آموزش ساخت ربات دنبال کننده ی خط با 5 سنسور

در این بخش می توانید آموزش و مقالات رباتیک مطالعه بفرمایید

مدیران انجمن: sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 522
تاریخ عضویت: سه شنبه 7 فروردین 1386, 9:36 am
محل اقامت: ایران
سپاس‌های ارسالی: 11 بار
سپاس‌های دریافتی: 763 بار
تماس:

آموزش ساخت ربات دنبال کننده ی خط با 5 سنسور

پست توسط robotic » دو شنبه 1 مهر 1387, 6:10 pm

[align=right]آموزش ساخت ربات دنبال کننده ی خط با 5 سنسور و با استفاده از گیت

اين ربات 5 سنسور دارد كه 4 تا از آنها براي تشخيص مسير حركت است و ديگري براي فرمان شتاب است . ربات تشخيص دهنده فرمان شتاب به اينگونه است كه اگر سنسور آن خط سياه را تشخيص داد اين نشان دهنده آن است كه مسير هنوز امتداد دارد و ولتاژ كاري موتورها در درايور 9 ولت ميشود و اين باعث سريعتر چرخيدن موتورها مي شود اما اگر خط سفيد را تشخيص داد يعني مسير در 150 ميلي متر بعدي از مسير مستقيم منحرف مي شود و در اين حالت ولتاژ 5 ولت به درايور داده مي شود و اين باعث كند ترچرخيدن موتورها مي شود . و اين طور است كه مدار در مسير مستقيم شتاب مي گيرد و در پيچ ها آهسته مي چرخد .
جهت تعادل بهتر ربات در مسير و هنگام چرخش از سيستم دور معكوس استفاده شده است . كه اين يك مزيت فوق العاده نسبت به رباتها ي مشابه است . اگر رباتي از اين سيستم استفاده نكند محال است پيچهايي با زاويه ي كمتر از 90 درجه را بپيمايد در حالي كه اين ربات مي تواند پيچهاي بسيار تند را بدون مشكل رد كند .
همچنين اين ربات به گونه اي طراحي شده كه مي تواند مسير هايي را بپيمايد كه بريدگي دارند و حتي مسيرهايي كه در طول مسير ضخامت خط به هر مقدار تغيير كند .
و آخرين و مهمترين ويژگي هم اين است كه اين ربات نسبت به كارايي اش ساده ترين مدار را دارد . و قطعات به كار رفته درمدار ربات به وفور يافت مي شوند و ارزان قيمت هستند .

برای دیدن نقشه بر روی لینک زیر کلیک کنید

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

ارسال پست

بازگشت به “آموزش و مقالات رباتیک”