در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

285

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 بهمن 1384 22:46

محل سکونت

بغل خونه همسايمون

آرشيو سپاس: 28 مرتبه در 17 پست

آب سنگين ايران

توسط arian » شنبه 30 اردیبهشت 1385 00:37

آفتاب : اتحادیه اروپا در حال بررسی یک بسته پیشنهادی به ایران است تا تهران را از ادامه ساخت یک راکتور "آب سنگین" منصرف کند و به جای آن یک "راکتور آب سبک" به جمهوری اسلامی ارایه دهد.اما راکتور آب سنگینی که اروپایی ها می خواهند که ایران آنر در اختیار نداشته باشد و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار تجدید نظر در ساخت آن شده است، چیست؟

پروژه آب سنگین ایران که در شهر اراک در حال ساخت است، یکی از پیچیده ترین تکنولوژی های روز دنیا است . ایران می خواهد از این طریق بخش قابل توجهي از 20 هزار مگاوات برق مورد نياز كشور را در داخل تامين كند.
‌اين پروژه از سال 78 شروع شده و اكنون مراحل پاياني و بهره‌برداري خود را طي مي‌كند. جمهوري اسلامي ايران در زمينه ساخت تاسيسات آب سنگين،هم اكنون در رتبه نهم در ميان كشورهاي دنيا قرار دارد.


چندی پیش يك موسسه تحقيقاتي در ایالات متحده آمريكا اعلام كرد که تصاوير جديد ماهواره‌اي، يك سايت آب سنگين در اراك را كه هدف آن تهيه مواد مورد نياز راكتور‌هاي تحقيقاتي است، نشان مي‌دهد.
تصاوير ماهواره‌اي تهيه شده از اين سايت كه در اراك در 240 كيلومتري جنوب تهران قرار دارد، توسط شركت ماهواره‌اي تجاري "ديجيتال گلوب" در بهمن 1384 تهيه شده است و از سوي موسسه علوم و تحقيقات آمريكا در اختیار اين خبرگزاري قرار گرفته است. موسسه علوم و امنيت بين‌المللي می گوید که در كنار ساختمان راكتور اراك، يك سايت توليد آب سنگين قرار دارد که تقريبا تكميل شده و پيش‌بيني مي‌شود، آب سنگين مورد نياز اين راكتور را تهيه كند.
با اینکه هيچ فعالیت غيرقانوني در اين سايت وجود نداردچندی پیش ديپلمات‌هاي غربي نزديك به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، اعلام كردند ايران بر خلاف درخواست اتحاديه اروپا و آمريكا مبني بر كنار گذاشتن پروژه ساخت راكتور تحقيقاتي اراك كه با آب سنگين با انرژي 40 مگاوات كار مي‌‌كند، فونداسيون اين راكتور را ساخته است.
از راكتور‌هاي آب سنگين مي‌توان مقادير بسيار زيادي پلوتونيوم توليد كرد. اين پلوتونيوم از سوخت مصرفي در راكتور پس از بازفرآوري آن به دست مي‌آيد"ديويد البرايت" رييس اين موسسه كه پيش از اين بازرس تسليحاتي سازمان ملل نيز بوده است، در اين باره گفته است که تصاويري زميني که غيرماهواره‌اي است را ديده و با توجه به بخاري كه از سايت آب سنگين اراك خارج ‌مي‌شود، به نظر مي‌رسد ايران در حال آزمايش اين راكتور است.
غلامررضا آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی ایران اواخر فروردین امسال اعلام کرده بود که که راه اندازی مقدماتی این پروژه صورت گرفته و ذخیره سازی مرحله اول آن آغاز شده است.به گفته رییس یازمان انرژی اتمی ایران، ظرفیت نهایی این پروژه تولید 16 تن آب سنگین در سال است.

به گفته رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ظرفیت نهایی این پروژه تولید 16 تن آب سنگین در سال است.آقای آقازاده این موفقیت در فناوری هسته ای را مرهون تصمیمات دولت و رفع تعلیق از فعالیت های هسته ای ایران دانسته و گفته است موفقیت ایران نشان داد پایداری و مقاومت و خودباوری در نیروهای متخصص فتح قله های هسته ای را در حداقل زمان ممکن می سازد.
تا حالا به معني کلمه مادر دقت کردي

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب arian تشکر کرده اند:
sav110

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1468

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 6 اسفند 1384 21:30

محل سکونت

تهران. شهرک اکباتان

آرشيو سپاس: 194 مرتبه در 126 پست

توسط ARMIN » شنبه 30 اردیبهشت 1385 00:42

سلام
اميدوارم ايرانيان مثل هميشه با افتخار از تمام مشکلات عبور کنند و به تهديد هاي بي گانگان توجهي نکنند.
به اميد ايراني آباد. :D
Don't play games with the ones who love you


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان