در این بخش می توانید آموزش و مقالات رباتیک مطالعه بفرمایید
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 73 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

آموزش ساخت ربات دنبال کننده ی خط با 5 سنسور

توسط robotic » دوشنبه 1 مهر 1387 18:10

آموزش ساخت ربات دنبال کننده ی خط با 5 سنسور و با استفاده از گیت

اين ربات 5 سنسور دارد كه 4 تا از آنها براي تشخيص مسير حركت است و ديگري براي فرمان شتاب است . ربات تشخيص دهنده فرمان شتاب به اينگونه است كه اگر سنسور آن خط سياه را تشخيص داد اين نشان دهنده آن است كه مسير هنوز امتداد دارد و ولتاژ كاري موتورها در درايور 9 ولت ميشود و اين باعث سريعتر چرخيدن موتورها مي شود اما اگر خط سفيد را تشخيص داد يعني مسير در 150 ميلي متر بعدي از مسير مستقيم منحرف مي شود و در اين حالت ولتاژ 5 ولت به درايور داده مي شود و اين باعث كند ترچرخيدن موتورها مي شود . و اين طور است كه مدار در مسير مستقيم شتاب مي گيرد و در پيچ ها آهسته مي چرخد .
جهت تعادل بهتر ربات در مسير و هنگام چرخش از سيستم دور معكوس استفاده شده است . كه اين يك مزيت فوق العاده نسبت به رباتها ي مشابه است . اگر رباتي از اين سيستم استفاده نكند محال است پيچهايي با زاويه ي كمتر از 90 درجه را بپيمايد در حالي كه اين ربات مي تواند پيچهاي بسيار تند را بدون مشكل رد كند .
همچنين اين ربات به گونه اي طراحي شده كه مي تواند مسير هايي را بپيمايد كه بريدگي دارند و حتي مسيرهايي كه در طول مسير ضخامت خط به هر مقدار تغيير كند .
و آخرين و مهمترين ويژگي هم اين است كه اين ربات نسبت به كارايي اش ساده ترين مدار را دارد . و قطعات به كار رفته درمدار ربات به وفور يافت مي شوند و ارزان قيمت هستند .

برای دیدن نقشه بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://aycu11.webshots.com/image/10130/ ... 522_rs.jpg
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان