مسئله عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 280
تاریخ عضویت: چهار شنبه 5 دی 1386, 1:07 pm
سپاس‌های ارسالی: 6304 بار
سپاس‌های دریافتی: 1753 بار
تماس:

مسئله عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای

پست توسط hamed_713 » سه شنبه 27 فروردین 1387, 3:51 pm

مسکو، 27 فروردین، خبرگزاری «نووستی»/ "بولات نورغلییف" دبیر کل سازمان همکاری های شانگهای روز سه شنبه طی کنفرانس ویدیویی پکن- مسکو که از سوی خبرگزاری «نووستی» سازماندهی شده بود، اعلام داشت که عضویت ایران در سازمان بستگی به تصمیم سیاسی کشورهای بنیانگذار سازمان درباره امکان گسترش آن خواهد داشت.

وی خاطر نشان نمود که درخواست جمهوری اسلامی ایران در این رابطه به تاجیکستان ارسال شده است که هم اکنون ریاست سازمان را بر عهده دارد.

در عین حال به گفته وی، چارچوبی زمانی برای تصمیم گیری درباره پذیرش و الحاق به سازمان همکاری های شانگهای در اسناد وجود ندارد.

نورغلییف افزود: "مشکل گسترش سازمان همکاری های شانگهای سبب نگرانی ماست، سازمان ما آماده همکاری با سایر سازمان ها و اتحادیه هاست، اما در بررسی مسئله پذیرش اعضای جدید در ترکیب سازمان، مسئله اصلی حفظ کارآیی سازمان است".

دبیر کل سازمان نامبرده اطلاع داد که مسائلی مشخص وجود دارند و شش کشور بنیانگذار سازمان به مباحث درباره پذیرش اعضای جدید در آن ادامه می دهند.

در این راستا وی اطلاع داد که در ماه مه در پکن دیدار کارشناسان مراکز پژوهشی و تحلیلی کشورهای عضو سازمان برگزار خواهد شد که طی آن مسئله تدوین توصیاتی برای اتخاذ تصمیمی اصولی درباره امکان گسترش ترکیب سازمان همکاری های شانگهای مطرح می شود.

نورغلییف همچنین یادآور نمود که تا کنون چند کشور برای عضویت در سازمان ابراز تمایل کرده اند و این بعنوان گرایشی مثبت بررسی می شود که گواه مورد نیاز بودن سازمان و مفید بودن شرکت در فعالیت های آن است.

در سال 2004 مغولستان و در سال 2005 هند، ایران و پاکستان بعنوان ناظر به سازمان ملحق شدند.

دبیر کل سازمان تصریح نمود که در جایگاه ناظر می توان بطور کامل در فعالیت های سازمان همکاری های شانگهای شرکت داشت و تنها تفاوت در این است که اعضای ناظر در اتخاذ تصمیمات حق رای ندارند.
اي ايران
اي سرزمين خوبيها

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”