در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد
Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 19 تیر 1386 13:08

آرشيو سپاس: 1235 مرتبه در 259 پست

توسط Frogfoot » سه شنبه 4 دی 1386 02:57

مسئولین نیروی هوایی باید باور کنند که در قرن 21 نمیتوان با اف 4 و 5 و 7 از حریم هوایی کشور دفاع کرد. هر چقدر هم که اینها را ارتقاء بدید باز هم اف 7 ، اف 7 است و سوخوی 30 ، سوخوی 30. اف 4 ستون فقرات نیروی هوایی ما رو تشکیل میده که واقعا باید بازنشسته بشه.

مسئله سر باور مسئولین نیست! مسئله سر دکترین نظامی ایران هست. ایران به خوبی می دونه که اگر بهترین نیروی هوایی خاورمیانه را هم داشته باشه، در برابر اصلی ترین دشمنش یعنی آمریکا، کار زیادی از پیش نمی بره. البته هزینه های جنگ را برای دشمن کاهش میده، ولی با توجه به اینکه افزایش توان هوایی مستلزم خرید هواپیما و تجهیزات از خارج هست و تجربیات ایران هم مشخص کرده که به هیچ دولتی در زمان جنگ نمیشه اعتماد کرد، ایران به سمت افزایش توان موشکی و حفظ کارایی فعلی نیروی هوایی روی آورده. توسعه و ارتقاء سیستم های بومی موشکی بسیار راحتتر از هواپیما هست. آماده کردن آن و نگه داری از آن هم ساده تر از هواپیما هست. از زمان خرید یک مدل خاص هواپیما تا زمانی که بشه آن را به خوبی با دکترین نظامی کشور منطبق کرد و آموزش و پشتیبانی نیروها را به سطح مناسب رساند، سالها وقت و میلیون ها دلار هزینه لازم هست. در شرایط کنونی دنیا هم هیچ کشوری نسبت به آمریکا از استقلال کامل برخوردار نیست که بشه بهش اتکا کرد. در دنیای امروز پول حرف اول را میزنه، نه ایدئولوژی! هر کی پول بیشتری بده و شرایط اقتصادی بهتری فراهم بکنه، روسیه و چین دنبال همان راه می افتند. اگر الان می بینید که کمی با آمریکا مخالفت می کنند، برای آن است که سهم خود در تجارت جهانی را افزایش دهند و اهرم هایی برای فشار بر آمریکا داشته باشند، نه اینکه متنفر از آمریکا و عاشق ایران باشند.
ایران در زمنیه نیروی هوایی سعی میکنه که ناوگان موجود را تا حد امکان ارتقاء بده، اگر هم قرار باشه هواپیمایی خریداری بشه، باید زیرساخت های لازم برای ایجاد تغییرات در آن و تعمیر و نگه داری کامل آن در ایران فراهم باشه. معمولا کمتر کشوری حاضر میشه با این شروط به ما هواپیما بفروشه. به خصوص که اکثرا باید قبل از فروش رضایت آمریکا رو هم جلب کنند. عملا ایران خواهانه انتقال تکنولوژی هست تا خرید صرف چند هواپیما. چون مسلما پشتیبانی کشور فروشنده در زمان جنگ با آمریکا فراهم نخواهد شد و هواپیماهای گران قیمت ما، با پرسنل کم تجربه، در مقابل هواپیماهای آمریکایی قرار می گیرند که هم از نظر تعداد، هم تکنولوژی و هم تجربه بیشتر و بهتر از ما هستند. از طرفی با ساقط کردن هر فروند، بالافاصله یک فروند جدید جایگزین آن می شود.
اما این مشکلات در توسعه نیروی موشکی وجود نداره. برخلاف پایگاههای هوایی و هواپیماها، احتمال انهدام موشک ها با استفاده از حملات گسترده و غافل گیر کننده هوایی و موشکی کمتر هست. حمل و نقل آنها ساده تر از هواپیما ست. تکنولوژی آنها غالبا بومی هست. دسترسی به تکنولوژی سایر کشورها آسانتر هست. هزینه کمتر هست، نقش بازدارندگی آن از هواپیما بسیار بیشتر هست و...
البته ایران هنوز به شدت روی ارتقاء مدل های موجود و پیشرفت در تولید جنگنده های بومی فعالیت میکنه و اینطور نیست که کلا بی خیال نیروی هوایی بشه. اما در شرایط حاضر، داشتن یک نیروی هوایی کوچک ولی کاملا بومی شده را بهتر از داشتن کلکسیونی از جدیدترین جنگنده های دنیا می داند، که وقتی قرار باشه به ایران فروخته بشند، با انواع تاخیرها، هزینه های اضافه، و کم کاری ها مواجه می شوند. در نهایت هم که تحویل گرفته میشند، در زمان جنگ حقیقی هم اکثر کم فایده خواهند بود.

پس فعلا ایران سعی خواهد کرد تا پول خود را به جای خرید پر دردسر مدل های جدید هواپیما، صرف خرید، توسعه و تولید سیستم های موشکی جدید با کارایی بهتر بکنه. بخصوص سیستم هایی که قابلیت تحرک بالایی داشته باشند. تحرک در استراتژیهای دفاعی ایران نقش بسیار پر رنگی داره، چون به خوبی می دانند که جنگ اصلی با آمریکا و متحدانش خواهد بود و مسلما این جنگ یک جنگ متقارن نیست که بشه با استفاده از روش ها و نیروهای کلاسیک توفیق زیادی در آن کسب کرد.

در اینگونه تحلیل ها باید نگاه واقع بینانه داشت. خیلی ساده انگارانه هست که فکر کنیم به صرف خرید چند عدد جنگنده جدید، نیروی هوایی توانش افزایش پیدا میکنه. باید اول دید دشمن اصلی ما کیه، قدرتش در کجا ست، چقدر با این مدلهای جدید هواپیما آشنا ست، نوع تهدیداتش بلند مدت است، یا کوتاه مدت، روابطش با کشور سازنده این چنگنده ها چطور است، بعد ببینیم اصلا اینها به درد ما می خورند یا نه. در شرایط حاضر، هر مدل جدید هواپیما در صورتی که بدون انتقال تکنولوژی خریداری بشه، ارزشی جز روحیه دادن به نیروهای خودی نخواهد داشت، بلکه ضررش بیشتر از منفعتش هست.

البته ما الان یک شانس داریم و اون هم اینهاست: تیرگی شدید روابط ، تا آنجایی که روسیه آمریکا رو به نبرد تمام اعیار تهدید میکنه.

خیلی دلتون رو به این چیزا خوش نکنید. اینها مانورهایی در جهت سهم خواهی بیشتر هست. روسیه با آمریکا به رویارویی جدی نمی پردازه. فقط سعی میکنه به آمریکا و غرب بفهمونه که اون هم یک وزنه بین المللی هست، اگر بازیش ندند، میتونه موی دماغشون بشه و هزینه های عملیاتشون رو به شدت افزایش بده. تا قبل از این، آمریکا اصلا روسیه را به حساب نمیاورد و باهاش مثل یک کشور مستعمره برخورد می کرد، حالا دارند سعی می کنند با هم به یک تعامل برسند که به نفع هر دو طرف باشه. این با درگیری های جنگ سرد که در آن اختلافات ایدئولوژیکی وجود داشت و هر کدام از طرفین دارای جبهه ایی از کشورهای مستعمره بودند، فرق میکنه. البته میشه انتظار داشت روسیه برای فشار بیشتر همکاری هایی با ایران انجام بده، اما مسلما این همکاری ها محدود و در سطحی خواهد بود که آمریکا را مجاب دادن امتیاز بکنه، نه اینکه ایران را هم به عنوان یک بازیگر پرقدرت منطقه ایی وارد جنگ سهم خواهی های بین المللی بکنه و عملا رقیب جدیدی برای روسیه درست بشه!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Frogfoot تشکر کرده اند:
krum, ARSAM 88, wild-bear, sokuteasemuni

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1220

تشکر کرده: 67 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

توسط abdolmahdi » سه شنبه 4 دی 1386 08:12

آيا فكر نمي كنيد آذرخش و صاعقه هر كدام يك پروژه جدا هستند؟ يعني هيچكدام قرار نيست جايگزين ديگري بشه و هر كدوم قراره جداگانه توليد بشن؟ آذرخش بشه يك جنگنده با يك موتور RD-33 و صاعقه جنگنده اي با دو موتور ؟

Major II

Major II

no avatar
198

تاريخ عضويت

پنج شنبه 6 اردیبهشت 1386 15:36

آرشيو سپاس: 19 مرتبه در 13 پست

توسط f20 » سه شنبه 4 دی 1386 08:46

سيستم هاي ضد هوايي موشكي ما هم كه چنگي به دل نميزنند !!!!  شايد موشكهاي شهاب بتونند قسمتي از نياز ما را به جنگنده بمب افكن كم كنند ولي براي  جلوگيري از نفوذ جنگنده هاي دشمن  همچنان با مشكل مواجه  هستيم يادمان باشد ايران بيش از   1300000  كيلومتر مربع مساحت دارد  و پوشش تمام اين وسعت بوسيله موشك به اين راحتي نيست

New Member

no avatar
19

تاريخ عضويت

شنبه 12 آبان 1386 10:50

آرشيو سپاس: 18 مرتبه در 3 پست

توسط nader h » سه شنبه 4 دی 1386 10:47

سلام دوست عزيزم  typhon آنچه را که من مي خواستم بگم گفت . اظهارات منطقي و وطن پرستانه شما مرا به وجد آورد
موفق باشي :smile:  :smile:  :smile:

Captain

Captain

نماد کاربر
1783

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

توسط typhoon » سه شنبه 4 دی 1386 12:25

دوست عزیز  فراگ فوت : با سلام ، اولا ممنونم که وقت گذاشتی که حرفهای من رو خوندی. اما دوست عزیز دکترین نظامی درست ، ولی دفاع هوایی رو چکار کنیم. یک مثال براتون میزنم : در جنگ 33 روزه لبنان ارتش چهارم دنیا 33 روز در برابر یک گروه چریکی زمینگیر شد و مطمئن باشید در صورت حماقت دوباره آمریکا همون بلا بر سراونها خواهد آمد، ولی مردم عادی چی ، مادران و خواهران ما ، کودکان و خردسالان ما ، ارتش اسرائیل در اون جنگ ناجنوانمردانه دست به حمله به مردم عادی زد ، این همون سناریویی که خدایی نکرده در صورت بروز جنگ منتظر ماست. حالا این دفاع هوایی میخواد بر اساس موشکهای هوا به زمین باشه و یا هواپیماهای رهگیر. اما در مورد روابط روسیه و آمریکا به نظرم ما باید مثل شاه عباس اول عمل کنیم و منظور من از آب گل آلود و ماهی همین بود ، خوشحال میشم نظراتتون رو ببینم.

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

توسط Frogfoot » سه شنبه 4 دی 1386 17:19

دوست عزیز فراگ فوت : با سلام ، اولا ممنونم که وقت گذاشتی که حرفهای من رو خوندی. اما دوست عزیز دکترین نظامی درست ، ولی دفاع هوایی رو چکار کنیم. یک مثال براتون میزنم : در جنگ 33 روزه لبنان ارتش چهارم دنیا 33 روز در برابر یک گروه چریکی زمینگیر شد و مطمئن باشید در صورت حماقت دوباره آمریکا همون بلا بر سراونها خواهد آمد، ولی مردم عادی چی ، مادران و خواهران ما ، کودکان و خردسالان ما ، ارتش اسرائیل در اون جنگ ناجنوانمردانه دست به حمله به مردم عادی زد ، این همون سناریویی که خدایی نکرده در صورت بروز جنگ منتظر ماست. حالا این دفاع هوایی میخواد بر اساس موشکهای هوا به زمین باشه و یا هواپیماهای رهگیر.

وقتی صحبت از توسعه موشکی کردم، صرفا منظورم نیروی تهاجمی نبود.
به این نکته هم توجه داشته باشید که کسی منکر نقش موثر هواپیما و نیروی هوایی در جنگ ها نیست، اما وقتی شما امکان داشتن هواپیمای به روز و پشتیبانی کامل از آنها در زمان جنگ را نداشته باشید، مجبورید سرمایه خود را روی چیزی که بتواند کمبودهایتان را جبران کند خرج کنید. کسی بدش نمی آید که ایران هم نیروی هوایی قوی داشته باشد، اما از یک طرف قدرت اصلی آمریکا و اسرائیل در نیروی هوایی آنها ست و آنها زیرساخت ها، تکنولوژی و سرمایه تحقیق و توسعه در این زمینه را دارند، و از طرفی ما هیچ فروشنده قابل اطمینانی سراغ نداریم که در زمان جنگ هم از ما پشتیبانی کنه، یا بر سر تحویل جنگنده ها بهانه گیری نکنه، یا اسرار این جنگنده ها را به دشمن ما واگذار نکنه. پس ما مجبوریم تنها به خودمون متکی باشیم، و از آنجا که رسیدن به بلوغ در صنایع هوایی مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار هست، ایران بیشتر منابع خود را صرف نیروهای موشکی می کند که می توانند نقش موثرتری داشته باشند. البته بر روی توسعه توان توسعه و تولید در صنایع هوایی هم به موازات آن کار انجام میشه، ولی تا بخواهد به نتیجه برسد، زمان زیادی لازم است و ما تا آن زمان نه می توانیم هواپیمای قابل توجهی بخریم، نه می توانیم صرفا به این هواپیماهای قدیمی اتکا کنیم.
بمباران ها و کشتن افراد غیرنظامی در جنگ آینده با آمریکا اجتناب ناپذیره و باید از الان برای آنها آماده بود، شاید بهترین کار توسعه پدافند غیرعامل و آموزش مردم غیرنظامی باشه. شما اگر بهترین سیستم های پدافندی دنیا را هم داشته باشید، نمی تونید تمام هزاران موشکی که به سمت شما شلیک می شوند، را هدف قرار بدید. پدافند هوایی صرفا می تواند از تاسیسات و منابع حساس کشور دفاع کند. تجربه جنگ های یوگسلاوی و عراق به خوبی نمایش میده که آمریکا تمایل زیادی به موشک باران بسیار وسیعی در روزهای اول جنگ داره، فکر کنم آمار بغداد 1000 موشک در روز بود، مطمئن نیستم، ولی حتی اگر یک دهم این تعداد هم بود، با کدام سیستم پدافندی می خواستند این تعداد موشک را منهدم کنند؟!
در کشوری مثل ایران باید از خیلی سال پیش بر روی دفاع غیرنظامی و پدافند غیرعامل سرمایه گزاری میشد. الان خیلی از ساختمان های تهران با همون موشک کاتیوشای حزب الله هم فرو میریزند، چه برسه به موشک های کروز آمریکا!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Frogfoot تشکر کرده اند:
ARSAM 88

Captain

Captain

نماد کاربر
1783

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

توسط typhoon » سه شنبه 4 دی 1386 23:13

Frogfoot نوشته است:
دوست عزیز فراگ فوت : با سلام ، اولا ممنونم که وقت گذاشتی که حرفهای من رو خوندی. اما دوست عزیز دکترین نظامی درست ، ولی دفاع هوایی رو چکار کنیم. یک مثال براتون میزنم : در جنگ 33 روزه لبنان ارتش چهارم دنیا 33 روز در برابر یک گروه چریکی زمینگیر شد و مطمئن باشید در صورت حماقت دوباره آمریکا همون بلا بر سراونها خواهد آمد، ولی مردم عادی چی ، مادران و خواهران ما ، کودکان و خردسالان ما ، ارتش اسرائیل در اون جنگ ناجنوانمردانه دست به حمله به مردم عادی زد ، این همون سناریویی که خدایی نکرده در صورت بروز جنگ منتظر ماست. حالا این دفاع هوایی میخواد بر اساس موشکهای هوا به زمین باشه و یا هواپیماهای رهگیر.

وقتی صحبت از توسعه موشکی کردم، صرفا منظورم نیروی تهاجمی نبود.
به این نکته هم توجه داشته باشید که کسی منکر نقش موثر هواپیما و نیروی هوایی در جنگ ها نیست، اما وقتی شما امکان داشتن هواپیمای به روز و پشتیبانی کامل از آنها در زمان جنگ را نداشته باشید، مجبورید سرمایه خود را روی چیزی که بتواند کمبودهایتان را جبران کند خرج کنید. کسی بدش نمی آید که ایران هم نیروی هوایی قوی داشته باشد، اما از یک طرف قدرت اصلی آمریکا و اسرائیل در نیروی هوایی آنها ست و آنها زیرساخت ها، تکنولوژی و سرمایه تحقیق و توسعه در این زمینه را دارند، و از طرفی ما هیچ فروشنده قابل اطمینانی سراغ نداریم که در زمان جنگ هم از ما پشتیبانی کنه، یا بر سر تحویل جنگنده ها بهانه گیری نکنه، یا اسرار این جنگنده ها را به دشمن ما واگذار نکنه. پس ما مجبوریم تنها به خودمون متکی باشیم، و از آنجا که رسیدن به بلوغ در صنایع هوایی مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار هست، ایران بیشتر منابع خود را صرف نیروهای موشکی می کند که می توانند نقش موثرتری داشته باشند. البته بر روی توسعه توان توسعه و تولید در صنایع هوایی هم به موازات آن کار انجام میشه، ولی تا بخواهد به نتیجه برسد، زمان زیادی لازم است و ما تا آن زمان نه می توانیم هواپیمای قابل توجهی بخریم، نه می توانیم صرفا به این هواپیماهای قدیمی اتکا کنیم.
بمباران ها و کشتن افراد غیرنظامی در جنگ آینده با آمریکا اجتناب ناپذیره و باید از الان برای آنها آماده بود، شاید بهترین کار توسعه پدافند غیرعامل و آموزش مردم غیرنظامی باشه. شما اگر بهترین سیستم های پدافندی دنیا را هم داشته باشید، نمی تونید تمام هزاران موشکی که به سمت شما شلیک می شوند، را هدف قرار بدید. پدافند هوایی صرفا می تواند از تاسیسات و منابع حساس کشور دفاع کند. تجربه جنگ های یوگسلاوی و عراق به خوبی نمایش میده که آمریکا تمایل زیادی به موشک باران بسیار وسیعی در روزهای اول جنگ داره، فکر کنم آمار بغداد 1000 موشک در روز بود، مطمئن نیستم، ولی حتی اگر یک دهم این تعداد هم بود، با کدام سیستم پدافندی می خواستند این تعداد موشک را منهدم کنند؟!
در کشوری مثل ایران باید از خیلی سال پیش بر روی دفاع غیرنظامی و پدافند غیرعامل سرمایه گزاری میشد. الان خیلی از ساختمان های تهران با همون موشک کاتیوشای حزب الله هم فرو میریزند، چه برسه به موشک های کروز آمریکا!

با سلام به دوست عزیزم فراگ فوت که دوباره جوابی کامل داد. در بحث پدافند غیر عامل و آموزش مردم با شما موافقم. اما در مورد جنگندها به حرحال باید فکری کرد. من مطمئن هستم تمام سروران و دوستان در این انجمن میدانند که اکثر جنگندهای ما از خستگی شدید بدنه و نبود قطعات اصلی و نو رنج میبرند. البته نظر من این نبود که یک جنگنده رو به طور کامل از خارج بخریم. میتوانیم دست به تولید مشترک بزنیم و بخش زیادی از قطعات رو خودمان بسازیم.در مورد توان بالای قطعه سازی کشورمون هم فکر کنم که اکثر دوستان با من موافق باشند. به نظر من راه بعد سرمایه گذاری مناسب بر روی طرح شفق است که به نظر پرنده ای توانا می آید. اما در مورد عراق و یوگوسلاوی : اکثر موشکهای کروزی که به سمت آنها شلیک شد ، مخصوصا در جنگ عراق از کشتی های جنگی پرتاب شدند و در صورت وقوع جنگ با ایران نیز آمریکا قصد استفاده از همین روش را دارد، البته من فکر میکنم که دوست عزیزمان فراگ فوت بیش از همه به توان مخوف ضد کشتی ایران واقف باشد. من تعدادی مقاله درباره دفاع در مقابل موشکهای کروز خواندم، یکی از راهها نابودی پرتاب گر است که در بالا عرض شد.من فکر میکنم استفاده از توپهای گاتلینگ کنترل راداری با نرخ آتش باری بین 2 تا 3 هزار در گلوله بتوان دفاع مناسبی در برابر موشکهای کروز ایجاد کرد.راستی یک سوال : میشه  با رادار تور ام 1 توپ ضدهوایی رو کنترل کرد؟

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

توسط Frogfoot » چهارشنبه 5 دی 1386 03:38

البته نظر من این نبود که یک جنگنده رو به طور کامل از خارج بخریم. میتوانیم دست به تولید مشترک بزنیم و بخش زیادی از قطعات رو خودمان بسازیم.در مورد توان بالای قطعه سازی کشورمون هم فکر کنم که اکثر دوستان با من موافق باشند. به نظر من راه بعد سرمایه گذاری مناسب بر روی طرح شفق است که به نظر پرنده ای توانا می آید.

ایران سعی کرد در همین پروژه شفق با روسیه بصورت مشترک کار کنه، ولی روس ها وسط کار طرح رو به امان خدا ول کردند و ایران به تنهایی ادامه داد. مسئله اینجا ست کهن به هیچ کشوری نمیشه اعتماد کرد، هر کی یکجور نارو میزنه!
ما یک کشور به معنی واقعی مظلوم هستیم.
میشه با رادار تور ام 1 توپ ضدهوایی رو کنترل کرد؟

من اطلاعی ندارم.

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
52

تاريخ عضويت

يکشنبه 29 بهمن 1385 12:43

آرشيو سپاس: 3 مرتبه در 2 پست

توسط anti_israel » يکشنبه 16 دی 1386 12:14

دوستان کسی دیشب مصاحبه اقای متکی رو در برنامه نگاه 1 دید ؟ توی این برنامه مصاحبه کننده در مورد سیستم پدافندی s-300

و موتور های روسی RD-33  که به گفته نویسنده قرار بود روی هواپیمای اذرخش نصب بشه سوال پرسید که ایشون تو مورد اول

گفت همکاری ایران و روسیه دارای سرعت توسعه مناسبیه و در مورد دوم (دیگه مجری سوالش خیلی جزئئ شده بود )  گفت که

باید از اقای وزیر دفاع بپرسی  در مورد خرید لیسانس تولید هواپیماهای توپولوف در داخل هم یه جوابی داد که فکر کنم معنی

حرفش تائید این خبر  بود    .. این سیاستمدارا جون ادمو در میارن 1 کلام حرف بزنن
BLOOD RIVER

Senior Poster

Senior Poster

no avatar
797

تاريخ عضويت

شنبه 11 فروردین 1386 21:11

آرشيو سپاس: 55 مرتبه در 48 پست

توسط TOPGUN » پنج شنبه 19 اردیبهشت 1387 06:03

دوستان من فکر ميکنم ازرخش مدل يک موتوره هم داره

در ضمن اين کامف 32 بايد بالگرد توپی باشه، بعد سوم رادارش چيه،

ايران بايد 4 تا 5 تا موتور توربوفن بسازه وگرنه مسل هنديها و چينيها و پاکستانيها و

بقيه بايد هی علاف اين و ان شه

http://www.irandefence.net/attachment.p ... 1205945871

Senior Poster

Senior Poster

no avatar
797

تاريخ عضويت

شنبه 11 فروردین 1386 21:11

آرشيو سپاس: 55 مرتبه در 48 پست

توسط TOPGUN » پنج شنبه 19 اردیبهشت 1387 06:50

Frogfoot نوشته است:
مسئولین نیروی هوایی باید باور کنند که در قرن 21 نمیتوان با اف 4 و 5 و 7 از حریم هوایی کشور دفاع کرد. هر چقدر هم که اینها را ارتقاء بدید باز هم اف 7 ، اف 7 است و سوخوی 30 ، سوخوی 30. اف 4 ستون فقرات نیروی هوایی ما رو تشکیل میده که واقعا باید بازنشسته بشه.

مسئله سر باور مسئولین نیست! مسئله سر دکترین نظامی ایران هست. ایران به خوبی می دونه که اگر بهترین نیروی هوایی خاورمیانه را هم داشته باشه، در برابر اصلی ترین دشمنش یعنی آمریکا، کار زیادی از پیش نمی بره. البته هزینه های جنگ را برای دشمن کاهش میده، ولی با توجه به اینکه افزایش توان هوایی مستلزم خرید هواپیما و تجهیزات از خارج هست و تجربیات ایران هم مشخص کرده که به هیچ دولتی در زمان جنگ نمیشه اعتماد کرد، ایران به سمت افزایش توان موشکی و حفظ کارایی فعلی نیروی هوایی روی آورده. توسعه و ارتقاء سیستم های بومی موشکی بسیار راحتتر از هواپیما هست. آماده کردن آن و نگه داری از آن هم ساده تر از هواپیما هست. از زمان خرید یک مدل خاص هواپیما تا زمانی که بشه آن را به خوبی با دکترین نظامی کشور منطبق کرد و آموزش و پشتیبانی نیروها را به سطح مناسب رساند، سالها وقت و میلیون ها دلار هزینه لازم هست. در شرایط کنونی دنیا هم هیچ کشوری نسبت به آمریکا از استقلال کامل برخوردار نیست که بشه بهش اتکا کرد. در دنیای امروز پول حرف اول را میزنه، نه ایدئولوژی! هر کی پول بیشتری بده و شرایط اقتصادی بهتری فراهم بکنه، روسیه و چین دنبال همان راه می افتند. اگر الان می بینید که کمی با آمریکا مخالفت می کنند، برای آن است که سهم خود در تجارت جهانی را افزایش دهند و اهرم هایی برای فشار بر آمریکا داشته باشند، نه اینکه متنفر از آمریکا و عاشق ایران باشند.
ایران در زمنیه نیروی هوایی سعی میکنه که ناوگان موجود را تا حد امکان ارتقاء بده، اگر هم قرار باشه هواپیمایی خریداری بشه، باید زیرساخت های لازم برای ایجاد تغییرات در آن و تعمیر و نگه داری کامل آن در ایران فراهم باشه. معمولا کمتر کشوری حاضر میشه با این شروط به ما هواپیما بفروشه. به خصوص که اکثرا باید قبل از فروش رضایت آمریکا رو هم جلب کنند. عملا ایران خواهانه انتقال تکنولوژی هست تا خرید صرف چند هواپیما. چون مسلما پشتیبانی کشور فروشنده در زمان جنگ با آمریکا فراهم نخواهد شد و هواپیماهای گران قیمت ما، با پرسنل کم تجربه، در مقابل هواپیماهای آمریکایی قرار می گیرند که هم از نظر تعداد، هم تکنولوژی و هم تجربه بیشتر و بهتر از ما هستند. از طرفی با ساقط کردن هر فروند، بالافاصله یک فروند جدید جایگزین آن می شود.
اما این مشکلات در توسعه نیروی موشکی وجود نداره. برخلاف پایگاههای هوایی و هواپیماها، احتمال انهدام موشک ها با استفاده از حملات گسترده و غافل گیر کننده هوایی و موشکی کمتر هست. حمل و نقل آنها ساده تر از هواپیما ست. تکنولوژی آنها غالبا بومی هست. دسترسی به تکنولوژی سایر کشورها آسانتر هست. هزینه کمتر هست، نقش بازدارندگی آن از هواپیما بسیار بیشتر هست و...
البته ایران هنوز به شدت روی ارتقاء مدل های موجود و پیشرفت در تولید جنگنده های بومی فعالیت میکنه و اینطور نیست که کلا بی خیال نیروی هوایی بشه. اما در شرایط حاضر، داشتن یک نیروی هوایی کوچک ولی کاملا بومی شده را بهتر از داشتن کلکسیونی از جدیدترین جنگنده های دنیا می داند، که وقتی قرار باشه به ایران فروخته بشند، با انواع تاخیرها، هزینه های اضافه، و کم کاری ها مواجه می شوند. در نهایت هم که تحویل گرفته میشند، در زمان جنگ حقیقی هم اکثر کم فایده خواهند بود.

پس فعلا ایران سعی خواهد کرد تا پول خود را به جای خرید پر دردسر مدل های جدید هواپیما، صرف خرید، توسعه و تولید سیستم های موشکی جدید با کارایی بهتر بکنه. بخصوص سیستم هایی که قابلیت تحرک بالایی داشته باشند. تحرک در استراتژیهای دفاعی ایران نقش بسیار پر رنگی داره، چون به خوبی می دانند که جنگ اصلی با آمریکا و متحدانش خواهد بود و مسلما این جنگ یک جنگ متقارن نیست که بشه با استفاده از روش ها و نیروهای کلاسیک توفیق زیادی در آن کسب کرد.

در اینگونه تحلیل ها باید نگاه واقع بینانه داشت. خیلی ساده انگارانه هست که فکر کنیم به صرف خرید چند عدد جنگنده جدید، نیروی هوایی توانش افزایش پیدا میکنه. باید اول دید دشمن اصلی ما کیه، قدرتش در کجا ست، چقدر با این مدلهای جدید هواپیما آشنا ست، نوع تهدیداتش بلند مدت است، یا کوتاه مدت، روابطش با کشور سازنده این چنگنده ها چطور است، بعد ببینیم اصلا اینها به درد ما می خورند یا نه. در شرایط حاضر، هر مدل جدید هواپیما در صورتی که بدون انتقال تکنولوژی خریداری بشه، ارزشی جز روحیه دادن به نیروهای خودی نخواهد داشت، بلکه ضررش بیشتر از منفعتش هست.

البته ما الان یک شانس داریم و اون هم اینهاست: تیرگی شدید روابط ، تا آنجایی که روسیه آمریکا رو به نبرد تمام اعیار تهدید میکنه.

خیلی دلتون رو به این چیزا خوش نکنید. اینها مانورهایی در جهت سهم خواهی بیشتر هست. روسیه با آمریکا به رویارویی جدی نمی پردازه. فقط سعی میکنه به آمریکا و غرب بفهمونه که اون هم یک وزنه بین المللی هست، اگر بازیش ندند، میتونه موی دماغشون بشه و هزینه های عملیاتشون رو به شدت افزایش بده. تا قبل از این، آمریکا اصلا روسیه را به حساب نمیاورد و باهاش مثل یک کشور مستعمره برخورد می کرد، حالا دارند سعی می کنند با هم به یک تعامل برسند که به نفع هر دو طرف باشه. این با درگیری های جنگ سرد که در آن اختلافات ایدئولوژیکی وجود داشت و هر کدام از طرفین دارای جبهه ایی از کشورهای مستعمره بودند، فرق میکنه. البته میشه انتظار داشت روسیه برای فشار بیشتر همکاری هایی با ایران انجام بده، اما مسلما این همکاری ها محدود و در سطحی خواهد بود که آمریکا را مجاب دادن امتیاز بکنه، نه اینکه ایران را هم به عنوان یک بازیگر پرقدرت منطقه ایی وارد جنگ سهم خواهی های بین المللی بکنه و عملا رقیب جدیدی برای روسیه درست بشه!

دوست عزيز با تشکر از نزر شما

ببينم عراق 155 موشک فقت به تهران زد چی شد

ببينم اگر موشک باليستيک اينقدر مهمه آيا ايران برای موشک های بالستيک دشمن آماده است

دکترين نزامی يک چيز من دراوردی نيست، اگر موشک جای جنگنده را ميگرفت پس روسيه و چين ديوانه هستن

که اين همه خرج نيرويه هوايی ميکنن، کافيه فقت آب و برق گاز رو بزنه کار جنگ تمومه

جنگ که چاقوکشی نيست، منم يه دو تا خت با اين موشکام بندازم به تو

يک تعريف داره ، برنده تعريف داره بازنده تعريف داره، ستون زرهی دشمن رو که با موشک

باليستيک نميشه زد، بالگردها اسکورت ميخوان

ايران را به مساهتش نگاه کن به  بقيه هم نگاه کن ، سويد يک سوم ايرانه 300 تا گريپن داره

به اضافه کلی ويگن و درگن که ميگه باز نشسته کرده الهه الم

من ميگم 600 تا داره اقلن 300 تا رزرو .... تازه چی هيچ تهديدی هم نداره ...

پس با حساب اينکه ايران سه برابر سويد هست بايد اقلن 1000 تا داشته باشه

با اين هجم تهديد، که 300 400 تاش بايد جنگنده تاپ باشه

هيچ دکترين نزامی نداريم که به توفق هوايی ايمان ندشته باشه

سپاه جنگ نامتقارن نميکنه بلکه بحث نامتقارن ميکنه

ببينم اگر نيرويه هوايی نميتونه به نيرويه هوايی امريکا برسه نيرويه موشکی باليستيک

به نيرويه موشکی باليستيک امريکا ميتونه برسه

نيرويه دريايی چی نيرويه زمينی چی، کدام يک از نيروها ميتونن به مال امريکا برسن

نيرويه هوايی يک نيرويه تهاجمی ، تدافعی، واکنش سريع ، کنش سريع، مهافز بقيه

نيروها و يک نيرويه سه بعديست. يعنی هم با اهداف زمينی دريايی و هوايی درگير ميشه

نيرويه موشکی باليستيک مسل يک توپخانه با برد بلند است، حالا سپاه کشف کرده که اين توپخانه

جای نيرويه هوايی را ميگيره، اگر زمان ناپل ان بود شايد تازه چی در برد کوتاه قابل

استفاده نيست

اينا همش بهس نامتقارن است نه جنگ نامتقارن

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1634

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » پنج شنبه 19 اردیبهشت 1387 13:07

ببينيد شما اصلا متوجه منظور Frogfoot, نيستيد . بزاريد تا واضح تر بگم . وقتي روسها طرح هواپيماي شفق رو وسط کار رها ميکنن و ميرن ( کار شکني از اين بزرگتر ؟ ) , وقتي بر سر فروش چند تا ميگ 29 اين طور ما رو به بازي ميگيرن , وقتي براي فروش چند تا موتور جنگنده و يا سيستم موشکي چندين بار مذاکرات رو متوقف ميکنن , وقتي از ما فقط به عنوان يک مهره در برابر امريکا استفاده ميکنن , وقتي يک کيت ساده مورد استفاده در صنايع موشکي رو هيچ کس حاضر نيست به ما بده , وقتي طرحهاي پيش پا افتاده 30 سال پيش رو ميخوان با قيمتي گزاف به ما بدن , وقتي ونزوئلا که به اصطلاح دوست ماست قطعات و f-14 هاي قديمي خودش رو حاضر نيست به ايران بده , وقتي روسيه حاضره به سوريه ميگ 31 بده ولي براي بستن يک قرارداد ساده با ايران جونش بالا مياد , شما در مورد ناوگاني از جنگنده هاي روز دنيا صحبت ميکنيد ؟ با اين همه باز هم شما فکر ميکنيد چه کشوري حاضره به ما هم جنگنده بفروشه و هم در زمان جنگ از نظر پشتيباني اين جنگنده ها رو ساپرت کنه ؟ شما خودتون بگيد در جنگ يک فروند f5 عملياتي بهتره  يا يک گردان MIG-29 غير عملياتي ؟ اينها همه را گفتم ولي منظور من اين نيست که ديگه مطلقا هيچ جنگنده اي نخريم . کسي نميگه که نبايد از خارج جنگنده خريد بلکه فقط ميگيم نبايد صرفا به جنگنده هاي مدرن خارجي دل خوش کرد چون از همان ابتدا عاقبتش معلومه . اگر ما بتونيم جنگنده اي رو در داخل توليد کنيم و در عين حال اون رو پشتيباني کامل کنيم و روز به روز هم در اين صنعت پيشرفت کنيم خيلي بهتره , چون آينده روشني داره . اما بر فرض ما امروز 150 فروند مثلا ميگ 31 بخريم ولي ندونيم فردا که مياد آيا روسيه حاضره پشتيباني لازم رو انجام بده يا خير !
و اما پاسخ چند مورد از پرسشهاي شما : در برد کوتاه از موشکهاي برد کوتاه استفاده ميشه و کسي با شهاب 3 فاصله 100 کيلومتري خودش رو نميزنه ! و اما در مورد اينکه ميپرسيد ايران در مقابل موشکهاي بالستيک دشمن آماده است يا خير , با يد بگويم ايران هرگز ادعا نکرده و هرگز فرض را هم بر اين نگذاشته که هيچ موشک بالستيک يا کروزي به خاکش برخورد نخواهد کرد پس آمادگي لازم را دارد و برخورد اين موشکها توازن قوا را بر هم نخواهد زد . اين غربيها هستند که از برخورد يک موشک به تاسيساتشان سخت در هراسند . از قطع برق و آب و گاز هم هيچ ارتشي شکست نميخوره . اينها ( قطع برق و ... ) جزء جدا ناپذير يک جنگ هستند . و اما در مورد ستون زرهي !!! بسيار جالب بود  :-(  . براي زدن ستونهاي زرهي فقط از هواپيما استفاده نميشه بلکه از مين و موشکهاي مخصوص ضد زره توسط شخص يا هليکوپتر يا ... هم استفاده ميشه و نه از موشک بالستيک !! در مورد اينکه اگر جنگنده هاي ما به پاي امريکايي ها نميرسه پس موشکهاي بالستيک ما هم به پاي موشکهاي اونها نميرسه , بايد بگم ما که قصد نداريم از نظر تکنولوژي موشکهامون رو با هم مقايسه کنيم . ايران ادعا کرده که موشکهايي داره که ميتونه با اون اسرائيل يا ... رو هدف قرار بده . همانطور که قبلا گفتم ديگه ادعا نکرده که امريکا نميتونه به ما موشک بزنه . و اما نيروي موشکي سپاه !!!  :-(  از کي تا حالا برد توپخانه برد بلند 2500 کيلومتر بوده ؟ لطفا از اين توپهاي جديد کمي بيشتر صحبت کنيد تا من هم مطلع بشم .  :?  
منظور از جمله << سپاه جنگ نامتقارن نميکنه بلکه بحث نامتقارن ميکنه >> رو درست متوجه نشدم .
به طور کلي همانطور که Frogfoot, گفتند با اين وضعيتي که از نيروي هوايي و قيمتهاي زياد و خصوصا وفاداري روسها و ... خدمتتون عرض شد به ناچار ما به نيروي موشکي متوسل شديم تا همراه با نيروي هوايي يک نيروي بازدارنده و تدافعي درست کرده باشيم و در عين حال کار و پيشرفت بر روي ساخت جنگنده و صنايع موشکي پيش گرفته شده تا انشا الله در آينده نه چندان دور بتونيم خودمون نيازهامون ( در هوا و زمين و موشک و ... ) رو برطرف کنيم .
در پايان کسي منکر قدرت نيروي هوايي نيست . ولي شما خودتون ببينيد , موش تو سوراخ نميرفت جارو به دمش بسته بود . چهارتا ميگ 29 به ما نميدن اونوقت شما صحبت از گريپن و ويگن و درگن ميکنيد ؟

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
ARSAM 88

قبليبعدي