نامرئی شدن ناقص

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 6
تاریخ عضویت: سه شنبه 24 اردیبهشت 1387, 12:52 am
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

نامرئی شدن ناقص

پست توسط pszine » شنبه 16 شهریور 1387, 11:33 am

دانشمندان چینی شرح می دهند چگونه اجسام نامرئی را میتوان اشکار ساخت.

بر اساس جدیدترین مقاله در نشریه Optics Express، برخی مواد در نزدیکی پوشش نامرئی، خود موجب دیده شدن دوباره این اجسام می شود.
هوانگ یانگ چن از دانشگاه شانگهای جیائو تانگ چین می گوید: "پوشش نامرئی یک مسئله بسیار مهم است، زیرا نامرئی شدن در محیط های جنگی به نجات جان افراد کمک می کند". او و همکارانش تئوری به نام "ضد پوشش " را پیشنهاد کرده اند که به صورت ناقص تاثیرات پوشش نامرئی که خود مشکلاتی بزرگ تولید می کند را خنثی میکند.

اگر این موضوع شبیه به فیلمهای جادویی به نظر می رسد، اصلا تصادفی نیست. ازسال 1933 در فیلمهای کلاسیکی همچون "مرد نامرئی" تا جدیدترین فیلمها مانند "هری پاتر"، وسایلی که نامرئی شدن را بوجود می اوردند جزئی از فیلمهای فانتزی بوده اند. در سالهای اخیر دانشمندان از نوعی "متا" ماده استفاده میکنند که این مواد قابلیت هایی از خود نشان داده اند که روشن میکند فیلمهای فانتزی هالیوود بلاخره یک روز می توانند به واقعیت تبدیل شوند.
این مواد به علت روشی که نور را جذب می کنند، تاثیرات نامرئی کننده دارند. تمام مواد نوری را که به انها می تابد را پراکنده، جذب و بازتاب می کنند، و یا پرتو نور را تغییر جهت می دهند. مواد مختلف و پوششهای مختلف با نور تراکنش های متفاوتی می کنند و موجب میشوند تا ما رنگها را ببینیم. پوششهای تبدیل واسط مواد مخصوصی هستند که میتوانند نور را انقدر منحرف سازند تا نور کاملا از اطراف شی مورد نظر عبور کند. در سال 2006 دانشمندان در دانشگاه دوک نشان دادند در ازمایشگاه زمانی که با میکروویو ها اشیائی که از متا ماده ساخته شده را تحت نظر بگیریم میبینیم این اجسام به صورت ناقص نامرئی شده اند.

به نظر جالب می اید؟ خیلی شتاب نکنید. این نامرئی شدنی که در ازمایشگاه بدست امده محدودهای بسیاری دارد. تنها بر روی یک نوار نازک طول موجهای نور عمل می کند. چن می گوید: تاکنون کسی موفق نشده شئ نامرئی تولید کند که در یک طول موج گسترده نور که چشمان انسان می تواند انها را ببیند تولید کند، برای انجام اینکار رقابت شدیدی وجود دارد.

حتی یک مشکل بزرگتر برای هر کس که ارزو داشته روزی در اجتماع پنهان شود این است که نامرئی شدن توسط مواد تبدیل مشکلات خاص خود را هم دارد. با یک پوشش کامل نامرئی که اجازه عبورهیچ نوری را نمی دهد، فرد نامرئی نیز نخواهد توانست محیط خارج از پوشش را ببیند. به عبارت دیگر افراد نامرئی نابینا هم خواهد بود.
در حال حاضر، چن و همکارانش به دنبال راه جدیدی هستند تا تاتیرات نامرئی پوشش نامرئی را به صورت نیمه خنثی می کند. "ضد پوشش" انها ماده ای خواهد بود که خصوصیات نوری ان کاملا مطابق با پوششهای نامرئی باشد. (به اصطلاح تکنیکی، ضد پوشش تاثیرات نا همسانگرد منفی شاخص مواد که مقاومت ظاهری ان مطابق با شاخص مثبت شکست پوشش های نامرئی می شود را دارد.)

در حالی که پوشش نامرئی خواهد توانست نور را به دور جسم خم نماید، هر منطقه ای که با ضد پوشش تماس دارد مقداری نور را به عقب خواهد راند که باعث مرئی شدن ان منطقه شود. این موضوع موجب میشود یک کاووش گر نامرئی بتواند بیرون را با پرس یک لایه مواد ضد پوشش به پوشش نامرئی خود، محیط خارج را مشاهده کند.

چن، که این تحقیقات را با همکارانش در دانشگاه شانگهای جیائو تانگ و دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنک هدایت کرده است میگوید: "با ضد پوشش، پاتر اگر بخواهد میتواند بیرون را هم ببیند".


مترجم: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

منبع خبر: PHYSORG.com

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”