در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

854

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 06:42

آرشيو سپاس: 846 مرتبه در 174 پست

جايگزين مصنوعي پوست با كمك ليزر در كشور ساخته شد.

توسط renger » چهارشنبه 1 خرداد 1387 22:46

نوعي جايگزين مصنوعي جديد پوست با كمك ليزر و استفاده از پليمرهاي زيستي و صناعي در دانشگاه صنعتي اميركبير ساخته شد

دكتر حميد كشوري، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتي اميركبير و مجري طرح با اشاره به اهميت و كاركردهاي ويژه پوست در بدن خاطر نشان كرد: هدف از اجراي اين پروژه بديع، طراحي و ساخت جايگزين مصنوعي پوست است به گونه‌اي كه ضمن داشتن حداقل خصوصيات مورد نياز در كوتاه مدت در مراحل اوليه آسيب پوستي، نقش خود را در توليد و بازسازي درازمدت پوست ايفاء كند. عملكرد اين جايگزين نبايد خللي در محيط طبيعي بدن ايجاد كند و در نهايت، پوست بازسازي شده شكل و حالت و در نتيجه عملكرد طبيعي خود را باز يابد، بدون آن كه مشكلي را از نظر زيبايي به وجود آورد.

وي به مراحل ساخت و پژوهش اشاره كرد و گفت: پيوند پلي اكريليك اسيد بر روي سيليكون با استفاده از ليزر ضربه‌يي CO2 و مطالعه تاثير عوامل مختلف فرايند بر ميزان پيوند و انتخاب نمونه بهينه، تثبيت كلاژن و كتيوسان با درصدهاي مختلف و بر سطح نمونه سيليكوني پيوند خورنده با پلي اكريليك اسيد، مطالعه چسبندگي، پهن شدگي و رشد سلول‌هاي فيبروبلاست به عنوان مهمترين سلول در پوست‌هاي از دست رفته از زخم‌هاي تمام ضخامت بر سطوح مختلف به دست آمده، مطالعه حيواني سطوح مختلف به دست آمده به عنوان جايگزين پوستي براي درمان زخم‌هاي تمام ضخامت در موش صحرايي، نوآوري در اين پروژه عمدتا مربوط به استفاده صحيح از مواد مختلف مناسب با هم و طي فرايندهاي پيچيده موقتي بود كه در نهايت نتايج بسيار اميدبخشي را به ارمغان آورد.

كشوري، امكان ضد عفوني كردن، شفاف بودن، چسبندگي مناسب به زخم در طول دوره مورد نياز و برداشت از روي زخم بازسازي شده در موقع مناسب، خواص مكانيكي مناسب، كنترل عفونت، عدم داشتن خاصيت تحريك سيستم ايمني و در نتيجه ايجاد التهاب كمتر در زخم، سمي و مضر نبودن براي سيستم حياتي ، سرعت تخريب زيستي مناسب در مورد مواد زيستي به كار رفته از جايگزين، عدم ايجاد انقباض در مدت بازسازي شده نهايي، تسريع در التيام زخم را از ويژگي‌هاي پوست مصنوعي ابداعي عنوان كرد.

وي گفت: مهمترين مزيت جايگزين‌هاي توليد شده امكان استفاده از آنها در زخم‌هاي تمام ضخامت با انتظار عملكرد طبيعي در مراحل اوليه و ايجاد پوست با شكل طبيعي پس از بازسازي است؛ به گونه‌اي كه تفاوتي را با بافت پوست طبيعي اطراف زخم نشان ندهد. علاوه بر آن، در اين طراحي، امكان تغيير كنترل شده عوامل مختلف فرايند براي توليد نمونه‌اي متنوع به منظور استفاده از آسيبهاي پوستي با خصوصيات متفاوت وجود دارد. در ضمن با توجه به مطالعات انجام شده در آينده مي‌توان از اين جايگزين به عنوان داربست در مهندسي بافت پوست براي توليد پوست مصنوعي بهره برد.

كشوري در پايان از راهنمايي‌هاي دكتر حميد ميرزاده و دكتر پروين منصوري تقدير كرد و ياد شادروان دكتر فريبا اورنگ را به عنوان استاد مشاور طرح گرامي داشت.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان