*** چاقي‌ ***

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دو شنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

'کم تحرکی عامل افزايش نرخ چاقی در زنان ايرانی'

پست توسط MAX » دو شنبه 15 آبان 1385, 9:40 pm

 'کم تحرکی عامل افزايش نرخ چاقی در زنان ايرانی' نتايج دو مطالعه جداگانه پزشکی که در فاصله پنج روز از يکديگر در هفته آخر اکتبر ۲۰۰۶ منتشر شد نشان می‌دهد زنان در شمال و جنوب ايران دچار افزايش وزن و چاقی هستند. در هر دو تحقيق چاقی به کم تحرکی نسبت داده شده است.

يکی از اين دو مقاله که در نشريه بين‌المللی قلب و عروق منتشر شده حاصل تحقيق بر روی ۱۲۷۹ زن در شهر رشت در شمال ايران بوده است.

از جمله شاخص‌هايی که برای تحقيق اول در نظر گرفته شده می‌توان به سن، وزن و سطح تحصيلات افراد اشاره کرد.

مطالعاتی که در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ در مورد چاقی انجام شده بود نشان داده است که زنان فربه در ايران از سطح تحصيلات پائين‌تری برخوردارند و آمار ابتلاء همين گروه از زنان به بيماری‌های قلبی-عروقی نيز بالاتر از ساير زنان است.

اما مطالعه‌ جديد نشان داده است که ميزان چربی مفيد خون که به نام اچ دی ال شناخته می‌شود نيز در ميان زنان با تحصيلات پائين‌تر کمتر از ساير زنان و حتی مردان است.

در مطالعه‌ دوم که نتايج آن در نشريه‌ اروپايی تغذيه‌ بالينی منتشر شده نسبت تحصيلات و ميزان چاقی زنان را در ميان ۶۳۷ زن متأهل در شهر اهواز در جنوب ايران مورد بررسی قرار داده و نشان می‌دهد که زنان با تحصيلات کمتر چاق‌تر از زنان با تحصيلات بالا‌تر هستند.

بنابر اين تحقيق موضوع چاقی اکنون به موضوع قابل بحثی در خاورميانه تبديل شده و به عنوان مثال زنان در کويت ۷۰ درصد و در عربستان تا ۳۵ درصد چاق‌تر از گذشته هستند و زنان ايرانی نيز با پديده‌ چاقی روبرو هستند.

بنابر آنچه در نتايج تحقيق دوم آمده حدود نيمی از زنان در اهواز با مشکل چاقی دست به گريبانند و يکی از دلايل آن استفاده از غذاهای آماده است.

با اين همه هر دو مقاله در انتها علت چاقی زنان ايرانی را در يک موضوع می‌بينند: کم تحرکی.

بر اساس تحقيق اول آنچه به بی تحرکی زنان ايرانی و چاق شدن آن‌ها منجر شده است نوع لباسی ‌است که زنان ايرانی به تن دارند و همين پوشش باعث شده تا تحرک و فعاليت‌های ورزشی زنان با محدوديت روبرو شود.

تحقيق دوم نيز خاطر نشان کرده است که زنانی که فعاليت‌های فيزيکی بيشتری – نظير ورزش کردن- داشته‌اند لاغرتر بوده‌اند.

بر اساس هر دو تحقيق سهم زنان ايرانی که از تحصيلات کم برخوردارند و فعاليت‌های ورزشی ندارند در ابتلاء به بيماری‌های قلبی-عروقی که عمدتا ناشی از چاقی‌ است بيشتر از ساير زنان جامعه است.
--------------------------------------------------------------------------------------------------BBC

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دو شنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

چاقی 'خطر مرگ در تصادفات رانندگی را افزايش می دهد'

پست توسط MAX » دو شنبه 15 آبان 1385, 9:43 pm

  'خطر مرگ در تصادفات رانندگی را افزايش می دهد' نشريه آمريکايی بهداشت عمومی، يک گزارش تحقيقاتی را انتشار داده که درآن نتيجه گيری شده در تصادفات اتومبيل، احتمال کشته شدن رانندگان مردی که بسيار چاق هستند بيشتر است.

تهيه کنندگان گزارش همچنين معتقدند که در اثر مشکلات مرتبط با چاقی توانايی شخص برای بهبودی کاهش می يابد.

ولی در عين حال اين نتيجه گيری هم به عمل آمده که در حين تصادف، اندکی اضافه وزن برای رانندگان مرد ، می تواند به نفع آنان تمام شده و نوعی ضربه پذيری به آنان بدهد.

يافته های تهيه کنندگان گزارش بر اساس اطلاعات درباره ۲۲ هزار مورد تصادف است و انتظار می رود که نتيجه گيری ها در طراحی اتومبيل ها تاثير بگذارد.

وزارت حمل و نقل آمريکا دستور تهيه اين گزارش را داده و اطلاعات درباره تصادفات در سراسر آمريکا را در اختيار تهيه کنندگان گزارش در دانشگاه ميلواکی، قرار داده بود.

آمار مرگ در اثر تصادف اتومبيل برای رانندگان مرد معادل ۸۷ صدم يک درصد، و برای رانندگان زن حدود ۴۳ صدم يک درصد بوده است.

دانشمندان خاطرنشان می سازند که اختلاف بين چگونگی اندام زن و مرد ممکن است يکی از دلايل کمتر بودن شمار تلفات رانندگی در ميان زنان باشد.

تهيه کنندگان گزارش می گويند که اين تحقيقات می تواند بيانگر يک خطر ديگر چاقی برای سلامت شخص باشد. آنها همچنين براين عقيده اند که اين يافته ها می تواند در سياست کاهش خطرهای مرتبط با ترافيک و طراحی خودروها نيز نقش داشته باشد.

يک سخنگوی انجمن سلطنتی جلوگيری از تصادفات در بريتانيا، اين يافته ها را با ارزش دانست ولی خاطرنشان ساخت که طراحی اتومبيل بر اساس اندام افراد می تواند بسيار پرهزينه باشد.

دکتر کالين وين، رئيس انجمن ملی مبارزه باچاقی، گفت که اين تحقيقات يک بار ديگر براين موضوع تاکيد می کند که چاقی با بيش از ۴۰ عارضه ای که موجب مرگ افراد می شود و نيز کيفيت زندگی مرتبط است.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------BBC

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”