در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

مدار محافظ موتور هاي الکتريکي کوچک

توسط SAMAN » چهارشنبه 13 شهریور 1387 23:36

مدار محافظ دریل برقی در برابر اضافه باردر این مدار اکترونیکی میتوان به این صورت استفاده کرد که اگر چنانچه هنگام کار با دریل های برقی (دی سی) یا در واقع هر موتور برقی اگر احیانا در جسمی گیر کرد و یا به هر علتی موتور از حرکت ایستاد این مدار کاربرد دارد. چون همانطور که میدانید موتور ها در برابر اضافه بار تحمل ندارند و سیم پیچ های آنها خواهد سوخت.اما با کمک این مدار  در لحظه اتصال مدار موتور را خاموش میکند تا زمانی که به رفع نقص اقدام شود بعد از رفع نقص میتوان با زدن کلید مجددا موتور را روشن کرد.

شرح عملکرد مدار:
مدار ما به این صورت عمل میکند که در حالت عادی جریان AC توسط چهار دیود یکسو شده و برق به سر موتور میرسد.از طرف دیگر جریان مثبت با عبور از مقاومت R3 و R4 و عبور از مقاومت R5 و دیود D1 گیت اس سی آر را تحریک میکند و در نتیجه موتور روشن خواهد شد.
مدار و موتور روال عادی کار خود را پیش میبرند اما زمانی که موتور مته ما در فیبر مسی گیر کند جریاتن بیشتری نسبت به حالت عادی از موتور عبور میکند و همین کافیست که عبور این جریان از پتانسیومتر P1 و R2 بیس ترانزیستور  T1 را تحریک کند. آن وقت اس سی آر شماره 2 روشن شده و مسیر جریان SCR1  را از طریق R3,R4 میبند و در نتیجه خاموش میشود.

این مدار مخصوص موتور هایی است که باهاشون فیبر های مسی را سوراخ میکنیم. البته کاربرد های دیگری هم دارد.

یک نکته قابل توجه:
با توجه به علم الکترونیک و گستردگی آن و عدم تسلط کامل بر روی همه جوانب مداری ممکن است که در بعضی مواقع سوالات و نکاتی پیش بیایید که شاید قادر به پاسخ گویی نباشم اما معدود افرادی هستند که تسلط کامل و بدون نقص در الکترونیک دارند البته چنین افرادی دارای مدرک تحصیلی دکترا یا شاگردان بسیار ممتاز کارشناسی ارشد و هستند که البته در ضمینه عملی هم کار وفعالیت کرده اند!
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

cron