در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

447

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 23 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 20:16

آرشيو سپاس: 1348 مرتبه در 221 پست

جينز ديفنس ..::.. عاشورا، موشكي متفاوت ..::..

توسط ramin11 » جمعه 9 آذر 1386 18:21

نشريه دفاعي جينز ديفنس در گزارشي به بررسي موشك جديدي پرداخته كه ايران در حال توليد آن است.
جينز ديفنس به نقل از منابع اطلاعاتي غربي نوشته اين موشك بالستيك كه عاشورا نام دارد، با سوخت جامد كار مي كند و برد آن بين دوهزار تا 2500 كيلومتر است.

بنا بر گزارش اين نشريه، عاشورا موشك بالستيك ميانبرد دو مرحله اي با قطر آن 125 سانتيمتر است كه ظاهري شبيه موشك شهاب 3 دارد و بنابراين مي تواند از زيرساختها و پرتاب كننده هاي اين موشك استفاده كند و قابليت حمل چندين نوع كلاهك، از جمله كلاهك هسته اي را دارد.

منابع اطلاعاتي به اين نشريه گفته اند تكنولوژي موشك عاشورا كاملاً ايراني است اما برخلاف بيشتر موشكهاي ايراني كه براساس طراحيهاي كره شمالي ساخته شده اند، هيچ شباهتي به هيچكدام از موشكهاي ساخت كره شمالي ندارد، بلكه شبيه موشك پاكستاني شاهين است.

با اين حال، به گفته اين منابع، هيچ گونه همكاري بين ايران و پاكستان در اين زمينه وجود نداشته است.

عوزي روبين، رئيس سابق سازمان دفاع موشكي اسرائيل به نشريه جينز ديفنس گفته كه اگر اطلاعاتي كه در مورد موشك عاشورا به دست آمده دقيق باشد، ساخت اين موشك نقطه عطف مهمي در برنامه موشكي ايران است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

به نوشته جينز ديفنس در حالي كه موشكهاي سوخت مايع شهاب در گروه صنعتي شهيد همت توليد شده بودند، موشك عاشورا در گروه صنعتي شهيد باقري، طراحي و ساخته مي شود، هر دو شركت بخشي از گروه صنعتي صنام هستند كه با نام واحد 140 سازمان صنايع دفاع نيز شناخته مي شود.

ايران خواسته خود براي دستيابي به موتورهاي سوخت جامد براي موشكهاي بالستيك را پنهان نكرده، چون در مورد موشكهاي با سوخت جامد، سكوي پرتاب موشك مي تواند در هر مكاني كه مستقر شود بلافاصله موشك را پرتاب كند اما پرتاب موشكهاي سوخت مايع به آمادگيهاي قبلي نياز دارد و بدين ترتيب با رديابي اين اقدامات آمادگي از طريق ماهواره مي توان پرتاب آنها را پيش بيني و در مقابل آنها، اقدامات پدافندي انجام داد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

جينز ديفنس به اظهارات علي شمخاني، وزير دفاع وقت ايران در مه 2005 اشاره كرده كه از آزمايش موفقيت آميز موتور سوخت جامد براي موشك شهاب 3 خبر داده و گفته بود: "سوخت جامد بادوامتر است و برد موشك را افزايش مي دهد، عمر موشكي كه از سوخت مايع استفاده مي كند كم است و زمان محدودي مي توان از آن استفاده كرد، سوخت جامد عمر موشك و دقت آن را به نحو محسوسي افزايش مي دهد."

بنا بر اعلام ايران، در آن زمان دو موتور موشك سوخت جامد آزمايش شدند كه يكي از آنها براي شهاب 3 طراحي شده بود، ظاهراً موتور ديگر و شايد هر دو موتور براي موشك عاشورا طراحي شده بودند.

ايران در سال هاي اخير چندين راكت با برد طولاني و چندين موشك سوخت جامد با برد كوتاه، از جمله زلزال -2 و فاتح -110 توليد كرده اما به نوشته جينز ديفنس، تا به حال در توليد موتور سوخت جامد براي موشكهاي بالستيك ميانبرد موفق نبوده است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

عوزي روبين به جينز ديفنس گفته است: "سوخت جامد از احتمال رديابي شدن پرتاب كننده موشك توسط ماهواره ها و رادارهاي هوايي بشدت مي كاهد و اجازه مي دهد كه موشك از نقطه اي به نقطه ديگر منتقل شود، مي توان پنهانش كرد، و بدون نياز به زمان زيادي براي آماده سازي آن را پرتاب كنيد."

به نوشته جينز ديفنس بر اساس گزارشهاي اطلاعاتي، ايران در حال حاضر سه خانواده موشك بالستيك ميانبرد در اختيار دارد: موشكهاي سوخت مايع شهاب، موشكهاي سوخت جامد بي ام - 25 كه بر اساس طراحي كره شمالي ساخته شده و برد آن بين 2500 تا 3500 كيلومتر اعلام شده و موشكهاي سوخت جامد عاشورا.


كد منبع خبر اضافه گرديد... Shahryar

کد: انتخاب همه
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان