راز علت مرگ جوانترین فرعون مصر باستان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 485
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:58 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 4870 بار
سپاس‌های دریافتی: 2875 بار

راز علت مرگ جوانترین فرعون مصر باستان

پست توسط mahshid-banoo » پنج شنبه 5 اردیبهشت 1387, 6:57 pm

راز علت مرگ جوانترین فرعون مصر باستان

نتایج تازه ترین تحقیقاتی که درخصوص "توتان خامون" جوانترین فرعون مصر باستان انجام شده است، نشان می دهد که این فرعون جوان در بیابان و در اثر حادثه ای که هنگام شکار رخ داده، کشته شده است.

از زمانی که مقبره توتان خامون در 1922 توسط باستان شناس "هوارد کارتر" کشف شد، راز مرگ این فرعون همواره یکی از مورد توجه ترین موضوعات تاریخی از سوی باستان شناسان و دانشمندان بوده است.

اکنون بنظر می رسد راز مرگ توتان خامون سرانجام آشکار شده است. این شاه جوان بیش از سه هزار سال قبل در قلمرو مصر فرمانروایی می کرد.

به گفته دانشمندان بین المللی، این فرعون درحالی که برای شکار به بیابان رفته بوده و با سرعت بالا دنبال شکار می کرده است، از ارابه شاهی سقوط کرده است.

مطالعات اخیر درخصوص کشف علت مرگ فرعون 19 ساله مصری که به کمک اسکنر CT که از فناوری های پیشرفته اسکن است، میسر شده نشان می دهد که این فرمانروا در لحظه مرگ یک پای شکسته داشته که دچار قانقاریا بوده است.

اکنون بررسی های جدید تاکید می کنند که پای فرعون توتان خامون درحال شکار شکسته است.

براساس گزارش روزنامه انگلیسی "ایندیپندنت"، زهی حواس دبیرکل شورای عالی باستان شناسی مصر اظهار داشت: "توتان خامون آنگونه که بسیاری از مردم باور دارند، کشته نشده است. درحقیقت این فرعون جوان دراثر سقوط از ارابه و شکستگی در ناحیه پای چپ مبتلا به قانقاریا شده و درگذشته است."

تاکنون تئوری های زیادی درباره به قتل رسیدن این فرمانروا ساخته شده است که یکی از افسانه ای ترین این تئوری ها در سال 1968 و پس از اینکه اولین بررسی های جسد مومیایی توتان خامون با اشعه ایکس انجام شد، بوجود آمد.

دانشمندان آن زمان تائید کردند که احتمالا این فرعون دراثر ضربه ای که به سرش وارد شده کشته شده است.

همچنین تئوری دیگری تائید می کند که توتان خامون با مشکلات مادرزادی مختلفی متولد شده و با وجود اینکه تحت محافظت ها و توجهات خانواده بزرگ شده، باز قادر به ادامه یک زندگی طبیعی نبوده و به همین علت در سنین جوانی جان خود را از دست داده است.

از فردای کشف مقبره توتان خامون، در این قبر یک نوع لباس شکار پیدا شد که بعدها به موزه قاهره منتقل شد. درحقیقت این لباسی بوده است که فرعون جوان در روز مرگ به تن داشته است.

این لباس مجهز به نیم تنه ای است که فرعون را از حوادث محافظت می کرده است، اما در لحظه سقوط از ارابه این نیم تنه نتوانسته است مانع آسیب دیدگی پای چپ وی شود.

به گزارش مهر، به علاوه این دانشمندان زنجیره های گل که در اطراف جسد مومیایی شده توتان خامون گذاشته شده بود را مورد آزمایش قرار دادند و کشف کردند که در این زنجیره ها، گل هایی مثل زنبق وجود دارد که در زمان قرار دادن در تابوت تازه بوده اند.

دراین خصوص نایجل هیپر از انجمن باغبانی سلطنتی انگلیس توضیح داد: "این گل ها در آغاز بهار می رویند و فرایند پیچیده مومیایی سازی اجساد درحدود 70 روز به طول می انجامد. با قرار دادن این اطلاعات در کنار هم می توان فهمید که توتان خامون بین ماه های دسامبر و ژانویه مرده است. این دوره زمانی با زمان برگزاری مراسم فصل شکار در مصر باستان انطباق دارد."


منبع " خبرگزاری مهر "


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]چهره شبیه سازی شده توتان خامون

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]تابوت توتان خامون در زمان کشف (1922)[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]ورودی مقبره توتان خامون
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 35
تاریخ عضویت: جمعه 21 دی 1386, 7:10 pm

پست توسط mrv16 » چهار شنبه 9 مرداد 1387, 12:02 pm

با سلام
اگه میشه اطلاعاتی در باره قانقاریا بدی ممنون می شم

در ضمن خیلی تاپیک جالبی بود
وطنم رکودی از من
به تو و به عاشقانت
که سپرده ام به پیکت
به نسیم مهرُِِبانت
َ

Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 23
تاریخ عضویت: دو شنبه 6 اسفند 1386, 4:59 pm

پست توسط mm1368 » چهار شنبه 9 مرداد 1387, 4:09 pm

مطلب جالبی بود :smile:

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 680
تاریخ عضویت: سه شنبه 3 مهر 1386, 8:46 pm
محل اقامت: رشت
سپاس‌های ارسالی: 99 بار
سپاس‌های دریافتی: 175 بار
تماس:

پست توسط dr_mehdi57 » چهار شنبه 9 مرداد 1387, 5:28 pm

mrv16, عزيز

قانقاريا يا Gangrene به زبان ساده عبارت است از مرگ و فساد و ازبين رفت عضوي به علت عدم خونرساني به آن. مثلا در شکستگي بسته يک استخوان بلند مثل ساق پا، به علت خونريزي داخلي ناشي از شکستگي استخوان و بر هم خوردن ساختار عضو، و فضاي محدود داخل عضو (به علت قرارگيري عضلات و استخوانها در کنار هم و در داخل فاسياي عضلاني) و و ورم و التهاب ناشي از آسيب، فشار داخل عضو افزايش مي يابد و در اصطلاح سندرم کمپارتمان به وجود مي آيد که موجب قطع خونرساني عضو مي شود و به تدريج بافتها در اثر کمبود اکسيژن و تجمع متابوليتهاي ناشي از تنفس بي هوازي ازبين مي روند و سياه مي شوند.
[FONT=Times New Roman]
در زندگي زخمهايي هست که مثل خوره روح را آهسته در انزوا مي خورد و مي تراشد...
 

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 71
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 تیر 1387, 10:32 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

پست توسط mardaviz0 » یک شنبه 14 مهر 1387, 8:49 pm

دوست عزیز بهتر بود پیش از اینکه این مطلب را درج کنی ..از عواملی بگی که منجر به روی کار امدن توتانخ امون(توتانخ اتون)شد...زیرا فرعون قبلی یک انقلاب مذهبی در مصر ایجاد کرده بود یعنی فرعون اخناتون ...ایشان بعد از 2000 سال و اندی پرستش بتها و امون را در مصر ممنوع اعلام کرد ..و منادی یکتا پرستی در مصر شد (هر چند به صورت ناقص ان)و مردم را مجبور به پرستش خدای واحدی به نام اتون کرد و نام خود را از اخنامون به اخناتون تغییر دادو هم چنین نام ولیعهد خود را به توتانخ اتون....این انقلاب با مخالفت شدید روحانیون امون روبرو شد و منجر به کشته شدن اخناتون و روی کار امدن توتانخ امون شد ....و به دستور روحانیون ان زمان تمامی تصاویر اخناتون در مصر پاک و مخدوش شد و از او به عنوان فردی لعنت شده یاد شد ...البته لازم به توضیح است اخناتون موجب انقلاب دیگری در هنر مصری شد که مصر شناسان به این نکته واقفند...اگر به تصاویر بازمانده از اخناتون توجه کنید هنر مصری بسیار به واقع گرایی متمایل شده ....در تیتراژ شروع سریال حضرت یوسف مجسمه او را میتوان دید و به این نکته پی برد ..ضمنا در کتاب سینوهه انقلاب مذهبی اخناتون به تفصیل شرح داده شده...madaviz

ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”