8 توصیه برای پرهیز از بانکداری قرض الحسنه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4175 بار
تماس:

8 توصیه برای پرهیز از بانکداری قرض الحسنه

پست توسط ganjineh » سه شنبه 12 شهریور 1387, 5:19 pm

در برهه ای که برغم محدودیت ها و مقاومت نهادهای دولتی ، تکنیک های نوین بانکداری مدرن در فضای سرد رقابتی لیکن بآرامی ، شیوه های سنتی را از دورخارج ساخته و زمینه ساز سیستم پولی شناور بر مبنای عرضه و تقاضای پول و نرخ آزاد بهره می گردند، بازگشت به قرض الحسنه در مقیاسی وسیع و اثر گذار بیشتر قابل تحلیل می باشد و ذیلا به برخی از آنها پرداخته می شود.

۱- قرض الحسنه عقد پسندیده ایست که در هر کوی و برزن - ایل و طایفه - خانه و مدرسه - صندوق و موسسه فعالیت داشته و کلیه آحاد جامعه از برکات آن بهره مندند.

۲- قرض الحسنه یکی از ابزار های بانکداری بدون ربا می باشد که در کنار سایر خدمات بانکی و بشکل مکمل زنجیره ای پول ، در فعالیتهای اقتصادی بانکی ، جایگاه موثر و تعریف شده دارد.

۳- از آنجاییکه منابع قرض الحسنه در حکم سپرده های ارزان بانکی قلمداد شده و صرفا بر مبنای اجر معنوی و رضایت مشتری اندوخته می گردد، هر نوع جابجایی آن بدون رضایت دارنده قرض الحسنه ، از حیث قانونی و شرعی دچار ایراد و اشکال می باشد.

۴- ابزار، مدل و شیوه های نوین بانکداری بر مبنای کیفیت برتر و با استفاده از تمام امکانات سیستم پولی ، شتاب می گیرد، حال آنکه تفکیک و جدایی منابع قرض الحسنه از بانکهای دولتی ،از حیث کمی و کیفی موجودیت این بانکها را دچار خدشه می سازد.

۵- با توجه به عدم افزایش سرمایه جدید توسط بانکهای دولتی طی سالیان متمادی گذشته ، خروج منابع قرض الحسنه که تاکنون بالغ بر ۱۵۵ هزار میلیارد میباشد،عملا اینگونه بانکها را با سکته مغزی مواجهه می سازد.

۶- اصولا بجهت حمایت از رشد صنایع و تولید داخلی ، توان اقتصادی یک واحد بایستی بر مبنای قیمت تمام شده واقعی و ایجاد فضای رقابتی با محصولات مشابه وارداتی سنجش گردد،لذا هر گونه استفاده از منابع ارزان بمنظور حمایت از صنعت موجب بیماریهایی از قبیل افزایش تقاضا برای کالای ساخت داخل و به تبع آن افزایش سطح دستمزدهای پولی و در نتیجه افزایش هزینه نیروی کار و آخرالامر نیز افزایش قیمت کالا و تورم خزنده را بدنبال خواهد داشت. بنابراین استفاده از منابع قرض الحسنه که هزینه مبادله بالایی نیز دارد نتیجه معکوس خواهد داد.

۷- با قدری تامل در موجویت صندوقهای قرض الحسنه می توان دریافت که اینگونه صندوقها که در حدود ۲۰ درصد نقدینگی را نیزیدک می کشند ، در تلاش برای انسجام و تبدیل به موسسات مالی و اعتباری بوده و بسیاری از موسسات اعتباری نیز در پی کسب مجوز بانک خصوصی میباشند. نتیجتا اینکه در یک سیستم پولی متشکل و پویا ، کلیه نهادهای پولی بدنبال اهداف اقتصادی بلند مدت به حیات خود ادامه می دهند.

۸- در سیستم بانکداری بدون ربا(اسلامی) در کلیه عقود با بازده ثابت و بازده متغیر ،بانک ابتدا بعنوان خریدار کالا و خدمات و سپس فروشنده، اقدام به اعطای تسهیلات می نماید، حال آنکه در قرض الحسنه بانک بعنوان وام دهنده ، مستقیما اقدام به پرداخت وجه به متقاضی مینماید، بنا براین گسترش بانکداری قرض الحسنه بمثابه تزریق مستقیم نقدینگی به جامعه می باشد.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”