در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

5234

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 353 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 25 خرداد 1385 14:47

محل سکونت

http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

آرشيو سپاس: 4023 مرتبه در 1451 پست

ساخت نوعي ديوار پيشرفته براي مقاوم سازي در برابر زلزله

توسط ganjineh » دوشنبه 29 بهمن 1386 18:50

در دانشگاه صنعتي اميرکبير صورت گرفت:
ساخت نوعي ديوار پيشرفته براي مقاوم سازي در برابر زلزله

پژوهشگران دانشکده مهندسي عمران و محيط زيست دانشگاه صنعتي اميركبير موفق به طراحي و ساخت نوع پيشرفته‌اي از ديوارهاي مقاوم در برابر زلزله شدند.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميرکبير: فرزاد حاتمي، فارغ‌التحصيل دکتراي مهندسي عمران و مجري طرح با اشاره به روشهاي مختلف مقاوم سازي و كاهش انرژي ناشي از امواج زلزله گفت: در اين طرح همگام با آخرين دست‌آوردهاي علمي دنيا در اين زمينه، ديوار برشي مركب، از ورقه فولادي و بتن (يا الياف كربن) ساخته شده است كه در مقايسه با مهاربندهاي ضربدري 85 درصد و در مقايسه با ديوارهاي برشي فولادي 30 درصد سخت تر و همچنين 2 و نيم برابر شكل پذيرتر از قاب هاي خمشي بود.
وي افزود:‌ اين سامانه جايگزين ديوارهاي برشي معمول در ساختمان شده و مي تواند علاوه بر کاهش وزن ساختمان، مقاومت را نيز افزايش مي دهد.

حاتمي، روش کار خود را آماده سازي 220 مدل عددي ذکر کرد و گفت: با توجه به متغيرهاي مختلفي مانند سختي عناصر تشکيل دهنده، نوع اتصالات، ضخامت صفحات فلزي و بتني، استفاده از الياف پليمري کربن يا ترکيبي و نيز شرايط مختلف مرزي، 9 نمونه براي انجام آزمايش در مقياس بزرگ در آزمايشگاه ملي سازه و زلزله دانشگاه صنعتي اميرکبير انتخاب شدند.
وي افزود: با اعمال بارگزاري هاي مختلف و بررسي نتايج ما سرانجام به شرايط بهينه ديوار برشي مرکب رسيديم که در آن، چگونگي محاسبه اندازه و ضخامت ديوار مرکب، فاصله بين اتصالات برشي و چگونگي اتصال از جمله عوامل بسيار مهم و تاثيرگذاري بودند که با تعيين مقادير آن براساس شرايط هر ساختمان، مي توان مقاومت بالايي را به سازه داد.
براساس اين گزارش:‌ از ديوار برشي مرکب چه در مرحله طراحي ساختمان هاي جديد و چه به عنوان جايگزين ديوارهاي برشي کنوني، براي مقاوم سازي مي توان استفاده کرد.
ديوار برشي مرکب با استفاده از مصالح داخلي تهيه شده و پس از هر زلزله شديد که موجب اعمال نيرو و جذب آن توسط ديوار فولادي مي شود، امكان تعويض بخش فلزي آن وجود دارد.
اين گزارش مي افزايد: اين پروژه به راهنمايي دکتر عليرضا رهايي انجام شده که از نتايج اين پژوهش تاکنون ٢٠ مقاله علمي تهيه و تدوين شده است.
http://www.aut.ac.ir/news/news.aspx?no=186
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
http://ganjineh-elahi.com/

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان