سوالات، پيشنهادات و انتقادات خود را درباره انجمن در اين بخش مطرح کنيد

New Member

no avatar
7

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 22 دی 1386 12:10

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

برنامه نويسي در رابطه با شغل

توسط hadi2901 » شنبه 22 دی 1386 12:46

سلام .با تشکر از سایت خوب شما و اطلاعات مفید شما 0 من سال 74 کاردانی کامپیوتر خوانده ام و حدود با زبان پاسکال و سی وفاکس آشنا هستم البته در زمان دانشگاه در نوشتن برنامه سی حرفه ای و نفر اول بوده ام و حالا با گذشت حدود 10 سال از ان و  دور ماندن از برنامه نویسی در شرکت تولیدی نسبتا بزرگی مشغول به کار هستم  واکنون شرایطی پیش آمده که سمت برنامه نویس به من داده شده است و من مجبورم این کار را انجام دهم البته علاقه بسیار زیادی هم دارم .خواهش می کنم که مرا راهنمایی کرده و بگویید با شرایط بوجود آمده و با این وقت محدود از کجا باید شروع کنم و با کدام زبان برنامه نویسی . چه زبان تقریبا جدیدی را پیشنهاد می دهید که نسبتا کامل و یادگیری آن ساده باشد  قابل ذکر است که ما در این شرکت بیشتر با بانک اطلاعاتی و گزارش گیری احتیاج داریم و در حال حاضر احتیاجی به برنامه نویسی پیچیده ای نداریم . خواهشمند است به طور کامل هر چه زودتر به من جواب بدهید از اولش .چون من الان خیلی پرتم و گیج شده ام که چکار کنم . قبلا از جواب های خوب و مفید شما کمال تشکر را دارم و ممنونم

Incredible Poster

Incredible Poster

نماد کاربر
3047

تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 21:41

آرشيو سپاس: 408 مرتبه در 218 پست

توسط Farhad3614 » شنبه 22 دی 1386 14:00

hadi2901 عزيز

ضمن خوش آمدگويي به شما دوست گرامي  :razz:
شما در بالا اشاره کرديد با زبان C و پاسکال کار کرديد و با آنها آشنايي داريد.
که البته فرمودید مدت زیادی از  برنامه نویسی دور بودید که در حال حاظر باید خودتان را مجددا آماده کنید.

سوال اول من از شما :
تحت چه محيطي مي خواهيد برنامه بنويسيد ؟ برنامه نويسي  Web Base - تجاري و ... !

به طور کلي مي تونم اينو بگم که پايه تمامي زبانها, زبان C هستش که اگر آن را بلد باشيد ميتونيد با بيشتر زبانهاي موجود کار کنيد و برنامه بنويسيد. البته محيطهاي برنامه نويسي مقداري با هم متفاوت هستند ولي مشکل خاصي پيش نخواهد آمد.

برای کار با بانکهای اطلاعاتی هم باید با یکی از موارد زیر آشنایی داشته باشید یا پیدا کنید.
SQL Server - MySql - Access - Oracel که با توجه به برنامه مورد نظر و و محیط آن و همچنین ساده پیچیدگی آن انتخاب استفاده از بانک اطلاعاتی هم متفاوت خواهد بود.

در محيطهاي ويژوال و با استفاده از امکانات Wizard که الان بيشتر برنامه ها اين مورد را بخوبي براي شما آماده کردند به راحتي مي توانيد برنامه بنويسيد فقط کافيست با قوانين و اصول برنامه نويسي آشنايي داشته باشيد.

پيشنهاد بنده به شما : اگر با زبان C آشنايي داريد و  اصول و قوانين آن را مي دانيد. به شما زبان  , PHP , Delphi و ASP را پيشنهاد ميکنم . که تقريبا مي توانيد همه جور برنامه اي با کمک اين زبانها با توجه به محيط مورد نظر آماده کنيد. و کار با بانکهای اطلاعتی را هم به خوبی انجام میدهند.

موفق باشيد./

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

سه شنبه 19 تیر 1386 13:08

آرشيو سپاس: 1235 مرتبه در 259 پست

توسط Frogfoot » شنبه 22 دی 1386 16:47

پايه تمامي زبانها, زبان C هستش که اگر آن را بلد باشيد ميتونيد با بيشتر زبانهاي موجود کار کنيد و برنامه بنويسيد.

شرمنده...پایه Syntax اکثر زبان ها C هست، ولی بلد بودند C به جز فهمیدن Syntax زبان های دیگه، کمک چندانی به شما در یادگیری آن زبان نمیکنه. مثلا ++C را در نظر بگیرید، Syntax زبان C را با خود دارد، ولی مفاهیم آن کاملا با C متفاوت است. اگه کسی تونست به صرف آشنایی با زبان C، بدون آشنایی قبلی با مفاهیم به کار رفته در ++C - بخصوص شی گرایی - ++C را یاد بگیره، باید نابغه باشه! البته حتی در اون صورت هم کدهای ++C اون فرد چنگی به دل نخواهد زد.

اگر با زبان C آشنايي داريد و اصول و قوانين آن را مي دانيد. به شما زبان , PHP , Delphi و ASP را پيشنهاد ميکنم .

در اینجا هم من با شما موافق نیستم چون زبانهایی که به آنها اشاره کردید، هیچکدام پایه مشترکی چه در Syntax چه در مفاهیم با C ندارند؛ فقط PHP از نظر Syntax به C شباهت دارد، ولی در اصول با C تفاوت هایی دارد. Delphi که هم در اصول و هم در Syntax با C فاصله دارد. ASP هم به همین شکل. البته اصولا PHP و ASP رقیب یکدیگر هستند و لزومی نداره فردی هر دوی آنها را بلد باشد، جز آنکه بخواهد بصورت حرفه ایی هر نوع پروژه وبی را با هر زبانی که خواسته شد، پیاده سازی کند.

توصیه من به این دوستمون اینه که:
زبان برنامه نویسی شما در اکثر مواقع فقط در دوره دانشجویی و دوره های ابتدایی کارتون براتون اهمیت خیلی فوق العاده ایی داره. برنامه نویس های حرفه ایی معمولا در رشته ایی که در آن تخصص دارند به چندین زبان مسلط هستند، چون در یک رشته خاص مفاهیم به کار رفته یکسان هستند، فقط Syntax زبان ها با هم فرق می کند. همین اصل در دات نت باعث شده که این محیط مستقل از زبان برنامه نویسی باشد چون شما در این محیط از هر زبانی با هر Syntax ایی استفاده کنید، نهایت باید از  Type های تعریف شده در CLR و کلاس های موجود در Framework استفاده کنید. یعنی یادگیری مفاهیم پایه ایی دات نت دانش شما را مستقل از زبانی می کند که استفاده می کنید. این مسئله در سایر زمینه ها هم صادق هست. مثلا وقتی شما مفهوم کلاس را در برنامه نویسی شی گرا بفهمید، تعریف آن در دلفی، جاوا و #C یکسان هست. همینطور اگر با Pattern خاصی آشنا بشید، مثلا بفهمید کلاس Singleton  یعنی چی، می تونید آن را در هر زبان برنامه نویسی شی گرایی با Syntax آن زبان پیاده سازی کنید.
پس سی کنید به جای آنکه زبان محور باشید، مفهوم محور باشید. خیلی روی C حساب باز نکنید، چون اصولا زبان شی گرایی نیست و بدرد کارهای شما نمی خوره. البته این به معنی بی مصرف بودن زبان C نیست! بلکه این زبان استفاده های خاص خود را دارد. اگر قراره سیستم عامل بسازید، یا برنامه نویسی Embedded  (برای سخت افزارهای خاص) کار کنید، متوجه میشید که دوستی بهتر از C ندارید. ولی برای کارهایی که شما بهش اشاره کردید، روی C نمیشه حساب باز کرد، چون نه خودش، نه مفاهیمش در حوضه مورد نظر شما کاربردی ندارد.

به شما توصیه می کنم که روی مفاهیم شی گرایی بیشتر مطالعه کنید. برای زبان برنامه نویسی هم با توجه به نوع کارهایی که می خواید انجام بدید، در حال حاضر محیط دات نت مناسب هست، چون هم راحت هست، هم یادگیری مفاهیم آن به شما امکان می دهد که به راحتی با زبان های مختلف کار کنید، هم از آن پشتیبانی خوبی توسط شرکت های کامپوننت سازی و نویسندگان کتاب های برنامه نویسی می شود، هم آینده خوبی دارد، و هم در زمینه کار های بانک اطلاعاتی و نرم افزارهای تحت وب با وجود ADO.Net و ASP.Net قدرتمند هست. اگر زمینه کاریتان به گونه ایی هست که نیاز به توابع سطح پایین سیستمی یا ارتباطات خاص با سخت افزار دارید، یا سرعت برنامه شما باید بسیار بالا باشد، باید از خیر پلت فرمهایی مثل دات نت یا جاوا بگذرید و روی Win32 سرمایه گزاری کنید. روی Win32 هم در حال حاضر قوی ترین محیط RAD Studio 2007 از CodeGear (زیر مجموعه Borland) هست که از Delphi 2007 و Borland C++ Builder 2007 در پلت فرم Win32 پشتیبانی می کند - البته این ابزار از دات نت هم پشتیبانی می کنه.
پس روی مفاهیم شی گرایی، روش های صحیح مهندسی نرم افزار، استانداردهای نرم افزار و Pattern های شناخته شده موجود بیشتر سرمایه گزاری کنید، اما کار تئوریک صرف نکنید، یعنی تصور نکنید تا زمانی که به این مفاهیم تسلط پیدا نکردید، نباید سراغ زبان های برنامه نویسی بروید! بخش کوچکی از این مفاهیم بصورت تئوریک یاد گرفته می شود، بخش اعظم آن بصورت عملی در هنگام کار بر روی پروژه های مختلف یاد گرفته می شود. پس در کنار این مفاهیم، در زمینه زبان برنامه نویسی و محیط مورد نظر خود هم مطالعه کنید و سعی کنید این مفاهیم را عملا در زبان مربوطه تجربه کنید و بکار بگیرید.

موفق باشید

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
28

تاريخ عضويت

جمعه 4 خرداد 1386 23:05

آرشيو سپاس: 4 مرتبه در 2 پست

توسط morteza321 » شنبه 22 دی 1386 22:51

به نظر من برو سروقت ویژوال بیسیک
فوق العاده ساده هست و برای برنامه هایی که پیچیدگی و سرعت زیاد نمی خواند خوبه

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

توسط Frogfoot » شنبه 22 دی 1386 23:51

به نظر من برو سروقت ویژوال بیسیک
فوق العاده ساده هست و برای برنامه هایی که پیچیدگی و سرعت زیاد نمی خواند خوبه

قبلا درباره دلایل نرفتن به سمت VB توی یک تاپیک دیگه توضیح دادم. در هر حال، رفتن به سمت VB چه از نظر فنی، چه از منظر آینده نگری هیچ توجیهی نداره!

New Member

no avatar
7

تاريخ عضويت

توسط hadi2901 » يکشنبه 23 دی 1386 14:56

با سلام و تشکر از راهنمائي و پيشنهادات شما دوستان .بايد به عرض شما عزيزان برسانم که من با برنامه اکسل زياد کار کرده ام و الان بيشتر گزارش گيري ها و ثبت اطلاعات شرکتمان در اکسل مي باشد حتي من با ماکرو در اکسل و ويزوال بيسيک ان نيز آشناو کار کرده ام و چندين فايل طبق ان ايجاد کرده ام و تقريبا خواسته هاي واحدها را برطرف کرده ام ولي همانطور که ميدانيد اکسل بانک اطلاعاتي نيست وپشتيباني ندارد و محدوديتهاي زيادي دارد منظورم اينکه در ابتدا زباني ميخوام  ياد بگيرم (ترجيحا تحت ويندوز) که مثلا مشکلات و محدوديتهاي  اکسل رو حل کنه و راحت بشه با آن راحت کار کرد  چون پرسنل زيادي با تحصيلات متفاوت بايد با آن کار کنند و اطلاعات توليد و ضايعات و تعميرات و اطلاعات پرسنلي و آموزش رو در آن وارد ميکنند و گزارش ميگيرند و همانطور که گفتم  برنامه نويسي پيچيده اي نياز نيست . ولي ببخشيد همانطور که گفتم  من به علت  اينکه مدت زيادي از  برنامه نويسي دور بودم و الان نيز فرصت زيادي ندارم  خيلي گيج و پرتم و نمي دانم چه کنم . از شما خواهش دارم که از همان مرحله اول  و جز به جز  مرا روشن کنيد و ساده تر  توضيح بدهيد که به قول گفتني استارت رو بزنم و راه بيافتم  و اگر لازمه بگيد چه کلاسي برم و چه کتابي رو  تهيه کنم  بازم از نظرات و اطلاعات خوب شما ممنونم چون من واقعا نمي دانستم برم از کجا و کي راهنمايي بگيرم ونا اميد شده بودم ولي وقتي اين سايت رو ديدم و پاسخهاي شما رو مشاهده کردم  اميدوار شده ام و خيلي خوشحالم . ممنونم

Captain

Captain

نماد کاربر
1106

تاريخ عضويت

چهارشنبه 29 شهریور 1385 11:12

آرشيو سپاس: 492 مرتبه در 183 پست

توسط Mehdi2224 » يکشنبه 23 دی 1386 15:42

با سلام و تشکر از راهنمائي و پيشنهادات شما دوستان .بايد به عرض شما عزيزان برسانم که من با برنامه اکسل زياد کار کرده ام و الان بيشتر گزارش گيري ها و ثبت اطلاعات شرکتمان در اکسل مي باشد حتي من با ماکرو در اکسل و ويزوال بيسيک ان نيز آشناو کار کرده ام و چندين فايل طبق ان ايجاد کرده ام و تقريبا خواسته هاي واحدها را برطرف کرده ام ولي همانطور که ميدانيد اکسل بانک اطلاعاتي نيست وپشتيباني ندارد و محدوديتهاي زيادي دارد منظورم اينکه در ابتدا زباني ميخوام ياد بگيرم (ترجيحا تحت ويندوز) که مثلا مشکلات و محدوديتهاي اکسل رو حل کنه و راحت بشه با آن راحت کار کرد چون پرسنل زيادي با تحصيلات متفاوت بايد با آن کار کنند و اطلاعات توليد و ضايعات و تعميرات و اطلاعات پرسنلي و آموزش رو در آن وارد ميکنند و گزارش ميگيرند و همانطور که گفتم برنامه نويسي پيچيده اي نياز نيست . ولي ببخشيد همانطور که گفتم من به علت اينکه مدت زيادي از برنامه نويسي دور بودم و الان نيز فرصت زيادي ندارم خيلي گيج و پرتم و نمي دانم چه کنم . از شما خواهش دارم که از همان مرحله اول و جز به جز مرا روشن کنيد و ساده تر توضيح بدهيد که به قول گفتني استارت رو بزنم و راه بيافتم و اگر لازمه بگيد چه کلاسي برم و چه کتابي رو تهيه کنم بازم از نظرات و اطلاعات خوب شما ممنونم چون من واقعا نمي دانستم برم از کجا و کي راهنمايي بگيرم ونا اميد شده بودم ولي وقتي اين سايت رو ديدم و پاسخهاي شما رو مشاهده کردم اميدوار شده ام و خيلي خوشحالم . ممنونم

اگر خیلی  عجله  دارید   فعلا  تا  مدتی که  کارتون  راه بیافته  از  access  استفاده  کنید که همانند   اکسسل  هست . کافیه   فایلهای اکسسل  رو در اون  ایمپورت کنید  . هم  یک  بانک اطلاعاتی مناسب  در اختیارتون  میزاره و هم  قابلیت  انجام  محاسبات و گزارش  گیری  از  سیستم  رو داره  .تو این مدت هم   وقت   برای  اشنایی با بانک های  اطلاعاتی  پیدا  میکنید  . من  با  اکسس  زیاد  کار  نکردم   ولی  برادر من   در  دو  شرکت  بزرگ  تجاری  در  تهران    مسئول  امور مالی  هست  و تمام  کارهاشو  با  اکسس  انجام  میده  و یادمه میگفت  که  تا  رقم  1 میلیون  کاربر  بانک مناسب   اکسسه و  بین  یک میلیون  تا  10  میلیون    MYsql و بیشتر از  دهمیلیون  اوراکل  . شما  هم یک  شرکت  با  کاربر  و محاسبات  محدودی   هستید   فکر میکنم  اکسس  تمام  نیاز های  شما  رو برطرف  کنه . :shock:

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

توسط Frogfoot » يکشنبه 23 دی 1386 17:05

یادمه میگفت که تا رقم 1 میلیون کاربر بانک مناسب اکسسه و بین یک میلیون تا 10 میلیون MYsql و بیشتر از دهمیلیون اوراکل .

احتمالا منظور برادر شما رکورد بود، نه کاربر. اصولا Access یک بانک اطلاعاتی Single-User هست که برای نگه داری داده ها بصورت Local استفاده میشه. البته میشه با چندین کاربر هم بهش متصل شد و کار کرد، ولی Access برای همچین کاری طراحی نشده.

پرسنل زيادي با تحصيلات متفاوت بايد با آن کار کنند و اطلاعات توليد و ضايعات و تعميرات و اطلاعات پرسنلي و آموزش رو در آن وارد ميکنند و گزارش ميگيرند

اگر تعداد کاربران زیاده، یا حجم داده ها بالا ست، یا نیاز به این هست که داده ها در یک سرور مرکزی نگه داری بشند و کاربران با اتصال به سرور کار خودشون رو انجام بدند، می تونید کار با MS SQL Server را مدنظر قرار بدید. هم می تونید از Reporting Service خودش استفاده کنید، هم می تونید با یک زبان برنامه نویسی ویژوال مثل Delphi یا #C برای کاربران کلاینت مناسبی تولید کنید که از طریق آن به داده های سرور دسترسی داشته باشند. البته قبل از استفاده از MS SQL Server مباحث طراحی بانک اطلاعاتی را مرور کنید که بعدها که استفاده کاربران بیشتر و جدی تر شد، با مشکل روبرو نشید.
البته تسلط به MS SQL Server یا یادگیری نکات مربوط به یک زبان ویژوال امری مستمر و زمان بر هست، ولی احتمالا با توجه به نوع کاری که انجام می دید، در آینده لازم میشه که به همین سمت حرکت کنید.

New Member

no avatar
7

تاريخ عضويت

توسط hadi2901 » سه شنبه 25 دی 1386 14:25

پيام 3
باسلام و تشکر و سپاس گزاري مجدد از نظرات و پيشنهادات شما دوستان . بايد به عرض شما برسونم  با احترام و توجه به راهنمائيهاي شما دوستان به دليل توضيحات ذيل تصميم گرفتم که با اکسس شروع کنم چون  اطلاعات بيشتر واحدهاي ما در اکسل ثبت شده است وکاربران نيز به صورت مجزا هر کدام با فايلها و برنامه هاي مربوط به واحدهاي خودشون کار ميکنندواطلاعات در چندين فايل مجزا ثبت شده و حجم آنها  هم خيلي زياد نمي باشد  وديگه اينکه  ميتونم اطلاعات او نو  رو به راحتي با اکسس لينک  کنم و يک بانک اطلاعاتي ايجاد و گزارش گيري کنم  وچون من با چندين برنامه آفيس کار کرده  و تقريبا با ويزگيها و منوهاي ان آشنا هستم   و باعث ميشه يادگيري اکسس برام راحتر و سريعتر  وهمچنين به گفته اقايان مهدي 2224و فرهاد 3614  فرصتي باشه تا با مباحث و اصول بانک اطلاعاتي آشنا تر بشم با يادآوري به اينکه من وقت زيادي ندارم و ميتونم به قول گفتني با آموزش اکسس فعلا يه کاري انجام بدم و دهن اونا ببندم تا بعدا  يا در حين کار و با فرصت و آگاهي ومطالعه بيشتري به زبان ديگري بپردازم براي همين  فعلا تصميم گرفتم که با اکسس شروع کنم با اينکه ميدونم اکسس کامل نبوده وتمام نيازها رو برطرف نمي کنه و نمي توان به عنوان يک زبان برنامه نويسي به حساب اورد.
بازم از شما خواهش ميکنم با توجه به اينکه من تخصص و آگاهي زيادي در اين زمينه ها ندارم  راهنمائي و کمکم کنيد و نظرتون رو در مورد تصميمم با توجه به شرايط و  توجيهاتي که خدمتون عرض کردم رو بيان کنيد که آيا اين کارو انجام بدم يا اشتباه است و اگر فعلا موردي ندارد در حين آن در مورد چه زباني مطالعه کنم . ممنون و متشکرم و منتظر نظرات خوب شما هستم.