ماهی و میوه مقابل آسم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 220
تاریخ عضویت: سه شنبه 12 دی 1385, 8:01 pm
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 113 بار

ماهی و میوه مقابل آسم

پست توسط siavash45 » چهار شنبه 17 بهمن 1386, 5:43 pm

یافته های جدید نشانگر آنند ویتامین C موجود در میوه و اسیدهای چرب امگا سه(omega-3) در ماهی نشانه های آسم در نوجوانان را بهبود می بخشند.

Jane Burns نویسندۀ این مطالعه و محقق دانشگاه هاروارد در بوستون بیان می نماید" عملکرد ریوی در نوجوانیکه از مقدار کمی از میوه ، ویتامین C و اسیدهای چرب امگاسه استفاده می نمایند پایین تر بوده و نشانه های تنفسی بیشتری را نسبت به نوجوانانیکه از مقادیر بیشتری از این منابع استفاده می نمایند، از خود بروز می دهند."

Burns در ادامه می افزاید " نوجوانی زمانیست که آنها باید بتوانند عملکرد ریوی خود را ارتقاء بخشند و اگر در این زمان عملکرد مطلوب ریوی اتفاق نیافتد تاثیر خود را در آینده در زندگی نمایان می سازد."

نتایج این مطالعه در چاپ جولای مجله chest منتشر می شود. مطابق با انیستیتو خون، ریه و قلب آمریکا حدود 20 میلیون آمریکایی (9میلیون آنها را کودکان تشکیل می دهند) به آسم مبتلا هستند. اگر چه علت دقیق این بیماری هنوز شناخته نشده اما پزشکان التهاب تحتانی راههای تنفسی را فاکتور عمده این بیماری ذکر نموده اند. درمانهای پیش گیری کننده برای آسم در کاهش التهابات می تواند موثر باشد.

Burns و همکارانش در مطالعه خود از بیش از 2000 نفر از دانش آموزان مقاطع پایانی دبیرستان از 12 ناحیه ایالات متحده آمریکا و کانادا استفاده نمودند. در طول 1 سال مطالعه آنها از نوجوانان در خصوص مسائلی همچون رژیم غذایی آنها، سلامتی عمومی آنها و نشانه های تنفسی سوال می نمودند در این مطالعه همچنین بزرگسالان از نظر عملکرد تنفسی مورد آزمایش قرار می گرفتند.

بیشتر نوجوانان سفید پوست بوده، حدود 3/1 آنها اضافه وزن داشتند و نزدیک 4/3 آنها روزانه از مولتی ویتامین استفاده نمی نمودند همچنین 4/1 از بزرگسالان تحت مطالعه سیگار می کشیدند.

تعدادی از نوجوانان(در حدود 3/1) میوه ها، سبزیجات ، ویتامینA وE ، بتاکاروتن و اسیدهای چرب امگاسه را مطابق با نیاز روزانه بدن دریافت نمی نمودند.

تعداد خیلی زیادی از این افراد (86درصدآنها) میزان توصیه شده 5تا9 وعده سبزیجات و میوه روزانه را مصرف نمي كردند.

محققان به این موضوع دست یافتند که مصرف کمتر از 4/1 وعده میوه بصورت روزانه به طور متوسط با کاهش عملکرد ریوی همراه است. کاهش میزان دریافتی ویتامین E (کمتر از 2.5 میلی گرم بصورت روزانه) با کاهش عملکرد ریوی ابتلا به آسم همراه است. سرانجام کاهش مصرف اسیدهای چرب امگاسه (کمتر از 22 میلی گرم در روز) با افزایش ابتلا به برونشیت مزمن، ویزینگ (خس خس کردن) و آسم مرتبط بوده است. در حقیقت، افرادیکه از میزان مصرف اسیدهای چرب امگاسه پایینی برخوردار بودند(70درصد شرکت کنندگان) احتمال بیشتری برای نشان دادن علایم آسم داشتند. از هر لحاظ افزایش ناچیزی (در حدود 6درصد)، از نظر ابتلا به برونشیت مزمن یا حاد بین افراد سیگاری که به طور متوسط روزانه کمتر از 85 میلی گرم از ویتامین C استفاده می نمودند در مقایسه با افرادیکه بالاترین مقدار ویتامین C را دریافت می نمودند وجود داشت.

Burns به این مساله اعتقاد دارد و می گوید رژیم سالم به راههای هوایی از چندین جهت کمک می نماید. اولین دلیل آن کاهش التهاب بوده و سایر تاثیرات به علت نقش آنتی اکسیدانی آنها است.

Burns خاطر نشان می سازد " آسم نوعی ماهیت فیزیکی است و درجایی که فشار اکسیدایتو وجود دارد حادث می شود بنابراین خوردن مقادیر فراوانی از آنتی اکسیدانها باعث می شود سلولهای ریه نسبت به فشار اکسیداتيو حساسیت کمتری را از خود بروز دهند."

دکتر Jane Krasnick رئیس بخش آلرژی و ایمنولوژی بیمارستان Macomg-Oakland میشیگان بیان می نماید " وجود شما در واقع بر مبنای آن چیزی هست که می خورید" " چیزی که شما وارد بدن می سازید تاثیرات متفاوتی را ایجاد می نماید. ما زمان زیادی را به این موضوع اختصاص می دهیم و نگرانیم که چه چیزی را استنشاق می نماییم و یا در معرض چه محیطی قرار می گیریم شاید باید به این موضوع بیشتر اهمیت بدهیم که چه چیزی را به عنوان غذا وارد بدن خود می نماییم."

هم دکتر Burns و همچنین دکتر Krasnick توصیه می نمایند نوجوانان تا آنجایی که می توانند مصرف ماهی و میوه جات تازه را افزایش دهند. Burns همچنین می افزاید نوجوانان باید روزانه از یک مولتی ویتامین نیز استفاده نمایند. او می گوید" اگر چه مولتی ویتامینها به اندازه غذای سالم خوب نیستند ليکن ویتامینها بسیار سودمند بوده و خوردن آنها نیز راحت است."
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مترجم دکتر متین محمدی پور

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”