در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

دختر شهريار: سريال شهريار توهين‌آميزاست

توسط Leila » دوشنبه 16 اردیبهشت 1387 22:54

«مريم بهجت‌ تبريزي» فرزند استاد شهريار در واكنش به سريال «شهريار» گفت: اعلام مي‌كنم كه آنچه به عنوان سريال شهريار از شبكه دو پخش شده، ارتباطي با زندگي شاعر بلند‌آوازه ايراني، شهريار نداشته است.

«مريم بهجت‌ تبريزي» فرزند استاد شهريار در واكنش به سريال «شهريار»(كمال تبريزي) به فارس گفت: سريالي كه با نام «شهريار» از شبكه دوم سيما در حال پخش است، متاسفانه داراي صحنه‌ها و سكانس‌هايي غيرواقعي و توهين آميز به شخصيت استاد شهريار بوده كه نه تنها با واقعيت‌هاي حيات آن بزرگوار همخواني نداشته و ندارد، بلكه با تحريف و تغييراتي همراه بوده است كه نهايتا به مسخ شخصيت حقيقي و اجتماعي و ادبي پدرم -كه محبوب‌ترين شاعر ايران در قرن حاضر است- منجر مي‌شود.
وي ادامه داد: متاسفانه با تماشاي اهانت‌هاي ناروا به مادرم و تصويري مبهم از يك معلم فرهنگي شريف، متوجه شدم كه سريال شهريار بدون كمترين تحقيق و پژوهش سرهم‌بندي و نگارش شده است.
فرزند محمدحسين بهجت‌تبريزي با اشاره به ذكر نام خانواده شهريار در تيتراژ اين سريال به فارس گفت: مي‌خواهم بگويم شما كه خانواده شهريار را در جريان اين سريال نگذاشتيد و اطلاعات مستندي هم از آنها نگرفته‌ايد، چگونه در تيتراژ انتهاي سريال از آنها تشكر مي‌كنيد؟! وقتي اين مطلب را بيننده سريال مي‌بيند، فكر مي‌كند كه حتما خانواده شهريار نيز با اين سريال همكاري داشته‌ است.
وي افزود: اگر من را از اين جريان مطلع مي‌كردند،ابتدا درخواست مي‌كردم كه فيلمنامه را بخوانم.
بهجت تبريزي همچنين گفت: برطبق قانون حمايت از مؤلفان و منصفان، اين سريال بدون مجوز پخش شده است در حالي كه به موجب اين قانون تا 30 سال تمام حقوق مادي و معنوي به ورثه تعلق مي‌گيرد و براي هر گونه استفاده‌اي بايد از وراث اجازه گرفته شود ولي سازندگان اين سريال از ما هيچ‌گونه اجازه‌اي نگرفتند.
وي ادامه داد: داستان،بيوگرافي و شخصيتي كه از پدر من در اين سريال نمايش داده مي‌شود به طور كلي متفاوت از واقعيت است و كسي كه اين فيلم ساخته كوچك‌ترين شناختي از شخصيت ادبي، مذهبي، ديني و عرفاني پدرم نداشته است.
بهجت تبريزي با اشاره به برخي شخصيت‌هاي اين سريال به فارس گفت: حتي شخصيت‌هايي در اين سريال وجود دارد مثل ابراهيم اديب يا گلرخ كه اصلا وجود خارجي نداشته‌اند. كلا داستاني كه در مورد جواني، بعد از ازدواج و ميانسالي‌ پدرم نشان مي‌دهند، مورد دخل و تصرف واقع شده است.
وي افزود: اولا به لحاظ زماني،تاريخ‌ها را رعايت نكرده‌اند و همه ساختگي بودند.به جرات مي‌گويم 80 تا 90 درصد اين پروژه ساختگي است و هيچ‌كدام از اينها اتفاق نيفتاده است.
دختر استاد شهريار تصريح كرد: قسمت اخير سريال «شهريار» كاملا ساختگي بود چرا كه مادر من اصلا در بيمارستان فوت نكرده‌اند و اصلا مريض نبوده‌اند بلكه ايشان سكته مغزي كردند و از دنيا رفتند.
وي در ادامه گفت‌وگو با فارس، با انتقاد از نمايش چهره‌اي غير واقعي از مادرش در اين سريال افزود: مادرم، فردي باسواد بوده كه در سريال بي‌سواد معرفي مي‌شود. ايشان نوه عمه پدرم و خويشاوند نزديك مادرم بود ولي در اين سريال، يك فرد بيگانه معرفي مي‌شود كه پدرم را به طور اتفاقي در بانك مي‌بيند.
بهجت‌تبريزي گفت: مادر من عاشق شعرهاي پدرم بود چون بيست و چند سال از پدرم كوچك‌تر بود و به خاطر انگيزه ادبي‌اش با پدرم ازدواج كرد.
وي در ادامه گفت: همانطور كه اشاره كردم برخلاف آنچه سريال نشان مي‌دهد مادر من اصلا مريض نبودند. يك روز كه ما را براي مدرسه آماده مي‌كردند، سكته مغزي كردند و دار فاني را وداع گفتند. ايشان اصلا بيمارستان نرفتند كه پدرم از ايشان پرستاري كند.
وي ادامه داد: برخلاف آنچه در «شهريار» ديديم، اين واقعيت ندارد كه مادرم، پدرم را «محمد جان» صدا مي‌كرده بلكه همه او را با نام شهريار صدا مي‌زدند و مادرم نيز به نام آقا شهريار صدايش مي‌‌كرد.
«بهجت تبريزي» با بيان اين نكته كه شهريار در 40 سال آخر زندگي‌اش خانه‌نشين بوده، افزود: پدر من، 40 سال آخر زندگي‌اش را از خانه بيرون نرفت. خودش يك شعري را دارد كه وصف احوال اين چهل سال است: از من چه طالعي است كه با اين شتاب عمر/بازم بپرود لب بام آفتاب عمر/ من روي چرخ و پره هنوز و به پيچ و تاب/ جايي كه آب ريخته از آسياب عمر/ سائيده رشته‌اي است كه تابيده به گلو/ من تاب مي‌خورم به نخي از طناب عمر / چل سال آزگار به زندان روزگار حبس ابد چگونه نهي در حساب عمر/.
وي افزود: در آن مدت اگر كسي به ملاقات استاد شهريار مي‌آمد، بعضي وقت‌ها مي‌پذيرفت و بعضي مواقع به دليل كسرت جمعيت و اينكه حال عمومي خوبي نداشت، نمي‌توانست كسي را به حضور بپذيرد.
فرزند شهريار تصريح كرد: در كل سريال «شهريار» بر مبناي واقعيت نيست و نه تنها همخواني با زندگي‌ پدرم ندارد بلكه نوعي اهانت نسبت به ايشان، مادرم و خانواد‌ه‌ ما است.
بهجت تبريزي گفت:اين سريال بدون كوچكترين تحقيق و پژوهش سرهم‌بندي و نگارش شده است‌، لذا به عنوان يك رسالت تاريخي، نه به عنوان وارث پدرم كه جاي خود دارد، بلكه به عنوان يك واصل با استادي كه سال‌ها با او زندگي گذرانده‌ام، اعلام مي‌كنم كه آنچه به عنوان سريال شهريار از شبكه دو پخش شده، ارتباطي با زندگي شاعر بلند‌آوازه ايراني، شهريار نداشته است.
وي افزود: به جرات مي‌توانم بگويم حتي يك مطالب مهم كه در مورد پدرم بايد منعكس شود، در اين سريال ديده نمي‌شود و اكثريت مطالب مهم زندگي پدرم مثل شبي كه از عشق مجازي به عشق حقيقي رسيد و مهمترين شب زندگي او محسوب مي‌شود، در اين فيلم آن چنان كه بايد به مردم نشان داده نشده است.
فرزند شهربار خاطرنشان كرد: پدرم وقتي از تبريز به تهران آمدند، 13 _ 14 ساله بودند و در سنين پايين به دارالفنون به مدت 7 سال درس طب خواندند، ايشان بين 20 تا 30 سال به عشق حقيقي رسيدند و متحول شدند، اتفاقي براي كمتر كسي مي‌افتد ولي در سريال «تبريزي» به هيچ يك از اين مسائل پرداخته نشده است.
وي در انتها گفت:پدرم فردي بسيار متدين و مذهبي بودند ولي اين مسئله نشان داده نشده است.ايشان حافظ قرآن بودند و آن قدر قرآن خوانده بودند كه زبان عربي را از اين طريق ياد گرفتند.

ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

Frenzied Poster

Frenzied Poster

no avatar
412

تاريخ عضويت

سه شنبه 27 فروردین 1387 10:20

آرشيو سپاس: 56 مرتبه در 35 پست

توسط A10 » سه شنبه 17 اردیبهشت 1387 08:02

البته در يك چنين سريالي ميبايست حقايق نشان داده شود ولي فيلم ساز به جر حقايق ميبايست با ترفند هايي بيننده را به  دنبال نمودن سريال تشويق كند . شايد اگر تمام زندگي اين بزرگوار بي هيچ كم و زيادي نشان داده  ميشد  بيننده انگيزه كمتري به   دنبال كردن فيلم پيدا ميكرد .  

در هر صورت اين فيلم فرصت مناسبي بود تا   افرادي مانند من كه آشنايي كمتري با اين استاد بزرگ داشتند . اين شخصيت  ارزشمند را بيشتر بشناسند . روحش شاد

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
108

تاريخ عضويت

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1385 01:09

آرشيو سپاس: 152 مرتبه در 59 پست

توسط mobile_nazari » سه شنبه 17 اردیبهشت 1387 08:21

فيلمها وسريالهايي که با نام شخصيتهاي مهمي چون شهريار ساخته ميشوند نبايد براي جذب مخاطب از محوريت اصلي خود که بيان شخصيت و بزرگي و مستند بودن صحنه ها با استفاده از شواهد ومدارک باشد دور شوند . کساني هم که سريال شهريار را دنبال مي کنند به دنبال وقايع واقعي وحس کردن بزرگي اين استاد مي باشند وکسي انتظار ندارد  شهريار   در آخر سريال قهرمان  يک فيلم اکشن يا ....... باشد

Frenzied Poster

Frenzied Poster

no avatar
412

تاريخ عضويت

سه شنبه 27 فروردین 1387 10:20

آرشيو سپاس: 56 مرتبه در 35 پست

توسط A10 » سه شنبه 17 اردیبهشت 1387 08:41

مطمئن  هستيد تمام كساني كه اين سريال رادنبال ميكنند  به دنبال وقايع واقعي هستند ؟؟؟؟
من كه فكر نميكنم  تمام دنبال كنندگان  !!!

Major II

Major II

no avatar
451

تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 شهریور 1385 18:51

آرشيو سپاس: 23 مرتبه در 13 پست

توسط ASHK HIKAYESI » سه شنبه 17 اردیبهشت 1387 09:31

من و برادرم که چند سال قبل درباره ی زندگی این بزرگوار تحقیق کرده بودیم ، موقع دیدن سریال فقط تاسف می خوردیم ...

بنده کتاب در خلوت شهریار ( در سه جلد ) نوشته ی بیوک نیک اندیش نوبر ( صمیمی ترین دوست استاد شهریار ) رو به دوستان توصیه میکنم تا مطالعه کنند . من موقعی که این کتاب رو میخوندم ، تقریبا شبی نبود که بدون گریه بخوابم ، بخونید تا ببینید چه سرگذشتی داشته این بزرگوار ...

در ضمن در این کتاب عکس ها و شعر هایی از استاد میبینید که هیچ جای دیگری منتشر نشده :razz:

:razz:

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
2833

تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

توسط Leila » سه شنبه 17 اردیبهشت 1387 23:27

واكنش معاون سيما به اظهارات دختر «شهريار» و «كمال تبريزي»

خبرگزاري فارس: معاون رئيس سازمان صدا و سيما ضمن دفاع از تغييرات سريال «شهريار» گفت:حذفيات اين سريال نه بار دراماتيك دارد، نه بار آموزشي و نه بار ارتقاء افكار عمومي.

مرتضي مير باقري در گفت‌‌وگو با خبرنگار حوزه راديو و تلويزيون فارس درباره اظهار نظرهاي خانواده شهريار درباره سريال شهريار گفت: در هر صورت اين سريال تيم نويسندگي داشته و تحقيقاتي انجام داده‌اند و بر اساس آن تحقيقات متني فراهم شده و آقاي تبريزي نيز به عنوان كارگردان ‌آن را ساخته است.
وي افزود: وقتي سريالي ساخته مي‌شود بحث اين نيست كه كار كاملا مستند باشد در سريال شهريار نيز بحث اين است كه اين كار يك كار نمايشي بوده كه دستمايه‌اي نيز از بيوگرافي اين شخصيت را نياز داشته و با توجه به اينكه شهريار شاعر بوده و در منطقه آذري نشين ما يك شخصيت بزرگ و ملي محسوب مي‌شود سريال نيز ما را بايد به اين نقطه برساند و به نظر مي‌رسد كه در اين مسير حركت كرده است.
وي ادامه داد: درباره الفاظي نيز كه درباره اين سريال به كار مي‌رود و مي‌گويند مثلا قيافه‌اي كه از آن فرد ارائه مي‌شود بايد كاملا منطبق باشد نيز بايد بگويم همه اينها بايد با بار دراماتيك كار همراهي داشته باشد و نكته‌اي كه خانواده جناب آقاي شهريار ذكر كردند مواردي بوده كه با نويسنده و كارگردان هم در ميان گذاشته شده و پاسخ يكديگر را در اين زمينه‌ها به يكديگر مي‌دهند كه كاملا طبيعي است.
وي تصريح كرد: معمولا در كارهاي تاريخي كه ساخته مي‌شود نيز بايد يك سعه صدر از سوي وابستگان شخصيت‌هاي ملي و هم از طرف كساني كه مي‌خواهند در قالب يك اثر دراماتيك و نمايشي كار را عرضه كنند وجود داشته باشد و ما از اينكه مذاكره‌اي بين طرفين انجام بگيرد استقبال مي‌كنيم و اميدواريم سوء تفاهمات برطرف شود. ليكن از اينكه اينگونه مسائل اسباب سوء‌تفاهم شود و دغدغه خاطر و نگراني يا در خانواده يا در اصحاب هنر ايجاد كند بايد پرهيز شود.
وي ادامه داد ما نيازمند اين هستيم كه اصحاب هنر و شخصيت‌هاي ملي بتوانند ارتباط نزديكي با يكديگر برقرار كنند و بدانند كه هر ساختاري اقتضائات خاص خود را دارد. ما اگر مي‌خواستيم درباره شهريار سخنراني كنيم، مستند يا تله‌فيلم بسازيم هر كدام از آنها در يك قالب مختلف ساخته مي‌شد و قالب سريال نيز آنچيزي است كه شما در حال حاضر آن را مي‌بينيد لذا برخي چون تفاوت ساختارها را نمي‌‌دانند برايشان سوء تفاهم ايجاد مي‌شود.
وي درباره حذفيات سريال نيز گفت: در سريالي كه سازمان صدا و سيما سفارش مي‌دهد در وهله اول بايد مصالح ملي، منافع ملي و ضوابط عمومي جامعه را حفظ كنيم. ما در مراحل مختلف تلاشمان اين است كه با همفكري‌هايي كه انجام مي‌دهيم اين اصول د رنظر گرفته شود چنانچه در آخرين مرحله كه به پخش نزديك مي‌شود برسد احساس كنيم برخي از موارد مي‌تواند سوء تفاهم ايجاد كند به دليل اينكه رسانه ملي هستيم به هيچ وجه اجازه چنين كاري را نخواهيم داد.
وي اظهار داشت: امكان دارد در زندگي يك شخصيت بزرگ واقعيت‌هايي وجود داشته باشد ما در سريال خود كه تمام واقعيت‌هاي زندگي اين شخصيت را نشان نداده‌ايم و دليلي ندارد برخي واقعيت ها كه مي‌تواند اسباب سوء‌تفاهمات شود را نشان دهيم.
وي افزود: امكان دارد در رابطه با شهريار و اينكه ايشان در سنين پيري دچار فراموشي و يكسري بيماري‌هايي شده‌اند بخش‌هايي ساخته شود ولي ما صلاح نمي‌دانيم وقتي زندگي اين شخصيت بزرگ را مطرح مي‌كنيم اين بخش‌هاي زندگي‌شان به طور برجسته نشان داده شود.
وي گفت: آنچه كه در مورد تغيير و حذفيات بوده مربوط به همين بخش است كه نه بار دراماتيك دارد و نه بار آموزش و نه بار ارتقاء افكار عمومي را دارد.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

New Member

no avatar
1

تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 اردیبهشت 1387 16:02

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط shahreyar » چهارشنبه 18 اردیبهشت 1387 16:18

salam che khob ke shoma ein mozo ro entekhab kardin va darin be ettelaeh hame miresonid.dar zemn shoma ketab e zendegi na,eye shahreyar ro khondid?age khondid pas vaghean beheton tabrik migam baraye neveshtan ein matlab.be har hal movaffagh bashin :razz:

ضمن خوش امد گویی به شما ، ارسال پست بصورت پینگلیش مجاز نیست.
لطفا قوانین را مطالعه فرمایید.
با تشکر
Mohsen1001
من هميشه همين جمله رو براي خداحافظي مي گم.پس:
خدا  نگهدار شما و هر کسي که شما اونو دوست داري باشه.

Major II

Major II

no avatar
451

تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 شهریور 1385 18:51

آرشيو سپاس: 23 مرتبه در 13 پست

توسط ASHK HIKAYESI » پنج شنبه 19 اردیبهشت 1387 10:06

shahreyar نوشته است:.dar zemn shoma ketab e zendegi na,eye shahreyar ro khondid? :razz:

ضمن خوش امد گویی به شما ، ارسال پست بصورت پینگلیش مجاز نیست.
لطفا قوانین را مطالعه فرمایید.
با تشکر
Mohsen1001

سلام .

متشکرم .

بنده متوجه این قسمت از فرمایشات شما نشدم .  :-(

:D  :razz:

Commander

Commander

نماد کاربر
3326