در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3309

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 95 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 10 آذر 1386 17:59

آرشيو سپاس: 13305 مرتبه در 1921 پست

بررسی جامع نیروی دریایی سپاه وقدرت آن برای مقابله با هرگونه تهدید

توسط Mil@d » پنج شنبه 4 مهر 1387 05:54

این مقاله را خودم با توجه با اطلاعات به دست آمده از سایتهای مختلف و معلومات شخصی ام در wikipedia نوشتم وعینا در اینجا هم آمده است.

نیروی دریایی سپاه به پیشنهاد محسن رضایی و فرمان حضرت امام خمینی (ره)  و به فرماندهی حسین علایی در سال 1364 تشکیل  شد. این نیرو به سرعت با استراتژی قایقهای تندرو در عملیات های مختلف جنگ از جمله والفجر 8 فتح اسکله الامیه درگیری با نیروی دریایی امریکا توسط شهید نادر مهدوی در مهر 66 وهمچنین گشتهای پراکنده در خلیج فارس و تنگه هرمز به تجربه اندوزی پرداخت وآرام آرام به یک نیروی تاثیرگذار تبدیل گشت.

در سال 39 علی شمخانی به فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش وسپاه منصوب شد وبرای بازسازی توان تحلیل رفته آنها تلاش کرد.در این زمان تسلیحاتی چون زیردریایی کیلو کلاس شناور تندرو هودونگ موشکهای دریایی c802 c701 و کرم ابریشمFL10قایقهای توپدار سریع السیر و ... به سازمان رزم نیروی دریایی پیوست.

در دوران فرماندهی سرلشکر صفوی بر سپاه و دریادار صفاری این نیرو بسیار قدرتمند شد و میتوان گفت هم اکنون قویترین نیروی دریایی جنگ نامتقارن وچریکی جهان است که قادرند در ظرف مدت کوتاهی با شلیک دهها موشک ضد ناو و هجوم قایقهای توپدار یک ناوگان کلاسیک را نابود کنند.

از اتفاقات بحث برانگیز این نیرو دستگیری نظامیان انگلیسی در خرداد 83 و فروردین 86 به دست ناوسالاریکم (ناخدا یکم) ابوالقاسم آمانگاه در دهانه اروند رود و اخطار به ناوهای امریکایی برای خروج از آبهای ایران در دی 86 و فروردین 87 می باشد.[[1]] لازم به ذکر است در حادثه 3 فروردین 87 8 ملوان و 7 تفنگدار بریتانیایی از ناو کورنووال وارد آبهای ایران شدند که بلافاصله به محاصره پاسداران پایگاه اروند سپاه در آمده و بدون هیچ مقاومتی تسلیم شدند

این نیرو هم اکنون کنترل کامل خلیج فارس وجزایر آن از دهانه ارونرود تا تنگه هرمز را عهده دار میباشد. ستاد فرماندهی آن در سرخه حصار تهران و مناطق یکم بندرعباس دوم بوشهر سوم ماهشهر چهارم چالوس وپایگهای آن اروندکنار عسلویه چابهار جزیره خارک فارسی لارک تنب میباشد. لازم به ذکر است به دلیل شراط خاص جزیره ابوموسی و مشکلات موجود با امارات بر سر مالکیت آن حفاظت از آن توسط سپاه به شدت انجام میشود و اطراف آن به یک دژ موشکی هدایت شونده خودکار و پدافندی سنگین مجهز شده است.
این نیرو هم اکنور دارای بیش از 1000 قایقق فوق سرع کلاس عاشورا طارق ذوالجناح باور و ... می باشد. کنترل دریایی خزر و غمان نیز به ارتش واگذار شده است.

فرماندهی این نیرو هم اکنون بر عهده دریادار صفاری وجانشینی آن دریادار فدوی و فرمانده منطقه یکم بندرعباس که مجهزترین مقر آن است بر عهده دریادار تنگسیری میباشد.

چیزی که دوست داشتم به عنوان بحث مطرح شود اطلاعات دوستان از نیروی دریایی سپاه و جزییات آن است. دوست دارم کادر نیروی دریایی سپاه نیز در بحث شرکت کنند.
رفیق بی کلک

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3309

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 95 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 10 آذر 1386 17:59

آرشيو سپاس: 13305 مرتبه در 1921 پست

توسط Mil@d » پنج شنبه 4 مهر 1387 05:59

لازم به ذکر است که فعالیت گشتی های سپاه ار دهانه اروند رود تا منطقه پسابندر در تنگه هرمز به صورت شبانه روزی و با تسلیحات کامل می باشد.
ضمنا جزیره ابوموسی نیز کامل به یک زراد خانه موشکی و زاغه مهمات تبدیل شده است و  شناور های اماراتی به علت اختلال های ایجاد بوسیله سامانه جنگ الکترونیک سپاه  چندان به منطقه نزدیک نمی شوند.
رفیق بی کلک

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2646

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

توسط Shahbaz » پنج شنبه 4 مهر 1387 09:49

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


بازدید ایت ا... خامنه ای از نیروی دریایی  در سال 65 محسن رضایی و حسین علائی
شهداي عمليات استشهادي عليه آمريكاي كه در سال 1366 در خليج فارس بوقوع پيوست

نادر مهدوي، نصرالله شفيعي، مهدي محمديها، بيژن گرد، غلامحسين توسلي،

اسحاق دارا ،اسداله رئيسي،

رضا آبسالان و مجيد مباركي

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3309

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 95 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 10 آذر 1386 17:59

آرشيو سپاس: 13305 مرتبه در 1921 پست

توسط Mil@d » پنج شنبه 4 مهر 1387 17:47

در این پست می خواهم قدری از تفاوتهای نداجا و ندسا بنویسم.
هانطور که می دانید نیروی دریایی ارتش قدمتی 80 ساله و سپاه حدودا 23 ساله میباشد. رزم ارتش بر پایه جنگ کلاسک و کاربرد رزمناوها ناوشکن ها ناوچه ها زیردریایی ها وبه کار گیری تفنگداران زبده برای تصرف سواحل وجزایر می باشد.

ستا نیروی دریایی در میدان رسالت تهران و پادگان کوهک مستقر است و مناطق آن 1 بندعباس 2بوشهر 3 چابهار 4انزلی می باشد.که2/3 توان تجهیزاتی سنگین و هاورکرافت ها وهوادریا آن در بندرعباس مستقر است و پایگاه نهم شکاری مسئولیت پشتیبانی از آن را با f14 f4 , p3f  بر عهده دارد. فرماندهی آن هم اکنون بر عهده دریادار حبیب الله سیاری و فرمانده منطقه 1 دریادار بهزاد فر است.این نیرو از 4 ماه پیش خلیج فارس را به طور کامل تلخیه کرده وحوزه گشت زنی و عملیاتی خود را به بحر عمان و خزر منتقل کرده است.
این نیرو به همراه ندسا قویترین نیروی دریایی خاورمیانه است و به شدت از آبهای سرزمینی ایران حفاظت میکند.
اختالف درجات نیروی دریایی ارتش و سپاه در زیر آمده است:
ناودار=ناو استوار
ناوسالار=ناخدا
رفیق بی کلک

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

New Memberno avatar
پست ها

2

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 14 مهر 1387 12:45

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط basigi19 » پنج شنبه 2 آبان 1387 10:05

salam khaste nabashid

bayernmorteza از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

982

تشکر کرده: 5355 مرتبه
تشکر شده: 2970 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 آبان 1392 19:54

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

خروج آمریکا از خلیج فارس جزو برنامه‌های سپاه

توسط Hesam - 1994 » شنبه 10 آبان 1393 22:29

نگاهی به اظهارات اخیر دریادار فدوی/
             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد        
     
فرمانده نیروی دریایی سپاه، خروج ناوگان دریایی آمریکا از خلیج فارس را جزو برنامه‌های این نیرو عنوان کرد.
       به گزارش مشرق، ناوگان دریایی آمریکا مدت‌های زیادی‌ست که با ادعای برقراری امنیت در مهمترین آبراه جهان -در ظاهر- اما با هدف تسلط بر چاه‌های عظیم نفت و گاز کشورهای منطقه، حضوری مستمر در خلیج فارس دارد.

با این حال جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که کشورهای منطقه، خود توان برقراری امنیت خلیج فارس را داشته و ایران نیز به عنوان قدرتمندترین کشور این ناحیه برنامه خود را «حفظ و حراست از امنیت» آن اعلام کرده است.


یکی از ناوهای هواپیمابر آمریکایی

در همین رابطه، چندی پیش دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه -نیرویی که وظیفه حراست از خلیج فارس و تنگه هرمز را برعهده دارد- در گفتگو با خبرگزاری فارس، از تمرین‌های گسترده این نیرو برای مقابله با ناوگان دریایی ایالات متحده خبر داده و گفته بود که برای غرق ناوهای غول‌پیکر آمریکایی تمرینهای زیادی کردیم و می‌توانیم یک ناو این کشور را ظرف 50 ثانیه غرق کنیم.


یکی از رزمایش‌های سپاه برای مقابله با تهدیدات دریایی


طی روزهای اخیر نیز مستندی با عنوان «رودردرو با شیطان» با موضوع توانمندی‌های دریایی سپاه پاسداران در برنامه تلویزیونی ثریا پخش شد.

در این برنامه، دریادار فدوی با اشاره به استراتژی حفظ و حراست از امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، یکی از برنامه های نیروی دریایی سپاه را «خروج آمریکا از خلیج فارس» عنوان کرد.

فدوی پیش از این نیز با هشدار به نیروهای آمریکایی گفته بود که آمریکا «مواظب‌ترین کشور در خلیج فارس» است که تیری در این منطقه شلیک نشود و الا تمام منافع این کشور با خطر روبرو خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه همچنین درخصوص کنترل آبراه استراتژیک تنگه هرمز گفته بود که طبق قوانین حقوق بین‌الملل، ما حق قانونی داریم که تنگه هرمز و خلیج فارس را کنترل کنیم لذا اگر شناورهای آمریکایی به اخطار سپاه جواب ندهند، بلافاصله مشاهده می‌کنند که تعداد زیادی از شناورهای ما اطراف آنهاست و یا سامانه‌های موشکی ما روی آنها قفل کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین مستقر است.

بنا بر این گزارش، اگرچه ناوهای هواپیمابر آمریکایی برای تردد در آبهای آزاد، حریم چند کیلومتری را برای خود قائل هستند، اما این حریم تنها در خلیج فارس و آنهم توسط شناورهای تندروی گشت دریایی سپاه شکسته شده و به گفته فرماندهان ندسا، شناورهای سپاه در این منطقه تنها در فاصله «چند متری» این غول های هواپیمابر حرکت کرده و اگرچه یگانهای خارجی در طول مسیر ورود، تردد و خروج از خلیج فارس توسط سامانه‌های شنود و راداری کنترل می‌شوند، اما این اصرار وجود دارد تا یگا‌ن‌های فرامنطقه‌ای -بویژه آمریکایی ها- با چشم خود شناورهای سپاه را در نزدیکی‌شان مشاهده کنند.


گشتهای دریایی سپاه در خلیج فارس

این درحالیست که بنا بر اعلام دریادار فدوی، آمریکایی‌ها تاکنون حداقل 3 بار از طریق مراجع رسمی مثل سفارت سوئیس پیگیری کردند که یک خط مثل خطی که در زمان جنگ سرد بین شوروی و آمریکا برقرار شد، میان نیروهای دو کشور شکل بگیرد تا اوضاع را بتوان کنترل کرد؛ درخواستی که البته از سوی ایران رد شده است.

البته فدوی این را هم گفته است که ما تنها تجهیزاتی را که خودمان می‌خواهیم، در معرض دید آمریکایی‌ها قرار می‌دهیم و الا سامانه‌های بسیاری وجود دارد که می‌ماند برای آینده.
لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
hnhnnhnh
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

9 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان