مکمل گلیسین در جلوگیری از بیماریهای تحلیل رونده از قبیل آرتروز یا استئ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 220
تاریخ عضویت: سه شنبه 12 دی 1385, 8:01 pm
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 113 بار

مکمل گلیسین در جلوگیری از بیماریهای تحلیل رونده از قبیل آرتروز یا استئ

پست توسط siavash45 » دو شنبه 22 بهمن 1386, 8:45 am

مکمل گلیسین در جلوگیری از بیماریهای تحلیل رونده از قبیل آرتروز یا استئوپروزیس کمک می نماید.

گلایسین یک اسید آمینه غیر ضروری است که بدن به منظور ساخت پروتئین از آن استفاده می نماید و در غذاهایی همچون ماهی، گوشت و فراورده های لبنی یافت می گردد. در تحقيق صورت گرفته در انیستیتو متابولیسم سلولی در Tenerife و دپارتمان بیوشیمی و بیولوژی مولکولی دانشگاه Granada مشخص گردید مصرف مستقیم این ماده تحت عنوان افزودنی های غذایی در جلوگیری از آرتروز و سایر بیماریهای تحلیل رونده موثر است. علاوه بر آن در سایر بیماریهایی که مرتبط با ضعفی در ساختار مکانیکی بدن هستند از جمله اختلال در بازسازی نواحی آسیب دیده، گلایسین موفق عمل نموده است.

در اين تحقیق محققان تاثیر مکمل گلایسین را در تغذیه 600 داوطلب كه از بیماریهای مختلف و مرتبط با ساختار مکانیکی ارگانهای بدن از قبیل آرتروز، آسیب های فیزیکی یا استئوپروزیس رنج مي بردند مورد بررسی قرار دادند. افراد تحت مطالعه در سنین بین 4 تا 85 سال قرار داشتند و میانگین سن شرکت کنندگان 45سال بود.

نتایج تحقیقات شگفت انگیز بود و در همه موارد پیشرفت قابل توجه ای در نشانه های بیماری مشاهده گردید. بر طبق نظر De pazlugo، این نتیجه به دست آمد که بسیاری از بیماریهای تحلیل رونده از قبیل آرتروز می توانند به عنوان یک بیماری کمبود گلایسین تحت مداوا قرار گیرند. نتایج نشان داد رژیم سرشار از این نوع اسید آمینه(گلایسین) می تواند باعث پیشرفت چشمگیری در نشانه های این بیماری گردد بدون اینکه فرد مجبور باشد دردهای کشنده ناشی از آن را تحمل نماید.

آرتروز شایعترین بیماری استخوانی در جامعه است. بیشتر از 50درصد جمعیت در سنین 65سالگی و 80درصد آنها در سنین بالای 75 سال از این بیماری رنج می برند. این بیماری باعث تحلیل غضروف مفاصل می گردد و زمان ظهور علایم وقتی است که غضروفهای زیر استخوان، در معرض این تحلیل قرار گیرند.

در حال حاضر آرتروز هیچ گونه درمانی ندارد و درمانی که بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از داروهای ضد درد NSAID (داروی ضد التهاب غیر استروئیدی) است. این داروها تنها باعث تسکین درد شده و هیچ گاه به تعمیر و بازسازی غضروف های آسیب دیده كمك نمي كنند. این داروها همچنین نمی توانند از گسترش این بیماری جلوگیری نمایند.

تحقیقی که توسط دانشمندان در مرکز CMI صورت پذیرفت گوياي این مطلب بود که کلاژن دارای ساختار منحصر فرد با ساختار راست گرد 3زنجیره سوپرهلیکس است و در این بین گلایسین به عنوان زنجیره سوم در آن حضور دارد.

آنالیزهای ریاضی مسیر متابولیک زنجیره گلایسین توسط دانشمندان نشانگر آن بود که به این اسید آمینه باید به عنوان یک اسید آمینه ضروری توجه شود.

رساله دکترای انجام گرفته در مرکز CMI حاکی از آن است که ظرفیت متابولیسم بدن به منظور سنتز اسید آمینه گلایسین بسیار محدود است. نتیجه استخراجی از این تحقیق بیانگر آن است که تجویز روزانه 10گرم اسید آمینه گلایسین در دو وعده (1بار در صبح و 1بار در شب) به مدت 2هفته تا 4ماه در بسیاری از موارد به پیشرفت عمومی نشانه های بيان شده در بالا می انجامد.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مترجم دکتر متین محمدی پور

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”