در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

4107

تشکر کرده: 240 مرتبه
تشکر شده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

بودجه نظامی ایران، کمتر از همهء کشورهاي خاورميانه

توسط Reza6662 » جمعه 12 خرداد 1385 12:30

[size=109]آخرين گزارش «مؤسسه بين‌المللي بررسي‌هاي راهبردي» مستقر در لندن حاكي است: بودجه به گزارش ايرنا، اين مؤسسه موازنه نظامي ‪ ۲۰۰۶‬ بودجه دفاعي ايران در سال ‪ ۲۰۰۵ ‬را شش ميليارد و ‪ ۲۰۰‬ ميليون دلار اعلام كرد كه با توجه به جمعيت ‪ ۶۸‬ميليوني سرانه آن براي هر ايراني فقط ‪ ۹۱‬دلار است.

با اين وجود، بر اساس گزارش ياد شده بودجه ‪ ۲۵ / ۴‬ميليارد دلاري نظامي عربستان سعودي برابر با ‪ ۹۶۲‬دلار به ازاي هر شهروند اين كشور بوده، بودجه دفاعي ‪ ۳ / ۲‬ميليارد دلاري عمان برابر با هزار و هفت دلار به ازاي هر تبعه عماني و بودجه دفاعي ‪ ۲ / ۶۵‬ميليارد دلاري امارات متحده عربي نيز برابر با هزار و ‪ ۳۵‬دلار به ازاي هر شهروند اين كشور است.

همچنين بودجه نظامي كشورهاي كويت و قطر در اين گزارش به ترتيب ‪۴ / ۲۷‬ ميليارد دلار و ‪ ۳ / ۰۲‬ميليارد دلار اعلام شده كه برابر با هزار و ‪ ۸۵۶‬دلار به ازاي هر شهروند كويتي و دو هزار و ‪ ۵۳۸‬دلار به ازاي هر شهروند قطري است.

اين گزارش همچنين بودجه دفاعي ايران را برابر با ‪ ۳ / ۵‬درصد توليد ناخالص ملي توصيف و در عين حال، بودجه نظامي امارات را برابر با ‪۲ / ۲۳‬ درصد از توليد ناخالص ملي اين كشور برآورد كرده است.

بودجه‌هاي نظامي بحرين، قطر، كويت، عربستان سعودي و عمان نيز به ترتيب برابر با:
‪ ۸ / ۴۴  ، ۶ / ۲۴  ، ۶ / ۱۹ ، ۴ / ۱‬و ‪ ۹ / ۶۴‬ درصد از توليد ناخالص ملي اين كشورها برآورد شده است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
بنيانگذار شوراي امنيت ملي اسرائيل در دانشكده فني حولون:

[size=18]بودجه نظامي اسرائيل بيش از كل بودجه نظامي همه كشورهاي منطقه است

خبرگزاري فارس: يكي از مسوولان تحقيقات نظامي اسرائيل اعلام كرد بودجه نظامي اسرائيل با حمايت آمريكا، ‌به بيش از مجموع بودجه نظامي كشورهاي عربي و ايران رسيده است!

به گزارش فارس به نقل از شماره امروز روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، "شموئل گوردون" بينانگذار شوراي امنيت ملي اسرائيل در دانشكده فني "حولون" گفت: «اسرائيل با حمايت آمريكا از سال‌هاي دهه هفتاد تلاش كرده بودجه نظامي خود را بيش همه كشورهاي عربي درگير با خود قرار دهد، اما از آغاز سال 1992 اين فاصله به نفع اسرائيل بيشتر و بيشتر شده است.»
گوردون گفت: «با وجود اينكه مصر و اردن دوست نزديک اسرائيل محسوب شده از دايره كشورهاي درگير با اسرائيل خارج شده و با آن توافقنامه صلح امضا كردند و پس از آن عراق از اين دايره خارج شد و خطرات جنگ تا حد زيادي كاهش يافت، اين روند همچنان ادامه پيدا كرد.»
به گفته وي، در سال 2004 بودجه نظامي اسرائيل 4 / 13 درصد بيش از بودجه كشورهاي همسايه عربي خود (سوريه، مصر، اردن، لبنان و عراق و نيز بودجه توسعه موشك‌هاي دوربرد ايران) شد.
گوردون افزود: «اگر هر يك درصد از اين بودجه را برابر با 617 ميليون دلار بگيريم ميزان برتري بودجه نظامي اسرائيل به همه كشورهاي عربي و موشك‌هاي ايران چيزي برابر با 8 ميليارد دلار مي‌شود!»
بودجه نظامي مستقيم اسرائيل حدود 9 ميليارد دلار است كه مبلغي مشابه از بدهي ‌هايي كه براي اهداف نظامي در نظر گرفته شده و دائما پرداخت مي‌شود، بدان افزوده مي‌شود.
در اسرائيل اعتقاد بر اين است كه كاهش بودجه نظامي اين رژيم و و اختصاص مازاد آن براي اهداف غيرنظامي مانند افزايش هزينه‌هاي بيمه و افزايش فرصت‌هاي شغلي و فارغ التحصيلان ضروري است. بحث بر سر اين امر بيشتر بر مدار حجم مطلوب كاهش مي‌چرخد نه بر سر اصل كاهش.
در حالي كه "امير پرويز" وزير دفاع (ايراني الاصل) اسرائيل خواستار كاهش 480 ميليون دلاري اين بودجه طي چهار سال آينده است، "ايهود اولمرت" نخست‌وزير اين رژيم و "آبراهام هيروشزون" وزير دارايي آن خواستار 800 ميليون دلار كاهش شده‌اند.
شركت‌كنندگان در همايشي كه دانشكده فناوري حولون آن را برگزار كرد به اجماع به اين نتيجه رسيدند كه ارتش اسرائيل مي‌تواند بودجه نظامي خود را تا اين حد يا بيشتر كاهش دهد و اگر تا 13 سال ديگر، همه ساله تنها 1 درصد از بودجه خود بكاهد، بودجه نظامي اسرائيل با بودجه جهان عرب برابر خواهد شد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza6662 تشکر کرده اند:
mohammad area51

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان