.....::::: تلفن همراه و مسائل آن در پزشكي :::::....

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دو شنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON » دو شنبه 14 آبان 1386, 6:26 pm

اثرات تلفن همراه بر بدن:
پژوهش‌های گوناگونی در خصوص پیامدهای تلفن همراه انجام شده است. امواج پخش شده از تلفن همراه روی دستگاه تناسلی اثر گذاشته و باعث ناباروری و كاهش اسپرم در مردان، سقط در مادران و پیدایش ناهنجاری‌های مادرزادی در جنین می‌شود. این امواج همچنین دستگاه ایمنی را ضعیف نموده و با اثر بر قلب سبب افزایش فشارخون می‌شوند.


از مهمترین اثرات امواج منتشر شده از تلفن همراه، ایجاد سرطان است بویژه سرطان مغزی. البته انواع گوناگونی از سرطان‌ها در افرادی كه در برابر پرتو قرار گرفته شده (مانند سرطان حلق، سینه، مری و بیضه) گزارش شده است.

افرادی كه به میزان بیشتری از تلفن همراه استفاده می‌كنند، دچار سردرد یا دردهایی در ناحیه‌ی آرواره، گردن، بازوها و شانه‌ها می‌شوند. همچنین این افراد حالت تهوع، سرگیجه و خستگی دارند. با توجه به اینكه دستگاه عصبی در كودكان در حال رشد است، جذب انرژی در بافت سر آنها بیشتر است لذا كودكان در مقایسه با بزرگسالان در مقابل امواج آسیب‌پذیر هستند. التهاب پرده‌ی مغز و تورم عصب شنوایی در افرادی كه در برابر پرتو قرار گرفته گزارش شده است. البته دانشمندان هیچ موردی از سرطان گوش را پیدا نكرده‌اند. اگرچه نگرانی‌هایی وجود دارد كه شاید تلفن‌های همراه بر خطر گرفتاری به آن بیفزاید. چرا كه پرتو تابی امواج رادیویی پخش شده از تلفن همراه به طور سطحی در پوست و استخوان‌های اطراف گوش و از طریق جمجمه در پشت گوش جذب می‌شود.

البته عوارض یاد شده هنوز در مرحله بررسی و پژوهش است و قطعیت نیافته. اما نباید احتیاط را فراموش كرد.

Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دو شنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON » دو شنبه 14 آبان 1386, 6:28 pm

پيامدهاي ناگوار تلفن همراه (Mobile)
شاید شما خواننده‌ی گرامی یكی از كاربران تلفن همراه (موبايل) باشید، ولی آیا می‌دانید كه صحبت كردن با تلفن همراه بدون رعایت شرایط ایمنی چه زیان‌های پزشكي و عوارض جانبي را دربرخواهد داشت؟

با توجه به زیان‌های احتمالی امواج پخش شده از تلفن‌های همراه برای تندرستی انسان، شناخت علمی این اثرها و راهنمایی راهكارهای مناسب برای ایمن‌سازی این تلفن‌ها امری ضروری و لازم می‌باشد. اكنون پژوهش‌های گسترده‌ای به وسیله‌ی سازمان‌های جهانی مانند سازمان بهداشت جهانی «WHO» در حال انجام است ولی تا قطعی شدن نتیجه پژوهش‌ها باید نكاتی را رعایت كرد چرا كه ممكن است تا آن زمان دیر شده باشد.

امواج قوی رادیویی و پارازیت‌ها، چون به صورت همگن در محیط پخش می‌شوند برای انسان زیان‌‌آورند. امواج پخش شده از تلفن همراه از نوع امواج رادیویی قوی هستند. این امواج در آنتن‌های فرستنده پدید می‌آیند و از سطح این آنتن‌ها تابیده می‌شوند. همچنین امواج رادیوییِ فركانس بالا برای بدن انسان مضر بوده و باعث بروز سرطان و بیماری‌های مغزی می‌شوند. امواج رادیویی معمول كه برای رادیو به كار می‌رود خطری برای انسان ندارد. از میان امواج موجود در محیط پیرامون ما بیشترین موجی كه سلامت انسان را به خطر می‌اندازد، امواج گوشی تلفن همراه است. زیرا گوشی تلفن همراه در تماس با بدن انسان می‌باشد. از طرفی عوارض استفاده بیش از اندازه‌ی تلفن همراه روی انسان در درازمدت مشخص می‌شود.

زیان تلفن‌های همراه از زمانی مطرح شد كه فردی در فلوریدای آمریكا در سال 1993 گرفتار تومور مغزی شده بود. امروزه پژوهشگران دریافته‌اند كه ورود سامانه‌های نوین تكنولوژی به زندگی انسان تأثیرات بیولوژیك بسیار خطرناكی بر تندرستی انسان دارد. امواج الكترومغناطیسی تولید شده از آنتن‌های رادیویی و تلفن همراه در تشكیل غدد سرطانی و رشد آن نقش دارند.

از سوی دیگر امواج كوتاهی كه انسان در داخل خانه و یا محل كار در معرض آن قرار می‌گیرد زیان‌های آشكار به سلول‌ها و به ویژه گلبول‌های قرمز خون وارد می‌كند. همچنین این امواج كوتاه تأثیرات زیانباری روی آنزیم‌های بدن (بویژه آنزیم‌های جگر)، غدد، ماهیچه‌ها، هورمون‌های جنسی مردانه، ضربان قلب و مغز استخوان دارند. بررسی روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است كه جنین در شكم در اثر مجاورت با این امواج به سرطان خون دچار شده‌اند

Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهار شنبه 12 مهر 1385, 2:30 pm
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

پست توسط DANG3R » دو شنبه 14 آبان 1386, 6:35 pm

METRON,جان
ممنون از توضیحات خوب و کاملتون !
ما چه کار کنیم !؟ این اثرات بعد از چند وقت آشکار می شوند ! آیا راه درمانی هست !؟

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 15 آبان 1386, 7:52 pm

DANG3R, عزیز بهتر بود با یک جستجوی ساده در بخش جواب خود را پیدا میکردید.
به تایپیک تلفن همراه و اثرات آن منتقل شد.

Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهار شنبه 12 مهر 1385, 2:30 pm
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

پست توسط DANG3R » جمعه 18 آبان 1386, 8:06 pm

DANG3R نوشته شده:METRON,جان
ممنون از توضیحات خوب و کاملتون !
ما چه کار کنیم !؟ این اثرات بعد از چند وقت آشکار می شوند ! آیا راه درمانی هست !؟

:-o :o
من نیازمند این پاسخ هستم دوست عزیز،ممنون میشم !

Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دو شنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON » یک شنبه 27 آبان 1386, 9:18 pm

تلفنهای موبایل DNA انسان را تغییر می دهند ( به نقل از سایت خبری BBC )


یک مطالعه آزمایشگاهی این مسئله را نشان داده است که امواج رادیویی متساعد شده از تلفنهای موبایل به سلولهای بدن صدمه رسانده و به DNA نیز صدمه می زند .

اما تحقیق بازتاب کننده سرمایه گذاری شده توسط اتحادیه اروپا چنین صدماتی را که برای سلامتی انسان یک ریسک باشد ، ثابت نکرده است .


دانشمندان پشت این بررسی و مطالعه ، که در هیچ نشریه علمی انتشار نیافته ، اظهار نموده اند که تحقیق بیشتری نیاز است تا تاثیر حقیقی تلفنها بر روی سلامت انسان را مشاهده نماییم . اما هیئت محافظت رادیولوژیکی بریتانیا اظهار نموده که مردم نباید با پیدا شدن چنین مسائلی نگران شوند .


یکی از سخنگویان این هیئت اظهار نموده است که مطالعات و بررسی های انجام گرفته تغییرات بیولوژیکی که منجر به بیماری گردد را نشان نداده اند .


آن سخنگو همچنین افزود ، که حتی تحقیقاتی که بر روی تاثیرات امواج رادیویی بر روی سلول ها و DNA انجام گرفته به طور صریح شواهدی را دال بر صدمه امواج رادیویی بر روی انسان نشان نداده است .
این تحقیقات دلیلی را برای نگران شدن مردم به وجود نمی آورد . این اظهارات دکتر Zenon Sienkiewicz از هیئت محافظت رادیولوژیکی ملی می باشد .
حدود5/1 بیلیون نفر در کل دنیا از تلفنهای موبایل استفاده می نمایند .


یک بحث در مورد ایمنی این افراد ، با نگرانی هایی در مورد خطرات بالقوه در ارتباط با دکل های تلفن موبایل و خود گوشی ها در جریان می باشد .


اما دولت بریتانیا به نمایندگی از گزارش استوارت (Stewart) در سال 2000 این مسئله را که هیچ شواهدی در ارتباط با صدمه از طریق استفاده تلفن های موبایل وجود ندارد ، را اعلام نمود .


هر چند ، این گزارش یک روش احتیاطی را پیشنهاد نموده و اظهار می دارد کودکان باید از تلفنهای موبایل فقط برای موارد ضروری استفاده کنند .


صنعت تلفن موبایل معتقد است که هیچ شواهد علمی در مورد مضر بودن تاثیرات حاصله از اشعه الکترو مغناطیس وجود ندارد .
احتیاط ها :


بازتاب مطالعه 4ساله که توسط گروه تحقیقات آلمانی Verum هماهنگ شده بود ، تاثیرات اشعه را بر روی سلولهای حیوانات و انسان در یک لابراتوار بررسی و مطالعه نمود .


آنها دریافتند که بعد از قرار گرفتن در میدانهای الکترو مغناطیس ، سلولها افزایش قابل توجهی از صدمات را بر روی DNA نشان دادند که همیشه نمی توانند توسط سلولها به حالت اولیه بازسازی شوند .
سخنگوی انجمن اپراتورهای موبایل اظهار نمود که : نتایج این بررسی مقدماتی می باشند، و هنوز انتشار نیافته و یا توسط هم رتبه ها بررسی نگشته و احتیاج به دفاع از طرف دیگر گروهها دارد .
صدمه بر روی نسل بعدی سلولها نیز دیده شده است . سلولهای تغییر یافته به عنوان دلیل ممکن برای سرطان دیده شده اند .


این بررسی و مطالعه ، که هنوز در هیچ ژورنال علمی منتشر نشده ، تاثیرات مضر دیگر را بر روی سلولها گزارش کرده است .


اشعه ای که در بررسی و مطالعه استفاده شده با سطوح نرخ جذب ویژه (SAR) بین 3/0 و 2 وات برای هر کیلو گرم بود .
SAR میزان اشعه متساعد شده از گوشی های تلفن می باشد که بدن جذب می نماید .
بیشتر تلفن ها سیگنالهای رادیویی را با سطوح SAR بین 5/0 و1 وات برای هر کیلوگرم متساعد می نماید .


تلفنهای موبایل اگر در محدوده SAR 2 وات برای هر کیلوگرم قرار گیرند نمی توانند و نباید فروخته شوند .


Fraxz Adlkofer ، کسی که مطالعه و بررسی بازتاب را بررسی می کرد ، اظهار نمود که در صورت امکان مردم باید از تلفنهای معمولی با کابل زمینی به جای موبایل ، استفاده کنند.


او اضافه نمود : " ما نمی خواهیم که برای مردم نگرانی به وجود آوریم ، اما خوب است که جنبه احتیاط را فراموش نکنیم .


او همچنین اظهار نمود که تحقیق قطعی 4تا5 سال دیگر به طول می انجامد .


مطالعات و بررسی های دیگر اعلام می نمایند که اشعه تلفن موبایل ممکن است بر روی بدن تاثیر داشته باشند ، نظیر گرم کردن بافت بدن و باعث سر درد و حالت تهوع شوند ، اما هیچ مطالعه ای نتوانسته به طور مستقل ثابت کند که اشعه های متساعد شده از تلفن همراه تاثیرات مضر و دائمی دارد .
رسیدن به نتایج صریح ممکن نیست :
دکتر Zenon Sienkiewicz مدیر علمی در هیئت محافظت رادیولوژیکی ملی بریتانیا ، اظهار نمود : " این تحقیق دلیلی برای نگرانی مردم نمی باشد . "


" این یک مطالعه و برسی جالب می باشد ، اما به نتایج آن نباید بیش از حد اهمیت داد . "
او همچنین اضافه نمود : " در نهایت تحقیقات بیشتری نیاز است که به این مسئله رسیدگی نماید که آیا تلفنهای موبایل تاثیر قابل محاسبه ای را بر روی سلامتی انسان دارد یا خیر؟ "
یک سخنگو در انجمن اپراتورهای موبایل اظهار نمود که : " گروههای علمی بررسی مستقل در بریتانیا و دنیا به طور پیوسته ای نتیجه گرفته اند که میزان شواهد علمی که تا این لحظه به دست آمده نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی گوشیهای تلفن موبایل و ایستگاههای پایه که با پیروی از خطوط راهنمایی بین المللی عمل می نمایند باعث اثرات مضر برای سلامتی نمی شوند .


این سخنگو اضافه می نماید : " که امکان پذیر نیست که از دیتا و داده های مقدماتی به نتیجه معینی برسیم . "
" نویسندگان این بررسی و مطالعه منتشر نشده تصدیق می نمایند که نیاز است که این کار توسط لابراتوارهای مستقل تکرار شوند ."مترجم : بهرام فلاح

Bahram@MobilePlusMe.ir

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1022
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 5576 بار
سپاس‌های دریافتی: 3048 بار

Re: .....::::: تلفن همراه و مسائل آن در پزشكي :::::....

پست توسط Hesam - 1994 » چهار شنبه 7 مرداد 1394, 10:08 am

 نگاهی به اثرات منفی امواج گوشی های همراه در بدن انسان
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

تاثیر گوشی های همراه بر سلامتی

همه می‌دانیم که امواج حاصل از بکارگیری گوشی‌های همراه با وجود اینکه به چشم دیده نمی‌شوند، اما زیان‌های فراوانی برای سلامتی ما انسان‌ها به همراه دارند. این امواج الکترومغناطیس همه افراد در سنین مختلف را تحت تاثیر قرار می‌دهند، اما بعضی از محققین معتقدند که زیان‌ده بودن این امواج برای افرادی که در سنین طفولیت به سر می‌برند، بسیار بیشتر و خطرناک‌تر است. البته شاید عده‌ای به همین علت از گوشی‌های همراه استفاده نکنند، اما باید به این نکته توجه کرد که این روزها دکل‌های مخابراتی در اقصی نقاط شهر حضور دارند و نداشتن تلفن همراه شاید بخشی از زیان وارده را کاهش دهد. در ادامه به بررسی تاثیر گوشی‌های همراه و امواج حاصل از ارتباط این گجت‌ها روی بدن انسان‌ها خواهیم پرداخت.
آیا گوشی‌های همراه سرطان زا هستند؟
اولین بیماری که بسیاری از مردم پس از بیان زیان گوشی های همراه به یاد می‌آورند، سرطان است، هرچند بسیاری با اشاره به تست‌ها و آزمایش‌های صورت گرفته که امواج تلفن‌های همراه را به عنوان عامل اصلی سرطان عنوان نمی‌کنند، از این موضوع به سادگی عبور می‌کنند. تاکنون نمونه‌های متعددی از سرطان در افرادی مشاهده شده که نزدیک دکل‌های مخابراتی همچون مواردی که در سطح شهرها می‌بینیم، زندگی می‌کنند. با این حال هنوز این موضوع بصورت علمی و صد در صد تایید نشده است.
با این حال برای درک بهتر این موضوع باید بدانیم که این دکل‌ها فرکانس‌های رادیویی را بصورت شبانه روزی در تمام ساعات و روزهای سال از خود ساطع می‌کنند. برخی از متخصصان گونه‌های مختلفی از سرطان را به دلیل قرارگرفتن در معرض همین دکل‌های مخابراتی می‌دانند که بصورت شبانه روزی به انتشار امواج مشغول هستند. اشاعه‌ی دکل‌های مخابرانی از دهه‌ی نود میلادی آغاز شده و در صورت دقت می‌توان دید که تعداد افراد مبتلا به سرطان نیز از همین سال‌ها رو به افزایش بوده است. برای اینکه عوارض ناشی از در معرض امواج گرفتن خود را نشان دهند، بازه‌ای ۱۰ ساله لازم است.
علائم قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی
بی‌خوابی، سرگیجه، تهوع، افزایش ضربان قلب، استرس، سردرد، اختلالات بینایی و حالات غیرمتعارف در بدن از عوارض مجاورت با دکل‌های مخابراتی است
از جمله‌ی عوارضی که قرار گرفتن در کنار دکل‌های مخابراتی در انسان‌ها بروز می‌دهد می‌توان به بی‌خوابی، سرگیجه، تهوع، افزایش ضربان قلب، استرس، سردرد، اختلالات بینایی و حالات غیرمتعارف در بدن اشاره کرد. همچنین در موراد شدید‌تر امواج رادیویی قادرند اثراتی نظیر تاثیرگذاشتن روی سیستم غدد را نیز ناشی شوند که از جمله‌ی آن می‌توان به غده‌ی تیروئید و خونریزی داخلی اشاره کرد. اغلب پزشکان نیز با نادیده گرفتن امواج رادیویی، بسیاری از امراض حاصل از علائم مورد نظر را مرتبط با موارد دیگری نظیر ویروس‌ها یا استرس عنوان می‌کنند، چراکه علائم اشاره شده می‌تواند عامل بیماری‌هایی باشد که به آن‌ها اشاره کردیم.
آیا آزمایش‌های صورت گرفته به اندازه‌ی کافی معتبر هستند؟
اغلب منابع مربوط به آزمایش‌های اینچنینی در کشورمان وابسته به منابع و ماخذ غیرایرانی است. براساس اطلاعات منتشر شده، اغلب تست‌های صورت گرفته که تاثیر امواج رادیویی ساطع شده از دکل‌های مخابراتی را نشان می‌دهند، تحت تاثیر کمپانی‌های ارتباطی است و از این‌رو به ندرت می‌توان واقعیت‌های موجود را به روشنی دید. مشکل اینجا است که بودجه‌ی بسیاری از تست‌های انجام شده توسط کمپانی‌های ارتباطی تامین می‌شود و همین جا است که شائبه در خصوص بیان همه‌ی واقعیت‌ها پررنگ می‌گردد.
تصویر
پس برای درک واقعیت‌ها باید به سراغ آزمایش‌هایی برویم که بصورت مستقل انجام شده‌اند. بسیاری از کمپانی‌های ارتباطی راهنماهای کلی را به کاربرانش پیشنهاد می‌هند؛ برای مثال پیشنهاد می‌شود کاربران گوشی‌های خود را حداقل در فاصله‌ی ۲۵ میلی متری قرار دهند.
اما به واقع چه میزان از کاربران به این پیشنهاد جامه‌ی عمل می پوشانیم؟
متخصصان آزمایشی را انجام داده‌اند که طی آن یک تلفن همراه را در مجاورت یک نمونه‌ی پیشرفته‌ی آزمایشگاهی از سر انسان قرار داده‌اند. در این آزمایش میزان گرمای جذب شده توسط سر از تلفن همراه اندازی‌گیری شده است. این معیار با عنوان SAR که اختصار Specific Absorption Rate است نام گذاری شده. براساس اطلاعات ارائه شده، اندازه‌ی سر مورد آزمایش میانگین اندازه‌ی سر بیش از ۱۰٫۰۰۰ سرباز آمریکایی است. با توجه به اینکه اندازه‌ی سر نمونه‌ی مورد آزمایش بزرگ‌تر از اندازه‌ی سر متوسط کودکان است، از این‌رو می‌توان شدت تاثیرگذاری را بیش از پیش درک کرد.
بصورت متوسط در کشورهای توسعه یافته کودکان اولین تلفن همراه خود را در سن ۸ سالگی مورد استفاده قرار می‌دهند. با توجه به ابعاد کوچک‌تر سر، ضخامت کم استخوان جمجمه می‌توان تاثیر امواج رادیویی را بیش از پیش در کودکان متوجه شد. با توجه به اینکه امواج رادیویی برای نمایش تاثیر خود نیاز به یک زمان ده ساله دارند، از این‌رو جوانانی که ۱۹ تا ۲۰ ساله هستند، بیشتر در ریسک ابتلا به تومورهای مغزی قرار دارند، چراکه این افراد در طول ده سال قبل بصورت کامل در جریان امواج رادیویی قرار داشته‌اند.
اطلاعات ارائه شده حکایت از این دارد که ۶۸ درصد از دارندگان تلفن‌های همراه، در زمان خواب گوشی خود را در فاصله‌ی کمی از سر خود قرار می‌دهند که همین موضوع شانس تاثیرپذیری را بیش از پیش افزایش می‌دهد.
ما در دورانی زندگی می‌کنیم که علاوه بر امواج ساطع شده از میلیون‌ها دستگاه گوشی هوشمند، با امواج رادیویی مورد استفاده توسط سایر ابزار‌های الکترونیک در دامنه‌های فرکانسی متفاوت روبرو هستیم. موضوعی که در این بین توسط اغلب مردم نادیده گرفته می شود، خطرناک بودن این امواج است که کمپانی‌ها تلاش می‌کنند با کم رنگ نشان دادن آن، همچنان مردم را به استفاده از این گجت‌ها ترغیب کنند.
 کاهش سطح ملاتونین به دلیل امواج رادیویی در بدن به معنای کاهش مقاومت دستگاه ایمنی و خطر ابتلا به سرطان است 
یافته‌های دانشمندان نشان از این دارد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض امواج رادیویی اثر زیان آوری را در میزان ملاتونین ترشح شده توسط غده‌ی صنوبری دارد. [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] که از آن با عنوان غده‌ی رو مغزی نیز یاد می‌کنند، توده‌ی بافتی مخروطی شکل کوچکی است که به وسیله‌ی یک ساقه به [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]متصل شده است. ماده‌ی شیمیایی ملاتونین و سروتونین توسط این غده ترشح می‌شود که با چرخه‌ی خواب و بیداری مرتبط است. کارکرد دیگر ماده‌ی ملاتونین شبیه به یک ماده‌ی تمیز کننده است، بطوریکه این هورمون، رادیکال‌های آزادی را که در بدن حضور داشته و سلول‌های سالم را هدف قرار می‌دهند، از بدن می‌زداید. رادیکال‌های آزاد اشاره شده دلیل اصلی بروز سرطان هستند و ملاتونین نیز تنها عامل بازدارنده از اثر گذاری این مواد است. کاهش سطح ملاتونین در بدن به معنای کاهش مقاومت دستگاه ایمنی است که همین موضوع مدخلی برای بروز انواع بیماری‌ها در انسان ها است.
سازمان بهداشت جهانی
در سال ۲۰۱۱ میلادی سازمان بهداشت جهانی درجه‌ی خطر تلفن‌های همراه را به عنوان عاملی که ابتلا به سرطان را تسهیل می‌کند، ارتقا داده و به درجه‌ی امکان‌پذیر بالا برد، در حالی که بسیاری معتقدند این درجه از خطر برای تلفن‌های همراه کافی نبوده و باید این گجت‌ها را در رده‌ی بالاتری قرار داده و برچسب هشدار نیز روی بسته‌بندی گوشی‌ها برای جلب نظر عموم نصب شود.
در حال حاضر بیش از چهار میلیارد نفر در سراسر جهان از گوشی‌های همراه استفاده می‌کنند. در این بین بیش از ۴۵ درصد از کودکان نیز دارای گوشی همراه هستند که این موضوع خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر سرطان را در سال‌های آینده بیش از پیش افزایش می‌دهد، چراکه به دلیل ساختار ضعیف بدن در کودکان، این افراد بیشتر در معرض ابتلا هستند.
چه باید کرد؟
یقینا عادت به استفاده از گجت‌های هوشمندی که امروزه می‌توان در همه‌ی خانواده‌ها دید، دور کردن کودکان از این ابزار‌ها را بسیار سخت کرده است. در مورد افراد بالغ نیز وابستگی به این گجت‌ها بیشتر از نظر کاری است و از این‌رو تقریبا کنار گذاشتن استفاده از گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و وسایل ارتباطی امری محال است. پس چاره چیست؟
برای کاهش تاثیرگذاری امواج رادیویی ساطع شده از گجت‌های هوشمند، باید روند استفاده را تغییر داد و بصورت مدیریت شده‌ای از گوشی‌های همراه استفاده کرد. بدین منظور باید گوشی‌های همراه حداکثر دور از سر نگه داشت که در این راستا استفاده از هدفون‌های سیم‌دار که به گوشی متصل می ‌شوند، بسیار بهتر است. در زمان عدم استفاده از گوشی نیز بهتر است آن را روی میز در دورترین فاصله‌ی ممکن قرار داد. استفاده از انواع هدفون‌ها و هدست‌های بلوتوث و بی‌سیم نیز تاثیری کمتر اما مشابه گوشی ها دارند، چراکه این ابزارها نیز از امواج رادیویی استفاده می‌کنند.
همچنین باید از نزدیک کردن گجت‌های دیجیتال به مراکز حساس در بدن که امکان ابتلا به سرطان در آن‌ها بیشتر است، خودداری کرد. ابتلا به سرطان هایی نظیر سرطان سینه در بانوان به علت کمبود ملاتونین در بدن است. همچنین افراد مذکر نیز باید در صورت امکان گجت‌های دیجیتال را تا حد امکان از اندام‌های تحتانی خود دور نگه دارند. در مردان خطر ناباروی و ابتلا به سرطان پروستات به دلیل قرار گرفتن در جریان امواج رادیوی وجود دارد.
براساس اطلاعات ارائه شده بیش از نیمی از افرادی که به سرطان پروستات مبتلا هستند، به دلیل کاهش هورمون ملاتونین در بدن به میزان نصف، دچار سرطان پروستات شده‌اند. کودکانی که از بیماری اوتیسم رنج می‌برند نیز بیش از سایر کودکان در معرض خطر قرار دارند.
در پایان باید به این نکته اشاره کرد که موضوع مضر بودن امواج رادیوی در کشورمان باید بیش از پیش جدی گرفته شود. متاسفانه به دلیل برخی مسائل، این روزها شاهدیم که کودکان حتی در سنین بسیار پایین، از گجت‌های دیجیتال نظیر تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند بیش از حد استفاده می‌کنند و با توجه به ناآگاهی والدین از خطرات موجود، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های یاد شده هستند.

از Zoomit

ارسال پست

بازگشت به “پزشکي”