در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2646

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

دستيابي ايران به فناوري تشخيص هويت از روي چشم

توسط Shahbaz » سه شنبه 22 مرداد 1387 17:33

محققان ايراني موفق به طراحي نرم‌افزار تشخيص هويت از روي عنبيه چشم شدند.
  

محققان ايراني پس از 19 ماه تلاش بدون وقفه به فناوري فوق پيشرفته و انحصاري و تحت تحريم تشخيص هويت از روي چشم دست يافته است.

اين فناوري فوق پيشرفته هم اكنون در ليست موارد تحريم عليه كشورمان قرار گرفته و حتي نرم‌افزارهاي اجرايي آن نيز به ايران فروخته نمي‌شود.
كد منبع اين فناوري تقريباً از 30 سال پيش تاكنون در انحصار يك شركت آمريكايي بوده و حتي شركت‌هاي بزرگ چون اوكي و پاناسونيك و ال‌جي نيز به اين كد‌منبع‌ها دسترسي نداشته و تنها خريدار محصولات اين شركت آمريكايي هستند.


بعنبيه به اندازه‌اي منحصر به فرد است كه هيچ عنبيه هيچ دو انساني حتي در دوقلوها، يكسان نيستند. در واقع در فرايند شناسايي عنبيه و تبديل آن به كد رياضي، امكان توليد دو كد مشابه حدود 1/0 به توان 78 است. اين در حالي است كه جمعيت زمين چيزي حدود 10 به توان 10 است.

در خود عنبيه به تنهايي بيش از 400 مشخصه قابل تفكيك يا درجه آزادي وجود دارد كه مي‌توانند به كد تبديل شده و براي شناسايي فرد مورد استفاده قرار گيرند. علي‌رغم اين كه حدود 260 عدد از آن‌ها در يك فرايند شناسايي عنبيه ثبت مي‌شوند؛ نظر به همين مشخصه‌هاي منحصر به فرد،
عنبيه در مقايسه با اثر انگشت، 6 برابر مؤلفه‌هاي مجزاي قابل شناسايي را داراست. شناسايي عنبيه يك روش تشخيص هويت بسيار قوي است چرا كه عنبيه در طول زندگي هر فرد بدون تغيير باقي مي‌ماند و امكان خدشه يا صدمه‌ به آن بسيار پائين است.
شناسايي عنبيه واقعي را مي‌توان به 4 مرحله اصلي تقسيم كرد. اول، شخص در مقابل سامانه شناسايي عنبيه؛ معمولاً در فاصله بين 30 تا 90 سانتي‌متري، قرار گرفته و يك دوربين با عدسي گسترش موقعيت چشم‌ها را محاسبه مي‌كند. دوربين دومي روي هركدام از چشم‌ها زوم كرده و يك تصوير سياه و سفيد مي‌گيرد. پس از آن‌كه سامانه شناسايي، عنبيه را در كانون خود داشت، يك شبكه دايروي را روي تصوير عنبيه ترسيم و نواحي تيره و روشن را مشخص مي‌كند. هدف از اين كار آنست كه سيستم شناسايي بتواند الگوي داخل عنبيه را شناسايي و نقاط داخل الگو را به طرحي از چشم تبديل كند. در نهايت، تصوير ثبت‌شده با الگوي مرجع از پيش ذخيره ‌شده‌اي در بانك اطلاعاتي تطبيق داده مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، مدت زماني‌كه يك سيستم صرف شناسايي عنبيه شما مي‌كند حدود 2 ثانيه است. يك كد الگوي عنبيه شامل 256 تا 512 بايت اطلاعات بسته به فناوري توليد آن است. اين الگوي كوچك امكان شناسايي فوري را بهمراه مزيت بزرگي در جست‌وجوي بانك اطلاعاتي و آرشيوها، فراهم مي‌آورد. در نتيجه اين ردپاي الكترونيكي كوچك، بيش از 100 هزار ركورد در يك ثانيه بوسيله يك كامپيوتر شخصي استاندارد، قابل جست‌وجو است. علاوه بر اين‌كه نرخ خطا كم‌تر از يك بر 100 هزار است.

فارس

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان