در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

زندگیِ لبنانی؛ عاشقیِ ایرانی

توسط Leila » شنبه 17 آذر 1386 22:41

وقتی بازپرس فتاحی در مجموعه «مدار صفر درجه» اعدام شد، چشم‌های بسیاری از تماشاگران سریال از اشك خیس شده بود. او در شبی بارانی مثل همیشه پرقدرت و باصلابت جلوی جوخه اعدام ایستاد. قصه عاشقانه او و دلدادگی‌اش بعد از مرگ زینت‌الملوك تمام شده بود و در تلخ‌ترین شب سریال، همه چهره بازپرس را به خاطر سپردند؛ مردی كه در عین صلابت و تیزبینی، مدام با احساسش دست و پنجه نرم می‌كرد. كمتر كسی هنگام تماشای این سریال می‌دانست كه نقش بازپرس فتاحی را یك بازیگر لبنانی ایفا می‌كند. پی‌یر داغر – هنرپیشه مشهور سینما و تلویزیون لبنان – حدود ۴ سال پیش با حسن فتحی – كارگردان مجموعه مدار صفر درجه – آشنا شد و توسط او برای كار در یكی از پرهزینه‌ترین سریال‌های تلویزیون دعوت شد.

    داغر اما همانند بازیگران خارجی دیگر این سریال، مدت كوتاهی در ایران حضور داشت. او اكنون همراه همسر و دو فرزندش در بیروت به سر می‌برد و هنوز یك قسمت از سریال محبوب شبكه اول را ندیده؛ اگرچه حالا چهره او و نقشی كه در آن ظاهر شده در خاطره مردم باقی مانده است. یك شب از آخرین شب‌های آبان‌ماه، با او درباره كارهای هنری‌اش گفت‌وگو كردیم كه البته با حضور همسرش تكمیل شد. تهیه این مصاحبه بدون همكاری و ترجمه عبدالله آل‌بوغبیش امكان‌پذیر نبود. اگر می‌خواهید پی‌یر داغر یا همان بازپرس فتاحی را بیشتر بشناسید، این گفت‌وگو را بخوانید.
    ● شما برای تماشاگر ایرانی چهره شناخته‌شده‌ای نیستید اما می‌گویند در لبنان بازیگر مشهوری هستید...
    من فارغ‌التحصیل بازیگری از دانشگاه لبنان هستم و كارم را با نمایش و تئاتر شروع كرده‌ام؛ كارهایی در انواع و اقسام سبك‌های مختلف. بعد از آن وارد تلویزیون شدم و همین هم عاملی شد تا بتوانم در فیلم‌های مختلف در كشورهای عربی بازی كنم. تا الان هم چند فیلم لبنانی بازی كرده‌ام اما سریال‌های من بیشتر از فیلم‌هایم بوده. همین امسال، ماه رمضان در فیلمی به نام «سقف دنیا» بازی كردم كه موضوعش درباره روزنامه‌های اروپایی‌ای بود كه به پیامبر اسلام اهانت كرده بودند و بعد از آن هم در فیلم «خالد بن ایران ولید» نقش ابوعبیده را به عهده داشتم.
    ● فیلم‌های عربی در ایران دیده می‌شوند؟ كمتر پیش می‌آید، اما سریال‌های عربی گهگاه از تلویزیون پخش می‌شوند. شما سینمای ایران را می‌شناختید؟ اصلا به ایران سفر كرده بودید؟
    راستش من هیچ اطلاعی درباره سینمای ایران نداشتم و حتی زمانی كه پیشنهاد كار برای این سریال به من داده شد، غافلگیر شدم. اطلاعات من در این حد بود كه ایران سینمای موفقی دارد و فیلم‌های موفقی را به جشنواره‌های بین‌المللی می‌فرستد، اما هیچ اثری را ندیده بودم. اولین و آخرین سفرم هم به ایران به زمان تصویربرداری «مدار صفر درجه» برمی‌گشت.
    ● با این اوضاع، چه اتفاقی افتاد كه تصمیم گرفتید بدون شناخت، بازی در مجموعه «مدارصفر درجه» را قبول كنید؟
    من در بیروت با حسن فتحی – كارگردان سریال – آشنا شدم. آن زمان فتحی فیلمی به نام «هولوكاست» می‌ساخت كه از من برای بازی در آن دعوت كرد. بعد از آنكه كار تمام شد، فتحی به من گفت كه می‌خواهد سریالی با موضوع «هولوكاست» بسازد. همان وقت بود كه گفت من را برای نقشی انتخاب كرده است.
    ● شما خودتان، نكته‌ای در این اثر دیدید كه آن را انتخاب كردید؟
    من زمانی كه می‌خواهم نقشی را انتخاب كنم، خودم را ارزیابی می‌كنم كه آیا می‌توانم آن نقش را برعهده بگیرم یا نه؛ به عبارتی آیا برای آن نقش در برابر دوربین مناسب هستم یا اصلا به درد من نمی‌خورد. نقش «بازپرس فتاحی» آن‌قدر قوت داشت كه با وجود همزبان نبودن آن را بپذیرم.
    ● بازپرس فتاحی شباهتی هم به پی‌‌یر داغر دارد یا نه؟
    (می‌خندد) اتفاقا فتاحی را به این دلیل دوست داشتم كه شبیه من بود. خود من به شهامت و مردانگی علاقه‌مندم و فتاحی هم از این لحاظ‌ها الگو و موفق بود؛ یك‌جوری شخصیت كامل. برای همین هم دوستش داشتم، چون می‌شد به او اطمینان كرد. می‌دانستم بعد از مرگش محبوب می‌شود.
    خیلی‌ها فكر می‌كنند كه شما ایرانی هستید؛ اصلا خبر ندارند كه حتی یك كلمه هم نمی‌توانید فارسی حرف بزنید.
    (می‌خندد) خوشحالم كه مردم چنین تصوری دارند، چون ثابت می‌كند من در نقش بازپرس فتاحی باورپذیر بوده‌ام و آنها اصلا یادشان رفته كه دیالوگ‌ها را چطور می‌گویم. ایرانی‌ها ملتی متمدن به معنای دقیق كلمه هستند. من این را طی اقامتم در ایران كشف كردم. هر فردی در ایران به‌راحتی می‌تواند دوستان زیادی برای خودش پیدا كند. ملت ایران بااخلاقند و همه را جذب می‌كنند.
    ● به نظرتان قصه «مدار صفر درجه» تلخ نبود؛ به‌خصوص كه سرانجام عشق فتاحی و زینت‌الملوك هم به مرگ و تلخی ختم شد؟
    راستش را بخواهید من داستان را كامل نخواندم و فقط نقش را برایم ترجمه می‌كردند. باید در این‌باره صریح باشم و روراست؛ من تنها كل قصه را می‌دانستم و جزئیات نقش خودم را. برای همین خیلی درباره ماجراهای دیگر سریال چیزی نمی‌دانم اما نقش من خیلی خوب نوشته شده بود؛ آن‌قدر كه فكر می‌كردم در هالیوود یا اروپا بازی می‌كنم.
    پس باید تمرین زیادی برای بازی در این نقش كرده باشید؛ چون از خیلی از اتفاقات قصه هم خبر نداشته‌اید.
    من از ۲ جهت دچار فشار و سختی بودم؛ یكی اینكه می‌بایست برای حسن فتحی و گروهش مشكلی پیش نمی‌آوردم و به آنها اطمینان می‌دادم كه از انتخاب من ضرر نكرده‌اند و دیگر اینكه روی نقشم تمركز كنم. دوست داشتم طعم جدیدی به شخصیت ایرانی مجموعه بدهم؛ یك پرداخت تازه كه متفاوت هم باشد. البته نمی‌دانم چقدر نقشم محبوب شده و مورد توجه قرار گرفته.
    ● كار با بازیگران ایرانی چطور بود؟
    در كنار آنها اصلا احساس غربت نكردم؛ اصلا غربت را احساس نكردم. در زمینه كار هم فوق‌العاده بودند و باور كنید خیلی چیزها از آنها یاد گرفتم. متاسفانه در لبنان اصلا سینمایی به معنای دقیق كلمه وجود ندارد. اما در ایران همه چیز حرفه‌ای و خوب است.
    ● همسرتان هم اهل سینماست؟ درباره كارهایتان هم نظر می‌دهد؟
    همسرم – می مسلمانی (meymeselmani) – درباره كارم به شدت حساس است و اغلب ایده‌ها و نظرهایش درست از آب درمی‌آیند. برای همین خیلی به كارم كمك می‌كند؛ اگرچه او اهل سینما نیست و مركز آموزش زیبایی دارد و بیشتر وقتش را در آنجا می‌گذراند.
    ● نظرش درباره سریال چه بود؟
    متاسفانه هنوز هیچ‌كدام‌مان مدار صفر درجه را ندیده‌ایم! ای كاش می‌شد ببینیم. با این حال قول داده‌اند كه بعد از پایان سریال، نسخه‌ای را بفرستند؛ آن وقت نشان همه می‌دهم.
    ● بچه‌هایتان هم كارهایتان را دنبال می‌كنند؟
    بله، پسرم – طارق – ۱۴ساله است و اهل سینماست. دخترم زاندلا (ستاره) هم ۸ سال دارد و او هم فیلم‌ها و سریال‌هایی كه بازی می‌كنم را می‌بیند. همه آنها درباره كارهایم نظر می‌دهند. ما خانواده هنردوستی هستیم.
    ● گفت‌وگو با می مسلمانی (mey meselmani) همسر پی یر داغر
    ▪ فیلم‌ها و سریال‌های همسرتان را دنبال می‌كنید؟
    به طور دائم و همیشگی؛ البته نه به عنوان عضو خانواده، بلكه به عنوان یك بیننده سینما و تلویزیون كارهایش را دنبال می‌كنم.
    ▪ از اینكه همسرتان نقش عاشق دلشكسته‌ای را در ایران بازی كرده، ناراحت نشدید؟!
    نه، من كاملا به پی‌یر اعتماد دارم. خوب می‌دانم كه هر وقت نقشی را بازی می‌كند شخصیت دیگری را می‌سازد؛ ضمن اینكه هنر پی‌یر را دوست دارم؛ در تمامی حالاتش؛ عشق، ازدواج، بازپرسی و...
    ▪ آقای داغر اهل كارهای خانه هست یا بیشتر سرگرم كارهای هنری است؟
    پی‌یر خیلی خوب است. او در مورد همه كارهای خانه و بیرون و حتی به عنوان پدر و همسر، همیشه برابری را رعایت می‌كند. قبل‌ترها كه دخترمان – زاندلا – كوچك بود، زودتر از من از خواب بیدار می‌شد و كمك می‌كرد.
    الان هم گاهی پخت و پز می‌كند. نه، هیچ‌وقت نشده كه كارش را به ما ترجیح بدهد.
    «طارق و زاندلا» فرزندان پی‌یر داغر و همسرش «می مسلمانی» از علاقه‌مندان به سینما هستند.
    
همشهری آنلاین
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان