در این بخش می توانید در رابطه با اخبار و مصاحبه ها در رباتیک به بحث وگفتگو بپردازید
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

ازدواج انسان با ربات در اروپا !

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 17:22

ازدواج انسان با ربات در اروپا !

تلاش "مارتین" برای ازدواج با یک ربات به شکست انجامید زیرا دادگاه بلژیک ازدواج انسان با ربات را مخالف قانون این کشور دانست.
به گزارش شیعه آنلاین، "مارتین" در این باره می گوید: من پیشتر با زنی ازدواج کرده بودم و دارای یک بچه بودم اما دیگر از زندگی کردن با زنان خسته و از وی جدا شدم. اکنون برای درآمدن از تنهایی قصد دارم با یک ربات ازدواج کنم اما آنان (مقامات دادگاه) به من این اجازه را نمی دهند.
این درحالیست که از سوی دیگر زنی در هلند به نام "بامیلا" اعلام کرد که به دلیل اینکه تاکنون ازدواج نکرده، اکنون سالهاست که با ربات روابط ج ن س ی دارد و زندگی در کنار آنرا دوست دارد و احساس خوشبختی می کند                                          
"بامیلا" در ادامه افزود: به زنانی که دوست ندارند با مردان ازدواج کنند، توصیه می کنم با ربات ازدواج کنند زیرا می تواند به خوبی احساسات زنان را درک کند.
در همین راستا "یمون فان فال" صاحب یکی از فروشگاههای ربات فروشی در هلند می گوید: سالهاست که بسیاری از هلندی ها که دوست ندارند با انسان دیگری زندگی کنند، ربات را برای زندگی مشترک خود انتخاب می کنند زیرا زندگی با ربات به هیچ وجه مشکلاتی را در پی ندارد.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر قیمت اینگونه رباتها بسیار گران است به همین دلیل چندی پیش سمیناری در شهر "ماستریخت" در جنوب هلند برگزار شد و طی آن کارشناسان تلاش کردند راهی برای تولید ارزان این ربات بیابند تا در آینده ای نزدیک خرید آن برای همگان امکان پذیر باشد. آنان پیش بینی کردند این کار در ده سال آینده قابل دسترسی باشد.
گفتنی است خبر برگزاری این سمینار طی گزارشی از سوی شبکه خبری BBC نیز اعلام شد. در این گزارش آمده: این سمینار پس از ارائه پایان نامه فوق لیسانس "دیوید لیوی" 63 ساله و شطرنج باز سرشناس اسکاتلندی برگزار شد. پایان نامه وی در مورد روابط میان انسان و ربات بود.
                  
"دیوید لیوی" که پژوهش های بسیاری در این زمینه داشته، گفت: در حال حاضر ربات کاربرد زیادی دارد. در کارهای صنعتی، کارخانجات و غیره اما رباتی که برای ازدواج وارد بازار شده، به مدت زمان گذشته زیادی برنمی گردد اما در همین مدت کوتاه استقبال زیادی از آن شده است.

از سوی دیگر "رونالد آرکین" کارشناس ربات در این باره گفت: پیش بینی می کنم حداقل تا سال 2050 به مردم اجازه ازدواج با ربات به صورت قانونی داده نشود.
گفتنی است ربات بازیگران و خوانندگان سرشناس جهان نیز در چند وقت اخیر وارد بازار شده تا در صورت تمایل، مشتریان بتوانند با این رباتها ازدواج کنند.

هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب robotic تشکر کرده اند:
عمو تیرتفنگ

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

ازدواج با ربات های همسر قانونی می شود!

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 17:23

ازدواج با ربات های همسر قانونی می شود!

سال هاست بسیاری از هلندی ها که دوست ندارند با انسان دیگری زندگی کنند، ربات را برای زندگی مشترک خود انتخاب می کنند! زیرا زندگی با ربات به هیچ وجه مشکلاتی را در پی ندارد. اما مشکلی که در حال حاضر وجود دارد قیمت بسیار بالای این ربات هاست.
کارشناسان هلندی قصد دارند، ربات های همسر با قیمت ارزان در ده سال آینده وارد بازار کنند و به این ترتیب چاره ای برای جوانانی که هزینه تشکیل زندگی مشترک را ندارند، بیاندیشند!  
به گزارش برنا، چندی پیش سمیناری در شهر "ماستریخت" در جنوب هلند برگزار شد و کارشناسان هلندی روابط میان انسان و ربات در این سمینار، اعلام کردند: قصد دارند ربات همسری را طراحی و تولید نمایند تا با قیمتی مناسب وارد بازار شده تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند! طبق پیش بینی کارشناسان هلندی، ربات همسر با قیمت مناسب در ده سال آینده به طور حتم وارد بازار خواهد شد!
"دیوید لیوی" اسکاتلندی که به عنوان یکی از کارشناسان روابط میان انسان و ربات در سمینار "ماستریخت" حضور داشت، طی سخنانی اظهار کرد: در حال حاضر ربات کاربردهای زیادی در زمینه های صنعتی، کارخانجات و دیگر زمینه ها دارد. رباتی که برای ازدواج و با قیمت بسیار بالا در چند ماه اخیر وارد بازار شده، مورد استقبال بسیار گرم هلندی ها قرار گرفته است!
همچنین کارشناسان ربات اعلام کردند: ربات بازیگران و خوانندگان سرشناس جهان نیز وارد بازار می شود تا در صورت تمایل، مشتریان بتوانند با این ربات ها ازدواج کنند!
البته این طور به نظر می رسد تلاش کارشناسان هلندی در این زمینه، ارائه راهکارها برای ترویج ازدواج ارزان قیمت و بالا بردن افزایش آمارهای مربوط به استحکام خانواده است! زیرا تاکنون هر چه برنامه و طرح ارائه داده اند، موفق نبوده و این بار تصمیم گرفته اند از ماشین ها کمک بگیرند!
از سوی دیگر "رونالد آرکین" دیگر کارشناس ربات در این باره گفت: پیش بینی می کنم حداقل تا سال 2050 به مردم اجازه ازدواج با ربات به صورت قانونی داده نشود.
به گفته "یمون فان فال"؛ فروشنده یکی از فروشگاه های ربات در هلند، سال هاست بسیاری از هلندی ها که دوست ندارند با انسان دیگری زندگی کنند، ربات را برای زندگی مشترک خود انتخاب می کنند! زیرا زندگی با ربات به هیچ وجه مشکلاتی را در پی ندارد. اما مشکلی که در حال حاضر وجود دارد قیمت بسیار بالای این ربات هاست.
آن گونه که به نظر می رسد؛ با توجه به درصد زیاد آمارهای طلاق در کشورهای غربی، کارشناسان آنها تصمیم گرفته اند برای رفع این مشکل چاره اساسی پیدا کنند و ماشین را بجای انسان وارد زندگی این خانواده ها کنند! زیرا انسان کنونی در جهان غرب دیگر تحمل انسان دیگری را ندارد و می خواهد وقت خود را با ربات ها صرف کند! حال این ربات اگر با چهره یک هنرپیشه یا خواننده مورد علاقه اش هم باشد، بهتر است!
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

ربات های همسر

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 17:26

ربات های همسر

کارشناسان هلندی قصد دارند، ربات های همسر با قیمت ارزان در ده سال آینده وارد بازار کنند و به این ترتیب چاره ای برای جوانانی که هزینه تشکیل زندگی مشترک را ندارند، بیاندیشند!
چندی پیش سمیناری در شهر «ماستریخت» در جنوب هلند برگزار شد و کارشناسان هلندی روابط میان انسان و ربات در این سمینار، اعلام کردند: قصد دارند ربات همسری را طراحی و تولید نمایند تا با قیمتی مناسب وارد بازار شده تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند!
طبق پیش بینی کارشناسان هلندی، ربات همسر با قیمت مناسب در ده سال آینده به طور حتم وارد بازار خواهد شد!
«دیوید لیوی» اسکاتلندی که به عنوان یکی از کارشناسان روابط میان انسان و ربات در سمینار «ماستریخت» حضور داشت، طی سخنانی اظهار کرد: در حال حاضر ربات کاربردهای زیادی در زمینه های صنعتی، کارخانجات و دیگر زمینه ها دارد. رباتی که برای ازدواج و با قیمت بسیار بالا در چند ماه اخیر وارد بازار شده، مورد استقبال بسیار گرم هلندی ها قرار گرفته است!
به گزارش برنا کارشناسان ربات اعلام کردند: ربات بازیگران و خوانندگان سرشناس جهان نیز وارد بازار می شود تا در صورت تمایل، مشتریان بتوانند با این ربات ها ازدواج کنند! البته این طور به نظر می رسد تلاش کارشناسان هلندی در این زمینه، ارائه راهکارها برای ترویج ازدواج ارزان قیمت و بالا بردن افزایش آمارهای مربوط به استحکام خانواده است! زیرا تاکنون هر چه برنامه و طرح ارائه داده اند، موفق نبوده و این بار تصمیم گرفته اند از ماشین ها کمک بگیرند!
با توجه به درصد زیاد آمارهای طلاق در کشورهای غربی، کارشناسان آنها تصمیم گرفته اند برای رفع این مشکل چاره اساسی پیدا کنند و ماشین را بجای انسان وارد زندگی این خانواده ها کنند! زیرا انسان کنونی در جهان غرب دیگر تحمل انسان دیگری را ندارد
از سوی دیگر «رونالد آرکین» دیگر کارشناس ربات در این باره گفت: پیش بینی می کنم حداقل تا سال 2050 به مردم اجازه ازدواج با ربات به صورت قانونی داده نشود.
به گفته «یمون فان فال» ؛ فروشنده یکی از فروشگاه های ربات در هلند، سال هاست بسیاری از هلندی ها که دوست ندارند با انسان دیگری زندگی کنند، ربات را برای زندگی مشترک خود انتخاب می کنند! زیرا زندگی با ربات به هیچ وجه مشکلاتی را در پی ندارد. اما مشکلی که در حال حاضر وجود دارد قیمت بسیار بالای این ربات هاست.
آن گونه که به نظر می رسد؛ با توجه به درصد زیاد آمارهای طلاق در کشورهای غربی، کارشناسان آنها تصمیم گرفته اند برای رفع این مشکل چاره اساسی پیدا کنند و ماشین را بجای انسان وارد زندگی این خانواده ها کنند!
زیرا انسان کنونی در جهان غرب دیگر تحمل انسان دیگری را ندارد و می خواهد وقت خود را با ربات ها صرف کند! حال این ربات اگر با چهره یک هنرپیشه یا خواننده مورد علاقه اش هم باشد، بهتر است!
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

ربات انسان نمای ایرانی پارسه ، آسیمو را به وحشت انداخت

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 17:39

ربات انسان نمای ایرانی پارسه ، آسیمو را به وحشت انداخت!

اول بگم که ربات انسان نمای پارسه ، محصول مرکز تحقیقات فناوری های پیشرفته پارسه هستش که از پیشرفته ترین سیستم هوش مصنوعی جهان بهره می برد. سیستم هوش مصنوعی این ربات توانست در سال 2007 نرم افزار "کلاریسا" که توسط دانشمندان ناسا طراحی شده بود و تا آن زمان پیشرفته ترین سیستم هوش مصنوعی جهان به شمار می آمد رو با اقتدار کامل شکست بدهد . همچنین عنوان پدر هوش مصنوعی نوین جهان را از آن طراح خود کند. لازم به توضیح است که ربات انسان نمای پارسه برای رقابت جدی با ربات انسان نمای آسیمو طراحی شده است ( که عکسش توی پروفایل این کلوب هست) و در پایان سال 2008 بروی پیست رقابت خواهد رفت.

گفتنی  است بخش سیستم هوش مصنوعی ربات انسان نمای پارسه توانست در سال 2007 طی 9 روز رقابت  دقیق و کارشناسی بیش از 30 سیستم هوشمند و ربات جهان را از جمله بخش هوش مصنوعی ربات آسیمو ، نرم افزار کلاریسا در ناسا ، سیستم هوش مصنوعی لوییزا و.... را با قدرت شکست دهد . طبق نظر کارشناسان انجمن هوش مصنوعی آمریکا AAAI این سیستم توانسته 70 درصد هوش امسانی را بازسازی نماید که تاکنون در جهان توانسته بودند کمتر از 10 درصد آن را شبیه سازی کنند یعنی چیزی در حد هوش یک گربه!!!!!!!

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت سازنده WWW.MASOUDMOLAVI.IRمراجعه نمایید و یا از لینک های زیر اطلاعات خوبی را کسب کنید.

لینک زیر به زانو در آمدن کمپانی میکروسافت را در برابر این پروژه توضیح داده است:

http://www.khorasannews.com/contents_de ... 1_4990.XML

لینک زیر توضیحاتی کلی درباره ربات انسان نمای پارسه داده است:

http://www.khorasannews.com/contents_de ... 1_1281.XML

بازتاب اخبار در رسانه ها:

خبرگزاری مهر : http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.a ... sID=454458

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا): http://www.iribnews.ir/Default.aspx?Pag ... _num=57348
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

«‬هوش‭ ‬مصنوعي‮»‬‭ ‬ايران‭ ‬مايكروسافت‭ ‬را‭ ‬شگفت زده‭ ‬كرد

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 17:41

‮«‬هوش‭ ‬مصنوعي‮»‬‭ ‬ايران‭ ‬مايكروسافت‭ ‬را‭ ‬شگفت زده‭ ‬كرد

طرح‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬براي‭ ‬حضور‭ ‬در‭ ‬مرحله‭ ‬نيمه‭ ‬نهايي‭ ‬مسابقات‭ ‬جام‭ ‬جهاني‭ ‬رايانه‭ ‬دعوت‭ ‬شد
طرح‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬ابداعي‭ ‬پژوهشگران‭ ‬ايراني‭ ‬مورد‭ ‬استقبال‭ ‬مايكروسافت‭ ‬قرار‭ ‬گرفته‭ ‬و‭ ‬اين‭ ‬پتنت‭ ‬به‭ ‬دليل‭ ‬اهميت‭ ‬بالا‭ ‬و‭ ‬منحصر‭ ‬به‭ ‬فرد‭ ‬بودن،بدون‭ ‬گذراندن‭ ‬مراحل‭ ‬داوري‭ ‬اوليه‭ ‬مستقيماً‭ ‬به‭ ‬مرحله‭ ‬نيمه‭ ‬نهايي‭ ‬راه‭ ‬يافته‭ ‬است‮.‬
مهندس‭ ‬مسعود‭ ‬مولوي‭ ‬مسئول‭ ‬پروژه‭ ‬با‭ ‬اعلام‭ ‬اين‭ ‬خبر‭ ‬به‭ ‬خراسان‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬مايكروسافت‭ ‬براي‭ ‬اولين‭ ‬بار‭ ‬اقدام‭ ‬به‭ ‬برگزاري‭ ‬جام‭ ‬جهاني‭ ‬رايانه‭ ‬كرده‭ ‬كه‭ ‬‮٠٠٧‬‭ ‬طرح‭ ‬و‭ ‬پتنت‭ ‬برگزيده‭ ‬از‭ ‬كشورهاي‭ ‬مختلف‭ ‬جهان‭ ‬در‭ ‬آن‭ ‬شركت‭ ‬داده‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬ايران‭ ‬‮٥‬‭ ‬سهم‭ ‬دارد‭ ‬كه‭ ‬طرح‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬گروه‭ ‬تحقيقاتي‭ ‬پارسه‭ ‬به‭ ‬دليل‭ ‬برخورداري‭ ‬از‭ ‬ساختار‭ ‬بسيار‭ ‬پيشرفته‭ ‬و‭ ‬سطح‭ ‬بالا‭ ‬بدون‭ ‬طي‭ ‬مراحل‭ ‬اوليه‭ ‬به‭ ‬همراه‭ ‬طرحي‭ ‬از‭ ‬مايكروسافت‭ ‬و‭ ‬IBM‭ ‬وارد‭ ‬مرحله‭ ‬نيمه‭ ‬نهايي‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬
مهندس‭ ‬مولوي‭ ‬و‭ ‬گروهش‭ ‬همچنين‭ ‬به‭ ‬تازگي‭ ‬با‭ ‬نصب‭ ‬اين‭ ‬سامانه‭ ‬هوشمند‭ ‬روي‭ ‬روبات‭ ‬انسان نما‭ ‬موفق‭ ‬شدند‭ ‬قابليت‭ ‬پردازش‭ ‬و‭ ‬درك‭ ‬صداي‭ ‬انسان‭ ‬و‭ ‬امكان‭ ‬پاسخ گويي‭ ‬صحيح‭ ‬به‭ ‬انواع‭ ‬سوالات‭ ‬را‭ ‬فراهم‭ ‬آورند‮.‬‭ ‬خراسان‭ ‬در‭ ‬آن‭ ‬زمان‭ ‬نيز‭ ‬طي‭ ‬گزارشي‭ ‬به‭ ‬تشريح‭ ‬جزئيات‭ ‬پروژه‭ ‬ساخت‭ ‬روبات‭ ‬انسان نما‭ ‬پرداخت‭ ‬و‭ ‬اين‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬حتي‭ ‬از‭ ‬روبات‭ ‬‮«‬آسيمو‮»‬ي‭ ‬ژاپن‭ ‬پيشرفته تر‭ ‬است‮.‬
‭ ‬از‭ ‬سوي‭ ‬‮٢‬‭ ‬شركت‭ ‬معتبر‭ ‬جهاني‭ ‬نيز‭ ‬پيشنهاد‭ ‬خريد‭ ‬اين‭ ‬سيستم‭ ‬با‭ ‬مبلغ‭ ‬‮٠٠٢‬‭ ‬ميليون‭ ‬دلار‭ ‬و‭ ‬‮٠٠١‬‭ ‬ميليون‭ ‬پوند‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬
مهندس‭ ‬مولوي،‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬ساخت‭ ‬روبات‭ ‬انسان نماي‭ ‬سخنگوي‭ ‬پارسه‭ ‬به‭ ‬پايان‭ ‬رسيده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬حدود‭ ‬يك‭ ‬ماه‭ ‬ديگر‭ ‬با‭ ‬حضور‭ ‬تني‭ ‬چند‭ ‬از‭ ‬مقامات‭ ‬بلندپايه‭ ‬كشوري‭ ‬رونمايي‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬وي‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬ترتيبي‭ ‬مي‮ ‬دهيم‭ ‬كه‭ ‬روبات‭ ‬هنگام‭ ‬رونمايي‭ ‬با‭ ‬مهمانان‭ ‬سلام‭ ‬و‭ ‬احوال پرسي‭ ‬كند‮.‬
مولوي‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬مركز‭ ‬تحقيقات‭ ‬روباتيك‭ ‬و‭ ‬مكاترونيك‭ ‬پارسه،‭ ‬حدود‭ ‬‮٥‬‭ ‬سال‭ ‬در‭ ‬زمينه‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬و‭ ‬اين‭ ‬روبات‭ ‬كاركرده‭ ‬است؛‭ ‬البته‭ ‬در‭ ‬مراحل‭ ‬پاياني‭ ‬كار‭ ‬با‭ ‬مشكل‭ ‬كمبود‭ ‬و‭ ‬كسري‭ ‬بودجه‭ ‬مواجه‭ ‬شديم‭ ‬اما‭ ‬خوشبختانه‭ ‬در‭ ‬نهايت‭ ‬هزينه هاي‭ ‬لازم‭ ‬توسط‭ ‬يك‭ ‬نهاد‭ ‬دولتي‭ ‬تأمين‭ ‬شد‭ ‬و‭ ‬اين‭ ‬پروژه‭ ‬به‭ ‬ثمر‭ ‬رسيد‮.‬
وي‭ ‬در‭ ‬ادامه‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬مهم ترين‭ ‬بخش‭ ‬اين‭ ‬پروژه،‭ ‬برنامه‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬آن‭ ‬مي‮ ‬باشد‭ ‬كه‭ ‬شگفتي‭ ‬بسياري‭ ‬از‭ ‬محافل‭ ‬علمي‭ ‬بين المللي‭ ‬و‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬مايكروسافت‭ ‬را‭ ‬برانگيخته‭ ‬است‮.‬
‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬در‭ ‬نمايشگاه‭ ‬اختراعات‭ ‬مالزي،‭ ‬اين‭ ‬طرح‭ ‬جايزه‭ ‬طلايي‭ ‬‮«‬مايند‮»‬‭ ‬فرانسه‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬دست‭ ‬آورد‮.‬‭ ‬طرح‭ ‬ما‭ ‬در‭ ‬بخش‭ ‬رايانه،‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬مايكروسافت‭ ‬و‭ ‬IBM‭ ‬قرار‭ ‬گرفت‭ ‬و‭ ‬مدال‭ ‬برنز‭ ‬را‭ ‬از‭ ‬آن‭ ‬خود‭ ‬كرد‭ ‬و‭ ‬مورد‭ ‬بازديد‭ ‬نمايندگاني‭ ‬از‭ ‬ناسا،‭ ‬مايكروسافت‭ ‬و‭ ‬ارتش‭ ‬مالزي‭ ‬قرار‭ ‬گرفت‮.‬
نكته‭ ‬مهم تر‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬ميان‭ ‬آن‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬مايكروسافت‭ ‬براي‭ ‬اولين‭ ‬بار‭ ‬مسابقات‭ ‬جام‭ ‬جهاني‭ ‬رايانه‭ ‬را‭ ‬برگزار‭ ‬مي‮ ‬كند‭ ‬كه‭ ‬از‭ ‬طرح‭ ‬ما‭ ‬براي‭ ‬شركت‭ ‬در‭ ‬بخش‭ ‬نيمه‭ ‬نهايي‭ ‬اين‭ ‬رقابت ها‭ ‬به‭ ‬طور‭ ‬رسمي‭ ‬دعوت‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬
مهندس‭ ‬مولوي‭ ‬با‭ ‬اعلام‭ ‬اين‭ ‬موضوع‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬قرار‭ ‬است‭ ‬‮٠٠٧‬‭ ‬طرح‭ ‬از‭ ‬سراسر‭ ‬دنيا‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬‮٥‬‭ ‬طرح‭ ‬از‭ ‬ايران‭ ‬درمرحله‭ ‬اول‭ ‬داوري‭ ‬‮ ‬شود‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬نهايت‭ ‬‮٥٢‬‭ ‬طرح‭ ‬به‭ ‬مرحله‭ ‬نيمه‭ ‬نهايي‭ ‬راه‭ ‬پيدا‭ ‬كند‭ ‬ولي‭ ‬اين‭ ‬براي‭ ‬اولين‭ ‬بار‭ ‬در‭ ‬چنين‭ ‬رقابت هايي‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬طرحي‭ ‬توانسته‭ ‬است‭ ‬بدون‭ ‬گذراندن‭ ‬مراحل‭ ‬داوري‭ ‬به‭ ‬بخش‭ ‬نيمه‭ ‬نهايي‭ ‬راه‭ ‬پيدا‭ ‬كند،‭ ‬چون‭ ‬برگزاركنندگان‭ ‬معتقد‭ ‬بودند‭ ‬طرح‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬ما‭ ‬از‭ ‬چنان‭ ‬سطحي‭ ‬برخوردار‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬بدون‭ ‬گذراندن‭ ‬مراحل،‭ ‬ارزش‭ ‬راهيابي‭ ‬به‭ ‬بخش‭ ‬نيمه‭ ‬نهايي‭ ‬را‭ ‬دارد‭ ‬كه‭ ‬قرار‭ ‬است‭ ‬نيمه‭ ‬اول‭ ‬مهرماه‭ ‬در‭ ‬تايوان‭ ‬برگزار‭ ‬شود‮.‬‭ ‬‮٥٢‬‭ ‬طرح‭ ‬برتر‭ ‬در‭ ‬مرحله‭ ‬نيمه‭ ‬نهايي‭ ‬به‭ ‬قضاوت‭ ‬داوران‭ ‬گذاشته‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬و‭ ‬از‭ ‬ميان‭ ‬آنها‭ ‬‮١١‬‭ ‬طرح‭ ‬به‭ ‬مرحله‭ ‬نهايي‭ ‬مي‮ ‬رسد‭ ‬كه‭ ‬جوايز‭ ‬نقدي‭ ‬بسيار‭ ‬بالايي‭ ‬به‭ ‬آنها‭ ‬تعلق‭ ‬مي‮ ‬گيرد‮.‬
‭ ‬به‭ ‬خاطر‭ ‬راهيابي‭ ‬اين‭ ‬پتنت‭ ‬به‭ ‬مرحله‭ ‬نيمه‭ ‬نهايي،‭ ‬من‭ ‬به‭ ‬همراه‭ ‬همكارم‭ ‬با‭ ‬هزينه‭ ‬مايكروسافت‭ ‬به‭ ‬تايوان‭ ‬مي‮ ‬روم.مهندس‭ ‬مولوي‭ ‬كه‭ ‬به‭ ‬تازگي‭ ‬در‭ ‬گزارشي‭ ‬كه‭ ‬از‭ ‬سوي‭ ‬شبكه‭ ‬تلويزيوني‭ ‬CNN‭ ‬پخش‭ ‬شد،‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬بنيان گذار‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬نوين‭ ‬معرفي‭ ‬شده‭ ‬است،‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬ما‭ ‬براي‭ ‬نخستين‭ ‬بار‭ ‬در‭ ‬دنيا‭ ‬با‭ ‬يك‭ ‬رشته‭ ‬الگوريتم هاي‭ ‬جديد‭ ‬‮٣‬‭ ‬بعدي،‭ ‬برنامه‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬را‭ ‬نوشته ايم‭ ‬كه‭ ‬جواب‭ ‬رد‭ ‬يا‭ ‬اشتباه‭ ‬نمي‮ ‬دهد‮.‬‭ ‬يعني‭ ‬زماني‭ ‬كه‭ ‬شما‭ ‬شروع‭ ‬به‭ ‬صحبت‭ ‬با‭ ‬ابزار‭ ‬الكترونيكي‭ ‬يا‭ ‬رايانه اي‭ ‬مجهز‭ ‬به‭ ‬اين‭ ‬برنامه‭ ‬مي‮ ‬كنيد؛‭ ‬بهترين‭ ‬جواب ها‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬مكالمه‭ ‬با‭ ‬شما‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬پاسخ‭ ‬به‭ ‬سوالاتتان‭ ‬انتخاب‭ ‬و‭ ‬ارائه‭ ‬مي‮ ‬كند،‭ ‬ضمن‭ ‬اين‭ ‬كه‭ ‬هيچ‭ ‬‮«‬Error‭ ‬‮»‬ي‭ ‬نمي‮ ‬دهد‭ ‬و‭ ‬درصد‭ ‬خطايش‭ ‬بسيار‭ ‬كم‭ ‬است‮.‬‭ ‬ما‭ ‬از‭ ‬طريق‭ ‬برنامه نويس‭ ‬پرولوگ،‭ ‬سيستم هاي‭ ‬خبره،‭ ‬شبكه هاي‭ ‬عصبي‭ ‬مصنوعي،‭ ‬منطق‭ ‬فازي‭ ‬و‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬الگوريتمي‭ ‬ساختيم‭ ‬كه‭ ‬با‭ ‬قرار‭ ‬گرفتن‭ ‬در‭ ‬هر‭ ‬ابزار‭ ‬و‭ ‬ماشين‭ ‬الكترونيكي‭ ‬و‭ ‬رايانه اي‭ ‬مي‮ ‬تواند‭ ‬همانند‭ ‬يك‭ ‬انسان‭ ‬سيستم‭ ‬خودكنترلي‭ ‬هوشمند‭ ‬ايجاد‭ ‬كند‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬طرف‭ ‬مقابل‭ ‬خود‭ ‬سخن‭ ‬گويد‮.‬
وي‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬گروه ها‭ ‬و‭ ‬افراد‭ ‬مختلفي‭ ‬طي‭ ‬چند‭ ‬دهه‭ ‬اخير‭ ‬با‭ ‬صرف‭ ‬هزينه هاي‭ ‬بسيار‭ ‬در‭ ‬زمينه‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬كار‭ ‬كرده اند‭ ‬ولي‭ ‬همه‭ ‬آنان‭ ‬در‭ ‬ارائه‭ ‬الگوريتم ها‭ ‬و‭ ‬محاسبه هاي‭ ‬رياضي‭ ‬به‭ ‬مشكلاتي‭ ‬برخورد‭ ‬كرده اند‭ ‬كه‭ ‬گروه‭ ‬مكاترونيك‭ ‬پارسه‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬رفع‭ ‬تمامي‭ ‬آنها‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬نتيجه‭ ‬كار‭ ‬اين‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬رايانه،‭ ‬روبات‭ ‬يا‭ ‬ابزار‭ ‬الكترونيكي‭ ‬سخنگو‭ ‬بتواند‭ ‬متناسب‭ ‬با‭ ‬هر‭ ‬موقعيت‭ ‬خاص،‭ ‬جواب هاي‭ ‬مناسبي‭ ‬بدهد‮.‬‭ ‬نكته‭ ‬قابل‭ ‬توجه‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬سيستم‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬ابداعي‭ ‬ما‭ ‬اين‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬روي‭ ‬هر‭ ‬وسيله اي‭ ‬قابليت‭ ‬نصب‭ ‬دارد‮.‬‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬مثال‭ ‬وقتي‭ ‬ما‭ ‬اين‭ ‬برنامه‭ ‬و‭ ‬سيستم‭ ‬سخنگوي‭ ‬هوشمند‭ ‬را‭ ‬روي‭ ‬هواپيما‭ ‬نصب‭ ‬كرديم،‭ ‬بدون‭ ‬نياز‭ ‬به‭ ‬خلبان‭ ‬از‭ ‬عهده‭ ‬پاسخ گويي‭ ‬و‭ ‬واكنش‭ ‬در‭ ‬برابر‭ ‬هر‭ ‬خطري‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬اصابت‭ ‬موشك‭ ‬برآمد‭ ‬و‭ ‬بدون‭ ‬نياز‭ ‬به‭ ‬كمك‭ ‬انسان،‭ ‬هوشمندانه‭ ‬مسير‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬تغيير‭ ‬داد‮.‬‭ ‬در‭ ‬واقع‭ ‬سيستم‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬ما‭ ‬حتي‭ ‬از‭ ‬سيستم‭ ‬اتوپايلوت‭ ‬نيز‭ ‬هوشمندتر‭ ‬و‭ ‬مدرن تر‭ ‬است‮.‬
وي‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬با‭ ‬نصب‭ ‬اين‭ ‬سيستم‭ ‬در‭ ‬تلويزيون‭ ‬و‭ ‬رايانه‭ ‬مي‮ ‬توانيم‭ ‬به‭ ‬راحتي‭ ‬با‭ ‬آنها‭ ‬صحبت‭ ‬كنيم،‭ ‬دستور‭ ‬اجراي‭ ‬برنامه اي‭ ‬را‭ ‬بدهيم‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬مثال‭ ‬به‭ ‬تلويزيون‭ ‬بگوييم‭ ‬‮«‬كانال‭ ‬‮٤‬‭ ‬را‭ ‬نشان‭ ‬بده‮»‬‭ ‬تا‭ ‬بلافاصله‭ ‬كانال‭ ‬‮٤‬‭ ‬روي‭ ‬صفحه‭ ‬مشاهده‭ ‬شود‮.‬
به‭ ‬طور‭ ‬كلي‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي،‭ ‬مجموعه اي‭ ‬از‭ ‬نظام هاي‭ ‬نرم افزاري‭ ‬و‭ ‬سخت افزاري‭ ‬رايانه اي‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬از‭ ‬طريق‭ ‬شبيه سازي‭ ‬مغز‭ ‬انسان،‭ ‬به‭ ‬ماشين‭ ‬توان‭ ‬يادگيري‭ ‬زبان ها،‭ ‬انجام‭ ‬وظايف‭ ‬و‭ ‬رقابت‭ ‬با‭ ‬نيروي‭ ‬تصميم گيري‭ ‬انسان‭ ‬را‭ ‬مي‮ ‬دهد‮.‬
‭ ‬هرچند‭ ‬نبايد‭ ‬فراموش‭ ‬كرد‭ ‬كه‭ ‬هوش‭ ‬انسان‭ ‬بسيار‭ ‬پيچيده تر‭ ‬و‭ ‬گسترده تر‭ ‬از‭ ‬سيستم هاي‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬است‮.‬‭ ‬نكته‭ ‬مهم‭ ‬در‭ ‬سيستم‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬پارسه‭ ‬هم‭ ‬قابليت‭ ‬يادگيري‭ ‬آن‭ ‬است‭ ‬به‭ ‬طوري‭ ‬كه‭ ‬هرچه‭ ‬بيشتر‭ ‬با‭ ‬آن‭ ‬صحبت‭ ‬كنيم‭ ‬توان‭ ‬يادگيري‮ ‬اش‭ ‬افزايش‭ ‬پيدا‭ ‬مي‮ ‬كند‮.‬‭ ‬باتوجه‭ ‬به‭ ‬اين‭ ‬كه‭ ‬زبان‭ ‬فارسي‭ ‬از‭ ‬نظر‭ ‬آوايي‭ ‬و‭ ‬ريخت شناسي‭ ‬بسيار‭ ‬پيچيده‭ ‬است،‭ ‬بنابراين‭ ‬دستيابي‭ ‬به‭ ‬چنين‭ ‬سيستم‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬از‭ ‬اهميت‭ ‬بسيار‭ ‬بالايي‭ ‬برخوردار‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬همين‭ ‬مسئله‭ ‬نيز‭ ‬باعث‭ ‬شد‭ ‬كه‭ ‬شبكه‭ ‬تلويزيوني‭ ‬CNN‭ ‬از‭ ‬ما‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬بنيان گذار‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬نوين‭ ‬ياد‭ ‬كند‮.‬
وي‭ ‬با‭ ‬يادآوري‭ ‬اين‭ ‬نكته‭ ‬كه‭ ‬دستيابي‭ ‬به‭ ‬چنين‭ ‬فناوري‭ ‬آن‭ ‬قدر‭ ‬مهم‭ ‬و‭ ‬سطح‭ ‬بالاست‭ ‬كه‭ ‬شايد‭ ‬خيلي‭ ‬از‭ ‬دانشجويان‭ ‬يا‭ ‬استادان‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬آن‭ ‬شك‭ ‬كنند،‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬ما‭ ‬فيلم‭ ‬و‭ ‬ساير‭ ‬اسناد‭ ‬داوري‮ ‬هاي‭ ‬بين المللي‭ ‬اين‭ ‬پتنت‭ ‬را‭ ‬داريم‭ ‬و‭ ‬فيلم‭ ‬بازديد‭ ‬آقاي‭ ‬هاشمي‭ ‬رفسنجاني‭ ‬از‭ ‬روبات‭ ‬سخنگوي‭ ‬پارسه‭ ‬و‭ ‬صحبت‭ ‬ايشان‭ ‬با‭ ‬روبات‭ ‬نيز‭ ‬موجود‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬البته‭ ‬يك‭ ‬ماه‭ ‬ديگر‭ ‬كه‭ ‬اين‭ ‬سيستم‭ ‬به‭ ‬طور‭ ‬كامل‭ ‬رونمايي‭ ‬شود،‭ ‬ترديدهاي‭ ‬احتمالي‭ ‬نيز‭ ‬برطرف‭ ‬خواهد‭ ‬شد‮.‬
مهندس‭ ‬مولوي‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬با‭ ‬همكاري‭ ‬يك‭ ‬نهاد‭ ‬نظامي‭ ‬هم اكنون‭ ‬روي‭ ‬يك‭ ‬بازي‭ ‬رايانه اي‭ ‬با‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬كار‭ ‬مي‮ ‬كنيم‭ ‬كه‭ ‬اميدواريم‭ ‬به‭ ‬زودي‭ ‬وارد‭ ‬بازار‭ ‬شود‮.‬
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 17:44

؛پيشنهاد‭ ‬‮٠٠٢‬‭ ‬ميليون‭ ‬دلاري‭ ‬براي‭ ‬خريد‭ ‬اولين‭ ‬روبات‭ ‬انسان‭ ‬نماي‭ ‬ايران
؛ساخت‭ ‬روبات‭ ‬انسان نما‭ ‬؛آغاز‭ ‬رقابت‭ ‬ايران‭ ‬با‭ ‬ژاپن؛محققان‭ ‬جوان‭ ‬ايراني‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬طراحي‭ ‬و‭ ‬ساخت‭ ‬اولين‭ ‬سامانه‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬سخنگو‭ ‬در‭ ‬خاورميانه‭ ‬شدند‭ ‬كه‭ ‬با‭ ‬نصب‭ ‬روي‭ ‬روبات‭ ‬انسان نما،‭ ‬قادر‭ ‬خواهد‭ ‬بود‭ ‬صداي‭ ‬انسان‭ ‬را‭ ‬پردازش‭ ‬و‭ ‬درك‭ ‬كند‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬سوالات‭ ‬پاسخ‭ ‬مناسب‭ ‬دهد‮.‬‭ ‬مهندس‭ ‬‮« ‬مسعود‭ ‬مولوي‮»‬‭ ‬مجري‭ ‬پروژه‭ ‬ضمن‭ ‬اعلام‭ ‬اين‭ ‬خبر‭ ‬به‭ ‬خراسان‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬روبات‭ ‬انسان نماي‭ ‬ساخت‭ ‬ايران‭ ‬با‭ ‬عنوان‭ ‬‮«‬‭ ‬پارسه‮»‬‭ ‬از‭ ‬جهاتي‭ ‬در‭ ‬دنيا‭ ‬بي‮ ‬نظير‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬حتي‭ ‬از‭ ‬روبات‭ ‬‮«‬‭ ‬آسيمو‮»‬ي‭ ‬ژاپن‭ ‬پيشرفته تر‭ ‬است‮.‬‭ ‬وي‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬با‭ ‬ثبت‭ ‬جهاني‭ ‬اين‭ ‬دستاورد‭ ‬بسيار‭ ‬بزرگ،‭ ‬ايران‭ ‬مي‮ ‬تواند‭ ‬مدعي‭ ‬كسب‭ ‬عنوان‭ ‬پدر‭ ‬علم‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬نوين‭ ‬در‭ ‬جهان‭ ‬شود‮.‬‭ ‬مهندس‭ ‬‮« ‬مولوي‮»‬‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬از‭ ‬سوي‭ ‬‮٢‬‭ ‬شركت‭ ‬معتبر‭ ‬جهاني‭ ‬پيشنهاد‭ ‬خريد‭ ‬اين‭ ‬سيستم‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬مبالغ‭ ‬‮٠٠٢‬‭ ‬ميليون‭ ‬دلار‭ ‬و‭ ‬‮٠٠١‬‭ ‬ميليون‭ ‬پوند‭ ‬داشته ايم‭ ‬ولي‭ ‬ما‭ ‬علاقه منديم‭ ‬اين‭ ‬سامانه‭ ‬در‭ ‬كشورها‭ ‬و‭ ‬محافل‭ ‬بين المللي‭ ‬مثل‭ ‬سوئيس‭ ‬و‭ ‬مالزي‭ ‬به‭ ‬نام‭ ‬ايران‭ ‬ثبت‭ ‬و‭ ‬سپس‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬عرضه‭ ‬آن‭ ‬تصميم‭ ‬گرفته‭ ‬شود‮.‬‭ ‬‮«‬‭ ‬مسعود‭ ‬مولوي‮»‬‭ ‬در‭ ‬گفتگو‭ ‬با‭ ‬خراسان‭ ‬ضمن‭ ‬تشريح‭ ‬اين‭ ‬دستاورد‭ ‬بزرگ‭ ‬به‭ ‬ديگر‭ ‬اختراع هاي‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬نيز‭ ‬اشاره‭ ‬كرده‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬پي‭ ‬مي‮ ‬آيد‮:‬
‮-‬‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬موفقيت‭ ‬محققان‭ ‬كشورمان‭ ‬در‭ ‬ساخت‭ ‬اولين‭ ‬روبات‭ ‬هوشمند‭ ‬و‭ ‬سخنگوي‭ ‬ايراني‭ ‬توضيح‭ ‬دهيد‮.‬
با‭ ‬همكاري‭ ‬مركز‭ ‬تحقيقات‭ ‬روباتيك‭ ‬و‭ ‬مكاترونيك‭ ‬‮« ‬پارسه‮»‬‭ ‬توانستيم‭ ‬به‭ ‬دستاوردي‭ ‬برسيم‭ ‬كه‭ ‬مراكز‭ ‬و‭ ‬سازمان هاي‭ ‬بزرگ‭ ‬دنيا‭ ‬با‭ ‬‮٠٥‬‭ ‬سال‭ ‬فعاليت‭ ‬و‭ ‬پژوهش‭ ‬و‭ ‬صرف‭ ‬ميليون ها‭ ‬دلار‭ ‬هزينه‭ ‬در‭ ‬پي‭ ‬رسيدن‭ ‬به‭ ‬آن‭ ‬هستند‮.‬
ما‭ ‬از‭ ‬طريق‭ ‬برنامه نويسي‭ ‬پرولوگ،‭ ‬سيستم هاي‭ ‬خبره،‭ ‬شبكه هاي‭ ‬عصبي‭ ‬مصنوعي،‭ ‬منطق‭ ‬فازي‭ ‬و‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬به‭ ‬الگوريتمي‭ ‬دست‭ ‬يافته ايم‭ ‬كه‭ ‬با‭ ‬قرار‭ ‬گرفتن‭ ‬روي‭ ‬هر‭ ‬ماشين‭ ‬الكترونيكي‭ ‬يا‭ ‬رايانه اي،‭ ‬مي‮ ‬تواند‭ ‬همانند‭ ‬يك‭ ‬انسان‭ ‬سيستم‭ ‬خود‭ ‬كنترلي‭ ‬داشته‭ ‬باشد‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬طرف‭ ‬مقابل‭ ‬خود‭ ‬صحبت‭ ‬كند‮.‬
ما‭ ‬حدود‭ ‬‮٥‬‭ ‬سال‭ ‬مشغول‭ ‬فعاليت‭ ‬روي‭ ‬پروژه هاي‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬و‭ ‬اين‭ ‬روبات‭ ‬بوده ايم‮.‬‭ ‬دانشمنداني‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬سطح‭ ‬دنيا‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬عرصه‭ ‬كار‭ ‬مي‮ ‬كنند،‭ ‬در‭ ‬حوزه‭ ‬ارائه‭ ‬الگوريتم ها‭ ‬و‭ ‬محاسبه هاي‭ ‬رياضي‭ ‬به‭ ‬مشكلاتي‭ ‬برخورد‭ ‬كرده اند‭ ‬كه‭ ‬ما‭ ‬آنها‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬ارائه‭ ‬يك‭ ‬راه‭ ‬حل‭ ‬ابتكاري‭ ‬رفع‭ ‬كرده ايم‭ ‬و‭ ‬موفق‭ ‬شده ايم‭ ‬قابليت‭ ‬سخنگويي‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬ماشين‭ ‬ببخشيم‭ ‬به‭ ‬طوري‭ ‬كه‭ ‬بتواند‭ ‬جواب هاي‭ ‬مناسبي‭ ‬را‭ ‬متناسب‭ ‬با‭ ‬هر‭ ‬موقعيت‭ ‬خاص‭ ‬بدهد‮.‬‭ ‬بدين شكل‭ ‬مي‮ ‬توانيد‭ ‬علاوه‭ ‬بر‭ ‬صحبت‭ ‬با‭ ‬ماشين،‭ ‬به‭ ‬طرح‭ ‬سوال هاي‭ ‬مختلف‭ ‬بپردازيد‭ ‬تا‭ ‬روبات‭ ‬به‭ ‬پرسش هاي‭ ‬شما‭ ‬پاسخ‭ ‬مناسب‭ ‬دهد‮.‬
‮-‬‭ ‬آيا‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬ارائه‭ ‬الگوريتم‭ ‬به‭ ‬مشكلي‭ ‬برخورد‭ ‬نكرديد؟
يك‭ ‬مشكل‭ ‬اصلي‭ ‬در‭ ‬زمينه‭ ‬‮« ‬پردازش‭ ‬زبان‭ ‬طبيعي‮»‬‭ ‬وجود‭ ‬داشت‭ ‬كه‭ ‬تا‭ ‬حدود‭ ‬زيادي‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬رفع‭ ‬آن‭ ‬شده ايم؛‭ ‬اين‭ ‬پيشرفت‭ ‬نيز‭ ‬به‭ ‬خودي‭ ‬خود‭ ‬موجب‭ ‬شده‭ ‬است،‭ ‬از‭ ‬بسياري‭ ‬كشورهاي‭ ‬پيشرفته‭ ‬مانند‭ ‬آمريكا،‭ ‬ژاپن،‭ ‬چين‭ ‬و‭ ‬آلمان‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬زمينه‭ ‬جلوتر‭ ‬باشيم‮.‬
‮«‬‭ ‬پردازش‭ ‬زبان‭ ‬طبيعي‮»‬‭ ‬يعني‭ ‬اين‭ ‬كه‭ ‬رايانه‭ ‬يا‭ ‬روبات‭ ‬به‭ ‬توانايي‭ ‬فهم‭ ‬و‭ ‬درك‭ ‬آن‭ ‬چه‭ ‬انسان ها‭ ‬مي‮ ‬گويند،‭ ‬نحوه‭ ‬سخن‭ ‬گفتن‭ ‬و‭ ‬موضوع هاي‭ ‬مورد‭ ‬صحبت‭ ‬دست‭ ‬پيدا‭ ‬كند‮.‬
‮-‬‭ ‬آيا‭ ‬كار‭ ‬شما‭ ‬در‭ ‬زمينه‭ ‬ساخت‭ ‬روبات‭ ‬سخنگو‭ ‬به‭ ‬اتمام‭ ‬رسيده‭ ‬است؟
نخستين‭ ‬روبات‭ ‬انسان نماي‭ ‬ايراني‭ ‬مزايايي‭ ‬از‭ ‬نظر‭ ‬هوشمندي‭ ‬و‭ ‬تامين‭ ‬انرژي‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬بي‮ ‬سيم‭ ‬دارد‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬دنيا‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬بي‮ ‬نظير‭ ‬كرده‭ ‬است‮.‬‭ ‬ما‭ ‬براي‭ ‬رقابت‭ ‬با‭ ‬روبات هاي‭ ‬برتر‭ ‬دنيا‭ ‬همچون‭ ‬‮«‬‭ ‬آسيمو‮»‬‭ ‬و‭ ‬‮«‬‭ ‬كيورگي‮»‬،‭ ‬پروژه‭ ‬روبات‭ ‬هوشمند‭ ‬سخنگو‭ ‬را‭ ‬آغاز‭ ‬كرديم‭ ‬و‭ ‬اكنون‭ ‬چند‭ ‬مدل‭ ‬كوچك‭ ‬ازاين‭ ‬روبات‭ ‬ايراني‭ ‬با‭ ‬نام‭ ‬‮« ‬اج‭ ‬‮١‬‭ ‬پارسه‮»‬‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬ارتفاع‭ ‬‮٠٦‬‭ ‬سانتي‮ ‬متر‭ ‬ساخته ايم‭ ‬كه‭ ‬با‭ ‬بهره برداري‭ ‬از‭ ‬سيستم‭ ‬تعادلي‭ ‬مناسب‭ ‬قادر‭ ‬به‭ ‬راه‭ ‬رفتن‭ ‬و‭ ‬انجام‭ ‬فعاليت‭ ‬است‮.‬‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬تحقيقات‭ ‬ما‭ ‬روي‭ ‬روبات‭ ‬انسان نماي‭ ‬اصلي‭ ‬با‭ ‬قد‭ ‬‮٠٦١‬‭ ‬سانتي‮ ‬متر‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬عنوان‭ ‬‮« ‬پارسه‮»‬‭ ‬ادامه‭ ‬دارد‮.‬‭ ‬‮٠٦‬‭ ‬درصد‭ ‬از‭ ‬مراحل‭ ‬ساخت‭ ‬روبات‭ ‬‮« ‬پارسه‮»‬‭ ‬شامل‭ ‬تامين‭ ‬انرژي،‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي،‭ ‬بدنه،‭ ‬طراحي‮ ‬هاي‭ ‬سه‭ ‬بعدي،‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬اوليه،‭ ‬سيستم هاي‭ ‬هيدروليكي‭ ‬و‭ ‬تعادلي‭ ‬و‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬شيمي‭ ‬بدنه‭ ‬به‭ ‬پايان‭ ‬رسيده‭ ‬است‮.‬
‮-‬‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬زبان‭ ‬ساده‭ ‬تعريف‭ ‬كنيد؟
هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬مجموعه اي‭ ‬از‭ ‬نظام هاي‭ ‬نرم افزاري‭ ‬و‭ ‬سخت افزاري‭ ‬رايانه اي‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬از‭ ‬طريق‭ ‬شبيه سازي‭ ‬مغز‭ ‬انسان‭ ‬به‭ ‬ماشين‭ ‬توان‭ ‬يادگيري‭ ‬زبان ها،‭ ‬انجام‭ ‬وظيفه هاي‭ ‬انساني‭ ‬و‭ ‬رقابت‭ ‬با‭ ‬نيروي‭ ‬تصميم گيري‭ ‬انسان‭ ‬را‭ ‬مي‮ ‬دهد‮.‬‭ ‬البته‭ ‬بايد‭ ‬توجه‭ ‬داشت‭ ‬كه‭ ‬هوش‭ ‬انساني‭ ‬بسيار‭ ‬پيچيده تر‭ ‬و‭ ‬گسترده تر‭ ‬از‭ ‬سيستم هاي‭ ‬رايانه اي‭ ‬است‮.‬
‮-‬‭ ‬چگونه‭ ‬امكان‭ ‬دارد‭ ‬اين‭ ‬روبات‭ ‬از‭ ‬روبات‭ ‬‮«‬آسيمو‮»‬ي‭ ‬ژاپني‭ ‬پيشرفته تر‭ ‬باشد؟
‮«‬‭ ‬آسيمو‮»‬‭ ‬ساخت‭ ‬شركت‭ ‬هوندا‭ ‬مجهز‭ ‬به‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬تقريباً‭ ‬قادر‭ ‬به‭ ‬پاسخگويي‭ ‬به‭ ‬‮٠١‬‭ ‬ميليون‭ ‬سوالي‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬به‭ ‬سيستم‭ ‬داده‭ ‬شده‭ ‬است؛‭ ‬در‭ ‬واقع‭ ‬اگر‭ ‬سوالي‭ ‬پرسيده‭ ‬شود‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬حافظه‭ ‬روبات‭ ‬نباشد‭ ‬يا‭ ‬جواب‭ ‬نمي‮ ‬دهد‭ ‬يا‭ ‬پاسخ هاي‭ ‬نامتعارف‭ ‬ارائه‭ ‬مي‮ ‬كند‭ ‬اما‭ ‬الگوريتمي‭ ‬كه‭ ‬ما‭ ‬براي‭ ‬روبات‭ ‬‮« ‬پارسه‮»‬‭ ‬در‭ ‬نظر‭ ‬گرفته ايم‭ ‬هيچ‭ ‬محدوديتي‭ ‬از‭ ‬نظر‭ ‬صحبت‭ ‬ندارد‭ ‬و‭ ‬حتي‭ ‬قادر‭ ‬به‭ ‬درك‭ ‬و‭ ‬فهم‭ ‬واژه هاست‮.‬‭ ‬مغز‭ ‬روبات‭ ‬‮ ‬ما‭ ‬كه‭ ‬مجهز‭ ‬به‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬است،‭ ‬قابليت‭ ‬نصب‭ ‬و‭ ‬راه اندازي‭ ‬روي‭ ‬رايانه‭ ‬را‭ ‬دارد‭ ‬به‭ ‬طوري‭ ‬كه‭ ‬مي‮ ‬توانيم‭ ‬با‭ ‬ميكروفن،‭ ‬به‭ ‬راحتي‭ ‬و‭ ‬بدون‭ ‬هيچ‭ ‬محدوديتي‭ ‬با‭ ‬آن‭ ‬صحبت‭ ‬كنيم‮.‬‭ ‬ما‭ ‬در‭ ‬مراحل‭ ‬نهايي‭ ‬آماده سازي‭ ‬اين‭ ‬الگوريتم‭ ‬هستيم‮.‬‭ ‬تمام‭ ‬الگوريتم‭ ‬كه‭ ‬داراي‭ ‬‮٠١‬‭ ‬هزار‭ ‬شاخه،‭ ‬هر‭ ‬شاخه‭ ‬آن‭ ‬حاوي‭ ‬‮٠١‬‭ ‬هزار‭ ‬زير‭ ‬شاخه‭ ‬و‭ ‬هر‭ ‬زيرشاخه‭ ‬آن‭ ‬شامل‭ ‬‮٥‬‭ ‬هزار‭ ‬فايل‭ ‬است،‭ ‬بايد‭ ‬با‭ ‬سوالات،‭ ‬واژه ها‭ ‬و‭ ‬حروف‭ ‬انگليسي‭ ‬و‭ ‬فارسي‭ ‬پر‭ ‬شود.از‭ ‬آنجا‭ ‬كه‭ ‬زبان‭ ‬فارسي‭ ‬از‭ ‬نظر‭ ‬آوا‭ ‬و‭ ‬ريخت شناسي‭ ‬بسيار‭ ‬گسترده‭ ‬است،از‭ ‬نظر‭ ‬پردازش‭ ‬آن‭ ‬با‭ ‬مشكل‭ ‬مواجه‭ ‬شديم‭ ‬كه‭ ‬با‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬يك‭ ‬ترفند،‭ ‬تا‭ ‬حدود‭ ‬زيادي‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬رفع‭ ‬كرده ايم‮.‬‭ ‬در‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬انجام‭ ‬شده‭ ‬براي‭ ‬اثبات‭ ‬كاركرد‭ ‬سيستم،‭ ‬يك‭ ‬متن‭ ‬‮٠٨‬‭ ‬صفحه اي‭ ‬را‭ ‬براي‭ ‬آن‭ ‬خوانديم‭ ‬كه‭ ‬تمامي‭ ‬كلمات‭ ‬و‭ ‬جملات‭ ‬را‭ ‬درك‭ ‬كرد‮.‬
يك‭ ‬ويژگي‭ ‬بسيار‭ ‬مهم‭ ‬ديگر‭ ‬اين‭ ‬سيستم‭ ‬يادگيري‭ ‬الكترونيكي‭ ‬است‭ ‬به‭ ‬طوري‭ ‬كه‭ ‬هرچه‭ ‬بيشتر‭ ‬با‭ ‬آن‭ ‬صحبت‭ ‬كنيم،‭ ‬توان‭ ‬يادگيري‮ ‬اش‭ ‬افزايش‭ ‬پيدا‭ ‬مي‮ ‬كند‮.‬
‮-‬‭ ‬آيا‭ ‬فكر‭ ‬نمي‮ ‬كنيد‭ ‬دستيابي‭ ‬به‭ ‬چنين‭ ‬موفقيت‭ ‬بزرگي‭ ‬توسط‭ ‬چند‭ ‬محقق‭ ‬جوان‭ ‬با‭ ‬كمترين‭ ‬امكانات‭ ‬كمي‭ ‬عجيب‭ ‬و‭ ‬غير‭ ‬قابل‭ ‬باور‭ ‬باشد؟
شايد‭ ‬اين‭ ‬طور‭ ‬باشد‭ ‬كه‭ ‬شما‭ ‬مي‮ ‬گوييد‭ ‬ولي‭ ‬حاضريم‭ ‬براي‭ ‬هر‭ ‬دانشگاه‭ ‬يا‭ ‬سازمان‭ ‬علمي‭ ‬داخلي‭ ‬و‭ ‬خارجي‭ ‬علاقه مند،‭ ‬جزئيات‭ ‬و‭ ‬مراحل‭ ‬اين‭ ‬دستاورد‭ ‬بزرگ‭ ‬را‭ ‬تشريح‭ ‬كنيم‮.‬
ما‭ ‬با‭ ‬دانشگاه‭ ‬صنعتي‭ ‬برلين‭ ‬و‭ ‬‮٢‬‭ ‬كمپاني‭ ‬معتبر‭ ‬در‭ ‬دنيا‭ ‬مكاتباتي‭ ‬داشته ايم‭ ‬كه‭ ‬مبالغ‭ ‬هنگفتي‭ ‬براي‭ ‬خريد‭ ‬سيستم‭ ‬به‭ ‬ما‭ ‬پيشنهاد‭ ‬كرده اند‮.‬‭ ‬‮٧٩١‬‭ ‬ميليون‭ ‬دلار‭ ‬و‭ ‬‮٠٠١‬‭ ‬ميليون‭ ‬پوند‭ ‬بالاترين‭ ‬پيشنهادها،‭ ‬‮٠‮٥‬‭ ‬ميليون‭ ‬دلار‭ ‬و‭ ‬‮٥‬‭ ‬ميليون‭ ‬دلار‭ ‬هم‭ ‬پيشنهادهاي‭ ‬ديگري‭ ‬بوده‭ ‬است‮.‬
‮-‬‭ ‬آيا‭ ‬اين‭ ‬اختراع‭ ‬ثبت‭ ‬شده‭ ‬است؟
در‭ ‬ايران‭ ‬ثبت‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬كشورهاي‭ ‬مالزي‭ ‬و‭ ‬سوئيس‭ ‬با‭ ‬نام«سامانه‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬پيشرفته‭ ‬با‭ ‬قابليت‭ ‬هماهنگ سازي‭ ‬تصاوير‭ ‬صورت‭ ‬انسان»نيز‭ ‬مراحل‭ ‬پاياني‭ ‬ثبت‭ ‬را‭ ‬مي‮ ‬گذراند.با‭ ‬ثبت‭ ‬جهاني‭ ‬اين‭ ‬اختراع‭ ‬مي‮ ‬توانيم‭ ‬ادعا‭ ‬كنيم‭ ‬كه‭ ‬كشور‭ ‬ما‭ ‬پدر‭ ‬علم‭ ‬نوين‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬در‭ ‬جهان‭ ‬است‮.‬
‮-‬‭ ‬هزينه‭ ‬ساخت‭ ‬اين‭ ‬سيستم‭ ‬چقدر‭ ‬بوده‭ ‬است؟‭ ‬آيا‭ ‬كمكي‭ ‬از‭ ‬دانشگاه‭ ‬يا‭ ‬ارگان هاي‭ ‬دولتي‭ ‬دريافت‭ ‬كرده ايد؟
تاكنون‭ ‬كه‭ ‬‮٠٦‬‭ ‬درصد‭ ‬كار‭ ‬انجام‭ ‬شده‭ ‬است،‭ ‬مبلغ‭ ‬‮٥٣‬‭ ‬ميليون‭ ‬تومان‭ ‬هزينه‭ ‬كرده ايم‮.‬
از‭ ‬لحاظ‭ ‬مالي‭ ‬بسيار‭ ‬در‭ ‬مضيقه‭ ‬هستيم،‭ ‬البته‭ ‬دانشگاه‭ ‬آزاد‭ ‬يك‭ ‬مركز‭ ‬پژوهشي‭ ‬در‭ ‬اختيار‭ ‬ما‭ ‬گذاشته‭ ‬و‭ ‬ما‭ ‬را‭ ‬از‭ ‬نظر‭ ‬معنوي‭ ‬هم‭ ‬حمايت‭ ‬كرده‭ ‬است‭ ‬ولي‭ ‬از‭ ‬نظر‭ ‬مالي‭ ‬فقط‭ ‬‮٥/١‬‭ ‬ميليون‭ ‬تومان‭ ‬به‭ ‬اين‭ ‬پروژه‭ ‬اختصاص‭ ‬پيدا‭ ‬كرد‮.‬‭ ‬هيچ‭ ‬نهاد،‭ ‬سازمان‭ ‬يا‭ ‬دانشگاه‭ ‬به‭ ‬ما‭ ‬كمك‭ ‬مالي‭ ‬نكرده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬ما‭ ‬از‭ ‬محل‭ ‬فروش‭ ‬بعضي‭ ‬اختراع هاي‭ ‬ديگر،‭ ‬سيستم‭ ‬را‭ ‬تا‭ ‬اين‭ ‬مرحله‭ ‬رسانده ايم‮.‬
‮-‬‭ ‬گروه‭ ‬شما‭ ‬متشكل‭ ‬از‭ ‬چند‭ ‬نفر‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬تاكنون‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬ثبت‭ ‬چه‭ ‬اختراع هايي‭ ‬شده ايد؟
تيم‭ ‬اصلي‭ ‬ما‭ ‬شامل‭ ‬‮٩‬‭ ‬متخصص‭ ‬در‭ ‬زمينه هاي‭ ‬گوناگون‭ ‬فني‭ ‬مهندسي‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬هر‭ ‬كدام‭ ‬از‭ ‬خدمات‭ ‬چند‭ ‬نفر‭ ‬ديگر‭ ‬بهره‮ ‬‭ ‬مي‮ ‬برند‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬واقع‭ ‬يك‭ ‬گروه‭ ‬‮٠٥‬‭ ‬نفره‭ ‬را‭ ‬تشكيل‭ ‬مي‮ ‬دهند‮.‬
ما‭ ‬در‭ ‬زمينه هاي‭ ‬هوافضا،‭ ‬مكاترونيك‭ ‬و‭ ‬مهندسي‭ ‬عمران‭ ‬فعاليت هاي‭ ‬زيادي‭ ‬انجام‭ ‬داده‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬دستاوردهاي‭ ‬بزرگي‭ ‬رسيده ايم‮.‬‭ ‬‮٥٤‬‭ ‬اختراع‭ ‬به‭ ‬ثبت‭ ‬رسانده ايم‭ ‬كه‭ ‬بيشتر‭ ‬آ نها‭ ‬براي‭ ‬روبات‭ ‬انسان‭ ‬نما‭ ‬طراحي‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬
تلويزيون‭ ‬هوشمندي‭ ‬طراحي‭ ‬كرده ايم‭ ‬كه‭ ‬مي‮ ‬تواند‭ ‬تمامي‭ ‬دستورهاي‭ ‬صادره‭ ‬از‭ ‬طريق‭ ‬دستگاه‭ ‬كنترل‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬فرمان هاي‭ ‬صوتي‭ ‬اجرا‭ ‬كند‮.‬
رايانه‭ ‬هوشمند،‭ ‬جت‭ ‬بدون‭ ‬سرنشين‭ ‬هوشمند‭ ‬و‭ ‬شبه‭ ‬هوشمند‭ ‬نيز‭ ‬از‭ ‬ديگر‭ ‬ابداعات‭ ‬ماست‮.‬
‮-‬‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬جت‭ ‬شبه‭ ‬هوشمند‭ ‬و‭ ‬هوشمند‭ ‬بدون‭ ‬سرنشين‭ ‬توضيح‭ ‬بيشتري‭ ‬بدهيد‮.‬
ما‭ ‬اولين‭ ‬هواپيماي‭ ‬شبه‭ ‬هوشمند‭ ‬ايراني‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬دانشگاه‭ ‬آزاد‭ ‬ساخته ايم‭ ‬كه‭ ‬حتي‭ ‬در‭ ‬كل‭ ‬مجموعه اش‭ ‬رشته‭ ‬هوافضا‭ ‬وجود‭ ‬ندارد‮.‬‭ ‬در‭ ‬هواپيماي‭ ‬شبه‭ ‬هوشمند،‭ ‬هواپيما‭ ‬با‭ ‬يك‭ ‬برنامه‭ ‬از‭ ‬باند‭ ‬بلند‭ ‬مي‮ ‬شود،‭ ‬در‭ ‬يك‭ ‬مكان‭ ‬جغرافيايي‭ ‬عملياتي‭ ‬انجام‭ ‬مي‮ ‬دهد‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬مكان‭ ‬مورد‭ ‬نظر‭ ‬بر‭ ‬مي‮ ‬گردد‮.‬‭ ‬هواپيماي‭ ‬هوشمند‭ ‬بدون‭ ‬نياز‭ ‬به‭ ‬كنترل‭ ‬يا‭ ‬راديو‭ ‬كنترل،‭ ‬توسط‭ ‬لپ تاپ‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬سيستم‭ ‬موقعيت‮ ‬يابي‭ ‬‮(‬GPR‮)‬‭ ‬از‭ ‬راه‭ ‬دور‭ ‬كنترل‭ ‬مي‮ ‬شود،‭ ‬اگر‭ ‬ارتباط‭ ‬هواپيما‭ ‬با‭ ‬لپ‭ ‬تاپ‭ ‬قطع‭ ‬شود،‭ ‬سيستم‭ ‬هوشمند‭ ‬اتوپايلوت‭ ‬به‭ ‬طور‭ ‬خودكار‭ ‬فعال‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬و‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬انجام‭ ‬عمليات،‭ ‬به‭ ‬مبداء‭ ‬بر‭ ‬مي‮ ‬گردد‮.‬
‭ ‬ابعاد‭ ‬اين‭ ‬هواپيماي‭ ‬هوشمند‭ ‬‮٣‬‭ ‬متر‭ ‬در‭ ‬‮٣‬‭ ‬متر‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬يك‭ ‬مثلث‭ ‬است.در‭ ‬اين‭ ‬مورد‭ ‬با‭ ‬بعضي‭ ‬ارگان هاي‭ ‬نظامي‭ ‬وارد‭ ‬گفتگو‭ ‬شده ايم‮.‬‭ ‬البته‭ ‬لازم‭ ‬به‭ ‬يادآوري‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬اين‭ ‬هواپيما‭ ‬در‭ ‬حضور‭ ‬آيت ا‮...‬‭ ‬هاشمي‭ ‬رفسنجاني،‭ ‬رئيس‭ ‬مجمع‭ ‬تشخيص‭ ‬مصلحت‭ ‬نظام‭ ‬با‭ ‬موفقيت‭ ‬آزمايش‭ ‬شد‭ ‬و‭ ‬همچنين‭ ‬مراحل‭ ‬ساخت‭ ‬روبات‭ ‬انسان نما‭ ‬مورد‭ ‬بازديد‭ ‬ايشان‭ ‬قرار‭ ‬گرفت‮.‬
‮-‬‭ ‬چه‭ ‬انتظاري‭ ‬از‭ ‬مسئولان‭ ‬داريد؟
دستاوردهاي‭ ‬ما‭ ‬روزي‭ ‬آرزوهاي‭ ‬ما‭ ‬را‭ ‬تشكيل‭ ‬مي‮ ‬داد،‭ ‬ما‭ ‬براي‭ ‬ايران‭ ‬و‭ ‬سربلندي‭ ‬كشور‭ ‬فعاليت‭ ‬مي‮ ‬كنيم،‭ ‬متاسفانه‭ ‬در‭ ‬كشورمان‭ ‬درك‭ ‬درست‭ ‬و‭ ‬كاملي‭ ‬از‭ ‬هوش‭ ‬مصنوعي‭ ‬و‭ ‬قابليت ها‭ ‬و‭ ‬كاربردهاي‭ ‬با‭ ‬ارزش‭ ‬آن‭ ‬وجود‭ ‬ندارد‮.‬‭ ‬من‭ ‬عضو‭ ‬انجمن ها‭ ‬و‭ ‬نهادهاي‭ ‬مختلف‭ ‬نخبگان‭ ‬مثل‭ ‬كميته‭ ‬نخبگان‭ ‬و‭ ‬بنياد‭ ‬ملي‭ ‬نخبگان‭ ‬هستم‭ ‬ولي‭ ‬از‭ ‬بودجه هاي‭ ‬ميليوني‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬دسترس‭ ‬اين‭ ‬نهادها‭ ‬قرار‭ ‬دارد‭ ‬تاكنون‭ ‬چيزي‭ ‬به‭ ‬ما‭ ‬نرسيده‭ ‬است‮.‬
‭ ‬با‭ ‬بعضي‭ ‬مسئولان‭ ‬نظام‭ ‬ديدار‭ ‬داشته ايم‭ ‬ولي‭ ‬حتي‭ ‬نامه هاي‭ ‬‮«‬‭ ‬مساعدت‭ ‬شود‮»‬‭ ‬آنان‭ ‬نيز‭ ‬با‭ ‬بي‮ ‬مهري‭ ‬از‭ ‬سوي‭ ‬پايين دست ها‭ ‬مواجه‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬‭ ‬اگر‭ ‬مورد‭ ‬حمايت‭ ‬قرار‭ ‬نگيريم،‭ ‬شرايط‭ ‬براي‭ ‬ما‭ ‬و‭ ‬امثال‭ ‬ما‭ ‬سخت‭ ‬خواهد‭ ‬شد‮.‬‭ ‬
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 17:47

دستیابی ایران به فناوری هوش مصنوعی سخنگو

دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه آزاد نجف آباد با دستیابی به فناوری پیشرفته هوش مصنوعی سخنگو با قابلیت هماهنگ سازی تصاویر مجازی انسان توانست نام ایران را به عنوان پدر علم نوین هوش مصنوعی در جهان مطرح کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، مسعود مولوی با بیان این که بیش از 50 اختراع وی در زمینه های تلویزیون، هواپیما، کامپیوتر هوشمند و جت بدون سرنشین مراحل ثبت اختراع نهایی را می گذراند، افزود: پروژه ساخت نخستین روبات انسان نمای هوشمند ایران و جهان از سال 81 آغاز شد که طراحی و ساخت مدل آن با هزینه ای بالغ بر 60 میلیون تومان صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: با همکاری مرکز تحقیقات تیم روباتیک و مکاترونیک پارسه و استادان مجرب پژوهشکده علوم و فناوری واحد نجف آباد، پس از دو سال کار سامانه برخوردار از بانک اطلاعاتی پیشرفته بر روی کیت های هوشمند طراحی شده به طوری که توانایی فرمان پذیری با استفاده از صدای انسان و تفکیک و شناسایی صدای انسان حتی با لهجه های مختلف را دارد.

این دانشجوی دانشگاه آزاد تاکید کرد: این فناوری از سوی کمیته داوری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد هیات علمی واحد نجف آباد مورد بررسی قرار گرفت و از سوی مراجع عالی انفورماتیک کشور پس از بررسی های دقیق تائید و به ثبت رسید.

مولوی خاطر نشان کرد: با بکارگیری این سامانه می توان به هر وسیله رایانه ای و یا الکترونیکی نظیر تلویزیون با صدای خود دستور داده تا در مقابل گفتگو، نظرخواهی و احوالپرسی پاسخی کاملا واضح و هوشمندانه دهد.

وی گفت: قرار است در آینده ای نزدیک این دستاورد علمی توسط یکی از مسئولان عالی رتبه کشوری رونمایی شود.
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 17:48

طراحی سامانه هوش مصنوعی در ایران

مسعود مولوی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلا‌می نجف آباد با طراحی نوع پیشرفته‌ای از هوش مصنوعی تحول جدیدی برای استفاده در رایانه ایجاد کرد .


مسعود مولوی پس از دو سال کار , سامانه‌ای برخوردار از بانک اطلا‌عاتی پیشرفته روی کیتهای هوشمند طراحی کرده است که توانایی تفکیک صدای انسان را حتی با لهجه‌های مختلف دارد.

سامانه‌ای که این دانشجوی ترم اول معماری طراحی کرده است نخستین نرم‌افزار پست الکترونیک و ویرایشگر است که برای استفاده از آن نیاز به تایپ فارسی نیست.

در این روش متن را باید با حروف انگلیسی تایپ کرد تا برنامه آن همزمان و به شیوه هوشمند به کلمات فارسی تبدیل شود.

نوشتن نامه الکترونیکی , مقاله و پایان نامه , ویرایش , بی نیازی از صفحه کلید , ایجاد تصویر از متن و ارسال خودکار آن , ترجمه همزمان واژه های انگلیسی و آلمانی به فارسی و ساخت صفحات وب فارسی بخشی از قابلیتهای این سامانه است که فن آوری تولید آن فقط در انحصار ایران.

براساس پیش بینی کارشناسان توسعه این نوع پیشرفته هوش مصنوعی دررایانه‌ها میلیاردها دلا‌ر برای کشور درآمد خواهد داشت .

دکتر شفیعی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلا‌می نجف آباد گفت:تاکنون چند موسسه و شرکت معروف جهان برای خرید این دستاورد علمی اعلا‌م آمادگی کرده‌اند که آخرین پیشنهاد 200 میلیون دلا‌ر بوده است.

عبدالله جاسبی رئیس دانشگاه آزاد اسلا‌می امروز با حضور در دانشگاه آزاداسلا‌می نجف آباد از این دانشجوی مبتکر ایرانی تجلیل کرد .
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

416

تشکر کرده: 21 مرتبه
تشکر شده: 52 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 4 فروردین 1386 09:43

آرشيو سپاس: 457 مرتبه در 119 پست

توسط saeed_hz » سه شنبه 2 مهر 1387 19:21

متاسفم اینو میگم ،ولی این پیشرفتها هم مثل صدها مورد مشابه ان را یانکیهای اون ور اب خواهند خرید هیچ ، نوابغ این مرز وبوم که  با سرمایه این مملکت به اینجا رسیده اند به دلیل عدم توجه و.... مهاجرت خواهند کرد،کاش مسولین ما بیشتر توجه کنند
کاش..................
در اخر هم این تکنولوژی رو در قالبهای گوناگون (نظامی ،صنعتی ........) با صدها برابر قیمت به ما خواهند فروخت
هیچ چیز واقعا خراب نیست ، حتی ساعتی كه از كار افتاده است ، دو بار در روز زمان را درست نشان می دهد ...توماس ادیسون

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

تاپیک جامع اخبار رباتیک

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 20:07

مسابقات رباتیک بروجرد

قراره ان شاءالله 11 آبان ماه همین سال توی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد یه مسابقه منطقه ای توی سطح منطقه 5 (استان های لرستان ، مرکزی ، همدان) برگزار شه.عزیزان می تونن به بلاگ مربوطه مراجعه کنن.

Http://www.becp.iranblog.com
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 20:08

زمان ثبت نام برای شرکت در مسابقات رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد از ۲۰ مرداد ماه آغاز میشود و تا ۲۰ مهر ماه ادامه دارد.

هزینه ثبت نام برای هر نفر مبلغ ۲۵۰۰۰۰ ریال و تعداد اعضای هر تیم حداکثر چهار نفر میباشد .

قوانین مسابقه مانند سایر مسابقات بوده و تغییر چندانی در قوانین اعمال نشده تا تیم ها مجبور به تغییر اساسی در ربات های خود نباشند.

مهم ترین قوانین رشته تعقیب خط شامل موارد زیر میباشد :

۱) زاویه شکستگی ها حداکثر ۱۳۵ درجه میباشد.

۲) بریدگی هایی به طول حداکثر ۳ سانتیمتر در مسیر وجود دارد.

۳) انحناء هایی با شعاع ۱۵ سانتیمتر و زاویه حداکثر ۲۷۰ درجه در مسیر مسابقه تعبیه شده است.

۴) وجود مسیر بسته یا لوپ به صورت یک دایره با قطر ۳۰ سانتیمتر در مسیر .

۵) تغییر رنگ زمینه با خط راهنما .

مهم ترین قوانین رشته تعقیب خط الکترومغناطیس :

۱) جریان سیم حدود ۳ آمپر بوده و در کف پیست به گونه ای قرار گرفته که محل آن مشخص نباشد.

۲) فاصله سیم از سطح پیست یکسان بوده و تغییر نمیکند.

۳) حداکثر فاصله سیم با سطح پیست ممکن است به ۲ سانتیمتر برسد.

۴) شکستگی و مسیر های منحنی شکل هم در مسیر مسابقه قرار گرفته است.

قوانین فوق میتواند با نظر تیم های شرکت کننده تغییراتی داشته باشد، نسخه کامل تر قوانین به زودی در اختیار علاقه مندان شرکت در مسابقه قرار میگیرد.
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

توسط robotic » سه شنبه 2 مهر 1387 20:10

هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان