در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

494

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 11 مهر 1386 04:10

آرشيو سپاس: 71 مرتبه در 26 پست

صیغه، ازدواج، تعدد همسر و فقط همین !

توسط soroush.b » چهارشنبه 4 اردیبهشت 1387 05:39

از 26 مجموعه تلویزیونی پخش‌شده در سیمای جمهوری اسلامی ایران در سال 86، موضوع و مضمون اصلی 20 مجموعه "ازدواج، ازدواج مجدد و روابط زن و مرد" بوده است.

به گزارش خبرنگار فردا، در سال 1386 بالغ بر 26 مجموعه تلویزیونی (با احتساب چند مجموعه استانی) از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد که تنها 20 درصد این مجموعه‌ها با سوژه‌هایی جدید و از منظر موضوعاتی فارغ از بحث ازدواج و مشکلات قبل و بعد از آن و همچنین موضوع تعدد زوجات، تولید و پخش شد.

جالب آنکه در میان سریال‌های با مضامین مذهبی و مناسبتی نیز این فرمول قدیمی و نخ‌نما شده‌ی استفاده از موضوع عشق مرد به زن و ایجاد کشش براساس این رابطه "دقیقا" رعایت شده است طوریکه گویی نویسندگان، طراحان و مدیران شبکه‌های 5گانه تلویزیون راه دیگری جز استفاده از عشق‌های کلیشه‌ای برای جذب مخاطب پیدا نمی‌کنند.

بنا بر این گزارش مجموعه‌های "پریدخت"، "زیرزمین"، "شکرانه"، "اغماء" و "میوه ممنوعه" که برای پخش در ماه مبارک رمضان و محرم انتخاب شده ‌بودند نمونه‌هایی از ضعف سوژه و استفاده از ساده‌ترین فرمول عشق‌های دونفره و بعضا مثلثی است. اگرچه در این میان مجموعه "میوه ممنوعه" با نگاهی جدید و آسیب‌شناسانه توانست از این ورطه تکرار رهایی یابد، اما باز هم از این قاعده تکراری پیروی می‌کرد.

به گزارش فردا، مجموعه‌های تلویزیونی " ترش و شیرین"(نوروز86)، "راه بی‌پایان"، "پول کثیف"، "گل بارون زده"، "به خاطر من"، "سالهای برف و بنفشه"، "بیداری"، "مدار صفر درجه"، "من نه منم" و "مار و پله" نمونه‌هایی از بی‌برنامه‌گی و دست‌های خالی سازمان صدا و سیما در ارائه موضوعات مختلف بدون توسل به تنها شکل نمایش درام در ایران یعنی" ازدواج و یا ازدواج مجدد" است.

با این حال کارنامه تلویزیون در سال 86 از لحاظ ساخت مجموعه‌های تلویزیونی بدیع و خطشکن نیز در نوع خود قابل تامل است، پخش مجموعه‌هایی چون" ساعت شنی"، "حلقه سبز"، "روزگار قریب"، "رقص پرواز"، "پدرخوانده"، "بی‌صدا فریاد کن"، "یک مشت پر عقاب" و "شهریار" اگرچه با دخالت برخی مسوولین و همچنین ضعف پرداخت نهایی داستان اغلب به سرنوشت سایر مجموعه‌های تلویزیونی تبدیل ‌شدند، اما برای مخاطب تلویزیونی کشور که به سوژه‌های دم دستی دهه شصتی عادت کرده، نوعی خرق عادت محسوب ‌شد.

بنا برگزارش خبرنگار ما، این روند تکراری استفاده از فرمول عشق و ازدواج حتی در مجموعه‌های طنز نیز به خوبی(!) رعایت می‌شود؛ مجموعه‌های " چارخونه" در سال 86 و "پیامک از دیار باقی"، "نشانی" و "قرارگاه مسکونی" به عنوان مجموعه‌های طنز در سال 87 توانستند با حداقل خطا (!) از عهده تصویری کردن این فرمول تکراری برآیند.

با این حال این سوال وجود دارد که با وجود شورای طرح و برنامه در سازمان صدا و سیما و همچنین شورایی برای تصویب فیلم‌نامه، آیا روند تصویب و تولید مجموعه‌هایی با مضامین کلیشه‌ای و سطحی که تنها ذائقه مخاطب را سطحی و ضعیف می‌کند، ادامه دارد؟ پخش مجموعه "سرنوشت" از ابتدای سال نو در شبکه ملی، آن هم با کیفیتی بسیار نامناسب و سوژه‌ای تکراری شاید جواب این سوال را تا حدی بدهد.

بنا بر این گزارش موضوعاتی چون، اعتیاد، قرص‌های روان‌گردان، روابط دختر و پسر، مشکلات جوانان از جمله سربازی و اشتغال، دنیای مجازی، دانشگاه‌ها و دانشجویان، فقر و فحشا، فساد اقتصادی و موضوعات فرهنگی و سیاسی ـ که همواره در تولیدات تلویزیونی در رده‌های آخر قرار می‌گیرند ـ از جمله مواردی است که سالهاست بر اساس آن مجموعه‌ای حساب‌شده و منطبق با جریان اجتماع تولید نشده است.
http://www.fardanews.com/show/?id=50409

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1633

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تشکر شده: 975 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » چهارشنبه 11 اردیبهشت 1387 02:13

البته به تکراري بودن برنامه ها هم اشاره اي نشده . من خودم گاهي شاهد پخش يک برنامه آنهم 3 بار در 24 ساعت بوده ام .
يک تار موي راز بقا ميارزه به تمام اين فيلم هاي آبگوشتي عشق و عاشقي و طلاق و ... که همه يک موضوع دارن و فقط اسم بازيگراشون فرق ميکنه .
معضل بعدي بداموزي هايي هست که اين فيلمها دارن . با اين فيلمها همه را از ازدواج زده ميکنن و راه و چاه طلاق دادن و طلاق گرفتن رو به مردم نشان ميدن . ضمن اينکه هميشه توي اين فيلمها زن و شوهر يا در حال دعوا کردن و لجبازي هستن يا همش دارن غيبت ديگران رو ميکنن و نقشه ميکشن .
همه اينها از ضعف مدیریتی است .

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2371

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 24 فروردین 1387 22:03

آرشيو سپاس: 11729 مرتبه در 2040 پست

توسط yasermym » چهارشنبه 11 اردیبهشت 1387 11:59

اينم از مزاياي رسانه فاميليه ديگه :smile:
از اون روزي که گفتن رسانه ملي معلوم بود چه بلايي مي خواهن سر اين صدا و سيما بيارند. تمام مجريا فاميل تمام گزارشگرا با مجريا فاميل , تمام ... با ... فاميل. , اصلا اگه کسي فاميل نداشته باشه راش نمي دن :grin:
هرچي جامعه شناسا , روانشناسا , دانشجوا و ... داد مي زنن بابا اين چه وضعشه کسي گوشش بدهکار نيست که.
                                                           دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

                                                                                            
                                                         
==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
==================================

Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

134

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 اسفند 1386 17:18

آرشيو سپاس: 57 مرتبه در 26 پست

توسط black bird » چهارشنبه 11 اردیبهشت 1387 16:21

دوستان سلام

مي دانم کار خوبي نيست ولي هر وقت مي بينم کسي اين سريال هاي بي محتوا و بدآموز را نگاه مي کند عذر خواهي مي کنم و شبکه را عوض مي کنم .

حيف پول نيست که صرف ساخت اين مجموع ها مي شود
بروند چند تا سريال خانوادگي کانادايي بخرند که هم جذاب و هم آموزنده است.
تا کسي از فرط خستگي به سراغ ماهواره نرود.


با سپاس
BLACK BIRD

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

532

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 اسفند 1384 17:25

محل سکونت

در همين نزديكي...

آرشيو سپاس: 220 مرتبه در 65 پست

Re: صیغه، ازدواج، تعدد همسر و فقط همین !

توسط Masoud » پنج شنبه 12 اردیبهشت 1387 01:06

yasamine نوشته است:بنا بر این گزارش موضوعاتی چون، اعتیاد، قرص‌های روان‌گردان، روابط دختر و پسر، مشکلات جوانان از جمله سربازی و اشتغال، دنیای مجازی، دانشگاه‌ها و دانشجویان، فقر و فحشا، فساد اقتصادی و موضوعات فرهنگی و سیاسی ـ که همواره در تولیدات تلویزیونی در رده‌های آخر قرار می‌گیرند ـ از جمله مواردی است که سالهاست بر اساس آن مجموعه‌ای حساب‌شده و منطبق با جریان اجتماع تولید نشده است.


اعتياد رو نميشه با صدا وسيما كاريش كرد، چون تا ميان بگن سيگار بده، ترياك درمياد، ... ميگن ترياك بده، هروئين در مياد!..... ميگن ..بده، پشت سرش اكستازي، شيشه، كراك، نخ ..... درميان!!!
روابط دختر پسر!!!!!!!!!  استغفرا...!  مرد مومن! صدا و سيما حتي سريالهاي خودش رو كه توش دخترو پسر دارن فقط حرف ميزنن سانسور ميكنه!!!
سربازي و اشتغال!!! دولت كاري از دستش بر نمي آد، چه برسه  به رسانه!!
دنياي مجازي؟!  به ذهن پوسيده مسئولين صدا و سيما اين چيزا خطور نميكنه !
دانشگاه ها و دانشجويان!  آموزش عالي ما بعد n سال هنوز در اينكه كنكور رو حذف كنه يا نه عين .... گير كرده، تازه دانشجو هاش هم  جزو .... ترين قشر حساب ميشن. آخه اينم فيلم وسريال ساختن داره؟؟!!
فقر و فحشا ..!!...!!! : [**** *** ******** *** *****************************............]!!!
فساد اقتصادی و موضوعات فرهنگی و سیاسی... سر وصداي فساد اقتصادي خيلي از مسئولين از درب هاي دادگاه آنطرف تر نميره، چه برسه فيلم وسريال در موردش بسازن!

نتيجه:  بهترين برنامه صدا وسيما، " برفك " است، برنامه ايي پر محتوا، جالب، هيجان انگيز و  ديدني...........  پخش در تمام ساعات شبانه روز، ..حتي بدون آنتن!!!


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان