در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Incredible Poster

Incredible Posterنماد کاربر
پست ها

3047

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 30 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 21:41

آرشيو سپاس: 408 مرتبه در 218 پست

+A : مدرك آشنايي با سخت‌افزار

توسط Farhad3614 » شنبه 6 اسفند 1384 23:03

وضعيت فعلي بازار سخت‌افزار در كشور ما و به‌خصوص تعدد شركت‌ها يا مغازه‌هايي كه به فروش يا در اصل همان اسمبل كردن كامپيوتر اقدام مي‌كنند و عدم آگاهي و آشنايي قبلي اين افراد با مقوله‌ مذكور و حتي در بسياري موارد عدم تطابق روحيه‌ كاري و شخصيتي آن‌ها با دنياي IT، نويسنده را بر آن داشت تا ضمن بررسي مختصر اين بازار آشفته و اشخاصي كه صرفاً به دليل كسب سود يا ساير دلا‌يل شخصي، اين عرصه فعاليت اقتصادي را مشوش برگزيده‌اند، مدركي را معرفي نمايد تا شايد تازه‌واردهاي به اين بازار در پي كسب آن برآيند و از اطلا‌عات پايه‌اي لا‌زم براي انجام اين كار برخوردار شوند.مقدمه
تغيير رشته تحصيلي يا رسته شغلي، مسأله‌اي است كه در تمام جوامع، امري مرسوم و شناخته شده مي‌باشد. به‌عنوان مثال شايد به‌ برخي متخصصين رشته‌الكترونيك كه سر از كارگاه‌هاي صنعتي درآورده‌اند و يا فارغ‌التحصيلان رشته كشاورزي كه به كار حسابداري و امور مالي  پرداخته‌اند، برخورد كرده باشيد. اين قبيل مسايل بيانگر دو نكته مهم است: اول اين‌كه لزوماً هيچ فردي مجبور به اشتغال در رشته تحصيلي خود نيست و آزادي انتخاب رسته كاري همانند رشته تحصيلي (در صورت وجود توانايي لازم) مجاز مي‌باشد. نكته دوم، اين‌كه اصولاً داشتن مدرك، پيش شرط انتخاب هيچ شغلي نيست. شايد شما هم شنيده باشيد كه در بسياري از كشورهاي پيشرفته و صنعتي در هنگام استخدام افراد در ادارات يا شركت‌هاي مختلف، ابتدا فرمي جهت اعلا‌م تجارب كاري در تخصص موردنياز توسط داوطلب تكميل مي‌شود و سپس در دو نوبت، دو مصاحبه مختلف، يكي براي اثبات تخصص مورد ادعا و ديگري براي سنجش فرد از نظر ساير مسايل انجام مي‌شود، كه در صورت موفقيت داوطلب در اين آزمون، وي به‌عنوان متصدي شغل مربوطه، به مديريت پيشنهاد مي‌شود. اما در كشور ما و به‌خصوص در زمينه كاري فناوري اطلاعات
(IT) مسأله به صورت ديگري است.

در ادارات دولتي اغلب داشتن تحصيلات دانشگاهي مثل فوق‌ديپلم يا ليسانس در رشته مربوطه پيش شرط هر نوع استخدامي در حوزه‌هاي فني مثل مخابرات، الكترونيك، مكانيك يا كامپيوتر است و مدارك بين‌المللي هم جايگاه خاصي در اين زمينه ندارند.

در مورد شركت‌هاي خصوصي، اوضاع مقداري متفاوت است. رها بودن اين شركت‌ها از قوانين و آئين‌نامه‌هاي خاص، باعث شده تا در كسب افراد متخصص، موفقيت بيشتر و حركت منطقي‌تري داشته باشند. اما در حوزه IT، وضع به گونه‌اي ديگر است اجازه دهيد اين مسأله را با طرح يك مثال و آن هم در زمينه يك آگهي فروشِ كامپيوتر تعقيب كنيم. لطفاً به‌طور دقيق به املاء كلمات نوشته شده توجه كنيد:

Moder Bord giga
Mouse Genuse OBTiCAL
KeyBoRD
Modem Enternal
Sound Criative
RAM Pansonic DDR
KASE ATX
FELAPY Derive 1.44
Monetor 17 FELAT
LAN CART


پس از گذشت يك هفته، حس كنجكاوي، نگارنده را بر آن داشت تا ضمن تماس با شركت يا مغازه مذكور، مسأله آگهي فوق را جويا شود. منشي  شركت، دليل اشتباهات عديده موجود در آگهي را سهل‌انگاري شركت تبليغاتي تهيه‌كننده آگهي برشمرد و در جواب اين سؤال كه چرا پس از كشف اين همه اشتباه تايپي، اقدامي در جهت توقف پخش آگهي مذكور يا تصحيح آن انجام نگرفته است، صورت مسأله را با طرح جمله‌اي مبني بر اين‌كه مگر شما بيكار هستيد، پاك كرد.

چند روز بعد ضمن تماسي مجدد، سعي بر آن شد تا اين بار در مورد قطعات مورد استفاده و نحوه اسمبل شدن و پشتيباني از كامپيوتر آگهي شده سؤال شود كه در جواب، مسؤول فني شركت يا مغازه، كامپيوتر موضوع همان آگهي را با همان مشخصات براي هر كاربردي از جمله بازي، كارهاي گرافيكي، برنامه‌نويسي، كاربرد اداري و خلا‌صه هر چيزي كه حدس آن را مي‌زنيد مناسب دانست و به دليل استفاده از بهترين و اصل‌ترين مارك براي هر قطعه، سازگاري و هماهنگي بين آن‌ها را حتمي و بدون جاي شك و ترديد عنوان نمود. حال خودتان قضاوت كنيد كه از سازنده يا در اصطلاح عام، اسمبل‌كننده كامپيوتر مذكور و همچنين از كامپيوتر دست‌پخت چنين افرادي چه انتظاري بايد داشت؟

آيا زماني كه تخصص جاي خود را با ادعا، و تجربه محل خود را با سرمايه عوض كند، نتيجه‌اي بهتر از اين عايد خواهد شد؟ از اين قبيل موارد در جامعه IT كشور، بسيار مشاهده مي‌شود. اما راه چاره چيست؟ آيا مي‌توان صاحبان چنين مشاغلي به كسب علم و تجربه در زمينه كاري خود تشويق كرده و ارتباط مستقيم بين علمي عمل كردن و در تجارت موفق‌تر بودن را به باور آن‌ها نزديك ساخت؟ شايد يكي از اولين راه‌هايي كه به ذهن خطور كند، ارايه يك سيستم آموزشي براي صاحبان مشاغل مذكور و ترغيب آن‌ها به تركيب دو عامل "سرمايه" و "علم و فن" براي دسترسي به كسب و كاري موفق‌تر است. بسياري از مؤسسات آموزشي و فني، گام‌هاي بسيار مؤثري را در اين زمينه برداشته‌اند. در حيطه مدارك بين‌المللي هم  دوره‌هاي آموزشي خاصي وجود دارد كه مقوله‌هايي چون اسمبل كردن كامپيوتر را از لحاظ فني مورد بررسي قرار داده و روح مهندسي و علمي‌تري با آن مي‌بخشد كه مدرك +A متعلق به شركت CompTIA يكي از آن‌ها محسوب مي‌شود.

معرفي

مدرك +A بيانگر وجود يك تخصص عمومي درباره سخت‌افزار در شخص صاحب اين مدرك بوده و وي به عنوان تكنسين سخت‌افزار كامپيوتر شناخته مي‌شود. براي شركت در دوره‌هاي آمادگي كسب اين مدرك، شركت كامپتيا حداقل 500 ساعت تجربه قبلي آشنايي و كار با سخت‌افزار كامپيوترهاي شخصي را توصيه مي‌كند. از نكات برجسته اين دوره و مدرك مربوط به آن، اين است كه بسياري از شركت‌هاي معتبر توليدكننده سخت‌افزار كامپيوتر، گذراندن آن را به كاربران خود و كساني كه قصد دارند در زمينه‌هايي مثل مونتاژ كامپيوتر فعاليت كنند توصيه مي‌نمايند.

در حالي كه در اين دوره به هيچ آيتم خاصي كه محصول كارخانه خاصي باشد اشاره نشده و صرفاً قطعات و قسمت‌هاي مختلف يك كامپيوتر از لحاظ فني مورد بررسي قرار مي‌گيرند. همچنين علاوه بر اين موارد، نحوه نصب سيستم‌عامل، تنظيم، پيكربندي سخت‌افزار در آن و آماده نمودن يك دستگاه كامپيوتر براي اتصال به شبكه از جمله تجاربي است كه يك داوطلب كسب مدرك +A بايد دارا باشد. هم‌اكنون بيش از يكصد شركت توليدي و يا آموزشي، مدرك +A را به عنوان پيش‌نياز براي كار يا كسب مدارك خود معرفي نموده‌اند و شركت‌هاي معتبري چون مايكروسافت، HP، سيسكو، آي‌بي‌ام و بسياري ديگر در سايت خود از مدرك مذكور به عنوان يك مدرك پايه‌اي جهت پرداختن به امور فني يك كامپيوتر نام برده‌اند.

دروس  

در اين دوره، ابتدا با چگونگي كار قطعات داخلي يك كامپيوتر و نحوه ارتباط سخت‌افزار و نرم‌افزار با يكديگر آشنا مي‌شويم. در قسمت بعد ساختار يك مادربُرد (MotherBoard) يا همان برد اصلي كامپيوتر كه ساير قطعات به آن متصل يا روي آن سوار مي‌شوند، مورد كالبد شكافي قرار مي‌گيرد. سپس در بخش‌هاي بعد ابتدا مواردي چون حافظه‌هاي اصلي (RAM)،  فلاپي‌درايو و ساير دستگاه‌هاي ورودي يا خروجي مثل ماوس يا پرينتر و سپس مبحث مهم نصب هاردديسك مورد بحث قرار مي‌گيرد.

همچنين در مورد منبع تغذيه و قسمت‌هاي الكترونيكي يك كامپيوتر و نحوه رفع ايراد و مشكل از آن‌‌ها مطالبي به داوطلبان آموخته مي‌شود. در فصول بعد ضمن آشنايي با مفاهيم سيستم‌عامل و نحوه ارتباط آن با سخت‌افزار موجود در سيستم، نحوه ايجاد هماهنگي بين آن دو و همچنين تنظيم بهينه سخت‌افزار و نرم‌افزار براي به حداكثر رساندن كارايي كلي و سرعت كامپيوتر مورد بررسي قرار مي‌گيرد. در قسمت‌هاي بعد نوبت به بحث شبكه و نحوه آماده‌سازي و پيكربندي قسمت‌هاي مربوط به آن مثل كارت شبكه،  مودم،  كابل‌هاي اتصال تلفن و اترنت مي‌رسد و در قسمت‌هاي آخر نيز مباحثي چون نحوه مقابله با ويروس‌هاي كامپيوتري و كلاً نحوه نگهداري و پشتيباني از يك دستگاه كامپيوتر جهت آماده  نگهداشتن آن براي مصارف گوناگون آموزش داده مي‌شود.


وضعيت درآمد :-(
طبق آمار مجله certification، ميانگين درآمد سالانه دارندگان مدرك +A در سال 2004 تاكنون، معادل 27 هزار دلار در سال بوده است كه در مقايسه با دارندگان ساير مدارك مثل Network+ ،MCSE يا CCNA از جايگاه جالب توجهي برخوردار نمي‌باشد. دليل آن هم كاملاً مشخص است. داشتن مدرك +A براي اشخاصي كه مايلند در كار نصب و پشتيباني سخت‌افزار مشغول شوند لازم بوده ولي كافي نمي‌باشد. همچنين تخمين زده مي‌شود كه تاكنون در حدود چهارصدهزار نفر در سراسر دنيا موفق به كسب مدرك +A شده‌اند كه در يك نظرسنجي (از بيش از يكصد نفر) حدود 90 درصد آن‌ها شركت در دوره‌هاي تخصصي و موفقيت در گذراندن آزمون +A را عامل مهمي در بالا رفتن سطح شغلي و افزايش درآمد خود دانسته‌اند. درصد رشد علاقه‌مندان به كسب مدرك +A در سال 2004 به صورتي بوده است كه اين مدرك به همراه مدارك CCNA ،MCSE و +Secutity جزء پرطرفدارترين مدارك اين سال شناخته شده‌اند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Farhad3614 تشکر کرده اند:
flames, pourya-x, sokuteasemuni, narina

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

22

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 11 بهمن 1387 15:04

آرشيو سپاس: 3 مرتبه در 3 پست

Re: +A : مدرك آشنايي با سخت‌افزار

توسط Ehsan6141 » چهارشنبه 25 شهریور 1388 03:25

ممنون از مقالتون!
آقا چرا همه پست ها ماله 3 یا 4 سال پیشه فکر کنم یه چیزایی عوض شده  :-O
تقصیر ما هم نیست به خاطر این اینترنت ذغالیه که اینقرد عقب افتاده ایم   :-(
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 192 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: +A : مدرك آشنايي با سخت‌افزار

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 25 شهریور 1388 03:54

برای اینکه این موضوع مربوط به سال 1384 هست !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Present از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, sinohe330, sokuteasemuni


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان