پلوتون مظلومترين جرم آسماني

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4417 بار

پلوتون مظلومترين جرم آسماني

پست توسط SadafG » پنج شنبه 6 تیر 1387, 9:49 am


 پلوتون مظلومترين جرم آسماني 

كوتوله اخراجي سيارات منظومه شمسي، سردسته گروه جديدي از اجرام آسماني شد

اتحاديه ‌بين‌المللي نجوم، دسته بندي جديدي را موسوم به «پلوتويدها» براي اجرام آسماني مشابه پلوتون که زماني نهمين سياره منظومه شمسي شناخته مي‌شد، برگزيد. به گزارش ايسنا، در حالي كه تقريبا دو سال از زماني که اين اتحاديه كه مسئوليت نامگذاري هاي نجومي را برعهده دارد، پلوتون را از موقعيت سابق آن به عنوان يک «سياره» به دسته سيارات كوتوله تنزل داد، اتحاديه در نشستي در اسلو نروژ مقرر كرد که اجرام آسماني کوچک و تقريبا کروي که وراي مدار نپتون مي‌گردند از اين پس «پلوتويد» ناميده خواهند شد.

براساس اين تعريف، پلوتوئيد، داراي جرمي است که توانسته به تعادل هيدرواستاتيکي برسد (کروي شکل است) ولي نتوانسته اطراف مدار حرکتي خود را از اجرام ديگر پاکسازي و تميز کند. تاکنون پلوتون و اريس در دسته پلوتوئيد قرار گرفته اند. بدين ترتيب اجرامي که با اين شرايط و دورتر از نپتون، آخرين سياره منظومه شمسي (طبق تعريف سال 2006)، کشف مي‌شوند از اين پس در دسته پلوتوئيد قرار مي گيرند.

تصميم اتحاديه بين‌المللي اخترشناسان (The International Astronomical Union) در نشست عمومي سال 2006 براي تنزل مقام پلوتون از«سياره» به «سياره کوتوله» باعث جنجالي بين المللي در محافل علمي شد. تنزل رتبه پلوتون از آن جهت لازم دانسته شد که فن‌آوري هاي تازه در عالم تلسکوپ ها به تدريج وجود اجرام دور افتاده مشابه پلوتون از نظر اندازه را فاش مي کند. اگر دسته بندي تازه اي خلق نمي شد، اين کشفيات چشم اندازي دردسرآفرين به وجود مي آورد: اينکه کتاب هاي علمي به زودي ممکن بود مجبور به ذکر 50 يا تعداد بيشتري «سياره» در منظومه شمسي شوند. ترس از همين چشم انداز بود که اعضاي اتحاديه را واداشت با يک تصميم تاريخي اجرام منظومه شمسي را دوباره تعريف کنند به طوري که تنها شامل هشت سياره عمده باشد: تير، زهره، زمين، مريخ، مشتري، کيوان، اورانوس و نپتون. آنها رتبه پلوتون را به گروهي که شامل سرس Ceres (يک سيارک asteroid بزرگ) و اريس، شيئي که کمي از پلوتون بزرگتر است و در مداري حتي دورتر از پلوتون مي‌گردد، مي شد تنزل دادند.

کميته آي اِي يو در زمينه نامگذاري اجرام کوچک اکنون تصميم گرفته است که سيارات کوتوله که وراي نپتون مي گردند در دسته بندي "پلوتويد" قرار گيرند. در ميان سيارات کوتوله فقط يک جرم در اين دسته قرار نمي گيرد که سرس نام دارد. سياره کوتوله سرس در مداري بين مريخ و مشتري و در مدار سيارک‌ها قرار دارد. مسوولان انجمن بين المللي نجوم، اعلام کردند به علت استثنا بودن سياره کوتوله سرس، ديگر براي آن مورد خاص دسته جديدي در نظر گرفته نمي شود.

منبع : ایسنا
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”