در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

481

تشکر کرده: 57 مرتبه
تشکر شده: 60 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 27 مرداد 1385 03:58

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 3094 مرتبه در 325 پست

راز علت مرگ جوانترین فرعون مصر باستان

توسط mahshid-banoo » پنج شنبه 5 اردیبهشت 1387 17:57

راز علت مرگ جوانترین فرعون مصر باستان

نتایج تازه ترین تحقیقاتی که درخصوص "توتان خامون" جوانترین فرعون مصر باستان انجام شده است، نشان می دهد که این فرعون جوان در بیابان و در اثر حادثه ای که هنگام شکار رخ داده، کشته شده است.

از زمانی که مقبره توتان خامون در 1922 توسط باستان شناس "هوارد کارتر" کشف شد، راز مرگ این فرعون همواره یکی از مورد توجه ترین موضوعات تاریخی از سوی باستان شناسان و دانشمندان بوده است.

اکنون بنظر می رسد راز مرگ توتان خامون سرانجام آشکار شده است. این شاه جوان بیش از سه هزار سال قبل در قلمرو مصر فرمانروایی می کرد.

به گفته دانشمندان بین المللی، این فرعون درحالی که برای شکار به بیابان رفته بوده و با سرعت بالا دنبال شکار می کرده است، از ارابه شاهی سقوط کرده است.

مطالعات اخیر درخصوص کشف علت مرگ فرعون 19 ساله مصری که به کمک اسکنر CT که از فناوری های پیشرفته اسکن است، میسر شده نشان می دهد که این فرمانروا در لحظه مرگ یک پای شکسته داشته که دچار قانقاریا بوده است.

اکنون بررسی های جدید تاکید می کنند که پای فرعون توتان خامون درحال شکار شکسته است.

براساس گزارش روزنامه انگلیسی "ایندیپندنت"، زهی حواس دبیرکل شورای عالی باستان شناسی مصر اظهار داشت: "توتان خامون آنگونه که بسیاری از مردم باور دارند، کشته نشده است. درحقیقت این فرعون جوان دراثر سقوط از ارابه و شکستگی در ناحیه پای چپ مبتلا به قانقاریا شده و درگذشته است."

تاکنون تئوری های زیادی درباره به قتل رسیدن این فرمانروا ساخته شده است که یکی از افسانه ای ترین این تئوری ها در سال 1968 و پس از اینکه اولین بررسی های جسد مومیایی توتان خامون با اشعه ایکس انجام شد، بوجود آمد.

دانشمندان آن زمان تائید کردند که احتمالا این فرعون دراثر ضربه ای که به سرش وارد شده کشته شده است.

همچنین تئوری دیگری تائید می کند که توتان خامون با مشکلات مادرزادی مختلفی متولد شده و با وجود اینکه تحت محافظت ها و توجهات خانواده بزرگ شده، باز قادر به ادامه یک زندگی طبیعی نبوده و به همین علت در سنین جوانی جان خود را از دست داده است.

از فردای کشف مقبره توتان خامون، در این قبر یک نوع لباس شکار پیدا شد که بعدها به موزه قاهره منتقل شد. درحقیقت این لباسی بوده است که فرعون جوان در روز مرگ به تن داشته است.

این لباس مجهز به نیم تنه ای است که فرعون را از حوادث محافظت می کرده است، اما در لحظه سقوط از ارابه این نیم تنه نتوانسته است مانع آسیب دیدگی پای چپ وی شود.

به گزارش مهر، به علاوه این دانشمندان زنجیره های گل که در اطراف جسد مومیایی شده توتان خامون گذاشته شده بود را مورد آزمایش قرار دادند و کشف کردند که در این زنجیره ها، گل هایی مثل زنبق وجود دارد که در زمان قرار دادن در تابوت تازه بوده اند.

دراین خصوص نایجل هیپر از انجمن باغبانی سلطنتی انگلیس توضیح داد: "این گل ها در آغاز بهار می رویند و فرایند پیچیده مومیایی سازی اجساد درحدود 70 روز به طول می انجامد. با قرار دادن این اطلاعات در کنار هم می توان فهمید که توتان خامون بین ماه های دسامبر و ژانویه مرده است. این دوره زمانی با زمان برگزاری مراسم فصل شکار در مصر باستان انطباق دارد."


منبع " خبرگزاری مهر "  


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد چهره شبیه سازی شده توتان خامون

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد تابوت توتان خامون در زمان کشف (1922) لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ورودی مقبره توتان خامون
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

35

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 دی 1386 19:10

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط mrv16 » چهارشنبه 9 مرداد 1387 11:02

با سلام
اگه میشه اطلاعاتی در باره قانقاریا بدی ممنون می شم

در ضمن خیلی تاپیک جالبی بود
وطنم رکودی از من
به تو و به عاشقانت
که سپرده ام به پیکت
به نسیم مهرُِِبانت
َ

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

23

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 6 اسفند 1386 16:59

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط mm1368 » چهارشنبه 9 مرداد 1387 15:09

مطلب جالبی بود :smile:

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

680

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مهر 1386 20:46

محل سکونت

رشت

آرشيو سپاس: 199 مرتبه در 67 پست

توسط dr_mehdi57 » چهارشنبه 9 مرداد 1387 16:28

mrv16, عزيز

قانقاريا يا Gangrene  به زبان ساده عبارت است از مرگ و فساد و ازبين رفت عضوي به علت عدم خونرساني به آن. مثلا در شکستگي بسته يک استخوان بلند مثل ساق پا، به علت خونريزي داخلي ناشي از شکستگي استخوان و بر هم خوردن ساختار عضو، و فضاي محدود داخل عضو (به علت قرارگيري عضلات و استخوانها در کنار هم و در داخل فاسياي عضلاني) و و ورم و التهاب ناشي از آسيب، فشار داخل عضو افزايش مي يابد و در اصطلاح سندرم کمپارتمان به وجود مي آيد که موجب قطع خونرساني عضو مي شود و به تدريج بافتها در اثر کمبود اکسيژن و تجمع متابوليتهاي ناشي از تنفس بي هوازي ازبين مي روند و سياه مي شوند.

در زندگي زخمهايي هست که مثل خوره روح را آهسته در انزوا مي خورد و مي تراشد...

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

71

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 26 تیر 1387 21:32

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 5 مرتبه در 2 پست

توسط mardaviz0 » يکشنبه 14 مهر 1387 20:49

دوست عزیز بهتر بود پیش از اینکه این مطلب را درج کنی ..از عواملی بگی که منجر به روی کار امدن توتانخ امون(توتانخ اتون)شد...زیرا فرعون قبلی یک انقلاب مذهبی در مصر ایجاد کرده بود یعنی فرعون اخناتون ...ایشان بعد از 2000 سال و اندی پرستش بتها و امون را در مصر ممنوع اعلام کرد ..و منادی یکتا پرستی در مصر شد (هر چند به صورت ناقص ان)و مردم را مجبور به پرستش خدای واحدی به نام اتون کرد و نام خود را از اخنامون به اخناتون تغییر دادو هم چنین نام ولیعهد خود را به توتانخ اتون....این انقلاب با مخالفت شدید روحانیون امون روبرو شد و منجر به کشته شدن اخناتون و روی کار امدن توتانخ امون شد ....و به دستور روحانیون ان زمان تمامی تصاویر اخناتون در مصر پاک و مخدوش شد و از او به عنوان فردی لعنت شده یاد شد ...البته لازم به توضیح است اخناتون موجب انقلاب دیگری در هنر مصری شد که مصر شناسان به این نکته واقفند...اگر به تصاویر بازمانده از اخناتون توجه کنید هنر مصری بسیار به واقع گرایی متمایل شده ....در تیتراژ شروع سریال حضرت یوسف مجسمه او را میتوان دید و به این نکته پی برد ..ضمنا در کتاب سینوهه  انقلاب مذهبی اخناتون به تفصیل شرح داده شده...madaviz


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 6 مهمان