ترکيب فيلمهاي فلش با برنامه نويسي

در اين بخش مي‌توانيد به مباحث مربوط به انواع زبان هاي برنامه نويسي بپردازيد

مدیران انجمن: athlon64x2, abbas.m.k, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 57
تاریخ عضویت: شنبه 20 اسفند 1384, 12:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 12 بار
تماس:

ترکيب فيلمهاي فلش با برنامه نويسي

پست توسط ORZ » پنج شنبه 4 خرداد 1385, 6:22 am

این مقاله به بررسی موضوع رابط کاربر (User Interface) که یکی از ارکان اساسی یک برنامه است و معمولآ نادیده گرفته می شود می پردازد , امروزه دیگر اشکال مستطیل شکل ویندوها و دکمه های خاکستری ویندوز خسته کننده شده اند. انیمیشن , جند رسانه ای , افکت های بصری و کنترل های ساخته کاربران قابل استفاده هستند , لیکن احتیاج به سطح بالایی از برنامه نویسی دارند. حتی ساختن یک دکمه غیر مستطیل شکل احتیاج به مهارتهای ویژه ای در ++C دارد .

وب و استفاده از فلش معادله را تغییر داد. برنامه های تحت وب بیشتر از برنامه های کاربردی تحت ویندوز , جذاب و User_friendly هستند و همچنین راحتتر بوسیله فلش توسعه می یابند. در این مقاله سعی بر آن بوده است که راه حلهایی برای کاربرد فلش در برنامه های کاربردی تحت ویندوز ارائه شود.
Starting with Flash

با نصب Macromedia Flash MX می توانید صفحاتی بسیار جذاب شامل تصاویر متحرک و همچنین برخی عناصر اساسی زبانهای ویژوال از جملهtext box(edit box) , list box , Scrollbars ,buttons ,...را بوجود آورد.
Flash programming ,Action Script

در Flash MX علاوه بر طراحی ایستا قادریم با استفاده از Action Script فیلمهای پویا ساخته و کامپوننتهای مورد استفاده خود را مطابق با برنامه کاربردی تنظیم کنیم . Action script کاملآ جنبه برنامه نویسی دارد و اگر شما با مفاهیم ابتدایی برنامه نویسی آشنا باشید براحتی و سریعتر قادر به یادگیری آن خواهید بود .
Flash file formats

ما با استفاده از Flash MX بر روی یک فایل fla. کار می کنیم که شامل گرافیکها و Action Script است , سپس می توانیم با استفاده از فرمان Export Movie از آن یک خروجی swf. بگیریم. فایلهای فلشی که در سایتهای وب مشاهده میکنید دارای فرمت swf. هستند. فایلهای swf. قادرند جدا از محیط فلش و با استفاده از flash player اجرا شوند. همچنین در زبانهای ویژوال - مانند VB یا Delphi - از فرمت swf. استفاده می کنیم.

FSCommand in Action Script

Action script برای ارتباط با هر برنامه خارجی (خارج از محیط فلش) متدی به نام
FSCommand( Command , Arguments )

دارد که دارای دو پارامتر است , اولی فرمانی است که می خواهیم فلش آنرا اجرا کند و دومی آرگومانهایی است که در صورت نیاز باید به همراه آن فرمان به فلش انتقال دهیم.FSCommand می تواند در هر کجای فلش مانند رویداد کلیک یک دکمه فراخوانی شود.
Flash and VB(or Delphi)
Flash ocx(SWFlash.ocx) ActiveX component

برای استفاده و دیدن فایلهای swf. در زبانهای ویزوال - VB or Delphi - باید یک کامپوننت به نام Shockwave Flash را به پروژه خود اضافه کنیم و سپس فایل swf. را در آن Load کنیم. این کامپوننت دارای خصوصیات , متدها و رویدادهایی است که ما را قادر به کنترل فیلم فلش مورد نظرمان می کند. این کامپوننت به فایل Flash.ocx یا SWFlash.ocx اشاره می کند , این فایل با نصب Flash MX یا Internet Explorer 6.0 در سیستم شما نصب و رجیستر می شود. همچنین من این فایل را در یک بسته Zip به همراه برنامه نمونه VB قرار داده ام. برای استفاده از آن می توانید بر روی فایل swflash.inf کلیک راست کرده و گزینه Install را بزنید , سپس می توانید در VB با فراخوانی فایل swflash.ocx کامپوننت Shockwave Flash را به لیست کامپوننتهای خود بیفزایید.
FSCommand event

کامپوننت فلش دارای رویذادهایی است که مهمترین آنها رویداد fscommand است که مرتبط با فرمان FSCommand در Action Script است. هر زمان که فرمان FSCommand در Action Script صدا زده می شود و فیلم فلش در کامپوننت فلش در VB یا Delphi در حال اجرا باشد , رویداد fscommand کامپوننت فلش در VB یا Delphi تحریک می شود و اگر کدی در این رویداد نوشته باشیم اجرا خواهد شد.

Set / Get Variable Functions

این توابع برای ارتباط از جانب VB به فلش به کار می رود و با آنها متغیری را که از پیش در فلش تعریف کرده ایم را می خوانیم یا مقدار دهی می کنیم.منبع shirazjju.ac.ir
کسي را دوست داشته باش که قلب بزرگي داشته باشد
تا مجبور نباشي براي اينکه در قلب او جاي بگيري خودت را کوچک کني.

ارسال پست

بازگشت به “برنامه نويسي”