در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

4107

تشکر کرده: 240 مرتبه
تشکر شده: 177 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

توسط Reza6662 » چهارشنبه 6 دی 1385 00:35

Reza 313,
من هنوز در عجبم که چرا براي پرواز شناسايي از F-5F استفاده شده است و چرا فرماندهي با درجه و اعتبار بابايي بايد اين کار را انجام دهد؟  :?
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

949

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:31

آرشيو سپاس: 1621 مرتبه در 402 پست

آخرين لحظات زندگي شهيد بابايي ...

توسط Reza 313 » چهارشنبه 13 دی 1385 15:32

چند ماه پيش يك سي دي به دستم رسيد كه مربوط به جلسه خاطره گويي «تيمسار مطلق» (از خلبانان قديمي نيروي هوايي ) در بين جمعي از زحمتكشان اردوهاي راهيان نور بود . ما بين خاطره هايي كه در اين جلسه بيان شده بود ، خاطره اي مربوط به نحوه شهادت شهيد بابايي و آخرين لحظات زندگي ايشان بود كه اون خاطره را جدا كردم و پس از تبديل به فايل صوتي (با پسوند WMA ) آپلودش كردم .

حجم فايل هم در حدود 500 كيلوبايت هست ...  :D

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
آخرين ويرايش توسط Reza 313 در چهارشنبه 13 دی 1385 17:22, ويرايش شده 1 در کل.
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند ....

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza 313 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

1189

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 1 خرداد 1385 02:58

آرشيو سپاس: 5148 مرتبه در 685 پست

توسط Fariborz » چهارشنبه 13 دی 1385 16:00

۱۵ دي ماه سالگرد شهادت فرمانده نيروي هوايي جمهوري اسلامي ايران

بايد از رفتن به بيكران گفت، آنجا كه روح رهايي را بر باور مي نشاند.
آنگاه كه افق هاي دور مرا به خود فرا مي خواند چون عنقاي تيزبين تمامي خاك ميهنم را در زير بال هايم گرفته و مي روم تا اوج، تا بينهايت، آنجا كه دفاع از آرمان هايم مرا به سوي خدا مي خواند آري: «آسمان جايگاه من است». ستاري ۱۵ دي ماه سالگرد شهادت فرمانده نيروي هوايي جمهوري اسلامي ايران شهيد سرلشگر منصور ستاري و يازده تن از يارانش نام هميشه بلند شهيدان نيروي هوايي بيش از پيش تلألؤ دارد و شفافيت از روح سراسر پاك آنها نشأت مي گيرد. تيمسار شهيد ستاري و ياران همراهش جان بركفاني بودند كه به خاطر حق و حقيقت در زندگي چنان مي دويدند كه انگار فنايي بر آن نبود و به مرگ و شهادت آنگونه مي نگريستند كه انگار هر دم نفس كشيدنشان بازدمي نخواهد داشت. مرداني كه از سلاله پاك ابراهيم بودند و الگويشان علي (ع) بود. عجب و صد عجب از آن همه جانفشاني كه شايسته چنين مردان آسماني بود. مردان حقيقت جويي كه اراده آهنين آنها تكنولوژي برتر را به زانو درآورد و به راستي دلاورمردي هايشان همواره و هميشه باقي خواهد ماند.
سرآمد اين رشادت ها و وارستگي ها كلام نافذ و رهنماي فرماندهي لايق و نيكوسرشت «تيمسار شهيد حاج منصور ستاري بود» روزگار قدار و بي رحم از همان اوان كودكي شلاق بي مهري را بر او نمايان ساخت و درحالي كه فقط ۹ سال بيش نداشت از نعمت بزرگي چون داشتن پدر بي بهره ماند ولي همواره از او به عنوان تكيه گاه و حامي يتيمان و بي سرپرستان ياد مي كرد و اين يادكرد موجب جريان داشتن خون پدر فاضل و شاعر و بلندطبعش (مرحوم حاج حسن ستاري) در رگ هاي اين مرد بزرگ بود. پرسنل كم درآمد نيروي هوايي به خوبي به ياد دارند مردي ناشناس با صورتي پوشيده در نيمه هاي شب با كيسه هاي آذوقه به درب خانه هاي آنان مي رفت و با تكان دادن دست از محل دور مي شد.
در عمليات خيبر وقتي در محاصره بمباران شيميايي او ماسك خود را تقديم به پيرمردي كه راننده لودر بود كرد را همه به ياد دارند. براثر اين اقدام وي تا زمان شهادت از شامه بويايي بي بهره شده بود و تا پايان عمر اين موضوع را مخفي مي كرد.اقدامات شهيد ستاري بر چهار ركن اصلي استوار بود.
۱ـ طرح و برنامه صحيح از ابتداي فرماندهي همراه با آينده نگري هرچه ژرف تر.
۲ـ سازماندهي نيروي انساني متعهد و كارا = مستعد و مبتكر و بيش از همه خوداتكا و خودباور در پروژه هاي توسعه پيشرفت.
۳ـ تأمين وسايل و تجهيزات با بهره گيري حداكثر از منافع موجود داخلي و با تكيه بر اهداف خودكفايي كشور.
۴ـ اعمال مديريت پويا و متكي بر روابط انساني و ايجاد محيطي هرچه مناسب تر براي تشريك مساعي همگاني.
شهيد ستاري با برنامه اي منسجم كه در پيروزي نهايي بسيار مؤثر افتاد به كار پرداخت. از اقدامات مهم و بنيادين اين شهيد بزرگوار مي توان اجمالاً به مواردي چند اشاره نمود.
ـ تأسيس دانشكده پرواز (خلباني) اين آرزوي ديرينه هر ايراني وطن پرست و پرسنل نيروي هوايي بود. اولين سري دانشجويان خلباني در مهرماه سال ۱۳۶۷ وارد دانشكده پرواز شدند.
ـ تأسيس دانشگاه هوافضا با ۸ گرايش تحصيلي و مبتني بر برنامه هاي آموزشي ـ مجموعه هاي كارشناسي و مصوبات وزارت فرهنگ و آموزش عالي.
ـ تأسيس دانشكده پرستاري و راه اندازي مركز تحقيقات و آموزش پزشكي (پاتولوژي) نيروي هوايي.
ـ توجه به آموزش كارا (حين خدمت) و آموزش پرسنل رده مياني.
ـ ايجاد هنرستان كارودانش ـ فني و حرفه اي درمركز آموزشهاي هوايي و اجراي برنامه هاي آموزش و پرورش براي افرادي كه حداكثر با سن شانزده سال به استخدام نهاجا درآمده بودند تا بتوانند همانند دانش آموزان دبيرستان به تحصيل بپردازند و ديپلم رسمي كشور به آنها اعطاشود.
ـ ايجاد شبكه ديده باني به منظور تقويت سيستم پدافندي كشور ـ ايجاد شبكه ديده باني بصري ـ ايجاد موانع هوايي بر فراز دره ها، گذرگاهها و ارتفاعات و...
شهيدستاري كه به واقع معماري آينده نگر براي سيستم پدافند هوايي كشور بود با راه اندازي تأسيسات و امكانات جديد تعمير و نگهداري و نيز اجراي پروژه هايي نظير پروژه اوج و نيز راه اندازي مركز پژوهش، تحقيقات و آموزش (پتا) توان نگهداري نيرو را تقويت و به چندين برابر قدرت قبلي ارتقاداد. اين مهم براي كشوري كه پايه هاي صنعتي اش تقريباً ضعيف بود كاري شگرف مي باشد. ايجاد مؤسسات فني و صنعتي پيشرفته براي آموزش پروازي مرحله مقدماتي دانشجويان خلباني با كمك مهندسين و متخصصين نهاجا با ساخت هواپيماي پرستو. اين هواپيما از نظر امكانات عملياتي تقريباً شبيه هواپيماي بونانزاي ساخت آمريكا مي باشد.
يكي از مهمترين فعاليتهاي سرلشگر شهيد منصور ستاري طي سالهاي ۶۶ الي پايان جنگ تحميلي اسكورت ناوگان تجاري كشتي هاي نفتكش ايران در خليج فارس و درياي عمان تا خروج آنها بود. انجام عمليات اسكورت باتوجه به حجم عمليات جنگي و مضافاً حجم عمليات عادي و روزانه نهاجا كاري بس عظيم بود.
نگهداري مجتمع پتروشيمي بندرامام، حفاظت از ميدان گازي كنگان و مواردي نظير اينها يادآور اقدامات و جانفشاني هاي عقابان تيزپرواز و پرسنل پدافندي نيروي هوايي تحت فرماندهي و مديريت اين بزرگوار هميشه به يادماندني است.
طراحي و ساخت خودروشمس ايجاد خطوط هوايي سها (سازمان هواپيمايي ارتش جمهوري اسلامي ايران) شركت در پروژه هاي دولتي در راستاي امور مهندسي و تأسيساتي، افزايش كارايي و استخراج از معادن تحت پوشش از قبيل نمك سمنان كه نيازمنديهاي صنايع نفتي و پتروشيمي كشور را مرتفع و پشتيباني مي نمايد، ازدياد بازده صنايع فلزي (ريخته گري ـ تراش و...) و دريافت سفارش به منظور رفع نيازمنديهاي دولتي، نظامي و خصوصي.
شهيدستاري منطقي ترين راه را براي كاهش اثرات محدوديت اعتباري و روبرويي با شرايط پس از جنگ انتخاب نمود و آن خودكفايي هرچه بيشتر نيروي هوايي بود. بدينوسيله علاوه بر آنكه از خروج اعتبارات نيروي هوايي جلوگيري مي كرد توان توليدي و خدماتي را افزايش داده و درآمدهاي حاصل از اين قبيل فعاليت ها را همواره تحت كنترل و نظارت دقيق قرارداد كه به عنوان پشتوانه اي براي اجراي برنامه هاي سازندگي موردبهره برداري قرارگرفت.
شهيدستاري با كمك فرماندهان و پرسنل عزيز نيروي هوايي پروژه هاي بلندمدت را طراحي نمود كه يكي پس از ديگري جامه عمل مي پوشد. يكي از اين پروژه ها بعد از شهادت ايشان هواپيماي جنگي آذرخش بود كه با حضور رهبر انقلاب در سال ۱۳۷۶ به پرواز درآمد.
به هر تقدير سرلشگر شهيدمنصور ستاري با حمايت پرسنل از جان گذشته نيروي هوايي آنچه درتوان داشت درطبق اخلاص نهاده و به پيشگاه ملت ايران تقديم نمود و امروز به خيل شهيداني پيوسته است كه همواره در فراق آنها مي سوخت. روح حماسي او از همان پهنه آسمان نيلگوني كه مأواي هميشگي او و يارانش بود به ملكوت اعلي عروج كرد تا دركنار امام و فرمانده خود آرام گيرد.
نام و يادش گرامي باد

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Taghdir از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Fariborz تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, Reza6662, javadfakoori

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

949

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:31

آرشيو سپاس: 1621 مرتبه در 402 پست

توسط Reza 313 » چهارشنبه 13 دی 1385 18:53

همونجور كه Fariborz عزيز نوشتند ، 15 دي ماه سالگرد شهادت شهيد ستاري هست ، اما در اين روز دو بزرگ مرد ديگر هم به شهادت رسيده اند  :

شهيد عليرضا ياسيني
و
شهيد مصطفي اردستاني

...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند ....

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza 313 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

949

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:31

آرشيو سپاس: 1621 مرتبه در 402 پست

توسط Reza 313 » چهارشنبه 13 دی 1385 18:57

شهيد اردستاني

مصداق عینی شیران روز و زاهدان شب بود. سراسر وجودش عشق به امام و مردم بود.او بارها بر این نکته اذعان می کرد که من"من فدای امام هستم" "من خود را وقف اسلام کرده ام" و به راستی چه خوب بر این پیمان استوار ماند و در لحظه ی عروج سرخش با پیکر سوخته خویش این وقف نامه را امضا یی خونین کرد!

شهید سرلشکر مصطفی اردستانی در سال 1328 در روستای قاسم آباد از توابع ورامین به دنیا آمد.دوران طفولیت،تحصیلات ابتدایی و متوسطه را تا اخذ مدرک دیپلم در زادگاهش سپری کرد و در سال 1348 یه خدمت سربازی اعزام شد.وی پس از دو سال خدمت در سپاه دانش به استخدام نیروی هوایی در آمد و با انتخاب تخصص خلبانی وارد دانشکده خلبانی شد.دوره مقدماتی پرواز را در ایران و دوره تکمیلی و عالی آنرا در ایالات متحده گذراند و در سال 1353 با اخذ نشان و مدرک خلبانی به جمع خلبانان F – 5 (اف-5) در آمد.
شهید اردستانی به مدت سه سال در پایگاه چهارم شکاری خدمت کرد و سپس بخ پایگاه دوم شکاری منتقل گردید.با اوج گیری انقلاب شکوهمند اسلامی ایران جزو اولین خلبانان حزب اللهی بود که در به ثمر رسیدن انقلاب نقش چشمگیری داشت.از افرادی بود که تشکل های مذهبی را در پایگاه دوم شکاری شکل می داد و در همین راستا نشریه ای به نام (( مخلصین )) که یک نشریه ی مذهبی و عقیدتی بود را با جمعی از همفکرانش انتشار می داد.
پس از تهاجم رژیم بعثی عراق به ایران در سال 1359 درخشش شهید اردستانی در پرواز های مستمر و فرماندهی مدبرانه در پرواز های عملیاتی بصورت انفرادی و جمعی سبب گردید تا در سال 1360به درجه سرهنگ دومی ارتقا و به سمت فرماندهی پایگاه پنجم شکاری امیدیه منصوب گردد. شهید اردستانی از زمانیکه به این سمت منصوب شد نه تنها از پروازهای عملیاتی خود کم نکرد بلکه دامنه ی فعالیت های خود را در جبهه های فاو و خرمشهر گسترش داد.
این شهید بزرگوار از سال 1363 مسوولیت معاونت عملیاتی پایگاه دوم شکاری و از سال 1366 مدیریت آموزش نهاجا را بر عهده داشت و بعد از شهادت سرلشکر بابایی معاونت عملیاتی نهاجا را عهده دار شد.
ایمان،اخلاص،دین باوری،دوستداری اهل بیت و اﺋمه اطهار(ع)،عشق به امام و انقلاب اسلامی، شهامت و بی باکی وپذیرش سخت ترین ما موریت های رزمی از ویژگی های بارز شخصی و نظامی این شهید والا مقام بوده است. شهید اردستانی بیش از 400 ماموریت برون مرزی و 1724 ساعت پرواز را در کارنامه خود  به ثبت رسانده است و به حق می توان او را یکی از قهرمانان جنگ به حساب آورد. از این رو،او موفق به دریافت نشان فتح از سوی مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا گردید.
سرانجام این امیر دلاور  و فرمانده متعهد و دلسوز ارتش اسلام ه هوراه شهید سرلشکر منصور ستاری و چند تن از فرماندهان بلند پایه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بازگشت از ماموریت اصفهان در تاریخ 15/10/1373 در سانحه سقوط هواپیما به دیدار معبودش شتافت و به آرزویش – شهادت در راه خدا – رسید.
مقام معظم رهبری در وصف شهید اردستانی فرمودند:"شهید اردستانی یکی از پاکترین و مخلص ترین و مومن ترین افراد تمام قشر ها بود.او عنصری خدایی و شهیدی زنده بود.عزیزانی از قبیل شهید اردستانی و دیگران که به شهادت رسیده اند داغی است بر دل هر کسی که نسبت به نیروی هوایی احساس خویشاوندی و نزدیکی میکند برای من و ملت عزیز یک داغ بود."
روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند ....

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza 313 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

949

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:31

آرشيو سپاس: 1621 مرتبه در 402 پست

توسط Reza 313 » چهارشنبه 13 دی 1385 19:00

شهيد سيد عليرضا ياسيني

سيد عليرضا ياسيني در فروردين ماه 1330 در شهر آبادان و در يك خانواده مذهبي متولد شد. پس از گذراندن دوران طفوليت با وجود فقر و تنگدستي خانواده تحصيلات خود را به پايان رساند. در سال 1348 وارد دانشكده خلباني نيروي هوايي شد و بعد از پايان دوره مقدماتي عازم آمريكا شده و بعد از تكميل دوره خلباني و پرواز با هواپيماهاي پيشرفته شكاري به ايران بازگشت. شهيد ياسيني با اوج‌گيري تظاهرات همه جانبه عليه رژيم شاه، با پخش اعلاميه‌هاي حضرت امام خميني (ره) در بين پرسنل نيروي هوايي دست به افشاگري مي‌زد. با پيروزي انقلاب اسلامي با تشكيل گروهكهاي كار در امر بازسازي و راه‌اندازي سيستمها و تجهيزات اهتمام ورزيد. با شروع جنگ تحميلي از جمله خلباناني بود كه در حمله به خاك عراق نقش مهمي‌ را ايفا نموده و همواره خلباني پيش قراول و خط شكن بود. سرلشگر ياسيني در تاريخ 10/2/1372 به رياست ستاد هماهنگي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران منصوب شد و تا هنگام شهادت عهده‌دار اين مسئوليت بود. وي در تاريخ 15/10/73 در يك سانحه هوايي در نزديكي اصفهان به همراه فرمانده فقيد نيروي هوايي، شهيد منصور ستاري و تني چند از فرماندهان عالي‌رتبه نيروي هوايي به درجه رفيع شهادت نايل آمد. روحش شاد.


فرمانده‌اي قاطع و رئوف!
در پايگاه بوشهر رئيس بازرسي پايگاه بودم كه جناب ياسيني فرماندهي پايگاه را برعهده گرفتند و خواستار اجراي قوانين به نحو احسن در پايگاه شدند. يك شب براي كاري به طرف منزل ايشان حركت كردم. چون هوا گرم و شرجي بود عرق از سرو رويم سرازير شده بود. وقتي كه وارد منزل شدم ديدم هواي دم كرده و شرجي، تمام فضاي خانه را فرا گرفته و جناب ياسيني عرق از سر و رويش سرازير است. گفتم: «جناب سرهنگ! چرا كولرها را روشن نمي‌كنيد؟» در جوابم گفت: «كمي سرماخوردگي داشتم به همين جهت روشن نكرده‌ام.» من مي‌دانستم علتي غير از آن دارد با سماجت گفتم: «حقيقت چيست؟ به من بگوييد!» جواب دادند: «راستش به يكي از سربازان با وجود اينكه قبلاً تذكر داده بودم، دوباره هنگام رانندگي مرتكب خلاف شده، مجبور شدم او را به بازداشتگاه بفرستم براي اينكه بدانم بر او چه مي‌گذرد تصميم گرفتم امشب كولرها را روشن نكنم.» من گفتم : «جناب سرهنگ شما به خاطر بي‌انضباطي او را بازداشت كرده‌ايد نه براي چيز ديگر!» سري تكان داد و گفت: «ولي من هم بايد در تحمل اين گرما با او سهيم باشم چون آنجا وسايل خنك‌كننده ندارد.»

خنك، اما سوزان‌تر از آتش جهنم
سال 1365 بود و برق كنارك دچار نوسان شده بود. به همين دليل «چيلر» بيمارستان پايگاه هوايي سوخت. از بيمارستان با دفتر شهيد ياسيني تماس گرفتند، جريان را به ايشان اطلاع دادند و گفتند كه اگر تا 24 ساعت ديگر خنك‌كننده به كار نيفتد، مقدار زيادي دارو از بين مي‌روند. ياسيني بلافاصله دستور تهيه يك دستگاه چيلر را داد و تأكيد كرد تا تهيه چيلر چند كولر گازي براي بيمارستان بياوريم. نزديك غروب ما كه نه موفق به تهيه چيلر شده و نه كولر گازي بيكار پيدا كرده بوديم، با شهيد ياسيني تماس گرفتيم و نتيجه را اطلاع داديم. ساعتي بعد ايشان مرا خبر كردند و گفتند: «چند تا از نيروهاي تأسيسات را به منزل ما بياورند، چند كولر گازي پيدا كرده‌ام.» و ما خوشحال به آنجا رفتيم اما آنجا ديديم كه جناب سرهنگ، در آن گرماي خرماپزان، كولرهاي خانه خودشان را باز كرده، براي رساندن به بيمارستان آماده نموده بودند. ايشان در پاسخ به اعتراض ما گفتند: «اين درست نيست كه من زير كولر استراحت كنم در حالي كه باد سرد آن مي‌تواند داروهاي ضروري بيمارستان را از خطر خراب شدن نجات دهد. حقيقتاً كه خنكي اين كولر از حرارت آتش جهنم سوزانتر است.»
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند ....

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza 313 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

2653

تشکر کرده: 19 مرتبه
تشکر شده: 294 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 آبان 1385 15:26

آرشيو سپاس: 5825 مرتبه در 1558 پست

توسط moh-597 » يکشنبه 26 فروردین 1386 12:20

سروان خلبان شهید رضا علی اکبری

۷ مهر ۱۳۵۹ خلیج فارس

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

در این عکس عزیزانی چون سرهنگ خلبان محمد رضا جانفشان نفر اول ایستاده از چپ (اف ۴) و سروان شهید حسن باستانی نفر دوم ایستاده از چپ (اف ۵ ) حضور دارند . شهید باستانی از خلبانان اف ۵ بود که در جنگ به شهادت رسید .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب moh-597 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

2653

تشکر کرده: 19 مرتبه
تشکر شده: 294 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 آبان 1385 15:26

آرشيو سپاس: 5825 مرتبه در 1558 پست

توسط moh-597 » دوشنبه 27 فروردین 1386 08:26

سرگرد خلبان شهید علی خسروی

این خلبان دلیر در حالی که همسرش فوت کرده بود و مسئولیت تربیت فرزندش را بر عهده در جواب دیگران که او را به خاطر فرزندش از پرواز منع می کردند گفت : خون قرزند من از خون کسانی که خانواده خود را از دست داده اند رنگین تر نیست . این خلبان غیور که به شجاعت معروف بود در زمره خلبانانی بود که در عملیات حمله به اچ 3 شرکت داشت. سرانجام در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۶۳ در یک پرواز عملیاتی به همراه سروان خلبان شهید محمد زرتابی  به شهادت رسید .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد به یاد استاد خلبان برجسته شهید سرهنگ خلبان محمد حسن قهستانی که در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۵۹ آخرین پرواز خود را به سمت ملکوت آغاز کرد

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


سرتیپ خلبان شهيد داریوش ندیمی
به یاد استاد خلبان و قهرمان ورزش شهید سرتیپ خلبان  داریوش ندیمی که به همراه سرلشکر جاویدالاثر خلبان علی رضا رستمیان در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۵۹ به قصد زدن پل العماره رفته بودند که مورد اصابت موشک قرار گرفتند. پیکر پاک داریوش در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۷۰ به میهن بازگشت ولی از سرنوشت خلبان رستمیان اطلاعاتی در دسترس نیست. داریوش ندیمی از استاد خلبانان پایگاه نهم شکاری بندر عباس بود که فوتبال را به صورت حرفه ای دنبال میکرد. روانشان قرین رحمت باد .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب moh-597 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

2653

تشکر کرده: 19 مرتبه
تشکر شده: 294 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 آبان 1385 15:26

آرشيو سپاس: 5825 مرتبه در 1558 پست

توسط moh-597 » سه شنبه 28 فروردین 1386 16:19

شهیدسرهنگ خلبان حسین خلعتبری مکرم

به یاد قهرمان جنگ دریایی  که درتاریخ اول فروردین ۱۳۶۴ همراه با سروان خلبان عیسی محمد زاده عروس محله در غرب ایران نزدیک منطقه سوباشی پس از سرنگون کردن یک هواپیمای عراقی هواپیمایشان مورد اصابت قرار گرفت.سروان محمد زاده پس از ایجکت از ناحیه دست جانباز شد ولی زنده ماند .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب moh-597 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

949

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:31

آرشيو سپاس: 1621 مرتبه در 402 پست

توسط Reza 313 » سه شنبه 28 فروردین 1386 17:12

تصویری دیگر از شهید بزرگوار حسین خلعتبری (البته به خاطر کیفیت پایین عکس شرمنده ام  :o  )
نقل شده که شهید خلعتبری دقایقی قبل از اینکه فانتومشون هدف قرار بگیره تونسته بودند که یک فروند MiG-23 را ساقط کنند ، اما لحظاتی از ساقط کردن اون میگ 23 عراقی نگذشته بوده که یک فروند MiG-25PD عراقی در آسمان ظاهر میشه و ...  :sad:  :lol:  . بنابر شنیده ها خلبانی اون میگ 25 لعنتی با خلبانی عراقی به نام الریان بوده . در مورد همین الریان هم گفته میشه  که یکباردر حالیکه مشغول پرواز با یک فروند MiG-25RB بود به تور یک فروند F-14A به خلبانی شهرام رستمی میفته و رستمی با یک تیر فینیکس میگ 25 عراقی رو ساقط میکنه اما متاسفانه الریان اجکت میکنه و زنده میمونه و چند ماه بعد .... :sad:

به هر حال روح شهید خلعبتری و همه شهدای دفاع مقدس شاد     :razz:

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند ....

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza 313 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

2653

تشکر کرده: 19 مرتبه
تشکر شده: 294 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 آبان 1385 15:26

آرشيو سپاس: 5825 مرتبه در 1558 پست

توسط moh-597 » چهارشنبه 29 فروردین 1386 08:35

ابتدا بخاطر كم كيفيت بودن عكس عذرخواهي مي كنم

به یاد شاهین تیز پرواز آسمان ایران غلام علی خجسته نیکو  (علی خجسته ) که در غروب سرد یکی از روزهای آبان ۱۳۵۹ همدان به عرش بال گشود .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد این عکس از سرلشکر خلبان  عباس دوران از آرشیو شخصی می باشد  همدان ۱۳۵۵

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


سرگرد خلبان شهید حسن کدخدایی
به یاد سرگرد خلبان شهید حسن کدخدایی که به همراه سروان خلبان شهید  محمد رضا کریمی در تاریخ ۶ مهر ۱۳۵۹ از پایگاه ششم شکاری بوشهر به پرواز در آمدند وبه هنگام بازگشت به پایگاه به شهادت رسیدند .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب moh-597 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

2653

تشکر کرده: 19 مرتبه
تشکر شده: 294 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 آبان 1385 15:26

آرشيو سپاس: 5825 مرتبه در 1558 پست

توسط moh-597 » پنج شنبه 30 فروردین 1386 08:29

به یاد بزرگ مردی از تبار سربه داران سبزوار ..... استاد خلبان سرهنگ یونس خوش بین

شاهین آهنین بال آسمان ایران در روز ۶ آذر ۱۳۵۹ در حالی به پرواز در آمد که برادرش برای دیدنش به در پایگاه چهارم شکاری دزفول آمده بود .وقتی به او خبر داددند که برادرت آمده گفت به او بگویید بروم پرواز برمی گردم می بینمش.... او رفت و در نزدیکی رودخانه کرخه مورد اصابت موشک قرار گرفت و این دیدار....... دولت عراق به هنگام شهادت ایشان ضمن اعلام جشن بیان داشت که ایران یکی از بهترین خلبانانش را از دست داد....

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


شهید ناوسروان خلبان مصطفی عزیزی
جمعی یگان هوا دریای بوشهر که در تاریخ ۳۰/۶/۱۳۵۹ در آبادان با هلیکوپتر به کابل  تیر های فشار قوی برق برخورد کرد...

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


دوستان منبع در پستهاي قبل ذكر شده .....
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب moh-597 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان