در اين بخش مي‌توانيد در مورد زيست شناسي و بيولوژي به بحث بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

1334

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 مرداد 1387 00:08

آرشيو سپاس: 259 مرتبه در 112 پست

خرس گریزلی،ترسناکترین خرس جهان

توسط samanrossonero » پنج شنبه 30 آبان 1387 23:41خرس گریزلیآبشار بروکس ، پارک ملی کاتمای


یک خرس قهوه ای آلاسکا ( ursuserctos ) صبورانه در انتظار یک ماهی آزاد است . اگر چه ماهی آزاد غذای مورد علاقه ی خرس قهوه ای را تشکیل می دهند . اما این حیوان در زمانی که ماهی های آزاد کمیابند ، ار خوردن دیگر مواد غذایی مانند دانه ی گیاهان ، ریشه گیاهان ، علف و سنجاب ها نیز لذت می برد . در برخی قسمت های آلسکا ، خرس ها ، موس ( گوزن بومی امریکایی شمالی ) کاریبو    ( گوزن امریکایی ) و حتی حیوانات اهلی را نیز شکار می کنند . آنها همچنین لاشه و مردار حیوانات را در بین کپه های زباله ها می خورندخرس گریزلی

  اگر منطقه ی مخصوص خرس ها اردو زده اید ، همیشه مواد غذایی تان را در بسته های پلاستیکی پیچیده و دور از چادرتان در قسمتی نسبتا مرتفع قرار دهید .

  روابط خانوادگی

فقط هنگام تخم ریزی ماهی آزاد است که می توانید ده ها خرس گرسنه را در یک زمان در کنار هم ببینید . این حیوانات از دوستی و اجتماع با همنوعانش دوری می کند . هر چند در فصل جفت گیری ، یعنی ژوئن این خصوصیت را ترک می کند . در هر جفت گیری بین یک تا چهار توله در ژانویه یا فوریه به دنیا می آیند .

خرس ها حیوانات وفاداری نیستند . نرها به ندرت یک سال را تنها با یک جفت سپری می کنند .

  هم خانواده

خرس های قهوه ای و گریزلی در اصل از دو گونه ی متفاوت اما امروزه هر دو به عنوان ( ursus arctos ) طبقه بندی می شوند .خرس گریزلی

  آنها از زیر گونه هایی مجزا هستند و به نحوی که خرس قهوه ای به آن دسته از خرس ها اطلاق می شوند که در مناطق ساحلی زندگی می کنند اما خرس گریزلی اغلب در جزیره دیده می شود .

خرس های کدیاک از زیر گونه هایی هستند که در جزیره کدیاک و در منطقه حفاظت شده یافت می شوند و از نظر ژنتیکی و فیزیکی تفاوت هایی بسیار جزیی بین آنها و خرس های قهوه ای دیده می شود .

بعد از آب تنی

پس از یک آب تنی دلچسب ، خرس قهوه ای از آب بیرون می آید و خودش را به شدن تکان می دهد . این حیوان در طول خواب زمستانی بیش از 30 درصد چربی بدنش را از دست می دهد . اما به سرعت و طی تابستان و پاییز و پیش از آنکه دوباره در اواخر پاییز در ماه نوامبر به لانه اش برود آن را جبران می کند . در این هنگام معمولا وزن یک خرس بالغ بین 190 تا 420 کیلوگرم است ، اما گاهی وزن یک خرس بزرگ به 650 کیلوگرم نیز می رسد و طول بدنش هنگامی که بر روی پاهای عقبش می ایستد به 7/2 متر می رسد .خرس گریزلی

  خرس های ماده معمولا نصف یا سه چهارم خرس های نر هستند .

وقتی آب تنی تمام شد خرس سر پشمالویش را از آب بیرون می آورد و لحظه ای استراحت می کند . اما مراقب باشید ، اجازه ندهید که چهره دوست داشتنی او شما را بفریبد ، خرس ها می توانند با سرعتی بیش از 50 کیلومتر در ساعت در مسیری کوتاه بدوند و در صورت لزوم برای محافظت از بچه هایشان یا غذایی که ذخیره کرده اند ، به شما حمله کنند . غذای ذخیره شده خرس می تواند لاشه ی حیوانی باشد که در جایی دفن شده است .

  خواب زمستانی

خرس های قهوه ای پس از شکار کافی ماهی آزاد ، بر روی چمن گرم و در زیر نور آفتاب به استراحت می پردازند . در زمستان زمانی که هوا سرد و بی رحم است و غذا کمیاب ، خرس ها مکان دنجی پیدا می کنند و به خواب زمستانی می روند .

طی این مدت دما و سوخت و ساز بدنشان تا حد زیادی کاهش می یابد و آنها دیگر به غذا ، آب یا دفع مواد زاید نیازی ندارند . طول خواب زمستانی با توجه به شدت سرمای زمستانی بین 5 تا 7 ماه متغیر است . خرس های حامله زودتر وارد لانه شده و معمولا آخرین نفری هم هستند که به همراه توله هایشان آنجا را ترک می کنند . در حالی است که تعدادی از خرس های نر تمام زمستان را در مناطق گرم تر به فعالیت ادامه دهند .

آلسکا سرزمین بیش از 98 درصد خرس های قهوه ای در ایالات متحده است . این حیوان می تواند عمری بیش از 30 سال داشته باشد . هر چند که بیشترشان کمتر از 20 سال عمر می کنند .

خرس ها از شنوایی و بینایی خوبی برخوردار هستند و به خاطر حس بویایی قوی خود شهرت دارند .

منبع: ویکیپدیا
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد   نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم   نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))
کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب samanrossonero تشکر کرده اند:
omid1360

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان