در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

پلوتون مظلومترين جرم آسماني

توسط SadafG » پنج شنبه 6 تیر 1387 08:49


پلوتون مظلومترين جرم آسماني


كوتوله اخراجي سيارات منظومه شمسي، سردسته گروه جديدي از اجرام آسماني شد

اتحاديه ‌بين‌المللي نجوم، دسته بندي جديدي را موسوم به «پلوتويدها» براي اجرام آسماني مشابه پلوتون که زماني نهمين سياره منظومه شمسي شناخته مي‌شد، برگزيد. به گزارش ايسنا، در حالي كه تقريبا دو سال از زماني که اين اتحاديه كه مسئوليت نامگذاري هاي نجومي را برعهده دارد، پلوتون را از موقعيت سابق آن به عنوان يک «سياره» به دسته سيارات كوتوله تنزل داد، اتحاديه در نشستي در اسلو نروژ مقرر كرد که اجرام آسماني کوچک و تقريبا کروي که وراي مدار نپتون مي‌گردند از اين پس «پلوتويد» ناميده خواهند شد.

براساس اين تعريف، پلوتوئيد، داراي جرمي است که توانسته به تعادل هيدرواستاتيکي برسد (کروي شکل است) ولي نتوانسته اطراف مدار حرکتي خود را از اجرام ديگر پاکسازي و تميز کند. تاکنون پلوتون و اريس در دسته پلوتوئيد قرار گرفته اند. بدين ترتيب اجرامي که با اين شرايط و دورتر از نپتون، آخرين سياره منظومه شمسي (طبق تعريف سال 2006)، کشف مي‌شوند از اين پس در دسته پلوتوئيد قرار مي گيرند.

تصميم اتحاديه بين‌المللي اخترشناسان (The International Astronomical Union) در نشست عمومي سال 2006 براي تنزل مقام پلوتون از«سياره» به «سياره کوتوله» باعث جنجالي بين المللي در محافل علمي شد. تنزل رتبه پلوتون از آن جهت لازم دانسته شد که فن‌آوري هاي تازه در عالم تلسکوپ ها به تدريج وجود اجرام دور افتاده مشابه پلوتون از نظر اندازه را فاش مي کند. اگر دسته بندي تازه اي خلق نمي شد، اين کشفيات چشم اندازي دردسرآفرين به وجود مي آورد: اينکه کتاب هاي علمي به زودي ممکن بود مجبور به ذکر 50 يا تعداد بيشتري «سياره» در منظومه شمسي شوند. ترس از همين چشم انداز بود که اعضاي اتحاديه را واداشت با يک تصميم تاريخي اجرام منظومه شمسي را دوباره تعريف کنند به طوري که تنها شامل هشت سياره عمده باشد: تير، زهره، زمين، مريخ، مشتري، کيوان، اورانوس و نپتون. آنها رتبه پلوتون را به گروهي که شامل سرس Ceres (يک سيارک asteroid بزرگ) و اريس، شيئي که کمي از پلوتون بزرگتر است و در مداري حتي دورتر از پلوتون مي‌گردد، مي شد تنزل دادند.

کميته آي اِي يو در زمينه نامگذاري اجرام کوچک اکنون تصميم گرفته است که سيارات کوتوله که وراي نپتون مي گردند در دسته بندي "پلوتويد" قرار گيرند. در ميان سيارات کوتوله فقط يک جرم در اين دسته قرار نمي گيرد که سرس نام دارد. سياره کوتوله سرس در مداري بين مريخ و مشتري و در مدار سيارک‌ها قرار دارد. مسوولان انجمن بين المللي نجوم، اعلام کردند به علت استثنا بودن سياره کوتوله سرس، ديگر براي آن مورد خاص دسته جديدي در نظر گرفته نمي شود.

منبع : ایسنا
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان