در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

روش‌های مصرف مواد مخدر را از مجموعه‌های رمضانی بیاموزید!

توسط Leila » سه شنبه 19 شهریور 1387 01:04

مجموعه‌های تلویزیونی ماه رمضان امسال در حرکتی دور از عرف رایج رسانه ملی انواع و اقسام مواد مخدر را در مقابل دیدگان حیرتزده مخاطبان نمایش و نحوه استفاده از آنها را سخاوتمندانه آموزش می‌دهند.  
به گزارش مهر، آثار مناسبتی ماه رمضان سیما در سال‌های اخیر به مجموعه‌هایی پربینننده و به عرصه‌ای برای رقابت شبکه‌ها تبدیل شده‌اند. اما در مجموعه های ماه رمضان امسال نکته‌هایی دیده می‌شود که خبر از تغییر خطوط قرمز دارد. گرچه این تغییر نه تنها امیدوارکننده نیست، بلکه نشاندهنده متزلزل بودن قواعد و ممیزی‌ها در سازمان بزرگ صدا و سیما است.

سال‌های گذشته در یک جریان مستمر و طراحی شده پدیده چندهمسری و ازدواج موقت به یکی از عناصر تکراری مجموعه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی تبدیل و با وجود انتقادهایی که به حمایت آشکار رسانه ملی از این پدیده شد، در اغلب مجموعه‌ها و فیلم‌ها خانواده‌های ایرانی درگیر این معضل بودند.

این ماجرا تا آنجا ادامه یافت که قبح مسئله کمرنگ شد و دیگر دیدن مردهای دوزنه یا مردانی که به همسرشان خیانت می‌کنند در رسانه ملی به یک عادت تبدیل شد. به نظر می‌رسد جریانی تازه در تلویزیون شکل گرفته و قصد دارد در میان بهت و حیرت مخاطب معضل اعتیاد را هم مثل پدیده چندهمسری به موضوعی پیش پا افتاده تبدیل کند.

در مجموعه‌های امسال حضور معتادها پررنگتر از قبل شده و پای آنها حتی به مجموعه "روز حسرت" هم کشیده شده که ادعای ماورایی بودن دارد. اگر شوخی با تیپ معتاد در "بزنگاه" و "مامور بدرقه" به نوعی پذیرفتنی باشد در "روز حسرت" با رویکرد خاص به مسائل معنوی اشاره مستقیم به اعتیاد و نمایش تمایل شخصیت فریده به مصرف مواد مخدر سئوال‌برانگیز است.

در این سال‌ها تلویزیون قواعدی عجیب داشته که مدام تغییر کرده و هیچ مدیری خود را موظف ندانسته درباره این سیاست‌های یک بام و دو هوا توضیح بدهد. اگر قرار است خطوط قرمز و حساسیت‌ها کمرنگ شود باید این قاعده شامل همه مجموعه‌ها و فیلم‌ها باشد اما عملا این اتفاق نمی‌افتد و فقط گروهی خاص از این موهبت (اگر بشود نامش را موهبت گذاشت) بهره می‌برند.

هر چه اشاره‌ها، انتقادها و کنایه‌ها پررنگتر و عمیق‌تر بشود، تیغ ممیزی تیزتر می‌شود. به یاد بیاوریم حاشیه‌هایی را که پخش مجموعه "ساعت شنی" به وجود آورد. این مجموعه تصویری از جامعه و بحران‌های اخلاقی آن پیش چشم مخاطب قرار می‌داد که تاثیرگذار و گاه تکاندهنده بود اما سازمان تاب نیاورد و مجموعه را ممیزی کرد.

فیلم‌های سینمایی زیادی در پخش تلویزیونی به این بهانه که با مقررات سیما همخوانی ندارند جرح و تعدیل می‌شوند و دامن این تغییر گاهی فیلمی معناگرا مثل "خیلی دور، خیلی نزدیک" را هم گرفته است. با این شرایط طبیعی است به این جریان تازه که می‌خواهد اعتیاد را به یک ماجرای مفرح و بامزه تبدیل کند مشکوک باشیم.

در "بزنگاه" روی موضوع اعتیاد نادر (رضا عطاران) تاکید می‌شود و در هر قسمت شاهد تلاش او برای تهیه و مصرف مواد هستیم. همه می‌دانند او معتاد است، مرتب در این باره صحبت می‌کنند و هیچ چیز مانع پرداختن به این ماجرا نمی‌شود. نادر حتی پای دختر خردسالش را هم به ماجرا باز و مواد را در لباس او پنهان می‌کند.

با دیدن این سکانس‌ها و تاکید بر جزئیات شیوه‌های مختلف مصرف انواع مواد مخدر نمی‌توان از کمرنگ شدن خطوط قرمز سیما خوشحال شد. آیا این میزان توجه به جزئیات در مورد اعتیاد، کارکرد داستانی یا زیبایی‌شناسانه در مجموعه دارد یا سیاستی است تا حساسیت مخاطب را نسبت به معضل اجتماعی حاد اعتیاد کمرنگ کند؟

این ماجرا به شکلی دیگر در "مامور بدرقه" و "روز حسرت" تکرار می‌شود و گویی نمی‌توان سراغ قصه‌ای رفت که معتادها در آن حضور نداشته باشند. کارگردان‌های این مجموعه‌ها اشاره‌های غیرمستقیم و گذرا را به اعتیاد کافی نمی‌دانند و به این ضعف شخصیت‌ها اشاره‌هایی پررنگ دارند.

سکانس خرید مواد مخدر در "روز حسرت" کاملا گویا است، اما کارگردان در فصلی دیگر این فرصت را به شخصیت‌ها می‌دهد تا مفصل درباره این موضوع و اعتیاد فریده (مهراوه شریفی‌نیا) صحبت کنند. تمایل این شخصیت برای مصرف هم با نشان دادن مواد و تاکید روی نوع آن و شیوه مصرف همراه است که واقعا ضروری نیست.

مجموعه‌های ماه رمضان در حالی به ترویج اعتیاد می‌پردازند که مطمئنا در رسانه ملی فیلم سینمایی "خون‌بازی" به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد و محسن عبدالوهاب با وجود تحسین شدن در محافل داخلی و خارجی نمی‌تواند فرصت نمایش به شکل کامل پیدا کند. در حالی که این فیلم یک اثر اجتماعی با کارکرد قوی آموزشی است.

مستند خوش‌ساخت و جذاب "سرخ" کیوان علیمحمدی و امید بنکدار با موضوع ایدز با وجود همه امتیازها از شبکه چهار پخش می‌شود تا کمتر بیننده داشته باشد، اما مخاطب میلیونی مجموعه‌های رمضان 30 شب با هر سن و قشر باید در معرض جریانی باشد که به نظر می‌رسد قرار است تصویر تکاندهنده و تلخ اعتیاد را از مقابل دیدگانمان محو کند و این غم‌انگیز است...

کودک، نوجوان، میانسال، پیر، زن، مرد و همه و همه در شب‌های معنوی ماه رمضان امسال به تماشای روش‌های نوین و سنتی مصرف مواد مخدر می‌نشینند و ناخودآگاه به آن می‌خندند .


ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

45

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 21 شهریور 1385 08:21

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 51 مرتبه در 10 پست

توسط DARYOSH » سه شنبه 19 شهریور 1387 08:33

به نظر من اين موضوعي که شما انتخاب کرده ايد به نوعي صورت مسئله را پاک کردن مي باشد .
فقط کافي است پابيرون بگذاريد و ببينيد چه خبر است برخلاف آن چه تبليغ مي شود که دمار از معتاد و مواد فروش و قاچاقچي در آورديم چگونه مواد رو بين جوانان ما پخش و توزيع مي کنندو ....
ويا چندهمسري و ضيغه که شما به آن اشاره کرديد مگر در جامعه ما وجود ندارد مگر نه اينکه قوانيني که در صحن مجلس به زودي مورد بررسي قرار ميگيرد اين چند همسري و ...  رو يک شکل قانوني به اون مي دهند...
هنر بايد منعکس کنند بيماري هاي جامعه باشد ولي اين بيماري خيلي به نظر زشت باشد .... :-o
گدایان بهر روزی طفل خود را کور می خواهند

طبیبان جملگی خلق را رنجور می خواهند

تمام مرده شویان راضیند برمردن مردم

بنازم مطربان را خلق را مسرور می خواهند

Major II

Major IIno avatar
پست ها

178

تشکر کرده: 84 مرتبه
تشکر شده: 76 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 24 بهمن 1386 20:04

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 88 پست

توسط kaveh606 » سه شنبه 19 شهریور 1387 11:16

از کي تا حالا  چند همسري و صيغه بيماري شده؟ :-(  :x

نميدونم چرا تو سريال هاي تلوزيوني چند سال اخير اينقدر به مساله صيغه حمله ميشه البته کارگردان ونويسنده هاش افراد معلوم الحالي مثل افخمي هستند که فيلمي نيز با همين مضمون ساخته بود (شوکران) البته که صيغه خيلي بهتر از زنا هست

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1194

تشکر کرده: 176 مرتبه
تشکر شده: 349 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 17 آذر 1385 12:26

محل سکونت

يه گوشه كنار شيراز

آرشيو سپاس: 2518 مرتبه در 587 پست

توسط esijoon » سه شنبه 19 شهریور 1387 11:23

چرا همه طرف بد قضیه رو میبینند.دوستان اگه توجه داشته باشد میبینید که مثلا در سریال بزنگاه حتی به مسئله اعتیاد حمله هم شده است.همین  بهانه برادر بزرگه برای ندادن ارث برادر کوچیکه اعتیاد اون هست.چرا همیشه بعضیا اینقدر منفی نگرند و نیمه خالی لیوان رو نگاه میکنند و ملاک میگیرند. :-P

ما از الست طایفه ای سینه خسته ایم...........ما بچه های مادر پهلو شکسته ایم
امروز اگر که سینه و زنجیر می زنیم..............فردا به عشق مهدیه فاطمه شمشیر می زنیم
از ما بترس،طایفه ای پر اراده ایم...................ما مثل کوه پشت علی ایستاده ایم
از ما بترس، شیعه ی سرسخت حیدریم..........جان برکفان جبهه ی فتوای رهبریم

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2294

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 29 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385 13:56

محل سکونت

_*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_ _

آرشيو سپاس: 1176 مرتبه در 362 پست

توسط Ma3ouD » سه شنبه 19 شهریور 1387 13:49

kaveh606 نوشته است:از کي تا حالا  چند همسري و صيغه بيماري شده؟ :-(  :x

نميدونم چرا تو سريال هاي تلوزيوني چند سال اخير اينقدر به مساله صيغه حمله ميشه البته کارگردان ونويسنده هاش افراد معلوم الحالي مثل افخمي هستند که فيلمي نيز با همين مضمون ساخته بود (شوکران) البته که صيغه خيلي بهتر از زنا هست

به نظر من که یک بیماری هست.
اینجا جنگل نیست که هر فصل با یک ماده جفت گیری بشه!!!!!!

Major II

Major IIno avatar
پست ها

178

تشکر کرده: 84 مرتبه
تشکر شده: 76 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 24 بهمن 1386 20:04

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 88 پست

توسط kaveh606 » سه شنبه 19 شهریور 1387 14:19

به نظر من که یک بیماری هست.
اینجا جنگل نیست که هر فصل با یک ماده جفت گیری بشه!!!!!!

دوست عزيز هر روز چطور !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Major II

Major IIno avatar
پست ها

178

تشکر کرده: 84 مرتبه
تشکر شده: 76 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 24 بهمن 1386 20:04

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 88 پست

توسط kaveh606 » سه شنبه 19 شهریور 1387 18:34

با عرض سلام خدمت تمام دوستان وکارشناسان و فقهاي گرانقدر

اين تايپک جاي بحث اين موضوع نبود ولي حالا بحث بوجود اومد

مسئله متعه يا ازدواج موقت در زمان پيامبر رايج بود و ايه 24 سوره نسا درباره ازدواج موقت نازل شده است ( تفسير رازي- تفسير طبري و غيره) ومتاسفانه با بدعت بدي که در زمان خليفه دوم گذاشته شد ازدواج موقت حرام اعلام شد  که با اين کار باعث به وجود امدن فساد وفحشا بين مسلمين تا به امروز گرديد و متاسفانه امروز افرادي که خود غرق در فسادند و با نيات و مقاصد خاص و بعضا روشنفکر ماب به مخالفت با اين سنت رسول خدا مي پردازند .  

امروز در غرب هم مباحثي درباره جلوگيري از فساد با توجه به افزايش سن ازد واج  به وجود امده است که شايد بتوان مهمترين گفته درباره اين موضوع را به برتراند راسل نسبت داد که در کتاب اميد هاي نو در دنياي معاصر به لزوم نوعي ازدواج که در ان جوانان بدون کشيدن بار زندگي از مفاسد گوناگون و روابط نامشروع در امانند مي پردازد .

ودر بحث چند همسري هم قران آن را به شرط رعايت عدالت مجاز دانسته

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

توسط Leila » چهارشنبه 20 شهریور 1387 01:34

اعتیاد در مجموعه‌های تلویزیونی نباید امری عادی معرفی شود

یک حقوقدان، جرم‌شناس و استاد دانشگاه معتقد است نباید بلای خانمانسوز اعتیاد موضوعی طبیعی در مجموعه‌های تلویزیون تصویر شود.
علی نجفی توانا درباره تاثیر مجموعه‌های ماه رمضان در ترویج اعتیاد در جامعه به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه پدیده اعتیاد به حدی شایع شده که به صورت امر طبیعی و عادی در تمام ابعاد زندگی جامعه خودنمایی می‌کند. فیلم و سریال نیز به عنوان ابزاری برای بازتاب مسائل و مشکلات اجتماع نمی تواند بی‌توجه به این پدیده‌ها باشد. بنابراین به تصویر کشیدن اعتیاد در تلویزیونی طبیعی است.

وی ادامه داد: طبیعتاً این نوع تصاویر و صحنه‌ها با توجه به استعداد بزه‌دیدگی بلقوه یا بالفعل مخاطبان یا استعداد بازدارندگی اثرات متفاوت خواهد داشت. برای برخی خانواده‌ها هشدار تلقی می‌شود تا رفتار فرزندان و اعضای خانواده خود را مورد مراقبت قرار دهند و برای برخی دیگر می‌تواند جنبه بدآموزی اعتیاد یا بزهکاری به همراه داشته باشد.

دکتر نجفی با اشاره به دیدگاه تاثیر رسانه در علم افزود: در مکاتب علمی درباره این نوع اثر رسانه‌ها دو دیدگاه وجود دارد، برخی معتقدند صحنه‌های خشن، اعتیاد و... انرژی منفی را دفع و تعادل در رفتار ایجاد می‌کند. از سوی دیگر آموزه‌های مجرمانه به بزهکاران بالقوه دارای اثر منفی است. بنابراین چنین تصاویری بر اساس شرایط اجتماعی گاه تاثیر مثبت دارند و گاه منفی.

این استاد دانشگاه در مورد شوخی‌هایی که با اعتیاد در مجموعه‌های ماه رمضان می‌شود گفت: از این قواعد کلی و علمی که بگذریم، نحوه و چگونگی پردازش در انتقال پیام نقشی موثر خواهد داشت. در برخی مجموعه‌ها از جمله "بزنگاه" به دلیل بی‌توجهی نویسنده به تاثیر منفی پدیده شوم اعتیاد، این رفتار ضدارزش مانند امری طبیعی منعکس می‌شود.

دکتر نجفی در پایان گفت: این تصاویر قبح اعتیاد را از بین می‌برد. افرادی که اینگونه آثار را ممیزی می‌کنند باید نویسنده را نسبت به نتیجه عملش آگاه کنند. تصویر کردن انسان معتاد به گونه‌ای که نه خود فرد نه اطرافیان مشکلی در عمل او نمی‌بینند مطمئناً تاثیر منفی در جامعه در پی خواهد داشت.


خبرگزاري مهر
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان