در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث هوانوردي و هوافضا به بحث بپردازيد
Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

78

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 بهمن 1385 11:31

محل سکونت

پادگان قصرفيروزه(1)

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

مروري بر نيروي هواي کشورهاي همسايه ايران .نيروي هواي کشورهاي دنيا

توسط حسين سخا » شنبه 8 دی 1386 00:01

به نام خدا
مروری بر نیروی هوای کشورهای همسایه ایران :
مقدمه :
در این مقاله مروری میشود بر نیروی هوای کشورهای همسایه ایران و قدرت آنها و شاید تلنگری باشد به مسئولان تا به تقویت نیروی هوای بپردازند . و بتوانیم نیروی هوای قدرتمندی را در سطح منطقه داشته باشیم
این مقاله را با کمک و مساعدت دوستانی که به بند در نوشتن این کمک کردن آماده و تقدیم شما میکنیم .

کشورهای همسایه شمال ایران و نیروی هوای

در شمال ایران با آذربایجان . ترکمنستان .ارمنستان مرز زمینی دارد و این کشورها همسایگان شمالی ایران به شماره میروند.

آذربایجان:
این کشور سالهای نچندان دوری جزو ایران بزرگ بود وبا توطئه روسیه تزاری از ایران دزدید شد
این کشور هم اکنون از نظر سیاسی در جهان تا حدودی تونسته خود را به جامه بین الملل معرفی کنه و متحدانی برای خود دست پا کند این کشور از نظر فرهنگ و ملیت میتوان ایران شمالی نامی که همکنون به این کشور لقب داد شد. گواه کاملی باشد بر ایرانی بود این کشور .
این کشور در سالیان اخیر با سیاست که در پیش گرفته و با غرب روابط نزدیکی پیدا کرد به صورت محدود شیطنت های را نیز انجام میدهد که میتوان به صورت مثال به  اجتماعی که در سال 1384 شمسی در آذربایجان و با نام انجمن  آذزی های جهان برگزار شده با ادعای اینکه در ایران آذری ها در شرایط بسیاری بدی میباشند و باید آذربایجان بزرگ شکل بگیرد و ایران را کشوری اشغال گر نامیدند و پرچم مقدس ایران به آتش کشیدند که در این مراسم الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان نیز شرکت داشت و سخنرانی انجام داد که  ایران را کشوری اشغال گرنامیده  . حتی در کتابهای درسی آذربایجان تا قزوین را جزو آذربایجان کشید شداند.
این شیطنت ها باعث این میشود که ایران آذربایجان را جدی تر بگیرد.
نیروی هوای آذربایجان

ارتش آذربایجان میراث خور شوروی سابق هستش و 100درصد ارتش این کشور از زمان شوروی سابق باقی ماند و در جنگ با ارمنستان تعدادی محدودی هلکوپتر میل را روسیه خریداری کرد .
نیروی هوای آذربایجان را میتوان تا 5 سال آیند متحول شده دانست و به قدرتی 2 برابر فعلی خواهیم دید.
در سال 2003 آمریکا برنامه ای را برای تجهیز ارتش این کشور را ارائه داد که به دلیل اینکه جامعه ارمنیهای آمریکا نفوذ شدیدی در سیاست آمریکا دارند این برنامه به تعویق افتاد و سال گذشته این برنامه رسما به دولت این کشور تقدیم شد.
نیروی هوای آذربایجان با قدرت فعلی نمیتواند حتی برای دفاع از خود کارای خوبی داشته باشد
ولی این کشور با درآمد نفت که در سالیان اخیر به اقتصادش تزریق شد میتواند برنامه 5 ساله آمریکا را عملی کند و ارتش خود را تا حدودی قدرتمند کند .
توان فعلی این نیرو شامل میشود :
57 فروند هواپیمای جنگی که به این ترتیب است/7 فروند میگ 21/ 30 فروند میگ 25. 10فروند سوخوس 17/8فروند سوخوی 24/ و2فروند سوخوی 25
میگ 25 در انبارها 25 فروند//
این پرندها در شرایط بسیار بد عملیاتی به سر میبرد و از توان کل آنها تنها 30 درصد عملیاتی میباشد.
توان پدافند این کشور نیز بسیار ضعیف بود که ترکیبی از موشکهای سام5 وسام 2 و3میباشد.
در حال حاضر اسرائیل در حال نزدیک شدن به این کشور. این کشور به دلیل مسائل قرباغ و ارمنستان برای هرچه قدرتمند شدن ارتش  کشورش با اسرائیل وارد مذاکر شد .
تعداد پرسنل 3000
نیروی هوایی آذزبایجان برای آموزش و تمرین هوانوردان خود از جتهای ساخت جمهوری چک  
دلفین به تعداد 18 تا 26فروند // هواپیمای آموزشی لباتروس 12 فروند و 1 فروند سوخو 17 استفاده میکنند

ال 29 آموزشی 2 فروند نیز جزو موجودی انبارهای این نیرو میباشد. ترابری هوای:آنتونف 121فروند//
1فروند کوک ا24///3فروند هواپیمای ایلوشین76///3فروند هواپیمای یاک 40////1فروند توپلف 134///

سابقه جنگ:

جمهوری آذربایجان و ارمنستان در دهه 90بخاطر مسئله قرباغ به نبرد با یکدیگر پرداختند که در این جنگ که با وساطت روسیه به پایان رسید
هردو کشور از هواپیمای سوخو25 وهلکوپتر میل 24 استفاد گستردهای کردند .
این جنگ در سال 1994به پایان رسید.
ارمنستان :
این کشور شمال ایران قرار دارد و با داشتن مرز زمینی جزو کشورهای که با ایران مرز زمینی دارد .
این کشور پس از فروپاشی شوروی استقلال خودش را به دست آورد و در حال حاضر به صورت کاملا مستقل اداره میشود این کشور به دلیل داشتن قدرت زیادی که در دیگر کشورها به دلیل بودن ارمنیهای زیادی که در سراسر دنیا به دلیل مشکلات قومی پخش شداند و در کشورهای اروپای این ارامنه قدرت ونفوذ بسیار زیادی دارند.
توانسته جایگاه خودش را تا حدودی در  جهان و اروپا پیدا کنه.


این کشور از ساختار نظامی بسیار ضعیفی استفاد میکنه و این کشور با اقتصاد نچندان قدرتمند خود نمیتواند در کوتاه مدت نیروی هوای و ارتش خودش را به روز رسانی کند.
برای این کشور خریدهای بزرگ نظامی امکان پذیر نیست.
توان کنونی نیروی هوای این کشور:
در حال حاضر این کشوراز 50 فروند هواپیمای جنگند استفاد میکنه که همگی از شوروی سابق باقی ماند.

15 فروند میگ 21/10فروند میگ 23/12فروند میگ25/10فروند سوخوی 25/3فروند میگ 29
پرندهای این کشور به جز سوخوهای 25 همگی در شرایط بسیار ضعیف عملیاتی میباشند
از پدافند این کشور اطلاع دقیقی در دست نیست
ارمنستان به دلیل مسئله قرباغ به دنبال تقویت  کردنه نیروی هوایش میباشد و شاید در سالهای آیند از این نیرو بیشتر بشنویم.
این کشور از هلکوپترهای میل 24 و28 استفاده گستردای انجام مید.

سوابق جنگ:
این کشور در سال 1990 به خاطر مسائل قرباغ با آذربایجان وارد جنگ شد که با وساطت روسیه در سال 1994 به پایان رسید.ترکمنستان:
دیگر همسایه شمالی ایران که این کشور هم جزو جدا نشدنی ایران عزیز میباشد ترکمستان میباشد که در زمان حکومت قاجار از ایران جدا شد.

سیاست: این کشور که در جامه جهانی نتوانسته خود را مطرح کند و با مشکلات شدید اقتصادی روبرو میباشد و این کشور به دلیل اینکه زیر سایه کمونیست شلاقهای خورد که هنوز جای آن در سراسر این کشور میتوان حس کرد. مردم این کشور که مسلمانهای سنی میباشند با اعتقادهای مذهبی خود در زمان شوروی سختیهای فراوانی متحمل شدن .
این کشور همکنون هنوز با غرب رابطه نزدیکی ندارد و روسیه دراین کشور نفوذ سنتی خودش را حفظ کرد .
ارتش این کشور که بعد ار استقلال سال 1990تشکیل شد. ارتش کاملا روسی بود که وفاداری خودش را به روسیه همیشه ثابت کرد و همیشه در تمام صحنه ها  جهانی  پشتوانه روسیه بود
این کشور همکنون از نیروی هوای قدرتمندی برخوردار نیست ولی برای آیند خود برنامه کاملی را در پیش گرفته است .
توان کنونی این نیرو به این ترتیب میباشد:
این کشور با داشتن 268فروند جنگند /30فروند میگ 21/60فروند میگ 23/30فروند میگ 29/
35 فروند میگ 25/60فروند سوخو17/45 فروند سوخو25/ 8 فروند یاک 28
البته در حال حاظ این جنگندها در وضعیت عملیاتی خوبی به سر نمیبرند ولی روسیه با برنامه 2 ساله سعی در ارتقای میگ های 29 و25 این کشور را دارد
البته تعدادی از جنگندها به صورت  قطعات جدا از هم موجود میباشد.
پدافند این نیرو نیز مانند تمام کشورهای شوروی سابق از موشک های سام استفاد میکنند
که میتوان از سام 5 و2 و3نام برد
در مجموع این کشور در حال حاضر توان عملیاتی خوبی ندارد و به گزارش ماهنانه دفاعی اسرائیل تنها 35 درصد جنگندهای موجود توان پرواز دارند .
تعداد پرسنل3500
در قسمت های گذشته به توان هوای کشورهای شمالی  ایران آشنا شدید حالا به غرب ایران میرویم و با کشورهای غربی ایران آشنا میشویم یعنی عراق و ترکیه
ترکیه :
ترکیه همسایه شمال غربی ایران که تا 200سال پیش کشوری به نام ترکیه وجود نداشت در حال حاضر در حال تبدیل شدن به قطب در منطقه میباشد و رقابتی سختی با ایران در این زمینه دارد که در سالهای آیند این رقابت به اوج خودش خواهد دسید.
ترکیه از نظر سیاسی کشور لائیک و ارتش  محافظ این نظام در ترکیه میباشد این کشور به دلیل داشتن جامعه 90درصدی مسلمان با مشکلات سیاسی فراوانی در داخل روبرو میباشد که در انتخابات اخیر این کشور شاهد آن بودیم ارتش در این کشور قدرت فراوانی دارد که همین مسئله یکی از دلایل مهم در زمینه پذیرفته نشدن این کشور در اتحادیه اروپا میباشد
مشگل مهم دیگر ترکیه مسئله کردهای این کشور هستش که کردهای ایرانی تبار در این کشور با مشکلات زیادی روبرو هستن و با هویت زدای دولت ترکیه سعی در کنترل این جمعیت 25 ملیونی کردها در این کشور دارد که با گذاشتن نام ترک کوهی به کردها مشکلات را چند برابر کردند و گروهای تجزیه طلب را به صورت گسترد تشگیل داد .
ترکیه در چندسال اخیر توانسته از نظر اقتصادی از کشورهای منطقه سبقت بگیر که این مسئله را مدیون صنعت توریست و نساجی میباشد .
ارتش ترکیه از قدرت فراوانی در داخل برخوردار و فرماندهان ارتش میتوانند اعلام انحلال دولت را اعلام کنند.
نیروی هوای ترکیه با تجهیزات غربی که دراختیار دارد و رابطه خوبی که با اسرائیل در پیش گرفته توانسته از نظر تجهیزات و به روز رسانی شرایط ایدالی را داشته باشد
ارتش ترکیه بزرگ ترین ارتش اروپای میباشد که از نظر کمی 4 برار انگلیس میباشد که این کشور را به قدرت منطقه ای تبدیل کرد است .
تجهیزات نیروی هوای :
پرسنل این نیرو بالغ بر 65 هزار نفر میباشد که نیروی استخوان داری در زمینه نشان میدهد
نکته مهم دیگر داشتن پایگاهای کشورهای غربی در ترکیه میباشد که میتوان به پایگاه اینجلیک اشاره کرد .
نیروی هوای ترکبه با داشتن :
600جنگنده که همگی در شرایط عملیاتی خوبی به سر میبرند نیروی هوای قدرتمندی را در اختیار دارد که تعداد پرندهای آن به این ترتیب میباشد.
240فروند جنگند اف 16 سی ودی// 175 فروند اف 4 ای//44فروند اراف4//140 فروند اف 5 ای ودی /// سفارش خرید 75 فروند جنگند جدید اف 16 به آمریکا دارای پرندهای قدرتمندی میباشد.
پدافند ترکیه با موشک های سام 2و6و5 و3 وپدافند قدرتمندی را دراختیار دارد که در حال خرید سیستم پدافندی جدیدی از آمریکا میباشد.
عراق:
این کشور با جنگ 8 ساله با ایران و جنگ های 1991و 2003 دیگر نیروی هوای برایش باقی نماند است .
ولی عراق در سال 1980 دارای جنگندهای عملیاتی بسیار بود که در حدود 470فروند البته رقم حدودی است به ایران حمله کرد که نیروی هوای ایران به گفته منابع مختلف 3 بار نیروی هوای عراق را نابود کرد و دوباره با کمک شرق و غرب ساخته شد.
در سال 1991 عراق چهار مین قدرت نظامی جهان را دراختیار داشت و صدام جنایت کار با حمله به کویت باعث نابودی 80 درصدی پرندهای خودش شدو تا سال 2003 نیروی هوای عراق بلا استفاد ماند بود.
همکنون :
عراق بعد از اشغال با مشگلات مختلفی دست به گریبان است که نتوانسته  ارتش منظمی را تشگیل بدهد
آیند عراق در ابهام میباشد.

همسایه ای شرقی ایران

در شرق ایران کشورهای اففانستان و پاکستان قرار دارند و این کشورها با مشگلات زیاد اقتصادی روبرو میباشند.

افغانستان :
این کشور سالها با مشگل اشغال بیگانگان روبرو میباشد و با تشگیل طالبان توسط آمریکا این گروهک تعدادی هواپیمای ملخ دار از پاکستان و کشورهای آسیای خریداری کرد و از آن برای مقابله با مجاهدین استفاد میشد .
افغانستان هنوز ارتشی منظم ندارد و با حمله آمریکا به این کشور هم کنون بوسیله نیروی های ناتو مسقر در این کشور و نیروی های پلیس  ادار میشودپاکستان :
این کشور اتمی در شرق ایران با داشتن بمب هسته ای توانسته در معادلات جهانی و منطقی برای خود امتیازاتی کسب کند هند رقیب این کشور نیز در مسابقه تسلیحاتی دربخش هوای توانسته از این کشور پیشی بگیرد و پاکستان برای رسیدن به هند از هیچ تلاشی فرو گذار نمیکند
در حال حاضر این کشور با داشتن استعداد 50000هزار نفر در نیروی هوای  باداشتن 360جنگند که عمدا قدیمی و با کارای بسیار پائین میباشد که در حال ارتقای این جنگندهاست و قراردادخرید80فروند اف 16 اف // و 100فروند افسی 1// را نهای کرد و تا 5 سال دیگر تحویل این نیرو دادمیشود. پرندهای فعلی این نیرو به این شرح است:
80فروند جی 7// 40فروند اف 16 ای بی//150فروند میراژ 3و5/// 50فروند کیو5//40فروند جی 6 میباشد.
نیروی هوای پاکستان روابط بسیار خوبی با نیروی هوای ایران دارد و در زمانی که دنیا در به روی ایران در جنگ بست پاکستان با این امکانات کم کمکهای شایانی به نیروی هوای ایران کرد.
پدافند پاکستان نیز از موشکهای سام و...........استفاده میکندهمسایگان جنوبی ایران :
کشورهای حاشیه خلیج فارس که با دلارهای نفتی به دنبال حفظ امنیت خود هستند و قراردادهای سنگین نظامی که در حال حاضر با آمریکا به امضا رساند و میرسانند
سعی در حفظ توان خود در مقابل ایران داردند عربها از سالیان دور دشمنی خیلی زیادی با فارسها دارند که این موضوع را بارها دیداید چه در زمان جنگ و چه حالا این موضوع که
با تغییر نام خلیج تا ابد فارس و مسئله جزایر ایرانی ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک وموارد بسیار دیگری دشمنی خود را با ما اعلام کرداند . و حالا که نفت بشگه ای 100دلار شد . پولهای هنگفتی دست عربها افتاد با خریدهای میلیاردی سعی در ترساندن ایران و کنترل ما را دارند که اگه ایران بخواهد ظرف 24 ساعت با موشک تمام شهرهای کشورهای عرب خلیج فارس را نابود میکنند.
در حال حاظر عربستان با خریدهای بزرگ از آمریکا سعی دارد نقش شاه در آن زمان را برای منطقه ایفا کند .
کشورهای . عربستان .قطر . کویت .عمان .امارات .

عربستان :
این کشور بزرگترین کشور عرب جهان به شمار میرود و با داشتن نفت که پولهای سنگینی را برای خزانه این مملکت به ارمغان می آورد .
عربستان خود را مهد اسلام و مرکز اسلام درجهان میداند.

این کشور بوسیله پادشاه ادار میشود و خاندان فهد در این کشور در حال حکومت میباشد
عربستان با رابطه خوبی که با آمریکا دارد و به سگ نگهبان معروفیت دارد
عربستان بزرگترین کشور خاورمیانه و با آب هوای خشک و کویر و با داشت اقتصاد وابسته 100درصدی به نفت در جنوب غربی آسیا قرار دارد این کشور در زمان جنگ ایران  با عراق مبلغ 40  ملیارد دلار کمک به صدام خود را  بزرگترین حامی مالی این کشورتبدیل کرد.


نیروی هوای عربستان :
عربستان با داشتن نیروی هوای کاملا غربی که با مبالغ هنگفت تجهیز شد این نیرو با داشتن 18000نفر پرسنل و حدود 400فروند هواپیمای مدرن و بوجه چند ملیارد دلاری به نیروی هوای قدرتمندی در منطقه تبدیل شد است
نیروی هوای عربستان با داشتن پرندهای :
109فروند اف 15 سی ودی//72 فروند اف 15 اس // 120فروند تورنادو //100فروند اف 5 بی ای اف // این نیرو همچنین دارای 5 فروند آواکس میباشد
پدافند قدرت مند عربستان برای هر پرندی خطرناک میباشد.کویت
این کشور با وسعت بسیار کم ولی با بوجه های بالا سعی در قدرتمند کردن خود دارد کویت که از نظر سیاسی کشوری با پارلمان است و جمعیت شیعه زیادی را در اختیار دارد به چند دلیل  به این خریدها را انجام میدهد . یکی ترس از کشورهای بزرگ منطقه و 2 اشغال این کشور در سال 1990 / کویت کشوری است که مانند دیگر برادران عرب خود در ارتشش هیچ حس وطن پرستی وجود ندارد
نیروی هوای کویت در حال حاضر :
50 فروند اف 18 سی ودی /// 30فروند میراژاف 1/// و تقریبا 30فروند ا4 برخوردار// که تعداد جنگندهای این کشور 110فروند و پرسنل آن 7000نفر میباشد.
کویت در حال حاضر به صورت گسترد به خریدهای نظامی اقدام میکند.امارات :
این کشور زمانی زیادی از جدایش از مام میهن نمیگذرد که سران عرب آن ادعای خاک ایران را میکنند . این کشور با ادعای مالکیت  جزیزهای ایرانی ابوموسی و تنب بزرگ وکوچک سعی دارد از ایران امتیاز بگیرد چون به ایرانی بودن این جزایر خدشی وارد نیست.
در حال حاضر این کشور کوچک عرب ادعای خاک ایران ما را دارد.
نیروی هوای امارات:
امارات با داشتن  220 فروند جنگند برای یک کشور کوچک توان بالای است که این کشور به لطف غرب ودلار به آن رسید است
امارات با 80فروند انواع اف 16 ای اف //گران قیمت ترین اف 16 های صادراتی جهان //50فروند میراژ5//و تقریبا 60فروند میراژ2000// 30فروند اف 18
8000هزار پرسنل که بوسیله مستشاران خارجی آموزش و کنترل میشوند
قطر:
این کشور مثل دیگر کشورهای عربی سیاست مشابهی دارد نیروی هوای این کشور در حال حاضر حرفی برای گفتن ندارد این کشور با داشتن ارتشی بسیار کوچک که بیشتر به پلیس شباهت دارد تا ارتش در زمینه قدرت نظامی و نیروی هوای حرفی برای گفتن ندارد
نیروی هوای قطر شامل:
15فروند فروند میراژ2000//20فروند فروند میراژاف 1//و قرارداد خرید 40فروند اف 16 با آمریکا بسته شد و در حال تحویل میباشد.
تعداد پرسنل این نیرو بالغ بر 3000نفر میباشد
این کشور تا 4 سال آیند نیروی هوای به مراتب قدرتمند تر از حال را به نمایش میگذارد
عمان :
کشور عمان کشوریست که نسبت برادری با کشورهای دیگر خلیج فارس برای آن بی انصافیست چون این کشور از نظر سیاسی کشوری آرام و در بسیاری از موارد کمکهای نیز به ایران داشته است.
عمان بوسیله پادشاه اداره میشود و خاندان قابوس بر سرزمین حکومت میکنند
نیروی هوای عمان یک نیروی بسیار ضعیف میباشد
پرندها:
تعداد30فروند جگوار /// 20فروند هواپیمای  میراژاف 1
نیروی هوای عمان یک نیروی تشریفاتی میباشد.در پایان این مقاله با تشکر از شما عزیزان که برای خواندن این مجموعه وقت گذاشته و نظرات خود را به صندوق شخصی بفرستید
در ادامه توان نیروی هوای های کشورهای:
1. اسرائیل:
2.هند:
3.چین:
4سوریه:
5:فرانسه:

منتظر ما باشید
h-s
دوستان عزیز اگر کسی از نیروی هوای کشورهای مختلف اطلاعات داره حتما به این پست ارسال کنه
برای تکمیل مجموعه
متشکرم
خداوندا عاشق شدم  تا به تو نزديك شوم پس مرا رها مكن
هر كه  عاشق شده از تمام دنيا بي نياز شد عاشق شويد.
به اميد عاشقان پاك

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

627

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 8 مهر 1385 10:58

محل سکونت

ناوگان منطقه دوم

آرشيو سپاس: 315 مرتبه در 152 پست

توسط Yasser » شنبه 8 دی 1386 08:20

حسين سخا
قبلاً به شما در خصوص درج منابع و ماخد مورد استفاده در مطالبتان، تذکر داده شده.
در صورت عدم در نظر گرفتن مجدد تذکرات، مطالب بدون منبع حذف خواهد شد.
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

78

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 بهمن 1385 11:31

محل سکونت

پادگان قصرفيروزه(1)

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط حسين سخا » يکشنبه 9 دی 1386 14:14

با سلام
منابع

پرواز

مجله تخصصي اطلاعات  (ساحفاجا)

گزارش سازمان اطلاعات اسرائيل

گزارش سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا سيا 2006
خداوندا عاشق شدم  تا به تو نزديك شوم پس مرا رها مكن
هر كه  عاشق شده از تمام دنيا بي نياز شد عاشق شويد.
به اميد عاشقان پاك

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

78

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 بهمن 1385 11:31

محل سکونت

پادگان قصرفيروزه(1)

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

حزب الله لبنان از ابتدا تا به حال

توسط حسين سخا » يکشنبه 9 دی 1386 15:41

به نام خدا

حزب الله لبنان از ابتدا تا به حال


حزب الله
چگونه تشگیل این نیرو در لبنان و ماجرای لشگر کشی ایران به لبنان یکی مواردی بود که تا همکنون برای مردم ایران و منطقه بسیار مبهم میباشد.
این گروه در سال 1362 اعلام موجودیت رسمی خود را اعلام کرد که آن زمان خوشبین ترین لبنانی و کارشناسی فکر نمیکرد که این نیروی مردمی و غیر کلاسیک بتواند در آیند به قدرت بزرگ در سطح منطقه تبدیل شود و کاری را که تمام ارتشهای عربی نتوانستند بکنند به تنهای و بدون هیچگونه پشتیبانی وسیع و باکمترین تجهیزات و نیروهای رزمی در مقابل چهارمین ارتش دنیا اینگونه مبارز کنند و انها را به صورت بسیار مضحکی از خاک خود خارج کنند .
جنگ 33روز برنامه ای بود که اسرائیل وآمریکا برای کنترل این جنبش و ایران از ماه ها قبل برنامه ریزی و هدف دار کرد بودند.
نیرو های حزب الله به دلیل داشتن سازمان اطلاعاتی قدرتمند از این برنامه مطلع بود و آمادگی لازم برای این تهاجم را داشتند .
اسرائیل با بهانه اسارت 2 سرباز خود به لبنان حمله کرد .
ارتش اسرائیل با تمام قدرت از زمین وهوا و دریا به لبنان و حزب الله حمله کرد وبیشترین هدف آنها شیعیان و جنوب لبنان بود تا بتوانند تا حدودی توان این جنبش را نابود کنند .
در ابتدای این جنگ حتی خود لبنانیهافکر نمیکردند حزب الله بتوانند
اینگونه با اسرائیل مبارز کند  و بتواند این خوکهای کثیف را از کشورشان بیرون کنند .
حزب الله با توان موشکی خود و سلاح های زد تانک خود توانست اسرائیل را از حمله خود پشمان کنند. این جنبش هروز که از جنگ
میگذشت موشکهای بیشتری رابه شمال و مرکز اسرائیل شلیک میکرد . این موشکها برای اولین بار توانست معنی تهاجم را برای این کشور و مردم آن معنی کند .
هرروز که از این حنگ میگذشت تعداد بیشتری از نیروهای ارتش اسرائیل و ادوات و تانکهای مرکاوا  نابود میشد .
حزب الله توانست 2 ناو بسیار قدرتمند اسرائیلی را نابود کند که این عمل توانست دنیا را به زانو در بیاورد و در مقابل قدرت  حزب الله تعظیم کنند.
تا پایان جنگ 33 روز اسرائیل اعتباری که برای ارتش خود دردنیا به دست آورد بود را از دست داد و به روحیه مردم این کشور که شهرهای.
شمالی آنها مورد حمله موشکهای حزب الله قرار داشت ضربات شدیدی وارد شده بود.
حزب الله توانست با همین نیروهای محدود که در اختیار داشت در مقابل یکی از قدرتمندترین ارتشهای دنیا مقاومت البته دفاع کند و برای مردم کشورهای
  عربی و اسلامی  مایه افتخار و سربلندی شود.  

حزب الله توانست لبنان را از گزند تجاوز و اشغال حفظ کند و برای خود در میان کشورهای اسلامی اعتبار زیادی کسب کند.
بعد از این جنگ آمریکا و اسرائیل به دلیل ناتوانی نظامی در مقابل حزب الله به سیاست جدیدی رو آورداند که در حال حاضر انتخاب رئیس جمهور را برای مردم این کشور با مشگل روبرو کرد .
امیدواریم عوامل خود فروخته که به گروه 14 مارس شناخته میشوند هرچه زود تر از خواب خیانت بیدار شوند و حزب الله و مردم این کشور با هوشیاری این توطئه را هم بی نتیجه بگذارند.

تاریخ تاسیس حزب الله و .......

گفته گوی سید علی اکبر حشمتی در مورد تشگیل حزب الله و .......


سيدعلى اكبر محتشمى سفير وقت ايران در سوريه تاريخ تاسيس حزب الله لبنان را چنين توضيح مى دهد: يكى از برنامه هايى كه ما در نظر داشتيم و شروع كرديم، كار روى لبنان بود كه جمهورى اسلامى بتواند در لبنان به عنوان پايگاهى مهم حضور داشته و فعال باشد و كار كند. البته كار كردن در لبنان بسيار مشكل بوده و هست و در آينده نيز مشكل خواهد بود. در همان سال اول كه به سوريه رفته و كار كرديم به نتايجى رسيديم. با توجه به بافت حكومت سوريه و وجود رابطه عاطفى بين مسئولين علوى سوريه با مردم ايران و از طرف ديگر ويژگى هاى مشتركى چون روحيه ضدصهيونيستى، اسرائيلى و ضدآمريكايى كه بين دو كشور و دو حكومت وجود داشت سبب شد زمينه براى فعاليت و نزديك شدن به مقامات سوريه مساعد باشد. لذا ما خيلى سريع با مسئولين سوريه اعم از وزرا، مسئولين، نمايندگان مجلس، مقامات نظامى و… آشنا و نزديك شديم و رابطه تنگاتنگى را با آنها برقراركرديم. (۲۴/۶)  محتشمى از موافقتنامه اى ميان ايران و سوريه خبر مى دهد كه براساس آن سالانه ۹ ميليون تن نفت در اختيار سوريه قرار مى گرفت كه يك ميليون تن آن مجانى براى كمك به ارتش سوريه و هشت ميليون تن با تخفيف ۵/۲ دلار زير قيمت هاى بين المللى براى هر بشكه و پنج ميليون تن نفت به صورت تهاترى بود. پس از جنگ پنجم ژوئن ۱۹۸۲ مصادف با ۱۵خرداد ۱۳۶۱ كه طى آن ارتش اسرائيل وارد لبنان شد و جنوب لبنان را به اشغال درآورد نيز هياتى مركب از وزراى دفاع و خارجه وقت ايران به همراه فرماندهان سپاه و ارتش وارد سوريه شدند. نام هاى آشنايى مانند محسن رضايى، على اكبر ولايتى، محسن رفيق دوست و احمد متوسليان در فهرست اين هيات به چشم مى خوردند: اين هيات طى يك هفته اقامت در سوريه دو ملاقات با حافظ اسد داشت. اعضاى هيات در ملاقات اول مطرح كردند كه از طرف رهبرى ايران آمده ايم تا نيروهاى ارتش و سپاه ايران را به كمك ارتش سوريه در جنگ با اسرائيل وارد كنيم و برنامه اين است كه يك لشكر با تجهيزات وارد سوريه شود و در خطوطى كه ارتش سوريه مشخص مى كند خطى به عهده ايران گذاشته شود. همچنين مطرح شد كه يك مركز فرماندهى مشترك تشكيل شود و هدايت جنگ و عمليات را به عهده گيرد. (۲۵/۶) پس از توافق اوليه اولين نيروهاى نظامى ايران وارد سوريه شدند:  اولين هواپيما پس از گذشت ۲۴ ساعت از ملاقات با حافظ اسد وارد دمشق شد و در تاريخ بيست و يكم يا بيست و دوم خرداد ۱۳۶۱ اولين هواپيماى ايران كه حامل ۵۰۰ نفر از نيروهاى سپاه پاسداران بود در دمشق بر زمين نشست.      بيست و دوم خرداد روزى بود كه نيروهاى اسرائيل وارد بيروت شدند. يعنى جنوب را گرفته، مى خواستند وارد بيروت شوند. نيروهاى سپاهى و بسيجى ساعت ۱۲ شب تكبيرگويان وارد سوريه شده و به زيارت زينبيه رفتند. مردم شاهد تكبير سپاهيان اسلام بودند كه روز بعد هم در رسانه هاى گروهى منعكس شد. در اين زمان اسرائيل و آمريكا موضع گرفته و در همان روزها بود كه بگين نخست وزير اسرائيل اعلام كرد كه اگر نيروهاى ايران بخواهند به مرزهاى اسرائيل رسيده و از طريق عراق عبور كنند، در صحراى رتبه و قبل از اينكه به مرزهاى اردن و فلسطين برسند، ما آنها را به وسيله نيروى هوايى مى زنيم. اما به دليل ناهماهنگى پس از سه ماه تيپ ارتش ايران از سوريه بازگشت و سپاه باقى ماند. سپاه نيز وارد مبارزه مستقيم با اسرائيل نشد و به جاى آن ترجيح داد به آموزش لبنانى ها بپردازد:  در داخل خاك لبنان در خط مرزى در كنار شهر «نبى شيث» پايگاهى به نام «جنتا» قرار داشت كه پايگاه آموزشى جنبش امل بود. بعد از انشعابى كه در حركت امل به وجود آمد، اين پايگاه به دست نيروهاى امل اسلامى به رهبرى ابوهشام افتاد. ما آنجا را براى آموزش نيروهاى لبنانى در اختيار سپاه قرار داديم و سپاه حركت آموزشى اش را شروع و اعلام كرد كه از جوانان لبنانى براى آموزش نظامى، سياسى، عقيدتى ثبت نام مى كند  .   سيل جوانان به طرف دفاتر سپاه در لبنان براى نام نويسى سرازير شد. بيمارستانى در بعلبك بود كه در اختيار سپاه قرار گرفت و برادران سپاه آنجا را مركز كارشان قرار دادند، همچنين هتل متروكه اى هم در بعلبك بود كه آنجا هم اجاره و يكى از مراكز سپاه شد. لبنانى ها به اين مركز مراجعه كرده و نام نويسى و گزينش مى شدند و دوره هاى دوماهه در «جنتا» مى ديدند. هر دوره اى ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر آموزش نظامى، عملى و آموزش هاى اخلاقى و ايدئولوژيك مى ديدند و بعد از پايان هر دوره اين نيروها به عنوان هسته هاى مقاومت اسلامى در لبنان در مناطق مختلف مشغول به كار مى شدند. چون اين نيروها هم از جنوب، هم از بيروت و هم از بقاع بودند.  اندكى بعد در سال ۱۳۶۲ حزب الله لبنان اعلام موجوديت و طى نامه اى سرگشاده مواضع سياسى خود را اعلام كرد. محتشمى كه تا مدت ها نفوذى قابل ملاحظه بر حزب الله لبنان داشت مهم ترين عمليات اين گروه را اين گونه معرفى مى كند:  ۱- ۲۳ سپتامبر ۸۲ (اول مهرماه ۶۱) ساعت ۶ صبح پايگاه تفنگداران آمريكا در كنار فرودگاه بين المللى بيروت و پايگاه نيروهاى فرانسه در ساعت ۶ و ۵ دقيقه در غرب بيروت به وسيله دو كاميون حامل مواد منفجره در دو سرى عمليات استشهادى منهدم شد كه جمعاً بيش از ۶۰۰ نفر از نيروهاى آمريكايى و فرانسوى كشته شدند.   ۲- ۱۴ نوامبر ۸۲ مطابق با ۲۳ آبان ۶۱ مقر افسران نيروهاى نظامى امنيتى در ساعت ۶ صبح منفجر و بيش از ۴۰۰ نفر از نيروهاى ورزيده صهيونيستى به هلاكت رسيدند و ساختمان ۸طبقه با خاك يكسان شد.   ۳- ۱۸ آوريل ۸۳ مطابق با ۲۹ فروردين ۶۲ سفارت آمريكا در ساعت ۱۰ صبح هنگامى كه قرار بود فيليپ حبيب نماينده مخصوص ريگان در خاورميانه در يك جلسه سرى در سفارت آمريكا شركت كند، منفجر شد.      ۴- در بهار سال ۶۲ پس از اقامه نماز جمعه، مردم حزب الله بعلبك به طرف پادگان ارتش لبنان به نام «سكنه ملاعبدالله» هجوم برده و پس از دو ساعت آن را فتح كردند، اين پادگان به نام پادگان امام على(ع) نامگذارى شد.  حزب الله لبنان تاكنون سه رهبر سياسى داشته است: اول- شيخ صبحى طفيلى كه در پى تحول در سياست خارجى ايران و گرايش به سوى تنش زدايى در ديپلماسى جمهورى اسلامى از رهبرى حزب الله كنار رفت.  دوم- سيدعباس موسوى كه توسط دولت اسرائيل ترور شد و به شهادت رسيد. سوم- سيدحسن نصرالله كه هم اكنون رهبرى حزب الله را برعهده دارد. اما رهبرى فكرى و دينى حزب الله همچنان برعهده علامه سيدمحمدحسين فضل الله فقيه نوانديش لبنانى است كه بنا به اعلام منابع خبرى حزب الله همراه سيدحسن نصرالله در مكان امنى به سر مى برد و از دسترس ارتش اسرائيل به دور است. علامه فضل الله از نوگراترين فقهاى جهان شيعه است. مرورى بر نظرات وى جايگاه فقهى علامه را نشان مى دهد:  علامه سيدمحمدحسين فضل الله در سال ۱۳۵۴ هجرى قمرى در نجف به دنيا آمد و پس از ورود به حوزه علميه قم شاگرد آيت الله خويى شد و در محضر استادانى چون او به درجه اجتهاد رسيد.  هجرت او به لبنان به درخواست گروهى از شيعيان لبنان از مراجع نجف بود كه دو تن از مراجع يعنى آيت الله حكيم و آيت الله خويى علامه فضل الله را به عنوان وكيل راهى لبنان كردند. علامه فضل الله در لبنان مديريت حوزه علميه را برعهده گرفت و همكارى هايى را با امام موسى صدر سامان داد

یاد امام موسی صدر گرامی

نوشته شد توسط حسین –سمنبع: روزنامه شرق

ادامه دارد .... حزب الله در سال 2008
خداوندا عاشق شدم  تا به تو نزديك شوم پس مرا رها مكن
هر كه  عاشق شده از تمام دنيا بي نياز شد عاشق شويد.
به اميد عاشقان پاك

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

78

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 بهمن 1385 11:31

محل سکونت

پادگان قصرفيروزه(1)

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط حسين سخا » دوشنبه 17 دی 1386 16:59

با سلام
از تمامي دوستان درخواست ميشود اطلاعات خود را در مورد نيروي هواي کشورهاي دنيا در اين تايپک قرار دهند
با تشکر
خداوندا عاشق شدم  تا به تو نزديك شوم پس مرا رها مكن
هر كه  عاشق شده از تمام دنيا بي نياز شد عاشق شويد.
به اميد عاشقان پاك


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان