نیروگاههای آبی عمل کرده اند.


چنانچه ظرفیتهای در دست بهره برداری فعلی تولید برق نیروگاههای هسته ای، از طریق نیروگاههای با خوراک ذغال سنگ تأمین می شد، سالانه بالغ بر 1800 میلیون تن دی اکسید کربن، چندین میلیون تن گازهای خطرناک دی اکسید گوگرد و نیتروژن، حدود 70 میلیون تن خاکستر و معادل 90 هزار تن فلزات سنگین در فضا و محیط زیست انسان منتشر می شد که مضرات آن غیرقابل انکار است. لذا در صورت رفع موانع و مسایل سیاسی مربوط به گسترش انرژی هسته ای در جهان بویژه در کشورهای در حال توسعه و جهان سوم، این انرژی در دهه های آینده نقش مهمی در کاهش آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای ایفا خواهد نمود.


درحالیکه آلودگیهای ناشی از نیروگاههای فسیلی سبب وقوع حوادث و مشکلات بسیار زیاد بر محیط زیست و انسانها می شود، سوخت هسته ای گازهای سمی و مضر تولید نمی کند و مشکل زباله های اتمی نیز تا حد قابل قبولی رفع شده است، چرا که در مورد مسایل پسمانداری با توجه به کم بودن حجم زباله های هسته ای و پیشرفتهای علوم هسته ای بدست آمده در این زمینه در دفن نهایی این زباله ها در صخره های عمیق زیرزمینی با توجه به حفاظت و استتار ایمنی کامل، مشکلات موجود تا حدود زیادی از نظر فنی حل شده است و طبیعتا در مورد کشور ما نیز تا زمان لازم برای دفع نهایی پسمانهای هسته ای، مسائل اجتماعی باقیمانده از نظر تکنولوژیکی کاملا مرتفع خواهد شد.
از سوی دیگر بنظر می رسد که بیشترین اعتراضات و مخالفتها در زمینه استفاده از انرژی اتمی بخاطر وقوع حوادث و انفجارات در برخی از نیروگاههای هسته ای نظیر حادثه اخیر در نیروگاه چرنوبیل می باشد، این در حالی است که براساس مطالعات بعمل آمده احتمال وقوع حوادثی که منجر به مرگ عده ای زیاد بشود نظیر تصادف هوایی، شکسته شدن سدها، انفجارات زلزله، طوفان، سقوط سنگهای آسمانی و غیره، بسیار بیشتر از وقایعی است که نیروگاههای اتمی می توانند باعث گردند.


به هر حال در مورد مزایای نیروگاههای هسته ای در مقایسه با نیروگاههای فسیلی صرفنظر از مسایل اقتصادی علاوه بر اندک بودن زباله های آن می توان به تمیزتر بودن نیروگاههای هسته ای و عدم آلایندگی محیط زیست به آلاینده های خطرناکی نظیر SO2,NO2,CO,CO2 ، پیشرفت تکنولوژی و استفاده هرچه بیشتر از این علم جدید، افزایش کارایی و کاربرد تکنولوژی هسته ای در سایر زمینه های صلح آمیز در کنار نیروگاههای هسته ای اشاره نمود.


در مجموع ارزیابیهای اقتصادی و مطالعات بعمل آمده در مورد مقایسه هزینه تولید(قیمت تمام شده) برق در نیروگاههای رایج فسیلی کشور و نیروگاه اتمی نشان می دهد که قیمت این دو نوع منبع انرژی صرفنظر از هزینه های اجتماعی، تقریبا نزدیک به هم و قابل رقابت با یکدیگر هستند. چنانچه قیمت مصرف انرژیهای فسیلی برای نیروگاههای کشور برمبنای قیمتهای متعارف بین المللی منظور شوند و همچنین در شرایطی که نرخ تسعیر هر دلار در کشور 8000 ریال تعیین گردد، هزینه تولید(قیمت تمام شده) هر کیلووات ساعت برق در نیروگاههای فسیلی و اتمی بشرح زیر می باشد.
هیهات منا الذلة

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

توسط Sardar » پنج شنبه 8 آذر 1386 18:49

ج - مقایسه هزینه های اجتماعی تولید برق در نیروگاههای فسیلی و اتمی
بر اساس مطالعات به عمل آمده توسط وزارت نیرو در سال 1378 در خصوص تعیین هزینه های اجتماعی آلاینده های زیست محیطی مصرف سوختهای فسیلی در چند نیروگاه فسیلی مورد نظر در کشور، نتایج به دست آمده به شرح ذیل می باشد:
همچنین در تازه ترین مطالعه ای که برای تعیین هزینه های اجتماعی نیروگاههای هسته ای در 5 کشور اروپایی بلژیک، آلمان، فرانسه، هلند و انگلستان صورت گرفته است، میزان هزینه های اجتماعی ناشی از نیروگاههای هسته ای در مقایسه با نیروگاههای فسیلی بسیار پائین است. در این مطالعه هزینه های خارجی هر کیلووات ساعت برق تولیدی در نیروگاههای هسته ای در حدود
39/0 سنت( معادل 2/31 ریال) برآورده شده است. بنابراین در صورتیکه هزینه های اجتماعی تولید برق را در ارزیابیهای اقتصادی نیروگاههای فسیلی و هسته ای منظور نمائیم قطعا قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق در نیروگاه هسته ای نسبت به فسیلی بطور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت.


به هر حال نیروگاههای فسیلی و هسته ای هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند و ایجاد هر یک متناسب با مقتضیات زمانی و مکانی هر کشور خواهد بود و انتخاب نهایی و تصمیم گیری در این زمینه می بایست با توجه به فاکتورهایی از قبیل عوامل تکنولوژیکی، ارزشی، سیاسی، اقتصادی و زیست محیطی توأما اتخاذ گردد. قدر مسلم ایجاد تنوع در سیستم عرضه و تأمین انرژی از استراتژیهای بسیار مهم در زمینه توسعه سیستم پایدار انرژی در هر کشور محسوب می شود. در این راستا با توجه به بررسیهای صورت گرفته، شورای انرژی اتمی کشور مصمم به ایجاد نیروگاههای اتمی به ظرفیت کل 6000 مگاوات در سیستم عرضه انرژی کشور تا سال 1400 هجری شمسی می باشد.


از وبلاگ بيونوکلير
هیهات منا الذلة

Major

Majorno avatar
پست ها

584

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 17 بهمن 1385 02:53

آرشيو سپاس: 76 مرتبه در 43 پست

توسط majidjon13 » پنج شنبه 8 آذر 1386 19:03

اولااینکه که اين بخش علم و فناوري است نه بخش سياست و اظهار نظر شخصي و همچنین داستان های علمی تخیلی
.........................................................

موضوعات اشاره شده کاملا جنبه علمي دارند.

لابد شما دکتراي فيزيک داريد که به گفته هاي ايشان خرده گرفتيد.

بجاي  مسخره کردن و سخنان توهين اميز مطلب رو کامل ميخوندي بعد کپي پست ماشين وارو ادامه ميدادي

حتما حق با شماست :-x

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

5234

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 353 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 25 خرداد 1385 14:47

محل سکونت

http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

آرشيو سپاس: 4023 مرتبه در 1451 پست

توسط ganjineh » پنج شنبه 8 آذر 1386 19:44

majidjon13, دوست عزیز

لطفا اینگونه مسائل را در تاپیک مطرح ننمایید و در پی ام مطرح کنید  :-o

در نظر داشته باشید که ایشان مدیر این بخش هستند :-o

در ضمن از شما دو بزرگوار تقاضا دارم که اگر مایل به ادامه این بحث هستید لطفا در تاپیک ادامه ندهید :-o  :(
آخرين ويرايش توسط ganjineh در پنج شنبه 8 آذر 1386 19:48, ويرايش شده 1 در کل.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
http://ganjineh-elahi.com/

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

توسط Sardar » پنج شنبه 8 آذر 1386 19:47

بجاي مسخره کردن و سخنان توهين اميز مطلب رو کامل ميخوندي بعد کپي پست ماشين وارو ادامه ميدادي


مي توانم بپرسم کجاي پست هاي من توهين آميز است؟پست اول من به طور خلاصه از 4 پست بعدي مي باشد براي کساني همچون شما که حوصله خواندن زياد نداريد
بعد شما يک زحمت مي کشيديد و بجاي تايپ اين جمله پست هاي مرا مي خوانديد و بعد اظهار نظر مي کرديد که من ماشين وار کپي پيست کرده ام.
لابد شما دکتراي فيزيک داريد که به گفته هاي ايشان خرده گرفتيد.


آقاي استاد مردم را خر فرض کرده است و شروع توهين به شعور مردم کرده است.
درست است که دکتراي فيزيک ندارم ولي خدا رو شکر پاي صحبت و گفتگوي بهترين دبيران و استادان و دانشمندان فيزيک اروپا بوده ام و هستم و هرگز از زبان هيچ يک اين داستان هاي تخيلي را نشنيده ام و نيازي هم به دکتراي فيزيک نيست فقط لطف کن فيزيک عمومي دبيرستان را درست بخوان.
هیهات منا الذلة

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2646

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

توسط Shahbaz » پنج شنبه 8 آذر 1386 20:43

پروفسور، استاد ، دکتر ، نماينده مجلس،و .....  احمد شيرزاد !؟

هنوز خاطره نطق اين به اصطلاح استاد در مجلس را از ياد نبرده ايم
امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .

Major

Majorno avatar
پست ها

584

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 17 بهمن 1385 02:53

آرشيو سپاس: 76 مرتبه در 43 پست

توسط majidjon13 » پنج شنبه 8 آذر 1386 22:41

فقط لطف کن فيزيک عمومي دبيرستان را درست بخوان.
..............................................................

شما هم براي توفيق بيشتر در فن سخن وراني بهتر است کمي از مطالب علمي که پيش پاي استادان و دانشمندان

فيزيک اروپا بوده ايد استفاده کنيد و بخش بخش سخناني را که به شعورتان توهين کرده است را به صورت علمي

غلط گيري و نکته گيري کنيد تا ما به ادعای شما اول دبيرستاني ها نيز بار علمي مان از جانب حضرت عالي پيشرفت کند

نه اینکه مطالبی پیرامون ارزش و بهای انرژی هسته ای بیان کیند و سخان ایشان را بنا بر اطلاعات کپی پستی خویش

زیر سوال ببرید!

در ضمن خنده دار ترین سخن در مورد انرژی هسته ای ایران رو هم در همین رویداد خوندم

امریکا از پیشرفت اقتصادی  حکومت ایران به علت انرژی هسته ای میترسد..

حکومت ایران طی سالیان دراز همه گونه سرمایه گذاری کلان کرده است و ناراحتی وجود نداشته است

حال ناگهان انرژی هسته ای حکومت ایران باعث نگرانی کاخ سفید شده است.....خداونداااااا  :smile:  

سپاس..
.......................................

هنوز خاطره نطق اين به اصطلاح استاد در مجلس را از ياد نبرده ايم

میشه بیشتر توضیح بدین؟

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

توسط Sardar » جمعه 9 آذر 1386 00:16

آقا اصلا من هر چه گفتم شما فکر کن غلط :eek:
بقيه دنيا را چي مي گويي نکند آنان نيز از اين آقاي استاد کم شعورتر است و دارند دستي دستي خودشان را نابود مي کنند. :::P
امریکا از پیشرفت اقتصادی حکومت ایران به علت انرژی هسته ای میترسد..

ولی من چی نوشته ام
(حالا می توانید بفهمید که چرا آمریکا از انرژی هسته شدن ایران می ترسد.رشد اقتصادی نه بمب اتم با اقتصاد قدرتمند توانایی خرید و تولید نیز بالا می رود که هزار برابر بهتر از بمب اتم جواب می دهد)

متاسفانه تعصب دشمنی شما نسبت به حکومت باعث شده است که همه چیز را از سیاست تا علم را با هم قاطی کنید من اگر نسبت به حکومت دید خوبی نداشته باشم ولی دلیل نمی شود عالم و آدم  و ایران و افغانستان و عربستان و حکومت ...را بابتش بسوزانم گفتگو علمی در جای خودش و بحث سیاسی و ایدلوژی در جای خودش.
بله اگر شما نیز همچون آقای بالا انرژی هسته ای مانع پیشرفت ایران می دانید واقعا باید دروس اول دبیرستانی را در مورد انرژی و تولید آن را دوباره بخوانید و یاد بگیرید.
هیهات منا الذلة

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان