در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

New Member

no avatar
4

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 9 اسفند 1386 10:13

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

]چند سوال

توسط khfm » پنج شنبه 9 اسفند 1386 10:46

با سلام من  چند سوال داشتم که باید حتمآ آنها را بفهمم چون تقریبآ حیاتی است

1.روش بدست آوردن نرخ بازده داخلی(به درصد)     2.روش بدست آوردن سرمایه گذاری ثابت سرانه      3.روش بدست آوردن سود ویژه به فروش (به درصد)    

4.روش بدست آوردن نرخ بازده سرمایه گذاری (به در صد)       5.روش بدست آوردن مدت بازگشت سرمایه          6.روش بدست آوردن سهم منابع داخلی وخارجی در

مواد اولیه و محل تامین آن

با تشکر امید وارم کسی بتواند این سولات را برای من پاسخ دهد... :-x  :lol:  :-x  :lol:

Captain II

Captain II

no avatar
577

تاريخ عضويت

جمعه 15 دی 1385 19:24

آرشيو سپاس: 230 مرتبه در 96 پست

توسط hedayat.m » پنج شنبه 9 اسفند 1386 17:04

سلام
مطالبی که میخوای تو کتابهای مدیریت مالی و کتابهای ارزیابی طرح های اقتصادی بیان شده.
از آخر به اول
6. ابتدا ارزش تمام منابع اولیه تو یه دوره مشخص حساب کن.( باید مشخص کنی که چقدر مواد اولیه تو دوره خریداری شده. مثلا 1000 تومان تو دوره خریداری شده. از این مبلغ، 300 تومان از داخل کشور یا از مجموعه های داخلی شرکت؛ مثل شرکت های زیر مجموعه خریداری شده. 700 تومان از خارج از کشور یا شرکت های دیگه. حالا باید نسبت 700 به روی 1000 رو حساب کنی که میشه 70 درصد و همین طور برای سهم داخلی که میشه 30 درصد. برای مشخص کردن محل تامین باید به همین ترتیب مشخص کنی که از 1000 تومان مثال بالا چقدر مربوط به چه شرکتی یا چه موقعیت جغرافیایی. مثلا از 1000 تومان، 200 تومان از شرکت آلفا و 250 تومان از شرکت بتا و.... خریداری شده. پس شرکت الفا 20 درصد و شرکت بتا 25 درصد منابع اولیه تامین می کنن. اگر فقط دو تا شرکت الفا و بتا تو خوزستان باشند نتیجه می گیریم 45 درصد مواد اولیه از خوزستان تامین میشه.  

5.دوره بازگشت سرمایه =      درآمد سالیانه /سرمایه کل
کل سرمایه گذاری رو بر درآمد هر سال تقسیم  می کنی.
این نسبت روشن می کنه که سرمایه گذاری در چه مدتی بر میگرده. مثلا اگر 100 تومان سرمایه گذاری کل باشه و درآمد سالیانه 40 تومان باشه. ظرف دو سال و نیم پول بر می گرده.

4.نرخ بازده سرمایه=      کل سرمایه گذاری / سود خالص( سود پس از کسر مالیات)
اگر عدد بدست امده رو در 100 ضرب کنی بصورت درصد مشخص می شه.
این نسبت مشخص می کنه که سرمایه گذاری در دوره مشخص ( عمدتا سالیانه) چقدر سود داره. مثلا مشخص میکنن که به 1000 تومان سرمایه گذاری 30 درصد سود تعلق میگیره یعنی در پایان سال 1300 تومان دریافت می کنه (یا دارایی داره).

3. سود ویژه به فروش یا بازده فروش=          فروش کل/ سود ویژه( سود پس از کسر مالیات)
سهم سود در فروش کل رو نشون میده. مثلا  اگر شرکتی با یک میلیارد تومان فروش بازده فروش 20 درصد داشته باشه ولی شرکت دیگه ای بازده فروشش برابر 40 درصد با فروش 500 میلیون تومان باشه. نشون میده سود خالص هر دو برابر. یعنی شرکت دوم زحمت کمتری میکشه و ریسک کمتری میکنه ( برای قضاوت نهایی باید بقیه نسبت ها هم در نظر گرفته بشه)

2.سرانه سرمایه گذاری ثابت=       تعداد نیروی انسانی شاغل طرح در زمان بهره برداری/سرمایه گذاری ثابت
این نسبت مشخص میکنه که سهم هر نفر در سرمایه گذاری ثابت چقدره. یعنی ارزش هر شغل ایجاد شده یا هزینه ای که بابت ایجاد شغل پرداخت میشه. مثلا اگر سرمایه گذاری ثابت 1000 تومان باشه و 10 نفر استخدام بشن. برای هر شغل 100 تومان هزینه شده.
تو طرح های زود بازده این عدد خیلی مهمه و باید حدود 30 میلیون تومان باشه.

1. ببینم میتونم یه مطلب جم جور آماده کنم. اگر عجله داری به کتابها مراجعه کن.

New Member

no avatar
4

تاريخ عضويت

پنج شنبه 9 اسفند 1386 10:13

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط khfm » شنبه 11 اسفند 1386 16:40

با تشکر از شما  خيلي مفيد و مختصر بود البته من هنوز فرصت نکردم اعداد خودم را بگذارم ولي با اينحال از توجه شما سپاس گذارم. :razz:  :AA:  :smile:  :smile:  :smile: