بازگشت نخستين زن ايراني مسافر از قطب جنوب به كشور

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 59
تاریخ عضویت: پنج شنبه 20 دی 1386, 10:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

بازگشت نخستين زن ايراني مسافر از قطب جنوب به كشور

پست توسط h4t3 » جمعه 21 دی 1386, 8:22 am

آیرين شيوايي، دانشجوي ايراني كه در قالب يك برنامه علمي دوهفته‌يي به همراه گروهي از محققان و دانشجويان از كشورهاي مختلف به سرزمين‌هاي يخ‌زده قطب جنوب سفر كرده بود ، بامداد چهارشنبه به تهران بازگشت.
شيوايي كه نخستين زن ايراني است كه از مبدا ايران به قاره جنوبگان سفر كرده است، بامداد دوشنبه 3 دي 86، تهران را به مقصد پاريس ترك كرد و پس از آن به بوينوس آيرس آرژانتين رفت تا با پيوستن به گروه بين‌المللي در برنامه Students On Ice سفرش را به سوي جنوبگان آغاز كند.

تصویر تصویر

برنامه «دانشجويان بر روي يخ» ، برنامه‌اي آموزشي براي شناخت شمالگان و جنوبگان و افزايش آگاهي عمومي درباره اين منطقه و جلب توجه جهانيان به موضوع «گرمايش زمين» است.
در سفر امسال اين گروه به جنوبگان، 64 دانش‌آموز و دانشجو به همراه 25 دانشمند، كارشناس و راهنما از سراسر جهان شركت داشتند و انوشه انصاري، نخستين فضانورد ايراني، حمايت مالي از حضور يك دانشجو از ايران در اين سفر را برعهده گرفته بود.

آيرين شيوايي، دانشجوي فيزيك دانشگاه تهران كه براي اين سفر انتخاب شده بود، همچنين همكار تحريريه ماهنامه نجوم و برنامه تلويزيوني آسمان شب است.
راهنماي اين سفر Geoff Green ماجراجو،‌ محيطدان و معلم كانادايي بود كه 15 سال راهنمايي گروه‌ها و هيات‌هاي اعزامي به قطب و سفرهاي ماجراجويانه از قطب تا قطب است.
فرد روتز از پيشگامان مطالعات زمين‌شناسي در جنوبگان كه در نخستين بررسي علمي بين‌المللي قاره جنوبگان در سال هاي 1949-52 به عنوان زمين‌شناس ارشد حضور داشته و همچنين ميخائيل تورين فضانوردي كه 215 روز در ايستگاه فضايي به سر برده و در آخرين سفر نيز انوشه انصاري را همراهي كرده است از ديگر اعضاي هيات علمي اعزامي به قطب بودند.
آيرين شيوايي و ديگر مسافران برنامه «دانشجويان بر روي يخ» ، در ابتداي سفرش عازم «اوشوآيا» جنوبي‌ترين شهر جهان در جنوب آرژانتين شده و پس از اقامتي دو روزه و بازديد از منطقه‌اي پر از گل و لاي كه سال‌هاي دور پر از يخ بوده است و در اثر گرم شدن زمين ذوب شده‌اند دوباره‌ به اوشوآيا بازگشتند.

تصویر

بعد از ظهر جمعه هفتم دي ماه به وقت آرژانتين، گروه، سفر خود را با كشتي «اوشوآيا» كه جزو معدود كشتي‌هايي است كه مي‌تواند در ميان يخ‌ها شناور باشد به سوي بكرترين قاره جهان آغاز كرد.
آنها پس از دو روز با عبور از گذرگاه Drake Passage به نخستين جزيره در جنوبگان به نام جزيره elephant رسيدند و پس از بازديد يك شب در آنجا ماندند.
صبح روز بعد، اين مسافران از منطقه‌اي از جزيره موسوم به point wild كه آب و هوايي بسيار توفاني دارد بازديد كردند و روز سه شنبه به جزيره Deception رسيدند. اين جزيره كالدرايي آتشفشاني است (زميني كه در اثر فعاليت آتشفشاني نشست كرده است) و به دليل همين فعاليت‌هاي آتشفشاني محدود با وجود قرار داشتن در عرض هاي زير منفي 60 درجه در نواحي ساحلي آن، آب گرم است. اين گروه از تنگه Neptune Bellows به خليج Whaler رسيدند.

تصویر

از فيل تا نيرنگ مجموعه جزايري است كه shetland نام دارد. اين افراد پس از گذشتن از اين مجموعه جزاير به سمت شبه جزيره جنوبگان رسيدند كه خشكي‌هاي اصلي جنوبگان است و طي روزهاي بعد از جزايري نظير جزيره Danco و قله دانكو كه مرتفع‌ترين بلندي اين جزيره است ديدن كردند.
به گزارش ايسنا، گروه در خط ساحلي دانكو از پناهگاه هاي Neko و خليج Paradise نيز ديدن كردند و بلافاصله عازم كانال Lemair شدند.
گروه دانشجويان بر روي يخ، ‌پنجشنبه گذشته به بازديد جزيره Yalours و Port Lockroy رفت و سپس روز جمعه عازم آخرين مقصد خود در جنوبگان يعني خليج Wilhelmina شد. آن‌ها پس از دو روز دوباره به اوشوآيا بازگشتند.
جنوبگان، سردترين، خشكترين، مرتفع ترين و بكرترين قاره جهان است كه بيش از 90 درصد آب شيرين جهان به صورت يخ در اين قاره جمع شده است و نقش حياتي در اقليم زمين دارد. به جنوبي ترين نقطه اين قاره (عرض 90-) قطب جنوب گفته مي شود.
گفتني است، پيش از اين چهار ايراني ديگر به قطب جنوب سفر كرده‌اند كه آخرين آنها حميد جديري خداشناس و بابك امين تفرشي (منجمان آماتور) بودند.

تصویر

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”