در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

New Memberno avatar
پست ها

6

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 23 اردیبهشت 1387 23:52

آرشيو سپاس: 2 مرتبه در 1 پست

حرکت منحنی نور

توسط pszine » چهارشنبه 17 مهر 1387 23:08

محققین دانشگاه سنت اندروز کشف کردند پرتوهای نوری می توانند در کناره های ظرف به سوی اطراف حرکت منحنی داشته باشند.

محققان تصور ما از انتقال ذرات بوسیله پرتوهای نوری - که  به جای حرکت در راستای خط مستقیم به صورت منحنی حرکت می کنند - را با اعمال تغییرات در منطقه ای که نور در ان قرار دارد، گسترش دادند.

  
تصویر پرتوهای ایری در حال حمل ذرات از یک ظرف به ظرف دیگر  - براي مشاهده تصاوير به ادرس زير مراجعه نماييد:

http://www.pszine.net/content/view/80/101

پروفسور کیشان دولاکیا از مدرسه فیزیک و نجوم می گوید: دنیای فیزیک بسیار شگفت انگیز است؛ تصور ما از حرکت و رفتار با وجود این پرتو ها به چالش کشیده می شوند و بسیار هیجان انگیز است که این موضوع ما را به صحنه علوم جدید راهنمایی کند.

او می گوید: پرتوی استاندارد نور به علت تاثیرات طول موج که به نام پراش انرا می شناسیم در زمان انتقال پراکنده می شود. حتی اگر پهنای این پرتوهای نور به اندازه لیزر های اشاره گر باشد و بتوانیم انرا در ماه  رویت کنیم پهنای انها به 100کیلومتر می رسید.

او می افزاید: تحقیقات ما نشان داد که نوعی از پرتو نور پراکنده و پراشیده نمی شود – می توانند در کنار های ظرف حرکت کنند و ذراتی که در کناره های ظرف هستند را به حرکت در اورند. این تحقیقات منجر به کشف جدیدی در پدیده حرکت ذرات توسط نور شده است.

سی سال پیش دانشمندان با اثبات ریاضی منجم انگلیسی سر جورج ایری که توازی اپتیکی پیدا کرد پی به وجود پرتوهای ایری بردند. در سالهای اخیر، داشنمندان کشف کردند که بر خلاف پرتوی لیزر این پرتوها در زمان حرکت در فضا خم می شوند.

تیم دانشگاه سنت اندروز با استفاده از خصوصیات غیر معمول پرتوهای ایری برای فرستادن ذرات در گوشه های ظرف و حرکت انها درکناره ها ظرف علم را در این زمینه پیش راندند.

یکی از اعضای این تیم به نام جورج باومگارتل می گوید: پرتوهای ایری به ما اجازه دادند بتوانیم بدون هیچ گونه حرکت میدان نور تمام اتاق را روشن  کنیم. این یافته ها برای مهندسی میکروسیال و بیولوژی یاخته ها مفید خواهد بود.

کشف جورج باومگارتل، میشاییل مازیلو و کیشان دولاکیا در مدرسه فیزیک و نجوم در اخرین نسخه مجله Nature Photonics به چاپ رسیده است.

در حال حاظر تیم در حال جستجو راه های جدید در میدان های نور است که شامل مرتب سازی ذرات با جداسازی سلول معینی در نقطه خاص می شود.

میشائیل مازیلو می گوید: این پرتو ها شگفت اور نشان دادند که چگونه یک کشف مبهم اما زیبای ریاضی در مکانیک کوانتوم و علم تاثیرات مهمی میگذارد.

مترجم:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

منبع:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
تهیه شده در دانشگاه سنت اندروز

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان