در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات جنگي زميني به بحث بپردازيد
Major

Major

نماد کاربر
293

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 9 فروردین 1387 22:14

آرشيو سپاس: 88 مرتبه در 50 پست

ورود به دوره کماندویی . رنجر . تکاور

توسط Boyka » جمعه 9 فروردین 1387 23:37

سلام به همه میخواستم بدونم از طریق ارتش چه جوری میشه به این رسته ها وارد شد من دیپلم کامپیوتر هستم . لطفا هرکی هرچه میدونید بگید.
در مورد این که اموزش چه مدت و بعدش چه کار باید کرد ! حقوق و مزایا که زیاد مهم نیست
ممنون...

Captain II

Captain II

no avatar
354

تاريخ عضويت

يکشنبه 28 بهمن 1386 13:56

اهواز

آرشيو سپاس: 354 مرتبه در 93 پست

توسط بهنام41 » شنبه 10 فروردین 1387 00:00

بايستي اطلاعيه هاي استخدامي ارتش را پيگيري كني و يا به مراكز پذيرش در مركز استان مراجعه نمايي.
بياد داشته باش كه استخدامي شما براي يگانهاي ويژه و رسته هاي عملياتي باشد .
موفق باشي فرمانده.

Major

Major

نماد کاربر
854

تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 07:42

آرشيو سپاس: 846 مرتبه در 174 پست

توسط renger » شنبه 10 فروردین 1387 00:06

دوره عمومي شامل مواد درسي زيره كه همگي كارگاه عملي هم دارن:

تاخت آبي – تخريب دريايي – راپل – زندگي در شرايط سخت – كوير و كوهستان – كانو راني – عمليات مرداب – عمليات بي صدا – عمليات متحرك هوايي شامل كليه ماموريت‌هاي يگان‌هاي چترباز – آبيخاكي – ناوبري – نقشه‌خواني پيشرفته – مهارت در تيراندازي – جنگ تن به تن – جنگ نوين – عمليات انتحاري – مكانيك كامل موتورهاي آبي - غواصي سطح و عمق

البته من تمام مواد رو نام نبردم و برخي رو خيلي كلي بيان كردم. مثلا ناوبري به تنهايي چندين ماه طول ميكشه. همين طور كوهستان. و تازه بعد از اين دوره تخصصي شروع ميشه كه هر كدوم از دوره‏هاي بالا رو ميتونه در بر بگيره. مثلا برخي از نيروها به دوره تخصصي غواصي اعزام ميشن.

شايد فكر كنين كه كوير و كوهستان چه ربطي به عمليات ويژه دريايي داره. يگانهاي دريايي ( تفنگداران دريايي ) در اكثر كشورها به عنوان اصلي ترين نيروي مدافع اون كشور به حساب ميان. هر چند اسمشون تفنگدار درياييه ولي در اصل اونا نيرو ويژه حساب ميشن و بايد در هر شرايطي و هر زمان و مكاني توانايي انجام هر عملياتي رو داشته باشن. اين نيروها حتي آموزشهايي مثل رهايي گروگان و مقابله با اغتشاشات رو هم مي‌گذرونن كه شايد هيچ ربطي به نامشون نداشته باشه. در آخر هم يادآور ميشم كه ف_ * ل*_ ت ر عقيدتي دراين نيروها بسيار قويه چون با توجه به ماموريت‌هاي سنگيني كه به عهده اوناست مسلمه كه داشتن نيروي ايمان قوي ميتونه به اونا در راه رسيدن به اهدافشون كمك كنه.  

البته اینهایی که من گفتم فقط مختص تفنگداران دریایی نیست. جزو دوره های عمومی که همه باید بگذرونند. تفنگداران دریایی تخصصی ترش میخونن.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
آخرين ويرايش توسط renger در شنبه 10 فروردین 1387 00:22, ويرايش شده 1 در کل.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب renger تشکر کرده اند:
misam5526, achlis, ehsanking2013

Captain II

Captain II

no avatar
354

تاريخ عضويت

اهواز

توسط بهنام41 » شنبه 10 فروردین 1387 00:15

سعي كن از طريق دانشكده افسري وارد شوي.بين درجه دار و افسرتفاوت بسيار زيادي است كه بعدها متوجه ميشوي.

کماندو نیرو دریایی از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب بهنام41 تشکر کرده اند:
javadfakoori

Major

Major

نماد کاربر
854

تاريخ عضويت

توسط renger » شنبه 10 فروردین 1387 00:38

خيلي مهمه كه شما چه طرز فكري درباره يه كماندو دارين. كماندوها در نگاه تكنيكي و تاكتيكي افرادي هستن كه موفق به گذروندن دوره هاي سنگين و طاقت فرساي نظامي شده باشن. به عنوان مثال گذروندن دورهاي آبيخاكي، عمليات ويژه، چتربازي اتوماتيك ( و بعد از اون سقوط آزاد)، رزم انفرادي پيشرفته و … . آموزشهايي كه نام بردم جزو سرتيترها هستن وگرنه كلي دوره تخصصي هم بايد طي بشه كه تعداد اونا تقريبا نامحدوده. به عنوان مثال بعد از دوره آبيخكي بعضي از كماندوها به دوره تخصصي غواصي، بعضي به دوره تخصصي تخريب ( شامل تخصص هاي دريايي، الكترونيك و …) ، بعضي به دوره تخصصي ناوبري و … اعزام ميشن. تو هر دوره اصلي برخي ار كارآموزان به دوره‌هاي تخصصي و زيرمجموعه همون دوره اصلي اعزام ميشن. با تفاسير فوق مسلمه كه بعد از مدتي هر كماندو تنها يك تخصص اصلي داره كه تو اون تخصص كاملا خبره ميشه. برخي از اين تخصص ها عبارتند از: تكاور غواص، ناوبر، كمين و ضدكمين، تخريب دريايي، كوهستان، جنگل، راپليسم ، بيابان، تك تيرزن، رهايي گروگان ، عمليات رواني ، جنگ نوين ، مخابرات و جنگ الكترونيك ، پشتيبان ، نفوذ ، پاكسازي، تخصص هر يك از سلاح هاي موجود در يگان خدمتي.
حالا بريم سر مبحث بعدي … يه كماندو بايد چه خصوصياتي داشته باشه.
اگه اهل فيلم ديدن باشين احتمالا اولين چيزي كه از يه كماندو تو ذهنتون ايجاد ميشه يه فرد قوي هيكل، گنده، خشن، با صورتي وحشتناك و فوق‌العاده بي رحمه. همين اول كاري خيالتون رو راحت كنم. اين فكر رو از ذهنتون بريزين بيرون …………………… ريختين بيرون ، خوب پس از اول شروع ميكنيم.(كمتر فيلم ببين)
در علوم جديد نظامي كماندوها بايد تنها و تنها يك خصوصيت اصلي داشته باشن « ذهن خلاق ». اصلا مهم نيست كه هيكل شما كوچيك باشه يا 150 كيلو عضله نداشته باشين. اگه باهوش باشين حتما يه كماندوي خوب ميشين. داشتن هيكل خوب ميتونه يه امتياز باشه. ولي دقت كنين اگه هيكل خوبي داشته باشين ولي عقل تو كلتون نباشه هيچ فايده‌اي نداره!!! آمريكايي ها معمولا تو فيلم‌هاشون سعي ميكنن نوعي ابرقهرمان رو تو ذهن بيننده تداعي كنن. ابرقهرمانهايي مثل رامبو و آرنولد كه هيچ وقت نمي‌ميرن، هيچ وقت اشتباه نمي‌كنن و شكست تو ذهن اونا جايي نداره. ولي واقعيت چيز ديگه اي. در دنياي واقعي بايد از هوشت كمك بگيري وگرنه مُردي.
در كشور ما دو اصل كلي بر تمام فعاليت‌هاي كماندوها سايه انداخته. «ايمان» و «اراده». هوش در جايگاه سوم قرار داره. من شخصا اثر اين دو عامل رو صدها بار ديدم. افرادي كه عليرغم هيكل كوچيك و نيروي بدني ضعيف تونستن سخت‌ترين مراحل آموزشي رو بگذرونن اونم در شرايطي كه قهرمان تكواندو استان تهران در اثر شدت فعاليت بيهوش شد و خودم به هوش آوردمش افراد ضعيف‌تر از اون تونستن به خوبي از عهده آموزش بر بيان. يكي از دوستان پرسيده بود دانستن زبان انگليسي هم براي كماندوها لازمه؟ بله. البته زبان رو طي آموزشهاي پادگاني ياد ميگيرين. مسلمه كه دونستن چند تا زبون براي عمليات برون مرزي حياتيه.

تفاوت كوماندو و چريك ؟
كماندوها معمولا به صورت تيمي فعاليت ميكنن ولي چريك ها بيشتر دوست دارن انفرادي كار كنن. در هر صورت چيزي كه مشخصه كماندوها و چريك‌ها بايد هميشه سبك بار باشن. البته اينكه فكر كنين يه چريك فقط با يه چاقو ماموريتش رو انجام ميده هم فكر اشتباهيه (كمتر فيلم ببين پسر!) منظورم از سبك بار بودن اينه كه چريكهاو كماندوها معمولا سلاح هاي سنگين و نيمه سنگين همراه خودشون نمي‌برن. از بحث چريكي خارج بشيم ( البته من تو چريك و ضدچريك هم كار ميكنم ولي اينجا جاش نيست. ميترسم ذوق زده بشين!) تفاوت مهم ديگه كماندوها و چريك ها در اينه كه كماندوها اعضاي رسمي يك ارتش ثبت شده هستن و تحت پوشش مقررات كنوانسيون ژنو قرار دارن ولي چريك‌ها بدليل اينكه وابسته به هيچ ارگان دولتي نيستن يك جور مبارز آزاد به حساب ميان و از مفاد كنوانسيون ژنو جارج ميشن.
البته استثناء هم وجود داره. مثلا گروه‌هاي چريكي حزب الله با اينكه طبق قوانين، چريك به حساب ميان ولي به صورت تيمي كار ميكنن و در مواردي سلاح‌هاي نيمه سنگين مثل توپ 106 رو به صورت انفرادي حمل و شليك ميكنن!
فكر كنم اين جمله رو 50 دفعه گفتم ولي بازم ميگم. اصول كار نظامي فقط نوعي قاعده محسوب ميشه و قانون نيست. هر نظامي ميتونه بنا به سلايق شخصي ، نوع ماموريت، نوع هدف و نوع منطقه هدف يك يا چند عدد از اين قوانين رو نقض كنه يا به كلي ناديده بگيره. مخصوصا زماني كه حرف از جنگ نامتقارن به ميون مياد.

تيمهاي كماندويي :
يك تيم استاندارد كماندويي از هفت نفر تشكيل ميشه كه هر كدوم در زمينه اي متخصص هستن. فرمانده ، پزشك ، مخابرات ، تك تيرانداز ، تخريبچي ، پشتيبان (تيربارچي) و تيرانداز عملياتي.

طبق همون قاعده‌اي كه چند سطر قبل گفتم افراد يك تيم هم ممكنه عنواويني غير از عناوين ذكر شده داشته باشن. در مواردي اصلا وجود فرمانده نياز نيست. يا ممكنه متخصص جنگ نوين هم به اين گروه اضافه بشه.
اين هفت نفر درست مثل برادر هستن. صددرصد به هم اعتماد ميكنن. وقتي يكي براي انجام كاري ميره هيچ وقت نفر دوم براي مطمئن شدن اعزام نميشه. وقتي تكتيرزن اعلام ميكنه منطقه امنه ساير نفرات با آسايش خاطر وارد منطقه خطر ميشن و …
وقتي تيم براي انجام ماموريت اعزام ميشن بايد كاملا به خودشون متكي باشن. ارتباط راديويي با عقبه و فرماندهي در محدودترين شكل ممكن انجام ميشه. همونطور كه گفتم تيم كوماندويي سبك سفر ميكنه پس چي ميخورن؟
هر چيزي كه گيرشون بياد. ريشه گياه، برگ، ميوه جنگلي، موش، مار و بعضي چيزاي ديگه. مطلبي هم كه در مورد خوردن مار، كه گفته ميشه يه وجب از سر و ته مار ميزنن بعد ميخورنش صحت نداره و تكنيك خاص خودشو داره. شايد يه ماري كلا يه وجب اندازش باشه! البته جديدا ديگه نيازي به غذاي جنگلي هم نيست. فقط كافيه سي‌ چهل تا قرص مخصوص با خودتون داشته باشين. روزي يه دونه شما رو سرپا نگه ميداره. اين قرصا مخدر نيستن. بلكه از نوعي پروتئين ساخته شده.
براي آب هم خيلي نگران نباشيد. تو جاهاي خشك انواع گياهان و حيوانات هستن كه حاوي مقدار زيادي آب هستن. اما اگه آب سالم گيرتون نيومد بازم لازم نيست نگران بشين. ما روزانه كلي آب دفع ميكنيم ، درسته؟ تا حالا فكر كردين كه از ادرار خودتون هم ميتونين بخورين؟!!!
در شرايط بحراني ميتونيد ادرار خودتون رو در ظرفي جمع كرده و از قرص‌هاي مخصوص تصفيه ادرار استفاده كنين. ديگه لازم نيست با كلي بدبختي ادرار خودتون رو تقطير كنين (كاري كه قبلا انجام ميشد). قرص رو تو ظرف ادرار بندازين بعد از چند دقيقه املاح ته نشين ميشه و يه ليوان آب زلال و خوش طعم به شما چشمك ميزنه!!! فقط بايد دماي 37 درجه اين نوشيدني رو تحمل كنين! من خودم يه بار تو صحراي جنوب ورامين (منطقه حفاظت شده بادينده كه يه كوير برهوته ) اين روش رو امتحان كردم و جواب داد!
البته نكات بيشمار ديگه اي هم هست كه يك كوماندو ميتونه براي زنده موندن از اونا استفاده كنه كه اينجا جاي بحث اونا نيست.
همونطور كه خودتون هم متوجه شدين فقط لازمه ذهني خلاق داشته باشين تا تبديل به يه كماندوي خفن بشين!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب renger تشکر کرده اند:
آواکس, Sun giFt, no.name, ehsanking2013, آرمان007

Major

Major

نماد کاربر
293

تاريخ عضويت

جمعه 9 فروردین 1387 22:14

آرشيو سپاس: 88 مرتبه در 50 پست

توسط Boyka » شنبه 10 فروردین 1387 01:00

خیلی ممنون از دوستان و راهنمایی های مفیدشون...فقط یه مورد من شنیدم ارتش از رشته های فنی نمیگیره ایا دوره تکاوری متفاوت هست یا شامل این هم میشه....
A soldier is he whose blood makes the glory of the general.

Captain II

Captain II

no avatar
354

تاريخ عضويت

اهواز

توسط بهنام41 » شنبه 10 فروردین 1387 01:05

خير. چنين چيزي درست نيست.
اميدوارم كه موفق باشي

Captain

Captain

نماد کاربر
2739

تشکر کرده: 46 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 5 مرداد 1385 23:34

آرشيو سپاس: 5103 مرتبه در 812 پست

توسط كيارش » شنبه 10 فروردین 1387 01:33

دوستان آموزش هاي كوتاه مدت نيروي ويژه شنيدم در بسيج هست كه 1 و 2 ماهست

اين چه جوري  ؟<
قتل این خسته به شمشیر تو تقدیر نبود,
ور نه هیچ از دل بی‌رحم تو تقصیر نبود

Major

Major

نماد کاربر
854

تاريخ عضويت

توسط renger » شنبه 10 فروردین 1387 02:03

آره براي بچه هاي بسيج فعال ميذارن البته به طور خيلي مختصر و فشرده که خب ب از اون کيفيتي که تو ارتش يا سپاه آموزش ميدن برخوردار نيست. يه چيزهاي عمومي مثل رزم تن به تن ، غواصي ، مقابله با اغتشاش و شورش ، ...

Captain

Captain

نماد کاربر
2739

تشکر کرده: 46 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 5 مرداد 1385 23:34

آرشيو سپاس: 5103 مرتبه در 812 پست

توسط كيارش » شنبه 10 فروردین 1387 07:10

renger, جان نمي شه پارتي بازي كرد ؟من علاقه دارم ولي خارجم بايد چكار كنم؟
شما آشنا نداري؟ :o
قتل این خسته به شمشیر تو تقدیر نبود,
ور نه هیچ از دل بی‌رحم تو تقصیر نبود

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
125

تاريخ عضويت

جمعه 2 فروردین 1387 22:47

پاريس کوچولو

آرشيو سپاس: 50 مرتبه در 29 پست

توسط Pars Man » شنبه 10 فروردین 1387 21:21

کيارش جان چرا خارجو ول کني بياي ايران همون جا بمون برو تکاور امريکيي شو نميدوني چه حالي داره اتفاقا جناب بوش هم دنبال کساني مثل شما ميگرده !!! :???:  :???:  :???:  :???:  :::P
سبز رنگ شال هر عیاش نیست رنگ هر ولگردو هر اوباش نیست
سبز رنگ پاک معصـومیت است رنگ تــقــوا و خلـوص نیت اســت

یا ابا الصالح المهدی ادرکنی

الهم عجل لولیک الفرج والعافیۀ والنصر و جعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدی

فرمان دادم بعد از مرگم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزای بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد.      «کوروش کبیر»

Major

Major

نماد کاربر
854

تاريخ عضويت

توسط renger » شنبه 10 فروردین 1387 22:43

نه کیارش جان متاسفانه من نمیتونم کاری بکنم. من خودم هم بسیجی نیستم ولی خب مخلصشون هستم. خیلی دوست داشتم یه کماندو بشم ولی خب دست روزگار مارو کشید به سمت معماری و ساختمان. هییییییییییییی... بگذریم.
البته من شنیدم تو سربازی هر سال میان از سربازان واجد شرایط دعوت میکنن که به نیروهای ویژه ملحق بشن. مثلا بدن رو فرمی داشته باشن ، از نظر عقیدتی هم خیلی قوی باید باشید. لازم نیست برین آمریکا کوماندو بشین. من یه نار موی کوماندوهای ایرانی به یه لشگر کوماندوی آمریکایی نمیدم. جدی میگم. شاید کوماندو های آمریکایی از نظر تجهیزات یه سر و گردن از ایرانی ها بالاتر باشن ولی یادتون نره این اسلحه نیست که مهمه مهم کسی که ازش استفاده میکنه.
حتما چیزی در مورد تیپ گولانی اسراییل شنیدین. به قول خودشون یه کوماندوشون با 13 سرباز از ارتش های دیگه برابری میکنه. :???:
تو جنگ 33 روزه یه بار اینا هلی برن کرده بودن تا حسن نصرالله بدزدن باورتون نمیشه وقتی با کوماندهای حزب الله که تو کمینشون بودن مواجه میشن با دادن 2 تا کشته و جاگذاشتن وسایل فرار میکردن و جیغ میکشیدن :grin: . فیلمش هم فکر کنم تو یوتوب باشه.
فکر کنم یه بار پارسال بود که از یکی از فامیل هامون که تو ارتش بود پرسیدم گفت تو آخرین دسته بندی که بین نیروهای ویژه 140 کشور انجام دادن ایران از لحاظ آموزش و تجهیزات بین 10 کشور برتر جهان بود. بله.

بعدي