در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

اخراج شدهنماد کاربر
پست ها

859

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 29 اردیبهشت 1385 23:44

محل سکونت

تهران - پونک

آرشيو سپاس: 24 مرتبه در 23 پست

ساخت دستگاه‌ کاهنده ‌انرژی تخریب زلزله

توسط Nokia N93 » شنبه 27 خرداد 1385 20:23

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله موفق به طراحی و ساخت دستگاه کاهش دهنده انرژی تخریبی زلزله در کشور شدند .

فرشید خالقیان پژوهشگر این طرح , یکی از ابزارهای مفید و کارا در کاهش انرژی های مخرب را میراگرها بیان کرد و گفت : میراگرها, ابزارهایی هستند که بر اثر اصطکاک انرژی را به حرارت تبدیل می کنند و نیروهای وارد شده به ساختمان را به حداقل می رسانند.

وی افزود : در این طرح , نوع ساده و ارزان قیمتی از این میراگرها ساخته شد که امکان تولید آن به سهولت و با قیمت بسیار مناسب در کشور وجود دارد.

خالقیان گفت : این دستگاه مانند ترمز عمل می کند که در آن از لنتهای ترمز صنعتی با ویژگیهای فیزیکی مورد نظر, استفاده می شود.

وی افزود: این لنت روی دو صفحه مقاوم فلزی درمقابل هم و در محل تلاقی بادبندهای ساختمان‌, به آنها متصل می شود به گونه‌ای که هنگام واردشدن نیروهای جانبی ناشی از زلزله‌, اصطکاک لنت ها, انرژی حرکتی را به‌گرما تبدیل می کند و مانع ازاعمال نیروهای بزرگ زلزله به سازه می شود.

خالقیان تصریح کرد: با تغییر مقاومت اصطکاکی‌, میزان فشار و اندازه قطعات به کار رفته در این میراگرها, می توان مقاومتهای مختلفی را ازانها به دست آورد.

مجری طرح‌گفت :با توجه به این که در این سیستم‌,نیازی به تغییر پایه ریزی فونداسیون نیست‌, نصب و کاربرد آن نیز درمقایسه با دیگر روشها به آسانی انجام می شود.

این طرح در بصورت آزمایش انجام شده و زلزله های مختلفی از جمله زلزله طبس شبیه سازی و به سیستم اعمال شد که نتیجه آن کارایی میراگرها را نشان داد .

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان