دبي در آستانه ورشکستگي اقتصادي با ده ها ميليارد دلار بدهي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3309
تاریخ عضویت: شنبه 10 آذر 1386, 5:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11995 بار

دبي در آستانه ورشکستگي اقتصادي با ده ها ميليارد دلار بدهي

پست توسط Mil@d » سه شنبه 5 آذر 1387, 9:21 pm

دبی با بحران اقتصادی روبرو شد

به دنبال بحران مالی گسترده در جهان، شهر دبی مرکز تجاری کشور ثروتمند امارات متحده عربی نيز در هفته گذشته با رکود اقتصادی روبرو شد و به خيل کشورهای بحران زده پيوست.

به گزارش خبرگزاری «رويترز»، دوبی که با کلوپ های شبانه رنگارنگ، مرکزخريدهای بزرگ و ساحل زيبای مرجانی اش جزو مدرن ترين و ثروتمند ترين شهرهای خاورميانه محسوب می شود، هفته گذشته، هم زمان با افتتاح پر سر و صدای هتل نخل، با بحران اقتصادی روبرو شد.

بیشتر بخوانید:

«دبی، لاس وگاس خاورمیانه نیست»
هتل نخل که بزرگترين هتل دنيا محسوب می شود، بر روی آب دريا ساخته شده و شبيه به يک درخت نخل است.

برخی از شرکت های بزرگ تجاری در دبی، روند اخراج کارکنان خود را آغاز و پروژه های خود را محدود کرده اند؛ بعضی از بانک های اماراتی، دادن اعتبار به کارمندانی را که در معرض خطر اخراج و يا برکناری هستند، متوقف کرده اند؛ و دست کم يکی از بزرگترين شرکت های اعطای وام، فعاليت خود را به کل متوقف کرده است.

«بالا رفتن ناگهانی قيمت نفت در ماه های گذشته، سرمايه داران اماراتی را به اعطای وام های کلان ترغيب کرد؛ مساله ای که اکنون با اوج گرفتن بحران مالی، باعث بر جای ماندن قروض عمده ای شده است.»
هم اکنون سرمايه گذاران از اين بيم دارند که شرکت های تجاری و بازرگانان نتوانند قروض خود را به مرکز سرمايه خارجی غير بانکی دبی پس دهند.

تخمين زده می شود اين مرکز، از مشتريان خود حدود ۷۰ ميليارد دلار طلب کار است.

تحليلگران مرکز سرمايه گذاری «نومورا» در دبی هفته گذشته در مطلبی، وضعيت دبی را «وخيم» برآورد کردند.

به نوشته اين تحليلگران، «بالا رفتن ناگهانی قيمت نفت در ماه های گذشته، سرمايه داران اماراتی را به اعطای وام های کلان ترغيب کرد؛ مساله ای که اکنون با اوج گرفتن بحران مالی، باعث بر جای ماندن قروض عمده ای شده است.»

در پی گريز سرمايه گذاران از بازارهای منطقه، ارزش سهام در امارات از شروع سال جاری ميلادی تا کنون، حدود يک تريليون دلار سقوط کرده است.

مقامات امارات اعلام کرده اند که مبلغی معادل با ۱۹ ميليارد دلار را برای گذر از بحران، به بازارهای مالی کشور تزريق می کنند.

از سال های گذشته، و با رشد تجاری و توريستی دبی، شمار زيادی از ايرانيان در اين شهر سرمايه گذاری کرده و به تجارت مشغولند. اين بحران می تواند کسب و کار آن ها را نيز تحت تاثير قرار دهد
  بی  

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1130
تاریخ عضویت: جمعه 30 آذر 1386, 8:55 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1197 بار
سپاس‌های دریافتی: 2065 بار
تماس:

پست توسط N@VID » سه شنبه 5 آذر 1387, 9:35 pm

هشدار به سرمایه گذارانی که در دبی سرمایه گذاری میکنند

هیچ کس مجاز به خروج سرمایه اش نیست
در پی بروز بحران اقتصادی و لطمه دیدن کشورهای مختلف جهان از این زلزله پر قدرت اقتصادی، کشور امارات که پذیرای عمده سرمایه گذاران خارجی به ویژه ایرانی است این روزها شدیدا به مشکل برخورده است به نحوی که بیم بروز ناآرامی های امنیتی در شیخ نشین دبی بیشتر از نقاط دیگر می رود.
به گزارش خبرنگار عصرایران در دبی، با رکود بی سابقه در بخش ساخت و ساز مسکن در این بخش، سرمایه گذاران با دو مشکل اساسی روبه رو شده اند.
اول آنکه خریداران و سرمایه گذاران در بخش ساخت و ساز دبی به دلیل عدم دریافت وام هایی که پیش از بحران اقتصادی به راحتی از بانک های امارات دریافت می کردند قادر به ادامه فعالیت نیستند و دوم آنکه در پی توقف کارهای ساختمانی، سرمایه گذارانی که به نیت دریافت اقامت دائم به دبی می آمدند، بعد از پایان دوره یکساله روادید خود باید کشور امارات را ترک کنند.
روزنامه های چاپ امارات که جملگی در انگلیس منتشر می شوند نیز پیش از علنی شدن بحران اقتصادی در بخش مسکن دبی و حتی در شرایط فعلی هیچگونه گزارشی در این مورد به چاپ نرسانده اند.
بنا به گزارش خبرنگار ما در دبی، اخیرا سرمایه گذاران با دریافت تماس های تلفنی از سوی اداره مهاجرت، پیام روشن خروج اجباری بدون دریافت مبالغ خرج شده در بخش مسکن این کشور را دریافت کرده اند.
با توجه به این شرایط بحرانی، بسیاری از سرمایه گذاران عمده پاکستانی و هندی در حال تنظیم برنامه ای برای برپایی تظاهرات علیه شیخ نشینان دبی هستند تا به این وسیله سرمایه های بر باد رفته خود را بازیابی کنند.
بسیاری از این سرمایه گذاران بر این باورند که عدم تمدید روادید آنها که از ابتدای ورود به دبی با ترفند انجام شده بود، خسارتی جبران ناپذیر برای مقامات امارات در پی خواهد داشت.
گفتنی است در تمامی تبلیغ های تلویزیونی شبکه های ایرانی در لس آنجلس، خرید و فروش ملک در دبی توسط بنگاه های معاملاتی ایرانی به اصلی ترین حمایت مالی آنها تبدیل شده و آنها با وعده هایی نظیر اعطای اقامت دائم، سعی در هدایت سرمایه مردم به امارات را دارند.
در همین رابطه، یکی از ایرانیان زیان دیده به خبرنگار عصرایران گفت: وعده هایی نظیر اعطای مجوز اقامت دائم در امارات چیزی جز سراب نیست زیرا زمانی که اینجا ملکی خریداری می کنید، هر سال یکبار باید به اداره مهاجرت رفته و ضمن درخواست تمدید مجوز حضورتان، بر ورود سرمایه بیشتر تاکید کنید.
وی افزود: حتی اگر دولت امارات تشخیص دهد که شما دیگر قادر به ماندن در اینجا نیستید، بلافاصله شما را می تواند از کشور اخراج کند و این عمل در حالی صورت می گیرد که سرمایه بر باد رفته شما به هیچ وجه بازگردانده نخواهد شد و تنها مجاز به نگه داشتن پول درون جیب خود حین بازگشت به کشورتان خواهید بود.

عصر ایران

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”