ماليات بر ارزش افزوده به زيان چه گروه‌هايي است؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 577
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 7:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 502 بار
سپاس‌های دریافتی: 231 بار

ماليات بر ارزش افزوده به زيان چه گروه‌هايي است؟

پست توسط hedayat.m » سه شنبه 23 مهر 1387, 10:35 pm

ماليات بر ارزش افزوده جزء ماليات هاي مدرني است كه پس از جنگ جهاني دوم در كشورهاي اروپايي وضع و عملاً از اواخر دهه ٥٠ ميلادي اجرايي شد. تا امروز بيش از ١٢٠كشور جهان اين نظام مالياتي را اعمال مي كنند و در حال حاضر در بسياري از كشورهاي جهان، مخصوصاً كشورهاي پيشرفته و صنعتي با نرخ بالاي 17 تا 25 درصد اجرا مي شود.

هر كالايي كه در بازار فروخته مي‏شود، در فرآيند توليد خود، توسط چندين توليدكننده به تدريج ساخته شده است. به عنوان مثال يك نان ابتدا گندم بوده، سپس تبديل به آرد شده و نهايتاً نان شده است. قيمت گندم موجود در هر عدد نان تا قيمت نان فروش رفته در نانوايي در اين مراحل به تدريج افزايش يافته است كه اين افزايش حاصل زحمت توليدكنندگان مختلف در مراحل مختلف توليد گندم تا فروش نان بوده است. به اين ارزش اضافي ايجاد شده از دانه گندم تا نان، «ارزش افزوده» گفته مي‏شود.

مهمترين مزيت اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده، شفافيت در معاملات اقتصادي و مستند سازي است. اگر برخي اصناف براي اجراي اين قانون با دشواري روبرو هستند، به اين دليل است که فاکتورنويسي در آن صنف معمول نبوده است.

اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده، در درجه اول به نفع توليدكننده داخلي است. در زمان اجراي قانون تجميع عوارض، توليدكنندگان ايراني ناچار بودند بطور سلسله‏وار براي يك كالا مكرراً ماليات بپردازند يعني مثلاً براي يك خودرو هم توليد كننده مواد اوليه، هم قطعه‏ساز و هم كارخانه توليدكننده به طور جداگانه و هر كدام 3 درصد ماليات تجميع عوارض مي‏پرداختند اما در عين حال بنگاه‏هاي فروش خودرو، دلالان خودرو و شركت‏هاي واردكننده خودرو، از پرداخت اين ماليات معاف بودند. با اجراي ماليات بر ارزش افزوده، سلسله مراتب توليد از پرداخت ماليات بر تجميع عوارض معاف مي‏شوند و در عوض اين توزيع‏كننده نهايي است كه بايد ماليات را محاسبه و از خريدار نهايي دريافت كند.

با اجراي ماليات بر ارزش افزوده، منافع 2 گروه از فعالان بازار به طور جدي به خطر خواهد افتاد. در درجه اول كساني كه پشت پرده به دلالي و واسطه‏گري مشغولند. كساني كه بدون اينكه در زحمت توليد شريك باشند و بدون اينكه در مقابل مصرف‏كنندگان تعهدي به عهده بگيرند، با قرارگرفتن در مسير توليد تا مصرف، با خريد و فروش‏هاي مكرر باعث عدم شفافيت و التهاب در بازار مي‏شوند. ضرر اين عده بيشتر از اين بابت است كه براساس قانون ماليات بر ارزش افزوده، مسير تهيه و توزيع كالاها شفاف مي‏شود. با اجراي اين قانون، كساني كه بي‏جهت در مسير توليد تا مصرف قرارگرفته‏اند شناسايي شده و به تدريج حذف مي‏شوند.

گروه ديگر ضرركننده‏ها از قانون ماليات بر ارزش افزوده، قاچاقچيان هستند. كساني كه خارج از مسير قانوني و رسمي واردات، كالاهاي خارجي را از بازارهاي امارات، عمان، كردستان، آسياي ميانه و حتي افغانستان و پاكستان دور از چشم قانون به داخل ايران منتقل كرده و بازار ايران را مملو از كالاهاي بي‏كيفيت خارجي كرده‏اند. ويژگي اصلي اين عده، عدم تعهد آنها در برابر مصرف‏كنندگان است چرا كه نه گارانتي معتبري ارايه مي‏كنند و نه حتي در قبال صحت و سلامت كالايي كه ارايه مي‏كنند، مسؤليتي مي‏پذيرند. با اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده، منافع اين دسته از خرابكاران بازار، به شدت به خطر مي‏افتد.

به طور خلاصه، قانون ماليات بر ارزش افزوده به ضرر كساني است كه از شفافيت بازار گريزانند و منافعشان در بهره‏برداري از شايعات، رانت‏هاي اطلاعاتي و قاچاق است.

قانون ماليات بر ارزش افزوده شامل همه كالاها و خدمات كه در بازار ايران به فروش مي‏رسند به استثناي 17 قلم كالاي ذكر شده در ماده 12 اين قانون مي‏شود. درباره 2 كالاي خاص سيگار و سوخت هواپيما هم اين قانون استثنا دارد كه از سيگار 12 درصد و از سوخت هواپيما 20 درصد ماليات بر ارزش افزوده اخذ خواهد شد.

پس به این ترتیب با استقرار این قانون اولاً دست واسطه ها و دلال هايي كه كمترين نقش مثبتي در توليد و يا تجارت -به مفهوم واقعي آن- ندارند قطع مي شود و اين يك امتياز بزرگ و غيرقابل انكار به نفع مردم خواهد بود.

در ثانی جلوي اقتصاد زيرزميني كه يكي از عوامل اصلي تورم و گراني است گرفته مي شود اين نيز امتياز دوم براي مردم و توليدكنندگان و بازرگاناني است كه نمي خواهند حرام خواري كرده و درآمدهاي ناسالم داشته باشند.

بااجرای این قانون حساب هاي مالياتي شفاف مي شود و در نتيجه، شمار محدودي از صاحبان درآمدهاي كلان كه از امكانات عمومي بيشترين بهره را مي برند و كمترين سهم را مي پردازند، نمي توانند از پرداخت ماليات كه حق دولت و به بيان ديگر حق مسلم مردم است طفره بروند. در حال حاضر، اصلي ترين اقشار تامين كننده درآمد مالياتي دولت- بخشي از بيت المال- كارمندان و كارگران و قشرهاي محروم و مستضعف جامعه هستند. يعني توده هاي عظيم مردم كه ماليات مي دهند و از امكانات عمومي كمترين بهره را مي برند و در مقابل آنها ، صاحبان درآمدهاي بالا قرار دارند كه ماليات نمي دهند و در همان حال از مالياتي كه اقشار محروم پرداخته اند بيشترين استفاده را مي كنند.

به زبان ساده تر مردم به جاي آن كه ماليات كنوني تجميعي 4درصدي را به طور غيرمحسوس پرداخت كنند، ماليات 3 درصدي پرداخت مي كنند و از آنجا كه پرداخت ماليات از سوي آنها كاملا محسوس و ثبت شده است، در مقابل انتظارات منطقي نيز از دولت خواهند داشت، به بيان دقيق تر، مصرف كنندگان ماليات كمتري مي دهند و انتظارات به جا و منطقي نيز دارند.

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده باعث شفاف شدن حساب ها، از رشوه دهي و رشوه خواري در عرصه مالياتي كشور- كه متاسفانه خيلي هم كم نيست!- جلوگيري مي كند. چرا كه در اين حالت، از دست رشوه خوار كاري برنمي آيد و رشوه دهنده نيز، خود مفت خور است و پول مفت به رشوه خوار نمي دهد.

انتظار می رود بزرگان و معتمدين بازار و اصناف با ژرف نگری عمیق در این قانون دعوت خيرخواهانه و منطقي دولت را لبيك گفته و نظرات كارشناسي خود را با كارشناسان دولت در ميان بگذارند تا ضمن روشنگري درباره ماهيت این قانون نواقص احتمالي را برطرف كرده و راه سوءاستفاده دشمنان را که هر لحظه در جهت تضعیف این دولت گام بر می دارند، سد كنند.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 28
تاریخ عضویت: چهار شنبه 31 مرداد 1386, 6:30 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط pioneers » سه شنبه 23 مهر 1387, 11:15 pm

همه مطالب گفته شده در تئوري درست است و ما ايرانيها هم تيوري پرست، خارجي پرست....

اما ضرر اصلي را مردم خواهند کرد. هر فروشنده اي که ماليات بدهد، يا قيمت کالا را بالاتر برده و ميفروشد يا خيلي صريحتر مثل فروشگاههاي زنجيره اي، قلمي بنام ماليات و عوارض را به ليست کالاهاي خريده شده توسط مشتري اضافه ميکند. حماقت است که فکر کنيم مردم از اين قانون مسخره زيان نمي بينند.

من اوايل خيلي طرفدار احمدي نژاد بودم اما کم کم داره به اقتصاد خانواده گند ميزنه. (با انجام کارهاي ظاهر فريب مثل کارت سوخت که منجر به افزايش نرخ تورم شديد شد و همين قانون و تغيير مدل يارانه و ....)

اما بهر حال از امثال خاتمي هزار بار بهتره.
...وعده از حد بشد و ما نه دو دیدیم و نه یک!

Captain II
Captain II
پست: 577
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 7:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 502 بار
سپاس‌های دریافتی: 231 بار

پست توسط hedayat.m » سه شنبه 23 مهر 1387, 11:25 pm

این قانون در تئوری و اجرا در صورت درست اجرا شدن بهترین قانون مالیاتی در دنیا است و اصلا ارتباطی با دولت نهم و به قولی دولت دهم نداره. این قانون باید تصویب و اجرا بشه ولی درست اجرا نه بدون برنامه. برای کاهش وابستگی و متکی کردن دولت به درامد های مالیاتی این قانون باید اجرا بشه تا مالیات از همه اقشار مشومل دریافت بشه. راه فرار مالیاتی هم بسته بشه.
این راه رو بسیار از دولت های دنیا رفتن .

هیچ کس با اهمیت این قانون مشکلی نداره فقط بحث ها در مورد چگونگی اجراست.

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”