در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

جايزه داوران جشنواره نانت براي مانيا اكبري

توسط Leila » سه شنبه 13 آذر 1386 00:34

مانيا اكبري، كارگردان جوان ايراني با دومين فيلم بلندش موفق به دريافت جايزه بهترين فيلم از نگاه هيأت داوران جوان جشنواره نانت شد.مانيا اكبري كه پس از فيلم "بيست انگشت" و پس از مستند "كريستال"، اين فيلم را با نام "۴+۱۰" را ساخت، به تجربه هاي شخصي خودش اشاره داشت. او به علت بيماري سرطان، تجربه متفاوتي را در رابطه با مرگ و زندگي پشت سر گذاشته است.

مانيا كه كار هنر را با نقاشي شروع كرده و ورود به سينما را با بازي در فيلم "ده" عباس كيارستمي آغاز كرده، فيلم "۴+۱۰" را به پيشنهاد عباس كيارستمي در ادامه فيلم "۱۰" ساخت كه مانيا اكبري ۴ سال پيش به همراه پسرش امين ماهر در آن بازي داشت.

در اين فيلم مانيا اكبري به يك حديث نفس رئاليستي دست زده و تجربه خود را در رويارويي با مرگ و بيماري به تصوير كشيده است.

وي به غير از "بيست انگشت" و مستند "كريستال" ۶۰ ويدئو آرت ساخته كه در جشنواره لوكارنو سوئيس به نمايش درآمدند. در فيلم "۴+۱۰" كه تهيه كنندگي آن را خود مانيا اكبري بر عهده داشته است، امين ماهر، بهناز جعفري، مائده طهماسبي، سحر نوري، ساره بيات و بهاره مصدقيان هم بازي مي كنند.


مانيا اكبري در مراسم پاياني بيست و نهمين جشنواره فيلم سه قاره نانت، هنگام دريافت جايزه فيلمش با ياد و احترام امير نادري كه سال ها پيش با فيلم "دونده" براي نخستين بار جايزه اصلي جشنواره نانت را برده بود، جايزه خود را به او تقديم كرد و گفت: "نسل ما در ابتداي جواني يا حتي نوجواني، يكي از نخستين جلوه هاي تجربه گري در سينما را با همين فيلم دونده شناخت."

جايزه اي كه به مانيا اكبري و "۴+۱۰" داده شد، از سوي ۱۰ داور فارغ التحصيل دكتراي سينما از دانشگاه هاي مختلف دنيا اهدا شد كه همگي زير ۳۰ سال سن داشتند و به عنوان "هيأت داوران جوان" جشنواره نانت، جايزه "سينماي آينده" را به فيلمي اهدا كردند كه از نظر خودشان "متفاوت، تازه و تجربه گرا" بود. اين جايزه در گذشته به فيلمسازان مشهوري چون عثمان سمبنه، كيوشي كوروساوا و هينوسوك گوشو هم تعلق گرفته بود.

دو سال بعد از فيلم اول او "بيست انگشت" كه جايزه بهترين فيلم بخش ديجيتال جشنواره ونيز، جوايز بهترين كارگرداني و بازيگر زن جشنواره بارسلونا را گرفت، "۴+۱۰" در بخش مسابقه جشنواره هاي سن سباستين و ونكوور شركت كرد و جايزه "سينماي آينده" جشنواره سه قاره نانت را از آن خود كرد.

مانيا اكبري در حين دريافت جايزه، فيلم و ارتباطش با ابتلا به بيماري سرطان در سال گذشته را اين طور توصيف كرد: "ما اغلب از زندگي هايمان، سينما مي سازيم و گاهي هم از سينما، زندگي مان را. "۴+۱۰" براي من هر دوي اينها بود."


مانيا اكبري پيش از اين در جشنواره هاي مختلفي به عنوان كارگردان و داور حضور داشته است. فيلم ۲۰ انگشت او جايزه جشنواره ونيز سال ۲۰۰۴ را در بخش سينماي ديجيتال و جايزه هيات داوران جشنواره بين المللي باهاما را در دسامبر ۲۰۰۴ كسب كرده است.

هم چنين اين فيلم از پيش از اين در جشنواره سن سباستين اسپانيا هم حضور داشته و خود او داور چهل‌ و سومين دوره جشنواره بين المللي فيلم خيخون اسپانيا بوده است.


IranianUk
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان